Leki na choroby weneryczne

Lista leków stosowanych w leczeniu chorób wenerycznych, czyli przenoszonych drogą płciową.

Zobacz także:

Antykoncepcja
Infekcje intymne
Menopauza
Nietrzymanie moczu
Wszystkie leki dla kobiet

Choroby weneryczne dotyczą każdego

Choroby weneryczne, czyli inaczej choroby przenoszone drogą płciową, mogą dotyczyć każdej osoby aktywnej seksualnie. Mogą być spowodowane przez bakterie oraz wirusy. W celu leczenia tego typu przypadłości zgłaszamy się zwykle do ginekologa, urologa lub lekarza pierwszego kontaktu. W większości przypadków są to przypadłości łatwe do wyleczenia, warto skontaktować się ze specjalistą możliwie jak najszybciej po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Ważne jest również regularne przyjmowanie przepisanych leków dokładnie tak jak zadecydował lekarz. Większość leków na choroby weneryczne dostępna jest na receptę.

Jakie leki na choroby weneryczne?

Leki na choroby weneryczne mogą przyjąć formę maści, kremów, tabletek oraz globulek, niekiedy również roztworów do podmywania i czopków.  Kremy i maści mogą być stosowane zarówno wewnętrznie (dopochwowo) jak i zewnętrznie – informacja o dozwolonym użyciu zawsze znajduje się w ulotce, którą należy dokładnie przeczytać i zachować. Tabletki stosowane są doustnie, natomiast globulki umieszcza się głęboko w pochwie. Roztwory do podmywania są zalecane pacjentom znacznie rzadziej, tabletki maści i globulki i mają przede wszystkim działanie łagodzące. Czopki przepisywane są w wyjątkowych sytuacjach, na przykład, gdy drobnoustroje zajęły również okolice odbytu.

Leki stosowane przy chorobach wenerycznych są bezpieczne, jeśli stosujemy je zgodnie z zaleceniami lekarza. Są z reguły skuteczne i rzadko wywołują skutki uboczne, choć jest to zależne przede wszystkim od indywidualnych cech pacjenta takich jak wrażliwość na określoną substancję, waga i wiek.

Przykładowe substancje stosowane w leczeniu chorób wenerycznych:

Azytromycyna
Cyprofloksacyna
Klotrymazol
Ofloksacyna
Lewofloksacyna
Neomycyna