Bijuva

Bijuva to lek stosowany w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), który zawiera dwa rodzaje hormonów żeńskich – estrogen i progestagen. Jest przeznaczony dla kobiet w okresie pomenopauzalnym, u których od wystąpienia ostatniego naturalnego krwawienia miesiączkowego minęło co najmniej rok. Lek ten łagodzi objawy związane z menopauzą, takie jak uczucie gorąca na twarzy, szyi i klatce piersiowej („uderzenia gorąca”). Bijuva jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

BIJUVA to hormonalna terapia zastępcza (HTZ).
Zawiera dwa rodzaje hormonów żeńskich – estrogen i progestagen. Lek BIJUVA stosuje się u kobiet w okresie pomenopauzalnym, u których od wystąpienia ostatniego naturalnego krwawienia miesiączkowego minęło co najmniej 12 miesięcy (1 rok).

Złagodzenie objawów występujących po menopauzie
W czasie menopauzy zmniejsza się ilość estrogenów produkowanych w organizmie kobiety. Może to powodować takie objawy, jak uczucie gorąca na twarzy, szyi i w klatce piersiowej („uderzenia gorąca”). Lek BIJUVA łagodzi wymienione objawy związane z menopauzą.
Lek BIJUVA może zostać przepisany pacjentce tylko wówczas, gdy objawy poważnie utrudniają jej codzienne życie.

Skład

Substancjami czynnymi leku są estradiol (w postaci estradiolu półwodnego) i progesteron.

Pozostałe składniki to: mono/diglicerydy o średniej długości łańcucha, makrogologlicerydów lauryniany 32, żelatyna, żelatyna hydrolizowana, gliceryna, czerwień Allura (E 129), dwutlenek tytanu (E 171), glikol propylenowy, poliwinylu octanoftalan, glikol polietylenowy i amonu wodorotlenek.

Dawkowanie

Lek ten należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lekarz powinien przepisać pacjentce możliwie najmniejszą dawkę do stosowania przez możliwie najkrótszy czas zapewniającą zmniejszenie objawów. Jeśli pacjentka uważa, że dawka leku jest za duża lub za mała, powinna skonsultować się z lekarzem.

Należy przyjmować jedną kapsułkę dziennie, wraz z posiłkiem.

Lek należy przyjmować codziennie, bez przerw w leczeniu.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku BIJUVA należy zwrócić się do lekarza lub udać się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.
Mogą wystąpić: senność, zawroty głowy, zmęczenie.

Jedzenie i picie (alkohol)


Ciąża i karmienie piersią

Lek BIJUVA jest przeznaczony do stosowania wyłącznie przez kobiety w okresie pomenopauzalnym. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę, należy przerwać stosowanie leku BIJUVA i skontaktować się z lekarzem.

Ulotka Bijuva

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Bijuva (forum)

Stosujesz Bijuva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Bijuva. Podziel się doświadczeniami na forum.