Femoston mite

12345678910
(18 ocen, średnia: 5,67 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Co to jest lek Femoston mite
Femoston mite jest lekiem stosowanym w tzw. „sekwencyjnej” Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ). Jest on przyjmowany codziennie, bez przerw. Femoston mite jest wskazany jest wskazany do stosowania dla kobiet, u których występują objawy niedoboru żeńskich hormonów płciowych (estrogenów), u których od ostatniej miesiączki upłynęło co najmniej 6 miesięcy.

Femoston mite zawiera dwa hormony:
Estrogen o nazwie estradiol
Progestagen o nazwie dydrogesteron.

Estradiol zawarty w leku Femoston mite jest produkowany z roślin. Dydrogesteron jest wytwarzaną syntetycznie formą progestagenu bardzo podobną do hormonu produkowanego w organizmie kobiety.

W jakim celu się go stosuje
– w celu leczenia objawów związanych z okresem przekwitania. Objawy te są różne u różnych kobiet. Mogą one obejmować uderzenia gorąca, pocenie nocne, problemy ze snem, suchość pochwy i problemy z oddawaniem moczu
– w celu zapobiegania utracie masy kostnej (osteoporoza) w przypadku dużego ryzyka złamań kości i gdy pacjentka nie może przyjmować innych leków zapobiegających osteoporozie.

Jak działa lek Femoston mite
Hormon zawarty w leku Femoston mite zastępuje ten, który jest naturalnie produkowany przez jajniki od okresu dojrzewania do menopauzy.

Estradiol kontroluje objawy związane z okresem przekwitania i zapobiega osteoporozie.

Dydrogesteron zapobiega nieprawidłowemu pogrubieniu błony śluzowej macicy. Kobiety z zachowaną macicą leczone estrogenem powinny także przyjmować progestagen (np. dydrogesteron).

U kobiet, które przyjmują sam estrogen mogą wystąpić problemy związane z nieprawidłowym pogrubieniem błony śluzowej macicy.

REKLAMA

Skład

Substancja czynna: , .

• Substancjami czynnymi leku jest estradiol (w postaci estradiolu półwodnego) i dydrogesteron
– każda biała tabletka zawiera 1 mg estradiolu
– każda szara tabletka zawiera 1 mg estradiolu i 10 mg dydrogesteronu

• Ponadto lek zawiera: laktozę jednowodną, hypromelozę, skrobię kukurydzianą, krzemionkę koloidalną bezwodną, magnezu stearynian.
Otoczka (tabletki białe): tytanu dwutlenek (E171), hypromeloza, makrogol 400.
Otoczka (tabletki szare): tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czarny (E172), alkohol poliwinylowy, makrogol 3350, talk.

Dawkowanie

Femoston mite należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Kiedy rozpocząć stosowanie leku Femoston mite
Nie należy rozpoczynać terapii lekiem Femoston mite przed upływem 6 miesięcy od ostatniej miesiączki.

Leczenie lekiem Femoston mite może być rozpoczęte dowolnego dnia, jeśli:
• pacjentka nie stosuje obecnie hormonalnej terapii zastępczej
• zmienia leczenie z innego leku do HTZ stosowanej metodą „ciągłą złożoną”. Metoda ta polega na przyjmowaniu tabletki lub naklejaniu plastra zawierających zarówno estrogen jak i progestagen.

Leczenie lekiem Femoston mite może być rozpoczęte po zakończeniu 28-dniowego cyklu, jeśli:
• pacjentka zmienia leczenie z HTZ stosowanej metodą „cykliczną” lub „sekwencyjną”. Metoda ta polega na przyjmowaniu tabletki lub naklejaniu plastra w pierwszej części cyklu zawierających estrogen. Następnie przyjmowana jest tabletka lub naklejany plaster przez kolejne 14 dni zawierające estrogen i progestagen.

Przyjmowanie leku Femoston mite
• Połknąć tabletkę i popić wodą.
• Tabletki mogą być przyjmowane z jedzeniem lub bez jedzenia.
• Należy starać się przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia. To powoduje, że w organizmie znajduje się stała ilość leku. To również pozwoli zapamiętać, że należy przyjąć tabletkę.
• Należy przyjmować 1 tabletkę każdego dnia, bez przerw między opakowaniami. Na blistrze znaczone są dni tygodnia w celu ułatwienia zapamiętania, kiedy należy zażyć tabletkę.

Ile leku przyjąć
• Lekarz dobierze najmniejszą dawkę stosowaną w najkrótszym czasie tak, aby leczyć występujące objawy. Jeśli lekarz uzna to za konieczne może zwiększyć dawkę.
• W przypadku przyjmowania leku Femoston mite w celu zapobiegania osteoporozie lekarz dostosuje dawkę indywidualnie. Będzie ona uzależniona od masy kości.
• Należy przyjmować jedną białą tabletkę każdego dnia przez 14 pierwszych dni. Następnie jedną szarą tabletkę raz na dobę przez pozostałe 14 dni. Schemat 28-dniowego cyklu przyjmowania leku jest zaznaczony na opakowaniu.

REKLAMA

Przedawkowanie

Jeśli pacjentka (lub inna osoba) przyjmie zbyt dużo tabletek leku Femoston mite nie przewiduje się działania szkodliwego. Mogą wystąpić mdłości, senność, zawroty głowy lub wymioty. Nie jest konieczne zastosowanie leczenia, jednak w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Femoston mite może być stosowany niezależnie od jedzenia.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Femoston mite jest wskazany tylko dla kobiet z objawami niedoboru żeńskich hormonów płciowych (estrogenów), u których od ostatniej miesiączki upłynęło co najmniej 6 miesięcy. Nie należy stosować leku w czasie ciąży i karmienia piersią.

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia należy: przerwać stosowanie leku Femoston mite i skontaktować się z lekarzem.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

1 OPINIA O LEKU

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.