Estradiol - opis substancji i lista leków

Estradiol – to żeński hormon, naturalnie występujący w organizmie kobiety oraz w niewielkiej ilości u mężczyzn. Odpowiada za prawidłowy rozwój układu rozrodczego i jego narządów. Ponadto odpowiada za nastrój oraz popęd seksualny. Wytwarzany głównie przez jajniki, w niewielkiej ilości przez nadnercza oraz tkankę tłuszczową i nerwową. Ilość estradiolu nie jest stała i zmienia się wraz z cyklem miesiączkowym. Jego ilość maleje podczas menopauzy, co wiąże się z wystąpieniem różnego rodzaju dolegliwości.

W farmacji estradiol stosowany jest w antykoncepcji oraz hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), jako jeden z jej podstawowych składników. Wskazaniami do stosowania estradiolu w HTZ są niedobory estrogenów u kobiet oraz zapobieganie osteoporozie u kobiet po menopauzie.

Możliwe działania niepożądane: bóle głowy, osłabienie, obrzęki obwodowe, ból brzucha, tkliwość lub ból piersi, zwiększenie masy ciała, skurcze nóg, wysypka lub pokrzywka.

Uwaga: Podczas stosowania antykoncepcji oraz hormonalnej terapii zastępczej zwiększa się ryzyko rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. W przypadku skłonności do zakrzepicy stosowanie preparatów z estradiolem jest niewskazane.

Aktualności

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik