Konsultacja merytoryczna:

Oesclim

OESCLIM jest systemem transdermalnym (plastrem) do przezskórnego podawania estradiolu. Opakowanie zawiera 6 lub 8 plastrów. OESCLIM zawiera estrogen, występujący normalnie w organizmie.

Wskazaniem do stosowania leku OESCLIM jest uzupełnianie niedoboru estrogenów i leczenie objawów ich obniżonego stężenia związanych z menopauzą naturalną lub sztuczną, takich jak: zaburzenia naczynioruchowe (uderzenia gorąca, pocenie nocne), zmiany atroficzne dróg moczowo-płciowych (zanik błony śluzowej dróg moczowo-płciowych).

Stosowanie hormonalnych produktów takich jak OESCLIM zwane jest jest hormonalną terapią zastępczą (HTZ). Wyboru terapii dokonuje lekarz.

Jaki jest skład Oesclim, jakie substancje zawiera?

OESCLIM 25
Jeden plaster zawiera 5 mg Estradiolum hemihydricum (estradiolu półwodnego) i uwalnia 25 μg estradiolu na 24 godziny.

OESCLIM 37,5
Jeden plaster zawiera 7,5 mg Estradiolum hemihydricum (estradiolu półwodnego) i uwalnia 37,5 μg estradiolu na 24 godziny.

OESCLIM 50
Jeden plaster zawiera 10 mg Estradiolum hemihydricum (estradiolu półwodnego) i uwalnia 50 μg estradiolu na 24 godziny.

OESCLIM 75
Jeden plaster zawiera 15 mg Estradiolum hemihydricum (estradiolu półwodnego) i uwalniający 75 μg estradiolu na 24 godziny.

Substancje pomocnicze:
Wysokiej lepkości kopolimer etylenu i octanu winylu, niskiej lepkości kopolimer etylenu i octanu winylu, etyloceluloza, alkohol oktylododecylowy, glikol dipropylenowy. Warstwa ochronna: kopolimer etylenu i octanu winylu, silikonowany politereftalan etylenu

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Oesclim – jak stosować ten lek?

OESCLIM należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwość należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Dawkowanie ustala lekarz, zależnie od stanu pacjentki; OESCLIM należy stosować według zaleceń lekarza. System transdermalny OESCLIM stosuje się zwykle dwa razy w tygodniu, tzn. zmienia się plaster co 3 do 4 dni.

Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od dawki OESCLIM 25, ale wybór dawki estradiolu do rozpoczęcia leczenia zależy od ciężkości objawów u pacjentki.

Lekarz dobiera dawkę do indywidualnych potrzeb pacjentki, zależnie od odpowiedzi klinicznej (reakcji organizmu na leczenie): jeśli pacjentka skarży się na napięcie piersi lub rozdrażnienie, dawka prawdopodobnie powinna być zmniejszona. Jeśli wybrana dawka nie powoduje zniesienia objawów niedoboru estrogenów, powinna być zwiększona.

U kobiet z zachowaną macicą, lekarz najczęściej zaleci dodatkowo podawanie progesteronu przez ostatnie 12 dni cyklu, aby zapobiec możliwości rozrostu endometrium.

OESCLIM można stosować według następujących schematów leczenia:
z przerwami (cyklicznie) – stosowanie przez 24-28 dni, po których następuje okres od dwóch do siedmiu dni bez żadnego leczenia. W okresie tym może wystąpić krwawienie wywołane odstawieniem leku;
– w sposób ciągły – bez przerw w przebiegu leczenia.

Leczenie metodą ciągłą, nie cykliczną, może być wskazane w razie pojawiania się w okresie bez stosowania leku nasilonych objawów niedoboru estrogenów.

Leczenie sekwencyjne (dołączające inny lek) z progestagenem należy stosować u kobiet z zachowaną macicą, według następujących schematów:
– OESCLIM stosowany z przerwami – progestagen podaje się co najmniej w ciągu 12 ostatnich dni stosowania estradiolu, zachowując okres przerwy w podawaniu hormonów,
– OESCLIM stosowany w sposób ciągły – zalecane jest przyjmowanie progestagenu w ciągu co najmniej 12 dni każdego miesiąca.

W obu przypadkach mogą wystąpić krwawienia po zaprzestaniu podawania progestagenu.

Nie jest zalecane dodawanie progestagenu pacjentkom po histerektomii (usunięciu macicy), chyba że wcześniej zdiagnozowno endometriozę. Przy rozpoczynaniu i kontynuacji leczenia objawów pomenopauzalnych zalecana jest najmniejsza dawka i najkrótsze leczenie.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Na ogół przedawkowanie powoduje uczucie napięcia sutków, uczucie ciężkości w dole brzucha, nerwowość, niepokój. Objawy te ustępują po usunięciu plastra lub po zmniejszeniu dawki. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Oesclim – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku OESCLIM z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Oesclim w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

OESCLIM nie jest zalecany w czasie ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w czasie leczenia, należy natychmiast odstawić OESCLIM. Wyniki większości dotychczasowych badań epidemiologicznych dotyczących estrogenów nie wskazują na działanie uszkadzające ani toksyczne dla płodu.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Oesclim

Ulotka Oesclim – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Oesclim 37,5, 7,5 mg, 37,5 mikrograma/24 godziny, system transdermalny (Estradiolum hemihydricum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 55 razy

Rozmiar plku 236.76 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Oesclim m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Oesclim 37,5, 7,5 mg, 37,5 mikrograma/24 godziny, system transdermalny (Estradiolum hemihydricum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 32 razy

Rozmiar plku 315.07 KB

Cena - ile kosztuje Oesclim?

Cena Oesclim i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Oesclim.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Oesclim? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

5 komentarzy do “Oesclim”

 1. Byłam do tej pory bardzo zadowolona. Oesclim 50 biorę od 2 lat. Jednak ostatnio bardzo uczula mnie plaster. Mam bardzo zaognioną skórę w miejscu przylepienia a o swędzeniu już nie wspomnę.

  Odpowiedz
 2. Jestem po czwartym plastrze i żadnej poprawy. Uderzenia gorąca jak były co 30 min.tak są dalej. Czy to oznacza , że Oesclim 25 jest za słaby,czy uzbroić się w cierpliwość. Po jakim czasie będzie widać efekty?

  Pozdrowienia

  Odpowiedz
 3. Od dłuższego czasu przyklejam plastry i jestem bardzo zadowolona. Minęły uderzenia gorąca nie poce się i dobrze sypiam. Raz brakło mi plastrów i koszmar wrócił ,teraz już wiem że muszą być dostępne dla mnie cały czas abym funkcjonowała normalnie?pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz