Macromax

Macromax zawiera jako substancję czynną azytromycynę, należącą do grupy antybiotyków makrolidowych. Hamuje syntezę białek bakterii, dzięki czemu działa bakteriobójczo (powoduje śmierć bakterii) lub bakteriostatycznie (hamuje rozwój bakterii).

Azytromycyna ma szeroki zakres działania przeciwbakteryjnego, obejmujący wiele gatunków bakterii tlenowych i beztlenowych, a także niektóre inne drobnoustroje.

Macromax stosuje się w leczeniu następujących zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę:
– zakażenia górnych dróg oddechowych – zapalenia zatok przynosowych, gardła, migdałków;
– zakażenia dolnych dróg oddechowych – zapalenia oskrzeli oraz zapalenia płuc;
– zakażenia ucha środkowego;
– zakażenia skóry i tkanek miękkich (np. róża, liszajec, wtórne zapalenia ropne skóry, wczesne stadium boreliozy);
– chorób przenoszonych drogą płciową: zapalenia cewki moczowej, zapalenia szyjki macicy.

Jaki jest skład Macromax, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest azytromycyna (w postaci azytromycyny dwuwodnej).
1 tabletka powlekana zawiera 500 mg azytromycyny.

– Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, powidon K25, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna;
skład otoczki: kopolimer metakrylanu butylu zasadowy (Eudragit E PO), talk, tytanu dwutlenek (E 171), dibutylu sebacynian, sodu laurylosiarczan, polisorbat 80, indygotyna (E 132), lak.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Macromax – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli i dzieci o masie ciała powyżej 45 kg
We wszystkich zakażeniach, poza zakażeniami układu moczowo-płciowego spowodowanymi przez Chlamydia trachomatis i wczesnym stadium boreliozy: doustnie, 1 tabletka (500 mg) jeden raz na dobę przez 3 dni.

W zakażeniach układu moczowo-płciowego spowodowanych przez Chlamydia trachomatis: doustnie, 2 tabletki (1 g) jednorazowo.
We wczesnym stadium boreliozy: doustnie, pierwszego dnia 2 tabletki (1 g) jednorazowo, a następnie od drugiego do piątego dnia 1 tabletka (500 mg), w pojedynczych dawkach dobowych (dawka całkowita wynosi 3 g).

Dzieci o masie ciała do 45 kg
Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania azytromycyny w postaci tabletek powlekanych w tej grupie pacjentów nie zostały zbadane.

Pacjenci w podeszłym wieku
Stosuje się dawkę taką samą jak u dorosłych. Należy zachować ostrożność, ponieważ u osób w podeszłym wieku zwiększa się ryzyko wystąpienia arytmii serca, a azytromycyna może to ryzyko nasilić.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
U pacjentów z zaburzeniem czynności nerek o nasileniu lekkim do umiarkowanego (klirens kreatyniny >40 ml/min) modyfikacja dawki nie jest konieczna. U pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności nerek zaleca się zachowanie ostrożności.

Pacjenci z zaburzeniem czynności wątroby
U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby o nasileniu lekkim do umiarkowanego nie jest konieczna modyfikacja dawkowania. Jednak w związku z tym, że azytromycyna jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z żółcią, leku nie należy stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Sposób podawania
Lek należy przyjmować doustnie, w pojedynczej dawce dobowej, co najmniej 1 godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po posiłku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy powiadomić lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Objawy przedawkowania mogą obejmować: przemijającą utratę słuchu, silne nudności, wymioty i biegunkę.

Leczenie przedawkowania obejmuje podanie węgla aktywnego oraz zastosowanie leczenia objawowego, a jeżeli to konieczne, również leczenie podtrzymujące czynności życiowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Macromax – czy mogę spożywać alkohol?

Macromax należy zażywać co najmniej 1 godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Macromax w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Leku Macromax nie należy stosować w ciąży, chyba, że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.

Azytromycyna przenika do mleka kobiecego. Zaleca się, aby nie karmić piersią w czasie oraz do dwóch dni po zakończeniu stosowania leku Macromax. Następnie karmienie piersią można kontynuować.

Ulotka Macromax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Macromax 500 mg, tabletki powlekane

Ściągnij dokument PDF - Macromax 500 mg, tabletki powlekane

Pobrano 483 razy

Rozmiar plku 195.83 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Macromax m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Macromax 500 mg, tabletki powlekane

Ściągnij dokument PDF - Macromax 500 mg, tabletki powlekane

Pobrano 189 razy

Rozmiar plku 351.03 KB

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Macromax - forum pacjentów

Stosujesz Macromax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

29 komentarzy do wpisu „Macromax”

 1. Witam ma rozwolnienie i wymioty przyjął jednorazowo 3 tabletki w ulotce pisze 1 x dobę / brawo nic dziwnego na własne życzenie -pewnie chciał 3 razy szybciej wyzdrowieć

  Odpowiedz
 2. Od dziś biorę ten lek i powiem szczerze ze po wzieciu 3 tabletek naraz po jakimś czasie zaczelam wymiotowac i nie wiem czy brać kolejne dawki jutro czy odpuścić

  Odpowiedz
 3. Miałem 38.7 stopni gorączki po 1 tabletce na następny dzień temp 35.9 -36. 2 po drugiej tabletce temp. 36.2- 36.3 po trzeciej tabl 36.2-36.4 w czwarty dzień dalej temp 36.4. Pierwszy raz w życiu mam przypadek że mam tak niska temp. Kaszel zlagodnial bóle mięśni ustapily. Po 1 i po 2 tabletce dobrze się wypocilem. Ogólnie przez te 3 dni jestem bez sił.

  Odpowiedz
 4. Po czterech z rzędu anginach w przeciągu dwóch miesięcy, lek. laryngolog nie umiał sobie poradzić z stanem chorobowym odesłał mnie do lekarza ogólnego. Ś.p. Pani doktor miała przygotować mnie do wycięcia migdałków. Ale nie zmuszając mnie do zabiegu przepisała mi Macromax (3 tabl.). Od ~17 lat nie miałem anginy! Tak więc jak najmilej wspominam działanie leku. Polecam!

  Odpowiedz
 5. Po pierwszej dawce ostra biegunka, kolejna dawka biegunka plus silne osłabienie, nudności, zawroty głowy. Trzeciej tabletki nie wzięłam. Kontaktowałam się z lekarzem, kazał odstawić antybiotyk.

  Odpowiedz
  • Mam dokładnie to samo trzeciej dawki już nie biorę,mam pytanie jak długo nudności zawroty się utrzymywały u Ciebie?

   Odpowiedz
 6. Witam mam 28 lat po pierwszej dawce leku biegunka.lek dostałam na duszący kaszel który prawie mnie udusił , gorączke która utrzymywała się przez 4dni 38, stopni po leku nic się nie zmieniło gorączka nic nie spada kaszel słabo i co robić????biorę osłonę a mimo to ból żołądka jest dokuczliwy

  Odpowiedz
 7. Skutki uboczne wynikają głównie z tego, że dzisiaj ludzie są dużo słabsi niż kiedyś. Teraz normą jest komórka lub smartfon, telewizor , laptop i używki. Wszytko to wychodzi podczas leczenia . Organizm sobie nie radzi ale ludzie wolą wszystko zganiać na leki i lekarza…
  Biorę Macromax już 4-ty dzień i nie mam żadnych skutków ubocznych a poprawa jest burzo duża..

  Odpowiedz
 8. Wzięłam lek ze względu na utrzymujący się ból krtani. Po 3 dniach mam niestety objawy skutków ubocznych… Mdłości i rozwolnienie…
  Niestety wcześniej przeżyłam zakażenie bakteria clostridium difficile i strasznie obawiam się, że może to być jej nawrót. Jednak skoro piszecie, że Was też dotykają takie przykre objawy to mam nadzieję, że jakoś z tego wyjdę… Pozdrawiam

  Odpowiedz
 9. Lek biore od 3 dni, po pierwszym dniu dostałam biegunki, a po drugim strasznie pocą mi się dłonie i stopy. Mam tylko nadzieje ze uporczywy katar i kaszel mi przejdzie.

  Odpowiedz
 10. A czytacie w ogóle ulotkę jakie są skutki uboczne??? Pierwsze co to właśnie biegunka!!! Też mi się trafiło przyjmować ten lek i również pojawiła się biegunka (ale jednorazowa – mogło to być również spowodowane wypiciem tego dnia dwóch naparów szałwi i lipy ;) ). Jednak korzyści z przyjmowania tego leku w moim przypadku są o wiele wieksze jak skutki uboczne. Już po pierwszej porannej dawce, wieczorem dużo objawów choroby ustąpiło! Na drugi dzień było jeszcze lepiej. I na szczęście wiecej żadnych skutków ubocznych nie zauważyłam. Pijcie dużo wody, przyjmujcie leki wspomagające rozrzedzanie wydzieliny z zatok i nosa, odpoczywajcie!
  I co najważniejsze… nie można przyjmować leków typu Stoperan, można pogorszyć sprawę! Czytajcie ulotki dołączone do antybiotyków lub pytajcie lekarza kiedy i z czym można/nie można brać leku!
  Jeśli macie uporczywe skutki uboczne to najwidoczniej nie powinniście brać tego leku, macie nadwrażliwość na główny składnik. Ja akurat nie mogę przyjmować antybiotyków na bazie amoksycyliny (a są to w większości leki, które dobrze działają na zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych – ja po nich umieram, ponieważ mam uczulenie na amoksycylinę).

  Macromax oceniam w moim przypadku na duży plus! :)

  Odpowiedz
  • Zaznaczę że miałem srake i brzuch wielkości piłki lekarskiej!! ODRADZAM WSZYSTKIM !! Po 1 dawce można przerwać i tak….

   Odpowiedz
 11. Lekarz przepisał mi 6 tabletek. 1 dnia mialem wziąć 2 tabletki. 1 populudniu, 2 kolo 9 wieczorem. O 1 w nocy całe łóżko zalane potem. Musiałem się przebierać 2 razy. Boję się jak będzie dalej. Mam nadzieję że normalna dawka już tak nie sponiewiera.

  Odpowiedz
 12. Mnie się nic złego nie działo po nim. Lepiej czułam się już po 2 tabletce. A sraki dostają widocznie wszyscy ci, którzy czytają opinie na forum i wkręcają sobie że im też coś bedzie. Pozdrawiam :)

  Odpowiedz
 13. Macromax lekarz kazal mi wziąść 6 tabletek a ja po 3 juz prawie odplynelem.1 tabletka biegunka, 2 tabletka zaparcia wzdęcia biegunka i swędzenie 3 tabletka wszystko co porzednio plus podwyższenie cisnienia kolatanie serca dosyc ostre, potliwosc, nerwowość, bol żołądka. Masakra co to za wynalazek. Mam 32 lata

  Odpowiedz
 14. Miałam katar kilka tygodni, dotego kaszel. Lekarz ? przepisał mi macromax. Odrazu pisze że mam 12 lat i waże 36/37 kg. Po 7 godzinach od zażycia macromax dostałam biegunki, dreszczy, nudności oraz ból brzucha. Nie wiem czy powinnam zażyć po 24 h drugą tabletke

  Odpowiedz
 15. po pierwszym dniu biegunka ,następne leki przeciw biegunkowe, bóle brzucha ,nudności coś raczej szkodliwego niż pomocnego przy zapaleniu uszu.

  Odpowiedz
 16. Działa na zapalenie ucha, zatok i oskrzeli. Czułem znaczną poprawę od pierwszej dawki leku ale coś za coś, chodzi Mi tutaj o skutki uboczne w kolejności jakie mam:
  Nudności,
  Zawroty głowy,
  Rozwolnienie,
  Nadmierna potliwość,
  Suchość w gardle,
  Drżenie rąk,
  Ogólne rozbicie.
  Dodam tylko że brałem różne antybiotyki i nie miałem takich objawów.

  Odpowiedz
  • Te skutki uboczne są straszne 1 dawka lekka biegunka, 2 dawka jeszcze większa biegunka ból całego brzucha, nerwowość w nocy poty straszne przelewanie się w brzuchu i jelitach oraz pobudzenie dziś wziełam 3 dawkę i ostatnią i aż się boję ten antybiotyk jest straszny mam nadzieję, że jakoś to wszystko przeżyje ?

   Odpowiedz
   • po pierwszym dniu biegunka ,następne leki przeciw biegunkowe, bóle brzucha ,nudności coś raczej szkodliwego niż pomocnego przy zapaleniu uszu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz