Oesclim

OESCLIM jest systemem transdermalnym (plastrem) do przezskórnego podawania estradiolu. Opakowanie zawiera 6 lub 8 plastrów. OESCLIM zawiera estrogen, występujący normalnie w organizmie.

Wskazaniem do stosowania leku OESCLIM jest uzupełnianie niedoboru estrogenów i leczenie objawów ich obniżonego stężenia związanych z menopauzą naturalną lub sztuczną, takich jak: zaburzenia naczynioruchowe (uderzenia gorąca, pocenie nocne), zmiany atroficzne dróg moczowo-płciowych (zanik błony śluzowej dróg moczowo-płciowych).

Stosowanie hormonalnych produktów takich jak OESCLIM zwane jest jest hormonalną terapią zastępczą (HTZ). Wyboru terapii dokonuje lekarz.

Jaki jest skład Oesclim, jakie substancje zawiera?

OESCLIM 25
Jeden plaster zawiera 5 mg Estradiolum hemihydricum (estradiolu półwodnego) i uwalnia 25 μg estradiolu na 24 godziny.

OESCLIM 37,5
Jeden plaster zawiera 7,5 mg Estradiolum hemihydricum (estradiolu półwodnego) i uwalnia 37,5 μg estradiolu na 24 godziny.

OESCLIM 50
Jeden plaster zawiera 10 mg Estradiolum hemihydricum (estradiolu półwodnego) i uwalnia 50 μg estradiolu na 24 godziny.

OESCLIM 75
Jeden plaster zawiera 15 mg Estradiolum hemihydricum (estradiolu półwodnego) i uwalniający 75 μg estradiolu na 24 godziny.

Substancje pomocnicze:
Wysokiej lepkości kopolimer etylenu i octanu winylu, niskiej lepkości kopolimer etylenu i octanu winylu, etyloceluloza, alkohol oktylododecylowy, glikol dipropylenowy. Warstwa ochronna: kopolimer etylenu i octanu winylu, silikonowany politereftalan etylenu

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Oesclim – jak stosować ten lek?

OESCLIM należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwość należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Dawkowanie ustala lekarz, zależnie od stanu pacjentki; OESCLIM należy stosować według zaleceń lekarza. System transdermalny OESCLIM stosuje się zwykle dwa razy w tygodniu, tzn. zmienia się plaster co 3 do 4 dni.

Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od dawki OESCLIM 25, ale wybór dawki estradiolu do rozpoczęcia leczenia zależy od ciężkości objawów u pacjentki.

Lekarz dobiera dawkę do indywidualnych potrzeb pacjentki, zależnie od odpowiedzi klinicznej (reakcji organizmu na leczenie): jeśli pacjentka skarży się na napięcie piersi lub rozdrażnienie, dawka prawdopodobnie powinna być zmniejszona. Jeśli wybrana dawka nie powoduje zniesienia objawów niedoboru estrogenów, powinna być zwiększona.

U kobiet z zachowaną macicą, lekarz najczęściej zaleci dodatkowo podawanie progesteronu przez ostatnie 12 dni cyklu, aby zapobiec możliwości rozrostu endometrium.

OESCLIM można stosować według następujących schematów leczenia:
z przerwami (cyklicznie) – stosowanie przez 24-28 dni, po których następuje okres od dwóch do siedmiu dni bez żadnego leczenia. W okresie tym może wystąpić krwawienie wywołane odstawieniem leku;
– w sposób ciągły – bez przerw w przebiegu leczenia.

Leczenie metodą ciągłą, nie cykliczną, może być wskazane w razie pojawiania się w okresie bez stosowania leku nasilonych objawów niedoboru estrogenów.

Leczenie sekwencyjne (dołączające inny lek) z progestagenem należy stosować u kobiet z zachowaną macicą, według następujących schematów:
– OESCLIM stosowany z przerwami – progestagen podaje się co najmniej w ciągu 12 ostatnich dni stosowania estradiolu, zachowując okres przerwy w podawaniu hormonów,
– OESCLIM stosowany w sposób ciągły – zalecane jest przyjmowanie progestagenu w ciągu co najmniej 12 dni każdego miesiąca.

W obu przypadkach mogą wystąpić krwawienia po zaprzestaniu podawania progestagenu.

Nie jest zalecane dodawanie progestagenu pacjentkom po histerektomii (usunięciu macicy), chyba że wcześniej zdiagnozowno endometriozę. Przy rozpoczynaniu i kontynuacji leczenia objawów pomenopauzalnych zalecana jest najmniejsza dawka i najkrótsze leczenie.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Na ogół przedawkowanie powoduje uczucie napięcia sutków, uczucie ciężkości w dole brzucha, nerwowość, niepokój. Objawy te ustępują po usunięciu plastra lub po zmniejszeniu dawki. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Oesclim – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku OESCLIM z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Oesclim w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

OESCLIM nie jest zalecany w czasie ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w czasie leczenia, należy natychmiast odstawić OESCLIM. Wyniki większości dotychczasowych badań epidemiologicznych dotyczących estrogenów nie wskazują na działanie uszkadzające ani toksyczne dla płodu.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Oesclim i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Oesclim – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Oesclim. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Oesclim 37,5, 7,5 mg, 37,5 mikrograma/24 godziny, system transdermalny (Estradiolum hemihydricum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Oesclim m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Oesclim 37,5, 7,5 mg, 37,5 mikrograma/24 godziny, system transdermalny (Estradiolum hemihydricum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Oesclim? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 1000 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(3 ocen, średnia: 5,67 na 10)

3 OPINIE O LEKU

  1. Byłam do tej pory bardzo zadowolona. Oesclim 50 biorę od 2 lat. Jednak ostatnio bardzo uczula mnie plaster. Mam bardzo zaognioną skórę w miejscu przylepienia a o swędzeniu już nie wspomnę.

  2. Jestem po czwartym plastrze i żadnej poprawy. Uderzenia gorąca jak były co 30 min.tak są dalej. Czy to oznacza , że Oesclim 25 jest za słaby,czy uzbroić się w cierpliwość. Po jakim czasie będzie widać efekty?

    Pozdrowienia

  3. Od dłuższego czasu przyklejam plastry i jestem bardzo zadowolona. Minęły uderzenia gorąca nie poce się i dobrze sypiam. Raz brakło mi plastrów i koszmar wrócił ,teraz już wiem że muszą być dostępne dla mnie cały czas abym funkcjonowała normalnie😊pozdrawiam

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.