Femoston Conti

Podmiot odpowiedzialnyTheramex Ireland Limited
Kod ATCG03FA01
ProceduraNAR
SubstancjaDydrogesteron, Estradiol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Femoston Conti?

Femoston conti jest lekiem stosowanym w tzw. „złożonej” Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ).
Jest on przyjmowany codziennie, bez przerw. Femoston conti jest wskazany do stosowania dla kobiet po menopauzie, u których od ostatniej miesiączki upłynęło co najmniej 12 miesięcy.

Femoston conti zawiera dwa hormony:
Estrogen o nazwie estradiol
Progestagen o nazwie dydrogesteron.

Estradiol zawarty w leku Femoston conti jest produkowany z roślin. Dydrogesteron jest wytwarzaną syntetycznie formą progestagenu bardzo podobną do hormonu produkowanego w organizmie kobiety.

W jakim celu się go stosuje:
– w celu leczenia objawów związanych z okresem przekwitania. Objawy te są różne u różnych kobiet. Mogą one obejmować uderzenia gorąca, pocenie nocne, problemy ze snem, suchość pochwy i problemy z oddawaniem moczu
– w celu zapobiegania utracie masy kostnej (osteoporoza) w przypadku dużego ryzyka złamań kości i gdy pacjentka nie może przyjmować innych leków zapobiegających osteoporozie.

Działanie
Hormon zawarty w leku Femoston conti zastępuje ten, który jest naturalnie produkowany przez jajniki od okresu dojrzewania do menopauzy.
Estradiol kontroluje objawy związane z okresem przekwitania i zapobiega osteoporozie.
Dydrogesteron zapobiega nieprawidłowemu pogrubieniu błony śluzowej macicy. Kobiety z zachowaną macicą leczone estrogenem powinny także przyjmować progestagen (np. dydrogesteron).
U kobiet, które przyjmują sam estrogen mogą wystąpić problemy związane z nieprawidłowym pogrubieniem błony śluzowej macicy.

Jaki jest skład Femoston Conti, jakie substancje zawiera?

• Substancjami czynnymi leku jest estradiol (w postaci estradiolu półwodnego) i dydrogesteron
– każda tabletka zawiera 1 mg estradiolu i 5 mg dydrogesteronu

• Ponadto lek zawiera: laktozę jednowodną, hypromelozę, skrobię kukurydzianą, krzemionkę koloidalną bezwodną, magnezu stearynian.
Otoczka: tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E172), hypromeloza, makrogol 400.

Dawkowanie preparatu Femoston Conti – jak stosować ten lek?

Femoston conti należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Kiedy rozpocząć stosowanie leku Femoston conti
Nie należy rozpoczynać terapii lekiem Femoston conti przed upływem 12 miesięcy od ostatniej miesiączki.

Leczenie lekiem Femoston conti może być rozpoczęte dowolnego dnia, jeśli:
• pacjentka nie stosuje obecnie hormonalnej terapii zastępczej
• zmienia leczenie z innego leku do HTZ stosowanej metodą „ciągłą złożoną”. Metoda ta polega na przyjmowaniu tabletki lub naklejaniu plastra zawierających zarówno estrogen jak i progestagen.

Leczenie lekiem Femoston conti może być rozpoczęte po zakończeniu 28-dniowego cyklu, jeśli:
• pacjentka zmienia leczenie z HTZ stosowanej metodą „cykliczną” lub „sekwencyjną”. Metoda ta polega na przyjmowaniu tabletki lub naklejaniu plastra w pierwszej części cyklu zawierających estrogen. Następnie przyjmowana jest tabletka lub naklejany plaster przez kolejne 14 dni zawierające estrogen i progestagen.

Przyjmowanie leku Femoston conti
• Połknąć tabletkę i popić wodą.
• Tabletki mogą być przyjmowane z jedzeniem lub bez jedzenia.
• Należy starać się przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia. To powoduje, że w organizmie znajduje się stała ilość leku. To również pozwoli zapamiętać, że należy przyjąć tabletkę.
• Należy przyjmować 1 tabletkę każdego dnia, bez przerw między opakowaniami. Na blistrze znaczone są dni tygodnia w celu ułatwienia zapamiętania, kiedy należy zażyć tabletkę.

Ile leku przyjąć
• Lekarz dobierze najmniejszą dawkę stosowaną w najkrótszym czasie tak, aby leczyć występujące objawy. Jeśli lekarz uzna to za konieczne może zwiększyć dawkę.
• W przypadku przyjmowania leku Femoston conti w celu zapobiegania osteoporozie lekarz dostosuje dawkę indywidualnie. Będzie ona uzależniona od masy kości.
• Należy przyjmować jedną tabletkę koloru łososiowego każdego dnia przez 28 dni.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjentka (lub inna osoba) przyjmie zbyt dużo tabletek leku Femoston conti nie przewiduje się działania szkodliwego. Mogą wystąpić mdłości, senność, zawroty głowy lub wymioty. Nie jest konieczne zastosowanie leczenia, jednak w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Femoston Conti – czy mogę spożywać alkohol?

Femoston conti może być stosowany niezależnie od jedzenia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Femoston Conti w okresie ciąży i karmienia piersią?

Femoston conti jest wskazany tylko dla kobiet w okresie po menopauzie. Nie należy stosować leku w czasie ciąży i karmienia piersią.

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia należy: przerwać stosowanie leku Femoston conti i skontaktować się z lekarzem.

Ulotka Femoston Conti – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Femoston Conti przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Femoston conti - 1 mg + 5 mg, Tabletki powlekane (Estradiolum + Dydrogesteronum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Femoston Conti m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Femoston conti - 1 mg + 5 mg, Tabletki powlekane (Estradiolum + Dydrogesteronum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Femoston Conti w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Femoston Conti - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Femoston Conti? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

29 komentarzy do “Femoston Conti”

  1. Moja przygoda z Femoston Conti okazała się niezwykle trudna. Po trzech dniach stosowania mój stan zdrowia znacząco się pogorszył. Pojawiły się bardzo intensywne bóle podbrzusza, a brzuch był mocno spuchnięty i napięty. Mimo zwiększonej podaży płynów, zaobserwowałam znaczne zmniejszenie ilości oddawanego moczu, co sugeruje zatrzymywanie wody w organizmie. Dodatkowo pojawiła się gorączka przekraczająca 38 stopni. Początkowo nie powiązałam tych objawów z przyjmowanym lekiem i kontynuowałam terapię przez kolejne dwa dni, co tylko pogorszyło moje samopoczucie. Teraz, trzy dni po odstawieniu leku, dolegliwości nadal się utrzymują – brzuch jest tak napięty, że sprawia wrażenie, jakby miał pęknąć. Zaplanowałam już konsultację z nowym ginekologiem. Co ciekawe, po dokładnym przeczytaniu ulotki odkryłam, że poprzedni lekarz zalecił mi rozpoczęcie kuracji w niewłaściwym momencie cyklu – 5 dni po miesiączce. W wieku 63 lat liczyłam na poprawę samopoczucia, a tymczasem lek wywołał poważne problemy zdrowotne.

    Odpowiedz
  2. Od 6 miesięcy przyjmuję lek. Objawy menopauzy minęły już po miesiącu zażywania. Włosy przestały wypadać, a na tym najbardziej mi zależało, bo włosy strasznie mi się przerzedziły. Nie przytyłam i ogólnie czuję się dobrze.

    Odpowiedz
  3. Biorę Femoston Conti już 2 miesiące i od samego początku brania wszystkie dolegliwości menopauzy minęły. Jednak pod koniec miesiąca pierwszego opakowania pojawiły się mdłości, które nie ustępują, ból podbrzusza, ból piersi, wzdęcia, zaczęłam tyć, pojawiło się dwu-trzydniowe krwawienie i ogólnie bardzo złe samopoczucie. Raczej zdecydowanie udam się do lekarza zmienić ten lek na inny.

    Odpowiedz
  4. Biorę od pół roku, cały czas plamię, a czasami to jak okres. Dodatkowo doszły silne bóle migrenowe, których nigdy nie miałam, i zawroty głowy. Samopoczucie wcale nie jest lepsze. Jedyna zaleta to, że przestały mnie boleć stawy. Chyba przerwę, ale po konsultacji z innym lekarzem. Mam 54 lata.

    Odpowiedz
  5. Biorę te tabletki od sześciu lat i bardzo mi pomogły. Nie miałam i nie mam już uderzeń gorąca, czuję się bardzo dobrze. Krwawienia pojawiały się, ale były skąpe, teraz od roku mam już spokój. Zastanawiam się, kiedy przestać brać te tabletki, bo mam 59 lat. Trochę przytyłam, ale w tym wieku to normalne.

    Odpowiedz
  6. Biorę lek od 2 miesięcy, czuję się lepiej: śpię lepiej, nie mam uderzeń gorąca, nie pocę się, mam więcej energii, nie przytyłam, zniknęło częste zdenerwowanie.

    Odpowiedz
  7. Biorę lek od 8 lat, obecnie skończyłam 60. Zaczęłam brać ze względu na silne krwawienia, a nawet krwotoki (2), uderzenia gorąca, pocenie itp. Po trzech miesiącach miesiączka zanikła, zniknęły uderzenia gorąca i wszystkie towarzyszące temu uczucia dyskomfortu. W ostatnich dwóch latach przytyłam 3 kilogramy. Nie doszukuję się jednak winy leku (w moim przypadku!), tylko mojego wieku i w związku z tym innej przemiany materii. W mojej ocenie ten lek mi bardzo pomógł.

