FEMOSTON CONTI

Podmiot odpowiedzialny: Abbott Healthcare Products B.V.

CO TO JEST I JAK DZIAŁA FEMOSTON CONTI?

Femoston conti jest lekiem stosowanym w tzw. „złożonej” Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ).
Jest on przyjmowany codziennie, bez przerw. Femoston conti jest wskazany do stosowania dla kobiet po menopauzie, u których od ostatniej miesiączki upłynęło co najmniej 12 miesięcy.

Femoston conti zawiera dwa hormony:
Estrogen o nazwie estradiol
Progestagen o nazwie dydrogesteron.

Estradiol zawarty w leku Femoston conti jest produkowany z roślin. Dydrogesteron jest wytwarzaną syntetycznie formą progestagenu bardzo podobną do hormonu produkowanego w organizmie kobiety.

W jakim celu się go stosuje:
– w celu leczenia objawów związanych z okresem przekwitania. Objawy te są różne u różnych kobiet. Mogą one obejmować uderzenia gorąca, pocenie nocne, problemy ze snem, suchość pochwy i problemy z oddawaniem moczu
– w celu zapobiegania utracie masy kostnej (osteoporoza) w przypadku dużego ryzyka złamań kości i gdy pacjentka nie może przyjmować innych leków zapobiegających osteoporozie.

Działanie
Hormon zawarty w leku Femoston conti zastępuje ten, który jest naturalnie produkowany przez jajniki od okresu dojrzewania do menopauzy.
Estradiol kontroluje objawy związane z okresem przekwitania i zapobiega osteoporozie.
Dydrogesteron zapobiega nieprawidłowemu pogrubieniu błony śluzowej macicy. Kobiety z zachowaną macicą leczone estrogenem powinny także przyjmować progestagen (np. dydrogesteron).
U kobiet, które przyjmują sam estrogen mogą wystąpić problemy związane z nieprawidłowym pogrubieniem błony śluzowej macicy.

CO ZAWIERA FEMOSTON CONTI?

• Substancjami czynnymi leku jest estradiol (w postaci estradiolu półwodnego) i dydrogesteron
– każda tabletka zawiera 1 mg estradiolu i 5 mg dydrogesteronu

• Ponadto lek zawiera: laktozę jednowodną, hypromelozę, skrobię kukurydzianą, krzemionkę koloidalną bezwodną, magnezu stearynian.
Otoczka: tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E172), hypromeloza, makrogol 400.

DAWKOWANIE PREPARATU FEMOSTON CONTI

Femoston conti należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Kiedy rozpocząć stosowanie leku Femoston conti
Nie należy rozpoczynać terapii lekiem Femoston conti przed upływem 12 miesięcy od ostatniej miesiączki.

Leczenie lekiem Femoston conti może być rozpoczęte dowolnego dnia, jeśli:
• pacjentka nie stosuje obecnie hormonalnej terapii zastępczej
• zmienia leczenie z innego leku do HTZ stosowanej metodą „ciągłą złożoną”. Metoda ta polega na przyjmowaniu tabletki lub naklejaniu plastra zawierających zarówno estrogen jak i progestagen.

Leczenie lekiem Femoston conti może być rozpoczęte po zakończeniu 28-dniowego cyklu, jeśli:
• pacjentka zmienia leczenie z HTZ stosowanej metodą „cykliczną” lub „sekwencyjną”. Metoda ta polega na przyjmowaniu tabletki lub naklejaniu plastra w pierwszej części cyklu zawierających estrogen. Następnie przyjmowana jest tabletka lub naklejany plaster przez kolejne 14 dni zawierające estrogen i progestagen.

Przyjmowanie leku Femoston conti
• Połknąć tabletkę i popić wodą.
• Tabletki mogą być przyjmowane z jedzeniem lub bez jedzenia.
• Należy starać się przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia. To powoduje, że w organizmie znajduje się stała ilość leku. To również pozwoli zapamiętać, że należy przyjąć tabletkę.
• Należy przyjmować 1 tabletkę każdego dnia, bez przerw między opakowaniami. Na blistrze znaczone są dni tygodnia w celu ułatwienia zapamiętania, kiedy należy zażyć tabletkę.

Ile leku przyjąć
• Lekarz dobierze najmniejszą dawkę stosowaną w najkrótszym czasie tak, aby leczyć występujące objawy. Jeśli lekarz uzna to za konieczne może zwiększyć dawkę.
• W przypadku przyjmowania leku Femoston conti w celu zapobiegania osteoporozie lekarz dostosuje dawkę indywidualnie. Będzie ona uzależniona od masy kości.
• Należy przyjmować jedną tabletkę koloru łososiowego każdego dnia przez 28 dni.

PRZYJĘCIE ZBYT DUŻEJ DAWKI LEKU

Jeśli pacjentka (lub inna osoba) przyjmie zbyt dużo tabletek leku Femoston conti nie przewiduje się działania szkodliwego. Mogą wystąpić mdłości, senność, zawroty głowy lub wymioty. Nie jest konieczne zastosowanie leczenia, jednak w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza.

PRZYJMOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Femoston conti może być stosowany niezależnie od jedzenia.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ FEMOSTON CONTI W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Femoston conti jest wskazany tylko dla kobiet w okresie po menopauzie. Nie należy stosować leku w czasie ciąży i karmienia piersią.

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia należy: przerwać stosowanie leku Femoston conti i skontaktować się z lekarzem.

ULOTKA LEKU FEMOSTON CONTI

Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku, działania niepożądane, sposób przechowywania, inne ostrzeżenia.

CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHPL zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznyc.

CENA LEKU - REZERWACJA W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź ile kosztuje ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta. Jedna z postaci farmaceutycznych tego leku posiada następujący nr BLOZ: 6510411 - sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek.

Portal baza-lekow.com.pl założony został w 2013 roku. Prowadzony jest przy współpracy z copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Wszelkie informacje merytoryczne o lekach, przygotowane zostały w oparciu o dane publikowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków.

OPINIE O FEMOSTON CONTI - FORUM O LEKACH

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami i oceń skuteczność leku.

15 KOMENTARZE

  1. niestety preperat a mnie nie dziala dobrze…czuje zmeczeie nog i od 2 dni problemy z oddychaniem a uczucie goraca nie minelo…preparat biore 13 dni….jestem zdziwiona samym pozytywnym ocenom ja niestety jestem na nie….

  2. biore lek od 13 dni.Uczucie goraca niesterty nie minelo, odczuwam tez zmeczenie nog i od 2 dni chwilowe problemy z oddychaniem…chyba to odstawie i wspolnie z lekarzem poszukamy innego preparatu,…jestem wrecz zdziwiona ze wszystkie panie czuja sie dobrze bo ja niestety nie….

  3. biorę od kwietnia 2017-czuję się dużo lepiej- w zasadzie po tygodniu od pierwszej tabletki ustąpiły nieznośne uderzenia gorąca- nie przytyłam, wręcz mam wrażenie, że obrzęki- głównie kończyn-bezpowrotnie minęły

  4. Lek zaczęłam brać nie dawno , więc trudno mi napisac o jego skutkach , ale powiem szczerze , że w duzej mierze ustały uderzenia gorąca . Tez boję się przytuć , ale wiecie Panie same , że już w takim wieku przemiana materii juz nie taka jak dawniej i bardzo , ale to bardzo wskazany jest ruch , szczególnie jak ktoś prowadzi siedzący ryb życia .

    • Też tak mialam. Po odstawieniu leku waga troche spadla,ale niestety wrocily objawy menopauzy. Odstawiłam bo bałam się przytyć.

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here