VagifemJak działa i kiedy stosujemy Vagifem?

Vagifem zawiera estradiol
• Estradiol jest żeńskim hormonem płciowym.
• Należy do grupy hormonów zwanych estrogenami.
• Jest identyczny z estradiolem wytwarzanym przez jajniki kobiety.

Vagifem należy do grupy leków określanej jako hormonalna terapia zastępcza (HTZ) do stosowania miejscowego.

Jest stosowany w celu łagodzenia objawów menopauzy występujących w pochwie, takich jak suchość lub podrażnienie. W terminologii medycznej zjawisko to nazywa się „zanikowym zapaleniem pochwy”. Jest ono spowodowane zmniejszeniem stężenia estrogenów w organizmie i naturalnie występuje po menopauzie.

Vagifem działa poprzez zastępowanie estrogenu, który jest wytwarzany przez jajniki kobiety. Lek podawany jest dopochwowo, a więc hormon uwalniany jest tam, gdzie jest potrzebny. Może to łagodzić odczucie dyskomfortu w pochwie.

Doświadczenie w leczeniu kobiet w wieku powyżej 65 lat jest ograniczone.

Jaki jest skład Vagifem, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest estradiol 10 mikrogramów (w postaci estradiolu półwodnego).
Każda tabletka dopochwowa zawiera 10 mikrogramów estradiolu (w postaci estradiolu półwodnego).

Ponadto lek zawiera: hypromelozę, laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą i magnezu stearynian.
Składniki otoczki tabletki to: hypromeloza i makrogol 6000.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Vagifem – jak stosować ten lek?

Stosowanie leku
• Stosowanie leku Vagifem można rozpocząć w dowolnym dniu.
• Tabletkę dopochwową należy umieścić w pochwie za pomocą aplikatora.
„INSTRUKCJA UŻYCIA” na końcu załączonej poniżej ulotki zawiera dokładne wskazówki. Przed zastosowaniem leku Vagifem należy dokładnie przeczytać instrukcję.

Jaką dawkę leku stosować
• Przez pierwsze 2 tygodnie należy stosować jedną tabletkę dopochwową raz na dobę.
• Następnie należy stosować jedną tabletkę dopochwową dwa razy w tygodniu. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować odstęp 3 – 4 dni.

Informacje ogólne na temat leczenia objawów menopauzy
• Stosując leki na jakiekolwiek objawy menopauzy, zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki, przez możliwie najkrótszy okres.
• Leczenie należy kontynuować wyłącznie wtedy, gdy korzyści z niego płynące przewyższają ryzyko. Należy porozmawiać na ten temat z lekarzem.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej dawki leku Vagifem niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vagifem – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Vagifem w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Vagifem jest przeznaczony do stosowania tylko przez kobiety w wieku pomenopauzalnym. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę, należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Vagifem i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Vagifem – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Vagifem. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Vagifem, 10 mikrogramów, tabletki dopochwowe (Estradiol)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Vagifem m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Vagifem, 10 mikrogramów, tabletki dopochwowe (Estradiol)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Vagifem? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 1000 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(53 ocen, średnia: 5,11 na 10)

23 OPINIE O LEKU

 1. Beata
  Mam 52 lata i biorę ten lek już 4 lata, dwie tabletki w tygodniu.Lekarz zalecił aby stosować lek jak najdłużej , nie zauważyłam skutków ubocznych, natomiast samopoczucie jest zdecydowanie lepsze.

 2. Witam. Właśnie zaczynam poprawę stanu jakim jest Atrofia, HTZ Vagifem 10 miligramów. I trochę wystraszona skutkami ubocznymi, ale czy musi tak być?
  Dawka jest niewielka aplikuje sie jeden raz w tygodniu. Mam nadzieję, że poprawi to mój komfort życia i zmniejszy pobolewanie dolnych partii brzucha.
  Proszę o opinie inne panie które doświadczyły stosowania HTZ ich samopoczucia.

 3. Witam Was. Mam 59 lat. Przez dwa lata chodziłam po różnych lekarzach skarżąc się na strasznie suchą skórę wewnątrz i zewnątrz . Miałam wrażenie, że pęka mi skóra na wargach sromowych. Stosowałam różne płyny, maści nawilżające, natłuszczające .Pieczenie było tak duże, że nie mogłam kąpać się w morzu / ze względu na słoność/ Nie mówiąc o seksie. od lekarzy słyszałam, że tak już jest i będzie.I wreszcie trafiłam na rewelacyjnego lekarz, który powiedział mi,że tak nie może być, żebym aż tak cierpiała. Przepisał mi Vagifem , który biorę trzeci miesiąc.I co? Jestem szczęśliwa. To jeszcze nie jest to co powinno, ąle nie piecze, nie ściąga i nie boli. I może nawet jeszcze seks wróci? :)Jeśli są jakieś skutki uboczne ja ich nie odczuwam. Dzięki za Vagifem ! Dziękuję Panie Doktorze.!

 4. Chce dowiedzieć się jak się czujecie po tym leku. Lekarz mi przepisał vagifem
  , ale jak przeczytałam o skutkach ubocznych to zastanawiam się czy go stosować.

 5. Witam. Ja dziś dostałam vagifem od urologa. Doktor przepisał mi go na odbudowę flory bakteryjnej w pochwie po antybiotykach. Jestem trochę przerażona, mam dopiero 35 lat. Czy ktoś brał vagifem w tym wieku?Pozdrawiam.

 6. Mam 51 lat.Biorę drugie opakowanie leku-uderzenia gorąca się zmniejszyły,ale niesamowicie boli mnie głowa-ból który uniemożliwia normalne funkcjonowanie.Teraz zastanawiam się co lepsze -proszę o radę

 7. Ja odnośnie wpisu tego pana, który nie wierzył, że 73-letnia kobieta ma do czynienia z komputerem…otóż ja drogi panie mam 75 lat i wszystko co związane z netem nie jest mi obce, ba, mam swój kanał na YouTube i tam wklejam swoje klipy do których sama śpiewam…a jeśli chodzi o Vagifem – to wczoraj otrzymałam receptę na ten lek i zamierzam kupić, choć cena można powiedzieć…zawrotna !…Jak będę się czuć po jego stosowaniu – napiszę.

  • Ja mam prawie 70 lat. Dzisiaj zaczynam brać drugie opakowanie. Jestem bardzo zadowolona. Czuję się lepiej. Jest drogi – fakt. Ale opakowanie w moim przypadku starcza na 17 tygodni.

 8. Ja stosuję Vagifem już 4 lata i bardzo dobrze się po nim czuję. Cały czas pod kontrolą lekarza. poprawiła mi się cytologia . Nie ma już atrofii. i ogólnie czuję się pozytywnie,

 9. Zaczęłam stosowac jednocześnie przy HTZ metodą transdermalną, jako uzupelnienie terapii. Bardzo wygodne w użyciu. Na efekty muszę jeszcze zaczekać

 10. tak ,stosuję raz na tydzień już ok 2 lat jest poprawa w wynikach cytologi .Lekarz ginekolog stwierdził,ze muszę do k-ca życia brać ten lek jedynie cena mnie przeraża no i strach przed ewentualnym skutkiem brania leku.Mam 73 lat.

 11. Stosuje lek 1 raz w tygodniu od 4 lat pod kontrolą lekarza.Uwazam ze pomaga i nie należy bać się takiej kuracji.W końcu mamy trochę życia przed sobą!

 12. Tak, stosuję lek vagifem. Jestem kobietą 58 letnią i zaczelam stosować ten lek i odżyłam. Przez dwa tygodnie codziennie potem dwie tabletki na tydzień. 100%poprawa u mnie nastąpiła po miesiącu, stosuję go już półtora roku.

  • ja biorę na atrofie pochwy 1 do 2 razy w tygodniu i jest poprawa, narazie zadnych skutkow ubocznych. stosuje trzeci miesiąc. Mnie pomaga i polecam choc to hormon, niemniejw bardzo malej dawce. Wiadomo kazdy jest inny i to ze mi pomoglo nie znaczy, ze tobie tez, ale jesli jest bardzo zle to warto sprobowac.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.