Angeliq

Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024

Podmiot odpowiedzialnyBayer AG
Kod ATCG03FA01
ProceduraMRP
SubstancjaDrospirenon, Estradiol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Angeliq?

Angeliq jest lekiem stosowanym w Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ). Zawiera dwa rodzaje żeńskich hormonów: estrogen i progestagen. Angeliq jest stosowany u kobiet po menopauzie, u których od ostatniej miesiączki upłynął przynajmniej 1 rok.

Angeliq jest stosowany w:

Łagodzeniu objawów występujących po menopauzie
Podczas menopauzy spada ilość estrogenu wytwarzanego przez organizm kobiety. Może to powodować takie objawy, jak uczucie gorąca na twarzy, szyi i klatce piersiowej („uderzenia gorąca”). Lek łagodzi wymienione objawy występujące po menopauzie. Angeliq zostanie przepisany w przypadku, gdy objawy znacznie utrudniają codzienne życie pacjentki.

Zapobieganiu osteoporozie
Po menopauzie, u niektórych kobiet może rozwijać się łamliwość kości (osteoporoza). Należy omówić z lekarzem wszystkie dostępne możliwości leczenia. U kobiet obarczonych wysokim ryzykiem przyszłych złamań, u których nie można zastosować innych leków, można zastosować lek w celu zapobiegania osteoporozie po menopauzie.

Jaki jest skład Angeliq, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są estradiol (w postaci półwodzianu estradiolu) i drospirenon; każda tabletka zawiera 1 mg estradiolu i 2 mg drospirenonu.

Inne składniki leku to laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia kukurydziana żelowana, powidon, magnezu stearynian (E470b). W skład otoczki tabletki wchodzą hypromeloza (E464), makrogol 6000, talk (E553b), tytanu dwutlenek (E171) i żelaza tlenek czerwony (E172).

Dawkowanie preparatu Angeliq – jak stosować ten lek?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Lekarz zdecyduje jak długo należy stosować lek Angeliq.

Należy zażywać jedną tabletkę na dobę, najlepiej o tej samej porze. Tabletkę połknąć w całości, popijając wodą. Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez. Kolejne opakowanie tabletek należy rozpocząć następnego dnia po zakończeniu wcześniejszego opakowania.

Nie należy robić przerwy pomiędzy opakowaniami.

Jeśli pacjentka zażywa inny lek do HTZ: należy kontynuować przyjmowanie obecnie stosowanego leku aż do zakończenia opakowania i zażycia wszystkich tabletek przypadających na dany miesiąc. Pierwszą tabletkę leku należy zażyć następnego dnia. Nie należy robić przerwy pomiędzy wcześniej zażywanym lekiem a lekiem Angeliq.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Po przypadkowym zażyciu większej liczby tabletek leku mogą wystąpić nudności, wymioty oraz krwawienie przypominające miesiączkę. Nie ma potrzeby szczególnego leczenia, ale w razie wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Angeliq – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Angeliq w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek jest przeznaczony dla kobiet po menopauzie.

W przypadku zajścia w ciążę należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Ulotka Angeliq – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Angeliq przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Angeliq - 1 mg + 2 mg, Tabletki powlekane (Estradiolum + Drospirenonum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Angeliq m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Angeliq - 1 mg + 2 mg, Tabletki powlekane (Estradiolum + Drospirenonum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Angeliq w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Angeliq - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

10 komentarzy do “Angeliq”

  1. Wypadanie włosów podczas stosowania hormonalnej terapii zastępczej to istotny problem, który może się pojawić przy różnych preparatach HTZ. Rozumiem obawy związane ze zmianą leku z Systemu Sequi na Angeliq, szczególnie po doświadczeniu tak znacznej utraty włosów (70%). Jest to poważny skutek uboczny, który znacząco wpływa na samopoczucie. Jednak rezygnacja z HTZ przy złym samopoczuciu również nie jest optymalnym rozwiązaniem. Warto rozważyć konsultację z endokrynologiem lub ginekologiem w celu doboru odpowiedniego preparatu lub modyfikacji dawki, który zminimalizowałby ryzyko wypadania włosów przy jednoczesnym zachowaniu korzyści z terapii hormonalnej.

