Activelle

Activelle to lek hormonalny stosowany w terapii zastępczej u kobiet, u których upłynął co najmniej rok od ostatniej miesiączki. Preparat zawiera estradiol i noretysteron, które pomagają w łagodzeniu objawów niedoboru estrogenów, takich jak uderzenia gorąca, pocenie się, zaburzenia snu, suchość pochwy i zmniejszenie libido. Ponadto, Activelle może być stosowany w celu zapobiegania osteoporozie u kobiet po menopauzie zwiększając gęstość kości.

Angeliq

Angeliq to lek hormonalny, który jest najczęściej przepisywany kobietom w okresie menopauzy. Lek ten łagodzi nieprzyjemne objawy menopuzy, takie jak uderzenia gorąca. Angeliq zapobiega również rozwojowi osteoporozy. Jest dostępny na receptę.

Bijuva

Bijuva to lek stosowany w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), który zawiera dwa rodzaje hormonów żeńskich – estrogen i progestagen. Jest przeznaczony dla kobiet w okresie pomenopauzalnym, u których od wystąpienia ostatniego naturalnego krwawienia miesiączkowego minęło co najmniej rok. Lek ten łagodzi objawy związane z menopauzą, takie jak uczucie gorąca na twarzy, szyi i klatce piersiowej („uderzenia gorąca”). Bijuva jest dostępny na receptę.

Blissel

Lek Blissel jest preparatem z grupy hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), który stosowany jest miejscowo, dopochwowo. Jego głównym celem jest łagodzenie objawów menopauzy, takich jak suchość i podrażnienie pochwy, które są wynikiem atrofii pochwy. Atrofia pochwy to zjawisko, które występuje naturalnie po menopauzie i jest spowodowane zmniejszeniem stężenia estrogenów w organizmie. Lek Blissel działa poprzez zastępowanie estrogenu, który jest wytwarzany przez jajniki kobiety. Dzięki temu, że lek podawany jest dopochwowo, hormon uwalniany jest tam, gdzie jest najbardziej potrzebny, co przyczynia się do łagodzenia odczuć dyskomfortu w pochwie.

Climara-50

Climara-50 to lek stosowany w Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ). Jego skład opiera się na żeńskim hormonie – estrogenie. Lek ten jest przeznaczony dla kobiet, u których od ostatniej miesiączki minęło co najmniej 12 miesięcy (czyli rok) i które przeszły menopauzę. Climara-50 uzupełnia niedobory estrogenów i łagodzi objawy menopauzy takie, jak uderzenia gorąca, poty, zaburzenia snu, nerwowość, drażliwość, zawroty i bóle głowy, a także mimowolne oddawanie moczu, suchość pochwy i bóle w czasie stosunku płciowego. Jest dostępny na receptę.

Climen

Climen to lek w formie tabletek powlekanych, przeznaczony dla kobiet w okresie menopauzy i później. Zawiera hormony żeńskie, które łagodzą dolegliwości menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, problemy ze snem, zawroty głowy i suchość pochwy. Dodatkowo, Climen zapobiega osteoporozie. Lek jest dostępny na receptę.

Cliovelle

Cliovelle to lek w formie tabletek powlekanych, stosowany w hormonalnej terapii zastępczej. Jest przeznaczony dla kobiet, które są rok po przebytej menopauzie. Lek zawiera hormony żeńskie, które łagodzą objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, problemy z zasypianiem, zawroty głowy, suchość pochwy, a także zapobiegają osteoporozie. Cliovelle jest dostępny na receptę.

Clostilbegyt

Clostilbegyt to lek w postaci tabletek, który jest przeznaczony do stosowania wyłącznie przez kobiety. Jest stosowany w leczeniu niepłodności u kobiet spowodowanej brakiem owulacji. Lek ten jest dostępny na receptę.

Cyclo-Progynova

Cyclo-Progynova to lek hormonalny, który zawiera dwa składniki: estradiol (formę estrogenu) i norgestrel (formę progesteronu). Jest stosowany w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), łagodząc dolegliwości związane z menopauzą, hipogonadyzmem, usunięciem narządu rodnego lub pierwotną niedoczynnością jajników u kobiet z zachowaną macicą. Lek ten jest również używany do regulacji nieregularnych cykli miesiączkowych oraz leczenia pierwotnego lub wtórnego braku miesiączki. Cyclo-Progynova jest dostępny na receptę.

Divigel 0,1%

Divigel 0,1% to lek hormonalny zawierający estradiol, który jest jednym z żeńskich hormonów płciowych. Jest stosowany w terapii hormonalnej zastępczej (HTZ) w celu leczenia objawów niedoboru estrogenów u kobiet po menopauzie. Dodatkowo, Divigel 0,1% jest stosowany w profilaktyce osteoporozy u kobiet po menopauzie, które są narażone na wysokie ryzyko przyszłych złamań i u których występuje nietolerancja lub przeciwwskazania do stosowania innych leków stosowanych w zapobieganiu osteoporozie. Lek jest dostępny na receptę.

Divina

Divina to lek hormonalny, który zawiera dwa rodzaje żeńskich hormonów: estradiol (w postaci walerianianu estradiolu) i medroksyprogesteron (w postaci octanu medroksyprogesteronu). Jest stosowany w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) w celu łagodzenia objawów menopauzy oraz zapobiegania osteoporozie. Lek jest dostępny na receptę.

Duavive

Duavive to lek na receptę, który jest stosowany do leczenia objawów menopauzy u kobiet z macicą, które nie miały miesiączki przez co najmniej 12 miesięcy. Lek zawiera dwie substancje czynne: bazedoksyfen i estradiol. Bazedoksyfen jest selektywnym modulatorem receptora estrogenowego (SERM), a estradiol jest rodzajem hormonu nazywanego estrogenem. Duavive pomaga złagodzić objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i sucha pochwa.

Duphaston

Duphaston to lek hormonalny, który zawiera dydrogesteron. Działa on podobnie do naturalnego progesteronu. Jest stosowany w różnych dolegliwościach związanych z niedoborem progesteronu, takich jak bolesne miesiączkowanie, endometrioza, a także w celu zmniejszenia ryzyka poronienia i łagodzenia objawów menopauzy. Lek Duphaston jest dostępny wyłącznie na receptę.

Estraderm MX

Estraderm MX to lek hormonalny zawierający estradiol, który jest stosowany w terapii hormonalnej zastępczej (HTZ) dla kobiet po menopauzie. Lek jest przeznaczony do łagodzenia objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, problemy ze snem, drażliwość i depresja. Ponadto, Estraderm MX jest stosowany w zapobieganiu przyspieszonej utracie masy kostnej po menopauzie. Lek jest dostępny na receptę.

Estradiol+Norethisterone acetate Sandoz

Estradiol+Norethisterone acetate Sandoz to lek hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), który zawiera dwa typy żeńskich hormonów: estrogen i progestagen. Jest stosowany u kobiet po menopauzie, przynajmniej rok po ostatnim naturalnym krwawieniu miesięcznym. Lek pomaga w łagodzeniu objawów niedoboru estrogenów, takich jak uderzenia gorąca, pocenie się, zaburzenia snu, suchość pochwy i zmniejszenie libido. Może być również stosowany do zapobiegania osteoporozie po menopauzie. Jest dostępny na receptę.

Estradot

Estradot to lek w postaci plastrów przezskórnych zawierający estradiol, który jest naturalnym żeńskim hormonem. Lek ten uzupełnia niedobory estrogenu podczas menopauzy oraz łagodzi jej objawy. Ponadto, redukuje utratę masy kostnej i zapobiega miażdżycy. Estradot jest stosowany w hormonalnej terapii zastępczej u kobiet w okresie menopauzy i po niej. Jest dostępny na receptę.

Estrofem

Estrofem to lek hormonalny zawierający estradiol, który jest stosowany w terapii hormonalnej zastępczej (HTZ) dla kobiet po menopauzie. Lek jest przeznaczony głównie dla kobiet, które mają usuniętą macicę i nie wymagają złożonej terapii estrogenowo-progestagenowej. Estrofem pomaga w leczeniu objawów spowodowanych niedoborem estrogenów, takich jak uderzenia gorąca. Jest dostępny na receptę.

Estrofem mite

Estrofem Mite to lek hormonalny zawierający estradiol, który jest formą estrogenu, naturalnego żeńskiego hormonu płciowego. Jest przeznaczony do stosowania głównie u kobiet po menopauzie, szczególnie u tych, które mają usuniętą macicę, i dlatego nie wymagają stosowania złożonej terapii estrogenowo-progestagenowej. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do jego stosowania jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ), czyli leczenie objawów spowodowanych niedoborem estrogenów u kobiet po menopauzie.

Fem 7

Fem 7 to lek hormonalny, który zawiera estradiol, hormon identyczny z naturalnym estradiolem produkowanym przez organizm kobiety. Jest stosowany jako terapia hormonalna zastępcza w leczeniu objawów niedoboru estrogenów u kobiet po menopauzie. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują objawy niedoboru estrogenów takie jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu, zanik błony śluzowej trzonu macicy oraz osteoporozę.

Fem 7 Combi

Fem 7 Combi to lek dostępny w postaci transdermalnego systemu terapeutycznego, co oznacza, że substancje czynne są powoli uwalniane przez skórę za pomocą samoprzylepnego plastra. Lek zawiera dwie substancje czynne: estradiol i lewonorgestrel. Fem 7 Combi jest stosowany jako hormonalna terapia zastępcza (HTZ) w leczeniu objawów niedoboru estrogenów u kobiet po menopauzie. Doświadczenie w stosowaniu u kobiet powyżej 65 roku życia jest ograniczone. Lek jest dostępny na receptę.

Femoston

Femoston to lek stosowany w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Zawiera dwa rodzaje hormonów żeńskich: estradiol i dydrogesteron. Lek łagodzi objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, poty nocne i suchość pochwy, które są spowodowane spadkiem poziomu estrogenu w organizmie kobiety. Jest również stosowany w profilaktyce osteoporozy u kobiet po menopauzie z dużym ryzykiem złamań, u których inne leki stosowane w leczeniu osteoporozy są przeciwwskazane lub źle tolerowane. Femoston jest dostępny na receptę.

Femoston Conti

Femoston Conti to lek stosowany w Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ). Zawiera dwa rodzaje hormonów żeńskich: estradiol i dydrogesteron. Lek łagodzi objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, a także jest stosowany w profilaktyce osteoporozy. Femoston Conti jest dostępny na receptę.

Femoston mini

Femoston mini to lek zawierający dwa żeńskie hormony: estradiol i dydrogesteron. Jest stosowany w Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ) dla kobiet w okresie menopauzy, w celu złagodzenia objawów związanych z niskim poziomem estrogenów, takich jak uderzenia gorąca, poty nocne czy suchość pochwy. Lek jest dostępny na receptę.

Femoston mite

Femoston mite to lek stosowany w Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ). Składa się z dwóch rodzajów hormonów żeńskich: estradiolu i dydrogesteronu. Jest przeznaczony dla kobiet, u których występują objawy niedoboru estrogenów, a od ostatniej miesiączki minęło co najmniej 6 miesięcy. Lek jest dostępny na receptę.

Gynodian Depot

Gynodian Depot to lek stosowany w Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ). Zawiera dwa różne rodzaje hormonów: estrogen i progestagen. Lek jest stosowany u kobiet, które doświadczają objawów niedoboru estrogenów, takich jak gwałtowne uczucie gorąca, wzmożona potliwość, nastroje depresyjne. Jest dostępny na receptę. Wskazaniem do jego stosowania jest hormonalna terapia zastępcza u kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym.

Indivina

Indivina to lek w postaci tabletek, który zawiera dwa rodzaje żeńskich hormonów: estrogen i progestagen. Jest stosowany w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) u kobiet po menopauzie. Jego działanie polega na uzupełnianiu wytwarzania estrogenów oraz łagodzeniu objawów ich niedostatku, takich jak uderzenia gorąca, poty nocne, suchość pochwy i inne. Lek jest dostępny na receptę.

Intrarosa

Lek Intrarosa jest stosowany w leczeniu kobiet po menopauzie z objawami zaniku sromu i pochwy o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego. Po wprowadzeniu do pochwy substancja czynna leku, prasteron, jest przekształcana w hormony płciowe – estrogeny i androgeny. W wyniku zwiększenia stężenia estrogenów wzrasta liczba komórek warstwy powierzchownej w tkankach znajdujących się w pochwie i wokół niej, co powoduje złagodzenie objawów atrofii pochwy. Intrarosa różni się od innych preparatów estrogenowych tym, że wywiera również działanie androgenne. Lek jest dostępny na receptę.

Juvinelle

Juvinelle to lek stosowany w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Zawiera dwa rodzaje żeńskich hormonów, estrogen i progestagen. Jest wskazany do stosowania u kobiet po menopauzie, u których upłynęło co najmniej 12 miesięcy od wystąpienia ostatniej naturalnej miesiączki. Lek jest dostępny na receptę. Stosowany jest w celu łagodzenia objawów występujących po menopauzie.

Klimedix

Klimedix to lek stosowany w Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ), który zawiera dwa rodzaje żeńskich hormonów: estrogen i progestagen. Przeznaczony jest dla kobiet po menopauzie, u których od ostatniej naturalnej miesiączki minęło co najmniej 12 miesięcy. Klimedix pomaga łagodzić objawy, które pojawiają się po menopauzie, takie jak uderzenia gorąca, które są wynikiem spadku ilości estrogenów w organizmie kobiety. Ponadto, Klimedix może być stosowany w celu zapobiegania osteoporozie, która może wystąpić u niektórych kobiet po menopauzie. W przypadku kobiet obarczonych wysokim ryzykiem przyszłych złamań z powodu osteoporozy, u których nie można zastosować innych leków, Klimedix może być skutecznym rozwiązaniem. Jest dostępny na receptę.

Ladybon

Ladybon to lek w postaci tabletek, stosowany w Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ). Zawiera substancję czynną tibolon. Jest zalecany kobietom w okresie pomenopauzalnym, u których od ostatniej naturalnej miesiączki upłynął co najmniej 1 rok. Lek łagodzi objawy występujące po menopauzie i zapobiega osteoporozie. Ladybon jest dostępny na receptę.

Lenzetto

Lenzetto to lek hormonalny w postaci aerozolu, który zawiera estradiol, główny żeński hormon płciowy. Jest stosowany w terapii hormonalnej zastępczej u kobiet po menopauzie, aby złagodzić objawy związane z tym okresem, takie jak uderzenia gorąca, drażliwość czy suchość pochwy. Lek jest dostępny na receptę.

Lustork

Lustork to lek zawierający progesteron, który jest syntetycznie otrzymywanym, naturalnym żeńskim hormonem płciowym. Jest stosowany u kobiet w schorzeniach i stanach wymagających podania tego hormonu. Wskazania do stosowania to zapłodnienie in vitro oraz hormonalna terapia zastępcza u kobiet po menopauzie z zachowaną macicą, w celu ochrony błony śluzowej macicy (endometrium). Lustork jest lekiem dostępnym na receptę.

Luteina

Luteina

Luteina to lek zawierający progesteron, który jest stosowany w różnych schorzeniach związanych z miesiączkowaniem, takich jak zaburzenia miesiączkowania spowodowane niedoborem endogennego progesteronu, wtórny brak miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego, czynnościowe krwawienia z dróg rodnych, niewydolność ciałka żółtego, cykle bezowulacyjne. Jest również stosowany w leczeniu endometriozy, programach zapłodnienia in vitro, leczeniu niepłodności związanej z niedomogą lutealną, leczeniu poronień nawykowych i zagrażających oraz w hormonalnej terapii zastępczej u kobiet po menopauzie z zachowaną macicą. Lek jest dostępny na receptę.

Oekolp

Oekolp to lek hormonalny, który zawiera estriol – żeński hormon płciowy. Jest stosowany w terapii zastępczej dla kobiet po menopauzie, łagodząc objawy związane z niedoborem estrogenów. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania Oekolp obejmują leczenie objawów podmiotowych zmian zanikowych pochwy spowodowanych niedoborem estrogenów u kobiet po menopauzie, leczenie przed- i pooperacyjne u kobiet w okresie pomenopauzalnym poddawanych zabiegom pochwowym, a także jako pomoc diagnostyczna w przypadku wątpliwego obrazu cytologicznego wymazu z szyjki macicy.

Oestrogel

Oestrogel to lek na receptę, który zawiera estradiol, hormon żeński. Jest stosowany w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) u kobiet po menopauzie. Lek jest wskazany do leczenia objawów spowodowanych niedoborem estrogenów oraz jako terapia zapobiegająca osteoporozie. Po nałożeniu żelu na skórę następuje wchłanianie hormonu, który przenika do krwiobiegu.

Ovestin

Ovestin to lek dopochwowy, który działa poprzez zastępowanie estrogenu, który jest normalnie wytwarzany przez jajniki kobiety. Lek jest podawany dopochwowo, a więc hormon jest uwalniany tam, gdzie jest potrzebny, co może łagodzić dyskomfort odczuwany w pochwie. Ovestin jest przeznaczony dla kobiet po menopauzie, co najmniej 12 miesięcy po ustaniu naturalnych miesiączek. Lek stosuje się w celu złagodzenia objawów występujących po menopauzie. Jest dostępny na receptę.

Progesterone Besins

Progesterone Besins to lek na receptę, który zawiera progesteron – naturalny hormon żeński. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń cyklu miesiączkowego związanych z niedoborem endogennego progesteronu, w szczególności nieregularnych miesiączek. Może być również stosowany jako uzupełnienie terapii hormonalnej zawierającej estrogen u kobiet w okresie menopauzy, które nie były poddawane histerektomii.

Progynova-21

Progynova-21 to lek hormonalny zawierający estradiol, który jest formą żeńskiego hormonu – estrogenu. Jest stosowany w terapii hormonalnej zastępczej (HTZ) w celu łagodzenia objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, problemy z zasypianiem, zawroty głowy i suchość pochwy, które są wynikiem naturalnego spadku produkcji hormonów przez jajniki. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania to niedobór hormonów estrogenowych spowodowany naturalną menopauzą, usunięciem narządu rodnego lub pierwotną niedoczynnością jajników u kobiet.

Remifemin

Remifemin to lek dostępny bez recepty, który zawiera wyciąg z pluskwicy groniastej. Jest stosowany do łagodzenia objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, zaburzenia snu czy uczucie napięcia nerwowego i niepokoju. Preparat jest dostępny w postaci tabletek.

Systen 50

Systen 50 to lek stosowany w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), który skutecznie łagodzi objawy związane z menopauzą. Dostępny w postaci transdermalnego plastra, zawiera estradiol – kobiecy hormon z grupy estrogenów, który jest identyczny z tym, wytwarzanym naturalnie przez jajniki u kobiet przed menopauzą. Lek jest wskazany do leczenia objawów niedoboru estrogenów związanego z menopauzą u kobiet po histerektomii oraz do zapobiegania osteoporozie u kobiet po menopauzie, u których stwierdza się podwyższone ryzyko złamań w przyszłości oraz nietolerancję lub przeciwwskazanie do stosowania innych leków zalecanych do zapobiegania osteoporozie. Systen 50 jest dostępny na receptę.

Tabletki, leki na menopauzę

Lista leków stosowanych w menopauzie.

Zobacz także:

Antykoncepcja
Choroby weneryczne (przenoszone drogą płciową)
Infekcje intymne
Nietrzymanie moczu
Wszystkie leki dla kobiet

Menopauza jest nieuniknionym, absolutnie jednak naturalnym okresem w życiu każdej kobiety. To proces fizjologiczny, który następuje po okresie prokreacyjnym a przed początkiem starzenia się. Menopauza nazywana jest również okresem przekwitania lub klimakterium, a jej rozpoczęcie jest sprawą całkowicie indywidualną. Najczęściej jest to wiek pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, może jednak nadejść kilka lat wcześniej lub później.

Jak można łagodzić objawy menopauzy?

Na rynku wiele jest środków i leków, które pomagają ulżyć i złagodzić objawy menopauzy. Dostępne są domowe testy, które umożliwiają potwierdzenie wkroczenia w wiek menopauzy, gdyż pozwalają wykryć obecność hormonów w moczu. Wiele leków opartych jest na bazie naturalnej, z wykorzystaniem preparatów ziołowych, które zawierają w składzie fitoestrogeny, czyli naturalne związki roślinne o działaniu podobnym do żeńskiego hormonu. W okresie menopauzy bardzo wskazane jest również przyjmowanie wapnia i witaminy D. Czasem jednak potrzebne jest zastosowanie tzw. hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), która wykorzystuje leki hormonalne. Zawierają one hormony płciowe (estrogen, progesteron) suplementowane w odpowiednich dawkach i dobierane indywidualnie do potrzeb kobiety. Leki te mają postać tabletek, plastrów, iniekcji, globulek i kremów dopochwowych, a nawet wkładek wewnątrzmacicznych. Takie leki zapobiegają rozwojowi osteoporozy, łagodzą objawy wypadowe menopauzy, tj. uderzenia gorąca, kołatanie serca, zimne poty. Mają też pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację, poprawiają jakość snu, podwyższają libido i opóźniają efekty starzenia się. Należy je przyjmować co najmniej kilka lat.

Substancje stosowane w lekach dla kobiet:

Antykoncepcja:

Dezogestrel
Drospirenon
Etonogestrel
Etynyloestradiol
Gestoden
Lewonorgestrel

Stan zapalny, zakażenia bakteryjne i grzybica miejsc intymnych:

Nagietek
Itrakonazol
Jodowany powidon
Metronidazol

Menopauza:

Soja
Estradiol
Kwas ibandronowy
Lewonorgestrel