Femoston Conti

Femoston conti jest lekiem stosowanym w tzw. „złożonej” Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ).
Jest on przyjmowany codziennie, bez przerw. Femoston conti jest wskazany do stosowania dla kobiet po menopauzie, u których od ostatniej miesiączki upłynęło co najmniej 12 miesięcy.

Femoston conti zawiera dwa hormony:
Estrogen o nazwie estradiol
Progestagen o nazwie dydrogesteron.

Estradiol zawarty w leku Femoston conti jest produkowany z roślin. Dydrogesteron jest wytwarzaną syntetycznie formą progestagenu bardzo podobną do hormonu produkowanego w organizmie kobiety.

W jakim celu się go stosuje:
– w celu leczenia objawów związanych z okresem przekwitania. Objawy te są różne u różnych kobiet. Mogą one obejmować uderzenia gorąca, pocenie nocne, problemy ze snem, suchość pochwy i problemy z oddawaniem moczu
– w celu zapobiegania utracie masy kostnej (osteoporoza) w przypadku dużego ryzyka złamań kości i gdy pacjentka nie może przyjmować innych leków zapobiegających osteoporozie.

Działanie
Hormon zawarty w leku Femoston conti zastępuje ten, który jest naturalnie produkowany przez jajniki od okresu dojrzewania do menopauzy.
Estradiol kontroluje objawy związane z okresem przekwitania i zapobiega osteoporozie.
Dydrogesteron zapobiega nieprawidłowemu pogrubieniu błony śluzowej macicy. Kobiety z zachowaną macicą leczone estrogenem powinny także przyjmować progestagen (np. dydrogesteron).
U kobiet, które przyjmują sam estrogen mogą wystąpić problemy związane z nieprawidłowym pogrubieniem błony śluzowej macicy.

Jaki jest skład Femoston Conti, jakie substancje zawiera?

• Substancjami czynnymi leku jest estradiol (w postaci estradiolu półwodnego) i dydrogesteron
– każda tabletka zawiera 1 mg estradiolu i 5 mg dydrogesteronu

• Ponadto lek zawiera: laktozę jednowodną, hypromelozę, skrobię kukurydzianą, krzemionkę koloidalną bezwodną, magnezu stearynian.
Otoczka: tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E172), hypromeloza, makrogol 400.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: ,

Dawkowanie preparatu Femoston Conti – jak stosować ten lek?

Femoston conti należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Kiedy rozpocząć stosowanie leku Femoston conti
Nie należy rozpoczynać terapii lekiem Femoston conti przed upływem 12 miesięcy od ostatniej miesiączki.

Leczenie lekiem Femoston conti może być rozpoczęte dowolnego dnia, jeśli:
• pacjentka nie stosuje obecnie hormonalnej terapii zastępczej
• zmienia leczenie z innego leku do HTZ stosowanej metodą „ciągłą złożoną”. Metoda ta polega na przyjmowaniu tabletki lub naklejaniu plastra zawierających zarówno estrogen jak i progestagen.

Leczenie lekiem Femoston conti może być rozpoczęte po zakończeniu 28-dniowego cyklu, jeśli:
• pacjentka zmienia leczenie z HTZ stosowanej metodą „cykliczną” lub „sekwencyjną”. Metoda ta polega na przyjmowaniu tabletki lub naklejaniu plastra w pierwszej części cyklu zawierających estrogen. Następnie przyjmowana jest tabletka lub naklejany plaster przez kolejne 14 dni zawierające estrogen i progestagen.

Przyjmowanie leku Femoston conti
• Połknąć tabletkę i popić wodą.
• Tabletki mogą być przyjmowane z jedzeniem lub bez jedzenia.
• Należy starać się przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia. To powoduje, że w organizmie znajduje się stała ilość leku. To również pozwoli zapamiętać, że należy przyjąć tabletkę.
• Należy przyjmować 1 tabletkę każdego dnia, bez przerw między opakowaniami. Na blistrze znaczone są dni tygodnia w celu ułatwienia zapamiętania, kiedy należy zażyć tabletkę.

Ile leku przyjąć
• Lekarz dobierze najmniejszą dawkę stosowaną w najkrótszym czasie tak, aby leczyć występujące objawy. Jeśli lekarz uzna to za konieczne może zwiększyć dawkę.
• W przypadku przyjmowania leku Femoston conti w celu zapobiegania osteoporozie lekarz dostosuje dawkę indywidualnie. Będzie ona uzależniona od masy kości.
• Należy przyjmować jedną tabletkę koloru łososiowego każdego dnia przez 28 dni.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjentka (lub inna osoba) przyjmie zbyt dużo tabletek leku Femoston conti nie przewiduje się działania szkodliwego. Mogą wystąpić mdłości, senność, zawroty głowy lub wymioty. Nie jest konieczne zastosowanie leczenia, jednak w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Femoston Conti – czy mogę spożywać alkohol?

Femoston conti może być stosowany niezależnie od jedzenia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Femoston Conti w okresie ciąży i karmienia piersią?

Femoston conti jest wskazany tylko dla kobiet w okresie po menopauzie. Nie należy stosować leku w czasie ciąży i karmienia piersią.

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia należy: przerwać stosowanie leku Femoston conti i skontaktować się z lekarzem.

Ulotka Femoston Conti – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Femoston Conti? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

31 komentarzy do “Femoston Conti”

 1. Po 3 dniach brania leku zaczęłam się czuć fatalnie – potworny ból w podbrzuszu, brzuch spuchł mi jak balon . Mimo że dużo piję bardzo msło siusiam , więc chyba cała woda zostaje mi w organiźmie. Dostałam nawet gorączki piwyżej 38 stopni. Początkowo nie skojarzyłam że to od tego leku i wzięłam jeszcze 2 razy – samopoczucie jeszcze gorsze. Obecnie jestem 3 dzień po odstawieniu , ale dolegliwości nie mijają – brzuch prawie mi pęka. Jutro mam konsultację z ginekologiem – innym niż ten który zalecił mi brać lek, zresztą ku mojemu zdziwieniu po przeczytaniu ulotki , zlecił zaczęcie przyjmowania 5 dni po miesiączce. Mam 63 lata i liczyłam że poprawi mi to formę, a póki co prawie mnie zabija.

  Odpowiedz
 2. Od 6 miesięcy przyjmuje lek. Objawy menopauzy minęły już po miesiącu zażywania.Włosy przestały wypadać A na tym najbardziej mi zależało bo włosy strasznie je się przerzedziły.Nie przytyłam i ogólnie czuję się dobrze:)

  Odpowiedz
 3. Biorę femoston conti już 2 miesiąc i od samego początku brania wszystkie dolegliwości menopauzy minęły. Jednak pod koniec miesiąca pierwszego opakowania pojawiły się mdłości, które nie ustępują, ból podbrzusza, ból piersi, wzdęcia, zaczęłam tyć, pojawiło się dwu-trzydniowe krwawienie i ogólnie bardzo złe samopoczucie… raczej zdecydowanie udam się do lekarza zmienić ten lek na inny

  Odpowiedz
 4. Biorę od pół roku, cały czas plamię A czasami to jak okres. Dodatkowo doszły silne bóle migrenowe których nigdy nie miałam i zawroty głowy. Samopoczucie wcale nie jest lepsze. Jedyna zaleta to że przestały mnie boleć stawy. CHyba przerwę ale po konsultacji z innym lekarzem. Mam 54 lata.

  Odpowiedz
 5. 6 lat biorę te tabletki bardzo mi pomogły. Nie miałam i nie mam już uderzeń gorąca, bardzo dobrze się czuje. Krwawienia się pojawiały ale skąpe, teraz od roku mam już spokój. Zastanawiam się kiedy przestać brać te tabletki bo mam 59 lat. Trochę przytulam ale w tym wieku to normalne.

  Odpowiedz
 6. biore lek od 2 miesiecy, czuje sie lepiej: spie lepiej, nie mam uderzen goraca, nie poce sie, wiecej energii, nie przytylam, zniknelo czeste zdenerwowanie.

  Odpowiedz
 7. Biorę lek od 8 lat, obecnie skończyłam 60. Zaczęłam brać ze względu na silne krwawienia, a nawet krwotoki (2), uderzenia gorąca, pocenie itp. Po trzech miesiącach miesiączka zanikła, zniknęły uderzenia gorąca i wszystkie towarzyszące temu uczucia dyskomfortu. W ostatnich dwóch latach przytyłam 3 kilogramy. Nie doszukuję się jednak winy leku ( w moim przypadku!) tylko mojego wieku i w związku z tym innej przemiany materii. W mojej ocenie ten lek mi bardzo pomógł.

  Odpowiedz
 8. Biorę 4 miesiące i cały czas czuję się fatalnie, tyję coraz bardziej mimo iż się głodzę i dużo ćwiczę. Jedyny plus to śpię w nocy, ale reszta to tragedia.

  Odpowiedz
 9. Femoston conti biorę ponad 2 lata w pierszym roku brania tabletek pojawiała się co miesiąc miesiączka czułam się raz dobrze raz źle, przytyłam 7 kg. Po roku wszystko się unormowało brak miesiączki , brak uderzeń , zawrotów głowy , waga wróciła do normy.

  Odpowiedz
  • Witam od niedawna biorę lek Femiston conti i od kilku dni odczuwam ból piersi nie wiem co robić czy dalej brać lek Pozdrawiam

   Odpowiedz
 10. Niestety, ten lek na mnie nie działa. Przytyłam, choć stosuję zrównoważona dietę i treningi. Uderzenia gorąca wcale nie minęły, dalej nie wiem, jak mam się zachować np. przy kasie: wyciągać pieniądze, czy chusteczkę do twarzy? Ech!
  W nocy oblewają mnie zimne poty, muszę zmieniać piżamę. Masakra.

  Odpowiedz
  • Proszę spróbować Klimadynon uno.Mi naprawdę pomógł nie pocę się wcale,a zalewałam się potem w dzień i nocy.
   Pozdrawiam Mariola Goldian.

   Odpowiedz
 11. niestety preperat a mnie nie dziala dobrze…czuje zmeczeie nog i od 2 dni problemy z oddychaniem a uczucie goraca nie minelo…preparat biore 13 dni….jestem zdziwiona samym pozytywnym ocenom ja niestety jestem na nie….

  Odpowiedz
 12. biore lek od 13 dni.Uczucie goraca niesterty nie minelo, odczuwam tez zmeczenie nog i od 2 dni chwilowe problemy z oddychaniem…chyba to odstawie i wspolnie z lekarzem poszukamy innego preparatu,…jestem wrecz zdziwiona ze wszystkie panie czuja sie dobrze bo ja niestety nie….

  Odpowiedz
 13. Biorę lek od 3 miesięcy. Uderzenia gorąca są łagodniejsze i nie przytyłam ani kg. wręcz przeciwnie schudłam 4 kg.

  Odpowiedz
 14. biorę od kwietnia 2017-czuję się dużo lepiej- w zasadzie po tygodniu od pierwszej tabletki ustąpiły nieznośne uderzenia gorąca- nie przytyłam, wręcz mam wrażenie, że obrzęki- głównie kończyn-bezpowrotnie minęły

  Odpowiedz
 15. Lek zaczęłam brać nie dawno , więc trudno mi napisac o jego skutkach , ale powiem szczerze , że w duzej mierze ustały uderzenia gorąca . Tez boję się przytuć , ale wiecie Panie same , że już w takim wieku przemiana materii juz nie taka jak dawniej i bardzo , ale to bardzo wskazany jest ruch , szczególnie jak ktoś prowadzi siedzący ryb życia .

  Odpowiedz
  • Witam od niedawna biorę lek Femiston conti i od kilku dni odczuwam ból piersi nie wiem co robić czy dalej brać lek Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Też tak mialam. Po odstawieniu leku waga troche spadla,ale niestety wrocily objawy menopauzy. Odstawiłam bo bałam się przytyć.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz