OESCLIM


12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

WSKAZANIA DO STOSOWANIA LEKU OESCLIM

Jakie są wskazania do stosowania leku oraz jak działa ten lek?

OESCLIM jest systemem transdermalnym (plastrem) do przezskórnego podawania estradiolu. Opakowanie zawiera 6 lub 8 plastrów. OESCLIM zawiera estrogen, występujący normalnie w organizmie.

Wskazaniem do stosowania leku OESCLIM jest uzupełnianie niedoboru estrogenów i leczenie objawów ich obniżonego stężenia związanych z menopauzą naturalną lub sztuczną, takich jak: zaburzenia naczynioruchowe (uderzenia gorąca, pocenie nocne), zmiany atroficzne dróg moczowo-płciowych (zanik błony śluzowej dróg moczowo-płciowych).

Stosowanie hormonalnych produktów takich jak OESCLIM zwane jest jest hormonalną terapią zastępczą (HTZ). Wyboru terapii dokonuje lekarz.

SKŁAD LEKU OESCLIM

Jaki jest skład leku? Jaką zawiera substancję czynną oraz substancje pomocnicze?

OESCLIM 25
Jeden plaster zawiera 5 mg Estradiolum hemihydricum (estradiolu półwodnego) i uwalnia 25 μg estradiolu na 24 godziny.

OESCLIM 37,5
Jeden plaster zawiera 7,5 mg Estradiolum hemihydricum (estradiolu półwodnego) i uwalnia 37,5 μg estradiolu na 24 godziny.

OESCLIM 50
Jeden plaster zawiera 10 mg Estradiolum hemihydricum (estradiolu półwodnego) i uwalnia 50 μg estradiolu na 24 godziny.

OESCLIM 75
Jeden plaster zawiera 15 mg Estradiolum hemihydricum (estradiolu półwodnego) i uwalniający 75 μg estradiolu na 24 godziny.

Substancje pomocnicze:
Wysokiej lepkości kopolimer etylenu i octanu winylu, niskiej lepkości kopolimer etylenu i octanu winylu, etyloceluloza, alkohol oktylododecylowy, glikol dipropylenowy. Warstwa ochronna: kopolimer etylenu i octanu winylu, silikonowany politereftalan etylenu

DAWKOWANIE LEKU OESCLIM

Jakie jest zalecane dawkowanie leku? Jak prawdłowo i bezpiecznie stosować ten lek? Jak długo stosować?

OESCLIM należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwość należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Dawkowanie ustala lekarz, zależnie od stanu pacjentki; OESCLIM należy stosować według zaleceń lekarza. System transdermalny OESCLIM stosuje się zwykle dwa razy w tygodniu, tzn. zmienia się plaster co 3 do 4 dni.

Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od dawki OESCLIM 25, ale wybór dawki estradiolu do rozpoczęcia leczenia zależy od ciężkości objawów u pacjentki.

Lekarz dobiera dawkę do indywidualnych potrzeb pacjentki, zależnie od odpowiedzi klinicznej (reakcji organizmu na leczenie): jeśli pacjentka skarży się na napięcie piersi lub rozdrażnienie, dawka prawdopodobnie powinna być zmniejszona. Jeśli wybrana dawka nie powoduje zniesienia objawów niedoboru estrogenów, powinna być zwiększona.

U kobiet z zachowaną macicą, lekarz najczęściej zaleci dodatkowo podawanie progesteronu przez ostatnie 12 dni cyklu, aby zapobiec możliwości rozrostu endometrium.

OESCLIM można stosować według następujących schematów leczenia:
z przerwami (cyklicznie) – stosowanie przez 24-28 dni, po których następuje okres od dwóch do siedmiu dni bez żadnego leczenia. W okresie tym może wystąpić krwawienie wywołane odstawieniem leku;
– w sposób ciągły – bez przerw w przebiegu leczenia.

Leczenie metodą ciągłą, nie cykliczną, może być wskazane w razie pojawiania się w okresie bez stosowania leku nasilonych objawów niedoboru estrogenów.

Leczenie sekwencyjne (dołączające inny lek) z progestagenem należy stosować u kobiet z zachowaną macicą, według następujących schematów:
– OESCLIM stosowany z przerwami – progestagen podaje się co najmniej w ciągu 12 ostatnich dni stosowania estradiolu, zachowując okres przerwy w podawaniu hormonów,
– OESCLIM stosowany w sposób ciągły – zalecane jest przyjmowanie progestagenu w ciągu co najmniej 12 dni każdego miesiąca.

W obu przypadkach mogą wystąpić krwawienia po zaprzestaniu podawania progestagenu.

Nie jest zalecane dodawanie progestagenu pacjentkom po histerektomii (usunięciu macicy), chyba że wcześniej zdiagnozowno endometriozę. Przy rozpoczynaniu i kontynuacji leczenia objawów pomenopauzalnych zalecana jest najmniejsza dawka i najkrótsze leczenie.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Dowiedz się więcej na ten temat tego, jak bezpiecznie przyjmować leki.

PRZEDAWKOWANIE

Jak postępować w przypadku przedawkowania leku? Co zrobić, gdy przypadkowo przyjęto większą dawkę leku niż zalecana?

Na ogół przedawkowanie powoduje uczucie napięcia sutków, uczucie ciężkości w dole brzucha, nerwowość, niepokój. Objawy te ustępują po usunięciu plastra lub po zmniejszeniu dawki. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Czy można jeść i pić stosując lek? Czy można pić alkohol? Zastosowanie leku przy jednoczesnym spożywaniu pokarmów i napojów?

Brak informacji na temat związku stosowania leku OESCLIM z jedzeniem i piciem.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Czy kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią może zażywać lek? Jakie środki ostrożności należy zachować?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

OESCLIM nie jest zalecany w czasie ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w czasie leczenia, należy natychmiast odstawić OESCLIM. Wyniki większości dotychczasowych badań epidemiologicznych dotyczących estrogenów nie wskazują na działanie uszkadzające ani toksyczne dla płodu.

DOKUMENTACJA LEKU OESCLIM – DOKUMENTY W FORMACIE PDF LUB DOC

Udostępniliśmy możliwość ściągnięcia pełnej dokumentacji leku: ulotki dla pacjenta oraz charakterystyki produktu leczniczego (dla faramceutów, lekarzy i personelu medycznego).

ULOTKA LEKU OESCLIM

ULOTKA LEKU OESCLIM - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku.


CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - OESCLIM CHPL - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.
ZAREZERWUJ OESCLIM W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy, za pośrednictwem serwisu ktomalek.pl. Możliwość rezerwacji leku zarówno na receptę, jak i bez recepty. Jeżeli apteka udostępnia informacje, istnieje możliwość weryfikacji jaka jest aktualna cena leku. Sprawdź gdzie kupić lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta.

ZAMIENNIKI LEKU OESCLIM

Zapoznaj się z listą leków, które zawierają:

OPINIE O OESCLIM

Poznaj opinie pacjentów stosujących ten lek lub podziel się własnymi spostrzeżeniami - forum o lekach.

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here