    Odpowiedz
  2. Przyjmuję Angeliq od ponad miesiąca i chciałabym podzielić się swoimi doświadczeniami. Początkowo efekty były bardzo zadowalające, jednak w trakcie terapii pojawiło się u mnie krwawienie, które utrzymuje się już od tygodnia. Jest to dla mnie niepokojące zjawisko, dlatego chciałabym dowiedzieć się, czy inne osoby stosujące ten lek miały podobne objawy. Szczególnie interesuje mnie, jak długo może utrzymywać się takie krwawienie i czy jest to typowa reakcja organizmu na początku kuracji. Zauważyłam również, że mimo tego skutku ubocznego, ogólnie czuję się lepiej niż przed rozpoczęciem terapii. Bardzo doceniam możliwość wymiany doświadczeń z innymi pacjentkami.

    Odpowiedz
  3. W wieku 50 lat rozpoczęłam terapię lekiem Angeliq, którą kontynuowałam przez siedem lat, od 2011 roku. Z perspektywy czasu mogę z przekonaniem stwierdzić, że był to niezwykle skuteczny preparat w łagodzeniu objawów menopauzalnych. Moja lekarka prowadząca określała go mianem produktu premium w swojej kategorii, co w pełni potwierdziło się podczas mojego leczenia.

    W trakcie przyjmowania Angeliq wszystkie uciążliwe objawy menopauzy ustąpiły, a moje samopoczucie było doskonałe. Jednak po około dwuletniej przerwie w stosowaniu leku zaobserwowałam stopniowy powrót dolegliwości. Obecnie zmagam się z intensywnymi uderzeniami gorąca, znaczącym przyrostem masy ciała oraz przewlekłym zmęczeniem i osłabieniem, które znacząco utrudniają mi codzienne funkcjonowanie.

    Po tak długiej przerwie w stosowaniu leku odczuwam pewien niepokój związany z ewentualnym powrotem do terapii. Pojawia się również pytanie dotyczące optymalnego czasu trwania kuracji – czy jest to leczenie, które powinno być kontynuowane do końca życia?

    Odpowiedz
  4. Przez osiem lat, od 2010 roku, stosowałam hormonalną terapię zastępczą Angeliq. Obecnie, w wieku 57 lat, pod nadzorem ginekologa rozpoczęłam proces stopniowego odstawiania leku. Jestem niezwykle usatysfakcjonowana efektami terapii, która pozwoliła mi przejść okres menopauzy bez typowych dolegliwości. Nie doświadczyłam uciążliwych objawów, takich jak uderzenia gorąca, nadmierna potliwość czy zaburzenia snu. Przez cały okres stosowania leku utrzymywałam stabilną masę ciała. Dodatkowo, wprowadziłam zdrowe nawyki – regularne pływanie i zbilansowaną dietę, co z pewnością przyczyniło się do poprawy mojego samopoczucia. Dbałam o profilaktykę zdrowotną, wykonując systematyczne badania piersi (mammografia i USG naprzemiennie co dwa lata) oraz densytometrię kości ze względu na rodzinne obciążenie osteoporozą. Angeliq okazał się skutecznym rozwiązaniem w mojej terapii hormonalnej, znacząco poprawiając jakość życia w okresie menopauzy.

    Odpowiedz
  5. Od trzech lat, będąc w wieku 54 lat, stosuję hormonalną terapię zastępczą z wykorzystaniem leku Angeliq. Początkowo efekty były bardzo obiecujące – już po 2-3 tygodniach stosowania zauważyłam znaczącą poprawę samopoczucia, a szczególnie ustąpienie uciążliwych uderzeń gorąca charakterystycznych dla menopauzy. Niestety, w ciągu ostatniego roku zaobserwowałam stopniowe pogorszenie swojego stanu zdrowia. Najbardziej dokuczliwe są narastające uczucie zmęczenia i osłabienie organizmu, które znacząco wpływają na moją codzienną aktywność. Dodatkowo pojawiła się nadmierna potliwość, która zwiększa moją podatność na infekcje. Zauważyłam także inne dolegliwości, takie jak uporczywa suchość w jamie ustnej oraz nasilenie objawów zespołu suchego oka. Szczególnie niepokojący jest dla mnie postępujący rozwój przebarwień na twarzy, mimo stosowania wysokich filtrów przeciwsłonecznych i unikania ekspozycji na słońce. Te zmiany w moim samopoczuciu i wyglądzie skłaniają mnie do rozważenia czasowego przerwania terapii, aby zweryfikować, czy wymienione objawy są faktycznie związane ze stosowaniem leku.

    Odpowiedz
  6. Po ponad miesięcznym stosowaniu leku Angeliq zauważyłam znaczącą poprawę w zakresie uderzeń gorąca, które całkowicie ustąpiły. Niestety, w trakcie terapii pojawiło się niepokojące krwawienie, które wymaga szczególnej uwagi. Doświadczam tego objawu w weekend, co utrudnia możliwość szybkiej konsultacji medycznej. Czy ktoś miał podobne doświadczenia z tym lekiem hormonalnym? Interesuje mnie, jakie kroki podjęły inne pacjentki w podobnej sytuacji.

    Odpowiedz
  7. Chciałabym podzielić się moim bardzo pozytywnym doświadczeniem ze stosowania leku Angeliq. Początkowo podchodziłam do terapii z pewną dozą niepewności, jednak już po tygodniu regularnego stosowania zauważyłam pierwsze pozytywne efekty. Obecnie, po dłuższym czasie przyjmowania leku, mogę z całą pewnością powiedzieć, że czuję się rewelacyjnie. Ustąpiły wszystkie uciążliwe dolegliwości, które wcześniej znacząco wpływały na moje samopoczucie. Mam więcej energii, lepiej śpię i ogólnie powróciła mi radość życia. Jest to ogromna zmiana na lepsze, która pozytywnie wpłynęła na wszystkie aspekty mojego funkcjonowania. Zdecydowanie polecam ten lek osobom, które zmagają się z podobnymi problemami zdrowotnymi.

    Odpowiedz
  8. Stosuję Angeliq od miesiąca i niestety nie zauważyłam jeszcze oczekiwanych efektów terapeutycznych. Warto jednak pamiętać, że skuteczność leków hormonalnych może być bardzo indywidualna, a pierwsze rezultaty czasem pojawiają się dopiero po dłuższym okresie stosowania. Zalecam konsultację z lekarzem prowadzącym w celu ewentualnej modyfikacji dawki lub rozważenia alternatywnej terapii.

    Odpowiedz
  9. Od czterech dni stosuję hormonalną terapię zastępczą Angeliq, jednak jak dotąd nie zauważyłam poprawy w zakresie uderzeń gorąca, które nadal znacząco utrudniają mi codzienne funkcjonowanie. Jestem zaniepokojona brakiem efektów i zastanawiam się, kiedy mogę spodziewać się pierwszych pozytywnych rezultatów leczenia. Bardzo chciałabym poznać doświadczenia innych pacjentek stosujących ten lek – jak długo trzeba czekać na pierwsze efekty i czy rzeczywiście pomaga on w łagodzeniu objawów menopauzy? Wiem, że każdy organizm może reagować inaczej, ale byłabym wdzięczna za podzielenie się swoimi doświadczeniami. Jeśli ktoś stosował ten lek przez dłuższy czas, proszę o informację na temat jego skuteczności oraz ewentualnych działań niepożądanych.

    Odpowiedz
    • Podczas mojej ostatniej wizyty u lekarza uzyskałam szczegółowe informacje na temat działania leku Angeliq. Dowiedziałam się, że pełen efekt terapeutyczny tego preparatu można zaobserwować po około czterech tygodniach regularnego stosowania. Jest to standardowy czas potrzebny organizmowi na dostosowanie się do działania substancji aktywnych zawartych w leku. Ten okres jest niezbędny do osiągnięcia optymalnego stężenia leku w organizmie i uzyskania zamierzonych efektów terapeutycznych. Czy ktoś z Was również obserwował, że lek zaczął w pełni działać po takim czasie?

      Odpowiedz

Dodaj komentarz