Estraderm MXJak działa i kiedy stosujemy Estraderm MX?

Co to jest lek ESTRADERM MX
Lek ESTRADERM MX zawierający estradiol (hormon należący do estrogenów) jest to system transdermalny w postaci plastra, do stosowania na skórę.

W jakim celu stosuje się lek ESTRADERM MX
ESTRADERM MX jest lekiem stosowanym w ramach hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), w podanych niżej sytuacjach.

Łagodzenie objawów menopauzy: Lek ESTRADERM MX jest stosowany w celu złagodzenia ewentualnego dyskomfortu odczuwanego podczas i po menopauzie. Menopauza to naturalny stan występujący u wszystkich kobiet, zazwyczaj w wieku od 45 do 55 lat. Występuje on również u młodszych kobiet po chirurgicznym usunięciu jajników. Po menopauzie organizm kobiety wytwarza dużo mniej estrogenów niż we wcześniejszym okresie życia. Może to powodować nieprzyjemne objawy, takie jak uczucie gorąca na twarzy, szyi i klatce piersiowej, uderzenia gorąca (nagłe fale ciepła i potów na całym ciele), problemy ze snem, drażliwość i depresja. Niektóre kobiety mają również trudności z kontrolą oddawania moczu lub odczuwają suchość pochwy, co może być przyczyną dyskomfortu podczas stosunków płciowych. Podanie estrogenów może zmniejszać lub eliminować te objawy.

Profilaktyka osteoporozy: Lek ESTRADERM MX jest również stosowany w zapobieganiu przyspieszonej utracie masy kostnej. Po ukończeniu 40 lat, a zwłaszcza po menopauzie, u niektórych kobiet rozwija się osteoporoza. Ryzyko wystąpienia osteoporozy wzrasta w sytuacji braku estrogenów. Przyjmowanie estrogenów po menopauzie spowalnia utratę tkanki kostnej i może pomoc w zapobieganiu osteoporozie.

Lekarz omowi z Panią korzyści i ryzyko związane z leczeniem lekiem ESTRADERM MX oraz inne możliwości leczenia.

W razie jakichkolwiek pytań o przyczynę przepisania Pani tego leku, należy zwrócić się do lekarza prowadzącego.

Jak działa lek ESTRADERM MX
Po nalepieniu plastra ESTRADERM MX na skórę, uwalniane są z niego małe ilości estradiolu, które przenikają przez skórę i dostają się bezpośrednio do krwiobiegu. Estradiol jest identyczny, jak hormon naturalnie wytwarzany przez jajniki w okresie przed menopauzą.

Badania kontrolne podczas leczenia lekiem ESTRADERM MX
• Lekarz przeprowadzi u Pani badanie piersi i badanie ginekologiczne. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka podejrzewa jakieś nieprawidłowości.
• Jeśli wystąpi krwawienie lub jeśli początkowe krwawienie bądź plamienie nie ustanie po kilku miesiącach leczenia, należy powiedzieć o tym lekarzowi, aby w razie konieczności dokonał ponownej oceny zasadności leczenia.
• Należy dużo wcześniej zgłosić lekarzowi konieczność planowanego pobytu w szpitalu lub operacji. Jeśli pacjentka zostanie przyjęta do szpitala w trybie nagłym, należy powiedzieć lekarzowi izby przyjęć o stosowaniu leku ESTRADERM MX. Nie należy wznawiać leczenia lekiem ESTRADERM MX zanim pacjentka nie odzyska pełnej sprawności poruszania się.

Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty z wszelkimi dalszymi pytaniami.

Jaki jest skład Estraderm MX, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest półwodzian estradiolu.

Pozostałe składniki to: izopropylu palmitynian, Durotak 326-1753.
• Zewnętrzna warstwa ochronna składa się z poliestrowej folii laminowanej wykonanej z kopolimeru etylenu i octanu winylu.
• Warstwa zabezpieczająca (którą należy zdjąć przed nalepieniem plastra na skórę) to powłoka poliestrowa pokryta silikonem.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Estraderm MX – jak stosować ten lek?

Ten lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do
lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki ani przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Dokładny sposób dawkowania zawarty jest w poniższej ulotce lub charakterystyce

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ze względu na drogę podania leku ESTRADERM MX, przedawkowanie jest mało prawdopodobne.

Jeśli jednak dojdzie do przedawkowania, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Estraderm MX – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Estraderm MX w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować leku ESTRADERM MX, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciąże.

Stosowanie leku ESTRADERM MX podczas ciąży może spowodować wady wrodzone u nienarodzonego dziecka. Lek ESTRADERM MX nie jest środkiem antykoncepcyjnym i nie zapobiega ciąży.

Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku ESTRADERM MX.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy zwrócić się o poradę do lekarza lub farmaceuty.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Estraderm MX i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Estraderm MX – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Estraderm MX. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

ESTRADERM MX 25; 0,75 mg; 25 μg/24 h; system transdermalny; ESTRADERM MX 50; 1,5 mg; 50 μg/24 h; system transdermalny; ESTRADERM MX 100; 3 mg; 100 μg/24 h; system transdermalny (Estradiolum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Estraderm MX m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

ESTRADERM MX 25; 0,75 mg; 25 μg/24 h; system transdermalny; ESTRADERM MX 50; 1,5 mg; 50 μg/24 h; system transdermalny; ESTRADERM MX 100; 3 mg; 100 μg/24 h; system transdermalny (Estradiolum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Estraderm MX? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 1000 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 9,00 na 10)

1 OPINIA O LEKU

  1. Leku używam od roku i czuję się doskonale. Jedynym skutkiem ubocznym jest wysypka pojawiająca się pod plastrem w czasie upałów, im cieplej, tym bardziej swędzi, ale da się z tym żyć.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.