    Odpowiedz
  8. Biorę 4 miesiące i cały czas czuję się fatalnie, tyję coraz bardziej, mimo że się głodzę i dużo ćwiczę. Jedyny plus to śpię w nocy, ale reszta to tragedia.

    Odpowiedz
  9. Femoston Conti biorę ponad 2 lata. W pierwszym roku brania tabletek pojawiała się co miesiąc miesiączka, czułam się raz dobrze, raz źle, przytyłam 7 kg. Po roku wszystko się unormowało: brak miesiączki, brak uderzeń, zawrotów głowy, waga wróciła do normy.

    Odpowiedz
    • Witam, od niedawna biorę lek Femiston Conti i od kilku dni odczuwam ból piersi. Nie wiem, co robić, czy dalej brać lek? Pozdrawiam.

      Odpowiedz
  10. Niestety, ten lek na mnie nie działa. Przytyłam, choć stosuję zrównoważoną dietę i treningi. Uderzenia gorąca wcale nie minęły, dalej nie wiem, jak mam się zachować np. przy kasie: wyciągać pieniądze, czy chusteczkę do twarzy? W nocy oblewają mnie zimne poty, muszę zmieniać piżamę. Masakra.

    Odpowiedz
    • Proszę spróbować Klimadynon uno. Mi naprawdę pomógł – nie pocę się wcale, a wcześniej zalewałam się potem w dzień i w nocy. Pozdrawiam, Mariola Goldian.

      Odpowiedz
  11. Niestety lek, który przyjmuję od 13 dni, nie przyniósł mi oczekiwanej poprawy. Nadal odczuwam nieprzyjemne uczucie gorąca, a także zmęczenie nóg. Od 2 dni mam również chwilowe problemy z oddychaniem. Z uwagi na te niepożądane efekty, rozważam odstawienie leku i omówienie z lekarzem możliwości zastosowania innego preparatu, który lepiej mi pomoże.

    Odpowiedz
  12. Stosuję Femoston Conti od trzech miesięcy i jestem bardzo zadowolona z efektów. Uderzenia gorąca stały się znacznie łagodniejsze, a dodatkowo, wbrew obawom o przyrost masy ciała, schudłam 4 kilogramy.

    Odpowiedz
  13. Przyjmowałam ten lek przez rok, jednak podczas ostatniego badania USG piersi wykryto niepokojące zmiany. W związku z tym, po konsultacji z lekarzem, zdecydowałam się na stopniowe odstawienie preparatu. Uważam, że przy stosowaniu hormonalnej terapii zastępczej niezwykle ważne jest regularne wykonywanie badań kontrolnych i natychmiastowa reakcja na wszelkie nieprawidłowości.

    Odpowiedz
  14. Przyjmuję Femoston Conti od kwietnia 2017 roku i jestem bardzo zadowolona z efektów leczenia. Już po pierwszym tygodniu stosowania zauważyłam znaczącą poprawę – całkowicie ustąpiły dokuczliwe uderzenia gorąca, które wcześniej bardzo utrudniały mi codzienne funkcjonowanie. Co szczególnie cieszy, nie zaobserwowałam przyrostu masy ciała. Dodatkowo ustąpiły uporczywe obrzęki, szczególnie w okolicy kończyn, które wcześniej mi dokuczały. Ogólnie czuję się znacznie lepiej i mogę polecić ten lek innym osobom zmagającym się z podobnymi dolegliwościami.

    Odpowiedz
  15. Niedawno rozpoczęłam terapię tym lekiem i chociaż jest jeszcze za wcześnie na pełną ocenę jego działania, mogę już teraz zauważyć znaczącą poprawę w kwestii uderzeń gorąca, które wyraźnie się zmniejszyły. Jak większość kobiet w moim wieku, obawiam się przybrania na wadze. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie życia nasza przemiana materii naturalnie zwalnia, dlatego tak istotna jest regularna aktywność fizyczna. Jest to szczególnie ważne dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że połączenie terapii hormonalnej z odpowiednią dawką ruchu daje najlepsze efekty w łagodzeniu objawów menopauzy i utrzymaniu prawidłowej wagi.

    Odpowiedz
  16. Po miesięcznym stosowaniu Femostonu Conti doświadczam niepokojących objawów – znacznego obrzęku całego ciała. Czuję się bardzo ciężka i spuchnięta, co jest dla mnie bardzo niekomfortowe. Zastanawiam się, czy to może być skutek uboczny przyjmowania leku i czy w tej sytuacji powinnam przerwać terapię. Będę wdzięczna za podzielenie się podobnymi doświadczeniami i sugestiami, choć oczywiście ostateczną decyzję skonsultuję z lekarzem prowadzącym.

    Odpowiedz
    • Witam, od niedawna biorę lek Femiston Conti i od kilku dni odczuwam ból piersi. Nie wiem, co robić, czy dalej brać lek? Pozdrawiam.

      Odpowiedz
  17. Dzisiaj rozpoczęłam terapię Femostonem Conti i chciałabym podzielić się swoimi obawami. Najbardziej niepokoi mnie kwestia potencjalnego przyrostu wagi podczas stosowania leku. Jest to dla mnie szczególnie ważne zagadnienie i bardzo się tego obawiam. Czy ktoś z przyjmujących ten lek mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami w tej kwestii? Interesują mnie zarówno pozytywne, jak i negatywne obserwacje dotyczące zmian wagi podczas terapii.

    Odpowiedz
  18. Stosuję Femoston Conti od kilku miesięcy i jestem bardzo zadowolona z rezultatów terapii. Co szczególnie istotne, lek nie spowodował u mnie przyrostu masy ciała, co często jest obawą wielu kobiet rozpoczynających hormonalną terapię zastępczą. Najważniejszym efektem jest znaczące zmniejszenie uciążliwych objawów menopauzy. Preparat skutecznie łagodzi dolegliwości związane z tym okresem, poprawiając jakość życia. Doceniam jego łagodne działanie i brak niepożądanych efektów ubocznych. Jest to dobra opcja dla kobiet poszukujących skutecznego sposobu na złagodzenie objawów menopauzy przy jednoczesnym zachowaniu stabilnej wagi ciała.

    Odpowiedz
    • Bardzo liczę na utrzymanie swojej obecnej wagi. Byłabym wdzięczna za podzielenie się aktualnymi doświadczeniami – czy zauważyła Pani jakieś zmiany w wadze podczas dalszego stosowania leku? Interesuje mnie szczególnie długoterminowa skuteczność terapii. Z góry dziękuję za informacje.

      Odpowiedz
      • Po pięciu latach regularnego stosowania leku Femoston Conti mogę z pewnością powiedzieć, że bardzo dobrze się na nim czuję. Co ważne, nie zaobserwowałam żadnego przyrostu masy ciała, co często jest obawą pacjentek rozpoczynających terapię hormonalną. Moje doświadczenia z tym lekiem są zdecydowanie pozytywne.

        Odpowiedz
  19. Stosuję Femoston Conti od tygodnia i zaobserwowałam dość szybki przyrost masy ciała o około 1 kilogram. Jest to dość nietypowa sytuacja, biorąc pod uwagę krótki czas stosowania leku. Warto zaznaczyć, że zmiana wagi może być związana z retencją wody w organizmie lub innymi czynnikami metabolicznymi wywołanymi przez hormonalny charakter leku. Zalecam dokładne monitorowanie masy ciała podczas terapii i regularne konsultacje z lekarzem prowadzącym w celu ewentualnej modyfikacji dawkowania lub zmiany preparatu.

    Odpowiedz
    • Chciałabym podzielić się swoim doświadczeniem z lekiem Femoston Conti i jego wpływem na wagę oraz objawy menopauzy. Po pewnym czasie stosowania zdecydowałam się na odstawienie leku, głównie z obawy przed przyrostem masy ciała. Rzeczywiście, po zaprzestaniu przyjmowania preparatu zaobserwowałam niewielki spadek wagi, co początkowo wydawało się pozytywnym efektem. Niestety, wraz z odstawieniem leku powróciły wszystkie uciążliwe objawy menopauzy, które wcześniej były skutecznie kontrolowane. Teraz zastanawiam się, czy decyzja o przerwaniu terapii była słuszna, biorąc pod uwagę powrót dolegliwości. Jest to istotny dylemat dla wielu kobiet – z jednej strony chęć utrzymania stabilnej wagi, z drugiej potrzeba złagodzenia objawów menopauzy. Warto w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem, który może zaproponować alternatywne rozwiązania lub modyfikację obecnej terapii.

      Odpowiedz
  20. Od czasu rozpoczęcia stosowania leku Femoston Conti zauważyłam znaczącą poprawę samopoczucia. Ustąpiły uciążliwe objawy menopauzy, a mój organizm lepiej funkcjonuje. Szczególnie doceniam łagodne działanie leku i brak efektów ubocznych. Systematyczne stosowanie preparatu pozwoliło mi zachować komfort życia i aktywność w codziennych czynnościach. Polecam konsultację z lekarzem w celu dobrania odpowiedniej dawki.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz