MACROMAX

REKLAMA

MACROMAX WSKAZANIA DO STOSOWANIA

Macromax zawiera jako substancję czynną azytromycynę, należącą do grupy antybiotyków makrolidowych. Hamuje syntezę białek bakterii, dzięki czemu działa bakteriobójczo (powoduje śmierć bakterii) lub bakteriostatycznie (hamuje rozwój bakterii).

Azytromycyna ma szeroki zakres działania przeciwbakteryjnego, obejmujący wiele gatunków bakterii tlenowych i beztlenowych, a także niektóre inne drobnoustroje.

Macromax stosuje się w leczeniu następujących zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę:
– zakażenia górnych dróg oddechowych – zapalenia zatok przynosowych, gardła, migdałków;
– zakażenia dolnych dróg oddechowych – zapalenia oskrzeli oraz zapalenia płuc;
– zakażenia ucha środkowego;
– zakażenia skóry i tkanek miękkich (np. róża, liszajec, wtórne zapalenia ropne skóry, wczesne stadium boreliozy);
– chorób przenoszonych drogą płciową: zapalenia cewki moczowej, zapalenia szyjki macicy.

REKLAMA

MACROMAX SKŁAD

– Substancją czynną leku jest azytromycyna (w postaci azytromycyny dwuwodnej).
1 tabletka powlekana zawiera 500 mg azytromycyny.

– Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, powidon K25, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna;
skład otoczki: kopolimer metakrylanu butylu zasadowy (Eudragit E PO), talk, tytanu dwutlenek (E 171), dibutylu sebacynian, sodu laurylosiarczan, polisorbat 80, indygotyna (E 132), lak.

MACROMAX DAWKOWANIE

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli i dzieci o masie ciała powyżej 45 kg
We wszystkich zakażeniach, poza zakażeniami układu moczowo-płciowego spowodowanymi przez Chlamydia trachomatis i wczesnym stadium boreliozy: doustnie, 1 tabletka (500 mg) jeden raz na dobę przez 3 dni.

REKLAMA

W zakażeniach układu moczowo-płciowego spowodowanych przez Chlamydia trachomatis: doustnie, 2 tabletki (1 g) jednorazowo.
We wczesnym stadium boreliozy: doustnie, pierwszego dnia 2 tabletki (1 g) jednorazowo, a następnie od drugiego do piątego dnia 1 tabletka (500 mg), w pojedynczych dawkach dobowych (dawka całkowita wynosi 3 g).

Dzieci o masie ciała do 45 kg
Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania azytromycyny w postaci tabletek powlekanych w tej grupie pacjentów nie zostały zbadane.

Pacjenci w podeszłym wieku
Stosuje się dawkę taką samą jak u dorosłych. Należy zachować ostrożność, ponieważ u osób w podeszłym wieku zwiększa się ryzyko wystąpienia arytmii serca, a azytromycyna może to ryzyko nasilić.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
U pacjentów z zaburzeniem czynności nerek o nasileniu lekkim do umiarkowanego (klirens kreatyniny >40 ml/min) modyfikacja dawki nie jest konieczna. U pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności nerek zaleca się zachowanie ostrożności.

Pacjenci z zaburzeniem czynności wątroby
U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby o nasileniu lekkim do umiarkowanego nie jest konieczna modyfikacja dawkowania. Jednak w związku z tym, że azytromycyna jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z żółcią, leku nie należy stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Sposób podawania
Lek należy przyjmować doustnie, w pojedynczej dawce dobowej, co najmniej 1 godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po posiłku.

REKLAMA

PRZEDAWKOWANIE

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy powiadomić lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Objawy przedawkowania mogą obejmować: przemijającą utratę słuchu, silne nudności, wymioty i biegunkę.

Leczenie przedawkowania obejmuje podanie węgla aktywnego oraz zastosowanie leczenia objawowego, a jeżeli to konieczne, również leczenie podtrzymujące czynności życiowe.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Macromax należy zażywać co najmniej 1 godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po posiłku.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Leku Macromax nie należy stosować w ciąży, chyba, że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.

Azytromycyna przenika do mleka kobiecego. Zaleca się, aby nie karmić piersią w czasie oraz do dwóch dni po zakończeniu stosowania leku Macromax. Następnie karmienie piersią można kontynuować.

MACROMAX ULOTKA LEKU

ULOTKA LEKU - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku.


REKLAMA

CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - CHPL - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.


CENA LEKU - REZERWACJA W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta.

ZAMIENNIKI - LISTA LEKÓW POWIĄZANYCH WG. SUBSTANCJI CZYNNEJ

OPINIE O LEKU / FORUM - OCENA

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach. Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami. Możesz także dokonać oceny leku lub innego produktu przyznając gwiazdki w systemie od 1 do 10.

12345678910
(212 ocen, średnia: 5,83 na 10)
Loading...

14 KOMENTARZE

 1. A czytacie w ogóle ulotkę jakie są skutki uboczne??? Pierwsze co to właśnie biegunka!!! Też mi się trafiło przyjmować ten lek i również pojawiła się biegunka (ale jednorazowa – mogło to być również spowodowane wypiciem tego dnia dwóch naparów szałwi i lipy 😉 ). Jednak korzyści z przyjmowania tego leku w moim przypadku są o wiele wieksze jak skutki uboczne. Już po pierwszej porannej dawce, wieczorem dużo objawów choroby ustąpiło! Na drugi dzień było jeszcze lepiej. I na szczęście wiecej żadnych skutków ubocznych nie zauważyłam. Pijcie dużo wody, przyjmujcie leki wspomagające rozrzedzanie wydzieliny z zatok i nosa, odpoczywajcie!
  I co najważniejsze… nie można przyjmować leków typu Stoperan, można pogorszyć sprawę! Czytajcie ulotki dołączone do antybiotyków lub pytajcie lekarza kiedy i z czym można/nie można brać leku!
  Jeśli macie uporczywe skutki uboczne to najwidoczniej nie powinniście brać tego leku, macie nadwrażliwość na główny składnik. Ja akurat nie mogę przyjmować antybiotyków na bazie amoksycyliny (a są to w większości leki, które dobrze działają na zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych – ja po nich umieram, ponieważ mam uczulenie na amoksycylinę).

  Macromax oceniam w moim przypadku na duży plus! 🙂

  • Zaznaczę że miałem srake i brzuch wielkości piłki lekarskiej!! ODRADZAM WSZYSTKIM !! Po 1 dawce można przerwać i tak….

 2. Lekarz przepisał mi 6 tabletek. 1 dnia mialem wziąć 2 tabletki. 1 populudniu, 2 kolo 9 wieczorem. O 1 w nocy całe łóżko zalane potem. Musiałem się przebierać 2 razy. Boję się jak będzie dalej. Mam nadzieję że normalna dawka już tak nie sponiewiera.

 3. Mnie się nic złego nie działo po nim. Lepiej czułam się już po 2 tabletce. A sraki dostają widocznie wszyscy ci, którzy czytają opinie na forum i wkręcają sobie że im też coś bedzie. Pozdrawiam 🙂

 4. Macromax lekarz kazal mi wziąść 6 tabletek a ja po 3 juz prawie odplynelem.1 tabletka biegunka, 2 tabletka zaparcia wzdęcia biegunka i swędzenie 3 tabletka wszystko co porzednio plus podwyższenie cisnienia kolatanie serca dosyc ostre, potliwosc, nerwowość, bol żołądka. Masakra co to za wynalazek. Mam 32 lata

 5. Miałam katar kilka tygodni, dotego kaszel. Lekarz ? przepisał mi macromax. Odrazu pisze że mam 12 lat i waże 36/37 kg. Po 7 godzinach od zażycia macromax dostałam biegunki, dreszczy, nudności oraz ból brzucha. Nie wiem czy powinnam zażyć po 24 h drugą tabletke

 6. po pierwszym dniu biegunka ,następne leki przeciw biegunkowe, bóle brzucha ,nudności coś raczej szkodliwego niż pomocnego przy zapaleniu uszu.

 7. Działa na zapalenie ucha, zatok i oskrzeli. Czułem znaczną poprawę od pierwszej dawki leku ale coś za coś, chodzi Mi tutaj o skutki uboczne w kolejności jakie mam:
  Nudności,
  Zawroty głowy,
  Rozwolnienie,
  Nadmierna potliwość,
  Suchość w gardle,
  Drżenie rąk,
  Ogólne rozbicie.
  Dodam tylko że brałem różne antybiotyki i nie miałem takich objawów.

  • Te skutki uboczne są straszne 1 dawka lekka biegunka, 2 dawka jeszcze większa biegunka ból całego brzucha, nerwowość w nocy poty straszne przelewanie się w brzuchu i jelitach oraz pobudzenie dziś wziełam 3 dawkę i ostatnią i aż się boję ten antybiotyk jest straszny mam nadzieję, że jakoś to wszystko przeżyje ?

   • po pierwszym dniu biegunka ,następne leki przeciw biegunkowe, bóle brzucha ,nudności coś raczej szkodliwego niż pomocnego przy zapaleniu uszu.

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here