Konsultacja merytoryczna:

Vagirux

Vagirux zawiera estradiol.
– Estradiol jest żeńskim hormonem płciowym.
– Należy do grupy hormonów zwanych estrogenami.
– Jest identyczny z estradiolem wytwarzanym przez jajniki kobiety.

Vagirux należy do grupy leków określanej jako hormonalna terapia zastępcza (HTZ) do podawania dopochwowego.

Vagirux jest stosowany w celu łagodzenia objawów menopauzy występujących w pochwie, takich jak suchość lub podrażnienie. W terminologii medycznej zjawisko to nazywa się „zanikowym zapaleniem pochwy”. Jest ono spowodowane zmniejszeniem stężenia estrogenów w organizmie i naturalnie występuje po menopauzie.

Vagirux działa poprzez zastępowanie estrogenu, który jest wytwarzany przez jajniki kobiety. Lek podawany jest dopochwowo, a więc hormon uwalniany jest tam, gdzie jest potrzebny. Może to łagodzić odczucie dyskomfortu w pochwie.

Jaki jest skład Vagirux, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest estradiol. Każda tabletka dopochwowa zawiera estradiol półwodny co odpowiada 10 mikrogramom estradiolu.

– Pozostałe składniki to: hypromeloza 15 mPa*s, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana i magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza 5 mPa*s i makrogol 6000.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Vagirux – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie leku
– Stosowanie leku Vagirux można rozpocząć w dowolnym dniu.
– Tabletkę dopochwową należy umieścić w pochwie za pomocą aplikatora.

Aplikator tabletek dopochwowych jest przeznaczony do wielokrotnego stosowania do 24 razy dla jednej pacjentki (jedna tabletka na aplikację). Następnie należy wyrzucić aplikator wraz z odpadami domowymi. Nie należy używać aplikatorów, które wykazują widoczne ślady uszkodzeń.

Jaką dawkę leku stosować
– Przez pierwsze 2 tygodnie należy stosować jedną tabletkę dopochwową raz na dobę.
– Następnie należy stosować jedną tabletkę dopochwową dwa razy w tygodniu. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować przerwę 3 – 4 dni.

Informacje ogólne na temat leczenia objawów menopauzy
– Lekarz określa najmniejszą dawkę leku Vagirux skuteczną w leczeniu objawów przez możliwie najkrótszy okres. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli zalecona dawka wydaje się za duża lub niewystarczająca.

– Leczenie należy kontynuować wyłącznie wtedy, gdy korzyści z niego płynące przewyższają ryzyko. Należy porozmawiać na ten temat z lekarzem.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

– W przypadku przyjęcia większej dawki leku Vagirux niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
– Vagirux jest przeznaczony do stosowania miejscowego, wewnątrz pochwy. Dawka estradiolu jest na tyle mała, że trzeba byłoby zastosować znaczną liczbę tabletek, aby osiągnąć dawkę zazwyczaj stosowaną w leczeniu doustnym.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vagirux – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Vagirux w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Vagirux jest przeznaczony do stosowania tylko przez kobiety w wieku pomenopauzalnym. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę, należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Ulotka Vagirux – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Vagirux, 10 mikrogramów, tabletki dopochwowe (Estradiolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 427.16 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Vagirux m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Vagirux, 10 mikrogramów, tabletki dopochwowe (Estradiolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 261.03 KB

Cena - ile kosztuje Vagirux?

Cena Vagirux i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Vagirux.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Vagirux? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz