Amorolak

Amorolak to lek przeciwgrzybiczy w postaci lakieru do paznokci. Zawiera substancję czynną – amorolfinę, która jest skuteczna przeciwko wielu gatunkom dermatofitów, pleśni, drożdżaków i niektórych innych grzybów chorobotwórczych. Wskazaniem do stosowania jest grzybica paznokci wywołana przez dermatofity i drożdżaki, szczególnie gdy zakażenie obejmuje do 80% powierzchni paznokcia. Lek jest dostępny bez recepty.

Ciclolack

Ciclolack to lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Zastosowany w postaci lakieru do paznokci przenika przez płytkę paznokciową. W ciągu 24-48 h w tkankach głębszych warstw paznokcia, uzyskuje stężenie od 2 do 10 razy większe od minimalnego stężenia hamującego wzrost grzybów wywołujących grzybice paznokci. Jest dostępny bez recepty. Wskazany jest do leczenia łagodnych i umiarkowanych postaci grzybicy, obejmujących mniej niż 50% powierzchni paznokcia maksymalnie 4 z 10 paznokci.

Daktarin

Daktarin to lek przeciwgrzybiczy zawierający mikonazol. Stosowany jest w leczeniu różnych rodzajów zakażeń grzybiczych, takich jak grzybica skóry głowy, tułowia, rąk, pachwin oraz stopy sportowca. Daktarin dostępny jest w różnych postaciach, takich jak krem, puder czy żel do stosowania w jamie ustnej. Niektóre formy Daktarinu są dostępne bez recepty, ale żel do stosowania w jamie ustnej wymaga recepty.

Daktarin–oral

Daktarin-oral to lek przeciwgrzybiczy w postaci żelu do stosowania w jamie ustnej. Zawiera substancję czynną mikonazol, który działa przeciwgrzybiczo na dermatofity i drożdżaki oraz przeciwbakteryjnie na niektóre Gram-dodatnie pałeczki i ziarniaki. Stosowany jest w leczeniu drożdżycy jamy ustnej i gardła oraz przewodu pokarmowego u dorosłych i dzieci w wieku od 4 miesięcy. Jest dostępny na receptę.

Erfin

Erfin to lek przeciwgrzybiczy, którego głównym składnikiem jest terbinafina. Jest stosowany w leczeniu różnych infekcji grzybiczych skóry i paznokci, takich jak grzybica stóp, grzybica ciała i pachwin, grzybica skóry głowy oraz grzybica paznokci. Lek jest dostępny na receptę.

Funtrol

Funtrol to lek w postaci lakieru do paznokci, który jest stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych paznokci. Zawiera substancję czynną amorolfinę (w postaci chlorowodorku), która należy do grupy leków przeciwgrzybiczych. Amorolfina działa poprzez niszczenie różnorodnych grzybów, które mogą powodować zakażenia paznokci. Funtrol jest dostępny na receptę.

Ipozumax

Ipozumax to lek, który zawiera substancję czynną itrakonazol. Jest to lek przeciwgrzybiczy stosowany w leczeniu różnych zakażeń grzybiczych, takich jak zakażenia grzybicze pochwy, skóry, jamy ustnej, oczu, paznokci i narządów wewnętrznych. Ipozumax jest dostępny na receptę.

Itrax

Itrax to lek przeciwgrzybiczy, którego głównym składnikiem jest itrakonazol. Jest stosowany w leczeniu różnych rodzajów zakażeń grzybiczych, takich jak grzybica pochwy i sromu, grzybica skóry, łupież pstry, kandydoza jamy ustnej, grzybicze zakażenie rogówki, grzybica paznokci oraz grzybice układowe. Lek ten jest dostępny na receptę.

Itromyx

Itromyx to lek przeciwgrzybiczy, który zawiera substancję czynną itrakonazol. Jest dostępny na receptę. Stosowany jest w leczeniu różnych zakażeń grzybiczych, takich jak grzybica skóry, grzybica paznokci, kandydoza pochwy i sromu, kandydoza jamy ustnej, grzybicze zapalenie rogówki oraz grzybice układowe. Dawkowanie leku zależy od rodzaju zakażenia i odpowiedzi klinicznej na leczenie.

Lamisil

Lamisil to lek przeciwgrzybiczy, który zawiera substancję czynną terbinafinę. Jest skuteczny w leczeniu zakażeń grzybiczych skóry, włosów i paznokci spowodowanych przez dermatofity i drożdżaki. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują grzybicę owłosionej skóry głowy, grzybicę paznokci oraz grzybicze zakażenia skóry, takie jak grzybica tułowia, grzybica odrębna pachwin, grzybica stóp oraz zakażenia skóry wywołane przez drożdżaki z rodzaju Candida.

Lamisilatt

Lamisilatt to lek przeciwgrzybiczy dostępny bez recepty. Zawiera substancję czynną chlorowodorek terbinafiny. Lek ten ma właściwości przeciwgrzybicze, działa na różnorodne gatunki grzybów wywołujących choroby skóry. Wskazany jest do stosowania w przypadku grzybicy stóp, grzybicy fałdów skórnych, grzybicy skóry gładkiej oraz łupieżu pstrego.

Lamisilatt 1

Lamisilatt 1 to lek przeciwgrzybiczy dostępny bez recepty. Jest to biały, jednorodny i połyskujący krem, który zawiera substancję czynną chlorowodorek terbinafiny. Lek ten ma właściwości przeciwgrzybicze i działa na różnorodne gatunki grzybów wywołujących choroby skóry. Wskazany jest do stosowania w przypadku grzybicy stóp, grzybicy fałdów skórnych, grzybicy skóry gładkiej oraz łupieżu pstrego.

Lamisilatt Dermgel

Lamisilatt Dermgel to lek dostępny bez recepty, który ma właściwości przeciwgrzybicze. Zawiera substancję czynną – chlorowodorek terbinafiny. Jest skuteczny wobec różnorodnych gatunków grzybów wywołujących choroby skóry. Wskazany jest do leczenia grzybicy stóp, grzybicy podeszwowej stóp (grzybica mokasynowa), grzybicy fałdów skórnych i skóry gładkiej, łupieżu pstrego oraz drożdżycy skóry.

Lamisilatt Spray

Lamisilatt Spray to lek przeciwgrzybiczy przeznaczony do stosowania na skórę. Działa grzybobójczo na grzyby powodujące zakażenia skóry. Jest stosowany w leczeniu grzybicy stóp (stopa atlety), grzybicy pachwin, grzybicy skóry gładkiej oraz zakażenia drożdżakowego skóry, zwanego łupieżem pstrym. Lek jest dostępny bez recepty.

Loceryl

Loceryl to lek przeciwgrzybiczy w postaci lakieru do paznokci, przeznaczony do stosowania miejscowego. Zawiera substancję czynną amorolfinę. Lek stosuje się w leczeniu grzybicy paznokci, wywołanych dermatofitami, drożdżakami. Jest dostępny na receptę.

Miconal

Miconal

Miconal to lek przeciwgrzybiczy z grupy pochodnych imidazolu do stosowania miejscowego. Zawiera substancję czynną mikonazol, która działa na skórę, redukując stan zapalny i łagodząc objawy choroby. Lek jest wskazany w miejscowym leczeniu grzybiczych zakażeń skóry i paznokci, a także w grzybicach wtórnie zakażonych przez bakterie. Miconal jest dostępny bez recepty.

Myconafine

Myconafine to lek przeciwgrzybiczy dostępny na receptę. Zawiera substancję czynną terbinafinę, która działa poprzez niszczenie błon komórkowych grzybów. Lek jest stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych skóry wrażliwych na terbinafinę, takich jak grzybica tułowia, grzybica pachwin, grzybica stóp. Może być również stosowany w leczeniu grzybiczych zakażeń paznokci wywołanych przez dermatofity wrażliwe na terbinafinę.

Myconafine 1%

Myconafine 1% to lek przeciwgrzybiczy w postaci kremu, który zawiera substancję czynną terbinafinę. Jest skuteczny przeciwko wielu gatunkom dermatofitów, pleśni, a także drożdżaków i niektórych innych grzybów chorobotwórczych. Wskazaniem do stosowania preparatu są zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity, takie jak grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych (np. w pachwinach, pod piersiami, w obrębie pach, na wewnętrznej powierzchni ud), grzybica tułowia oraz w leczeniu zakażeń skóry wywołanych przez drożdżaki, takich jak drożdżyca skóry i łupież pstry. Lek jest dostępny bez recepty.

Myconolak

Myconolak to lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego, który zawiera substancję czynną amorolfinę. Jest skuteczny w leczeniu zakażeń grzybiczych paznokci wywołanych przez dermatofity, drożdżaki i pleśnie, pod warunkiem, że macierz paznokcia nie jest zajęta. Lek jest dostępny na receptę.

Orungal

Orungal to lek przeciwgrzybiczy dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną itrakonazol. Jest stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych narządów płciowych, skóry, błony śluzowej, oczu, grzybicy paznokci oraz infekcji układowych. Lek ten jest skuteczny wobec wielu gatunków dermatofitów i drożdżaków oraz innych grzybów chorobotwórczych.

Pirolam

Pirolam

Pirolam to lek przeciwgrzybiczy przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę lub paznokcie. Substancją czynną leku jest cyklopiroks z olaminą. Lek ten działa na występujące na skórze grzyby zwane dermatofitami, grzyby drożdżopodobne, pleśnie, mieszane zakażenia grzybicze. Pirolam jest dostępny w postaci żelu lub lakieru do paznokci. Wskazania do stosowania to grzybica skóry gładkiej i owłosionej, grzybica stóp, grzybica podudzi. Lek jest dostępny bez recepty.

Terbiderm

Terbiderm to lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego, który zawiera substancję czynną – terbinafinę. Jest skuteczny w leczeniu zakażeń grzybiczych skóry wywołanych przez dermatofity, pleśnie oraz niektóre grzyby dimorficzne, a także grzybobójczo lub grzybostatycznie na drożdżaki. Wskazany jest do leczenia zakażeń skóry, takich jak grzybica stóp, skóry gładkiej, fałdów skórnych oraz łupież pstry. Lek jest dostępny bez recepty.

Terbilum

Terbilum to lek przeciwgrzybiczy dostępny w postaci kremu do stosowania na skórę. Jego substancją czynną jest terbinafina, która skutecznie zwalcza różnego rodzaju infekcje grzybicze. Lek jest wskazany w miejscowym leczeniu zakażeń grzybiczych skóry wywołanych przez dermatofity, takich jak grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej oraz w leczeniu zakażeń skóry wywołanych przez drożdżaki, takich jak łupież pstry i drożdżyca skóry. Terbilum jest dostępny bez recepty.

Terbinafina Ziaja

Terbinafina Ziaja to lek o miejscowym działaniu przeciwgrzybiczym, przeznaczony do stosowania na skórę. Lek działa grzybobójczo na grzyby wywołujące zakażenia skóry u ludzi, jak dermatofity i pleśnie. Na drożdżaki, w zależności od gatunku, działa grzybobójczo lub grzybostatycznie. Terbinafinę można przyjmować oralnie lub poprzez nałożenie kremu na miejsce rozprzestrzeniania się grzybicy. Zazwyczaj zaleca się stosowanie kremu dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przez okres od 1 do 4 tygodni. Wskazania do stosowania Terbinafina Ziaja obejmują zakażenia grzybicze skóry (np. grzybica stóp, grzybica podeszwowa stóp, grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej) wywołane przez dermatofity (m.in. Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. tonsurans, T. violaceum, Microsporum canis, Epidermophyton floccosum), zakażenia drożdżakowe skóry wywołane przez rodzaj Candida (np. C. albicans) oraz łupież pstry wywołany przez Pityrosporum orbiculare (Malassezia farfur). Lek jest dostępny bez recepty.

Terbinafine Aurobindo

Terbinafine Aurobindo to lek przeciwgrzybiczy, który skutecznie zwalcza zakażenia grzybicze skóry, w tym te występujące na palcach dłoni, stopach oraz paznokciach. Jest on stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych skóry, w tym zakażeń na palcach dłoni, stóp, oraz paznokci. Lek jest dostępny na receptę.

Trioxal

Trioxal

Trioxal to lek przeciwgrzybiczy dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną itrakonazol. Jest to preparat należący do grupy pochodnych triazolu. Lek jest stosowany w leczeniu różnego rodzaju grzybic, takich jak kandydoza pochwy i sromu, grzybica skóry, łupież pstry, kandydoza jamy ustnej czy grzybica paznokci. Trioxal jest również stosowany u pacjentów z zakażeniem grzybiczym po przeszczepie szpiku.

Undofen Amorolfina

Undofen Amorolfina to lek w postaci lakieru do paznokci o działaniu przeciwgrzybiczym. Jest skuteczny w leczeniu grzybicy paznokci wywołanej przez dermatofity, drożdżaki i pleśnie. Lek należy stosować zewnętrznie, na chore paznokcie. Skuteczność leczenia należy oceniać co 3 miesiące (na odrośniętej płytce paznokcia). Lek jest dostępny bez recepty.

Undofen Max

Undofen Max

Undofen Max to lek przeciwgrzybiczy, który zawiera substancję czynną o nazwie terbinafinę. Lek stosuje się w leczeniu powierzchniowych zakażeń grzybiczych skóry stóp, dłoni, pachwin i pach. Undofen Max jest dostępny bez recepty.

Undofen Max Spray

Undofen Max Spray

Undofen Max Spray to lek przeciwgrzybiczy w postaci aerozolu, który zawiera substancję czynną o nazwie terbinafinę. Lek stosuje się w leczeniu powierzchniowych zakażeń grzybiczych skóry stóp, dłoni, pachwin i pach. Undofen Max Spray jest dostępny bez recepty.

Zelefion

Lek Zelefion stosowany jest w grzybiczych zakażeniach skóry, takich jak: grzybica tułowia,grzybica pachwin,grzybica stóp. Substancją czynną preparatu jest terbinafina, pochodna alliloaminy o działaniu przeciwgrzybiczym. Skuteczna wobec wielu gatunków dermatofitów, pleśni, drożdżaków i niektórych innych grzybów chorobotwórczych.

Leki i preparaty na grzybicę paznokci

Lista leków stosowanych w leczeniu grzybicy paznokci.

Zobacz także:

Grzybica narządowa
Grzybica miejsc intymnych
Wszystkie leki przeciwgrzybicze 
Wszystkie leki dermatologiczne

Grzybica paznokci określana jako onychomikoza jest schorzeniem o podłożu infekcyjnym. Może być wywołana przez różne drobnoustroje z rodzaju dermatofitów, drożdżaków lub pleśni i występować w zróżnicowanych miejscach i postaciach. Często pojawia się w przebiegu niektórych chorób mających wpływ na obniżenie odporności lub wskutek zaniedbań higienicznych. Nieleczona grzybica paznokci może prowadzić nawet do dystrofii płytki, czyli jej zaniku.

Przyczyny i objawy infekcji grzybiczej paznokci

Zakażenie grzybicą następuje najczęściej w stanie osłabionej odporności lub po urazie w obrębie płytki paznokcia. Do głównych przyczyn pojawienia się grzybicy można zaliczyć:

  • korzystanie bez obuwia ze wspólnych przestrzeni z niedostateczną czystością,
  • zakładanie niezdezynfekowanego obuwia, z którego korzystały inne osoby,
  • współdzielenie środków higieny osobistej,
  • brak lub niewłaściwa sterylizacja przyrządów w salonie kosmetycznym lub podologicznym,
  • niewłaściwe, za ciasne lub nieoddychające skarpety i obuwie.

Objawy to nie tylko zmiany w kolorze płytki paznokcia na żółty, brązowy lub białawy, ale również bolesność w jego okolicy, a z czasem zgrubienie i zrogowacenie. Występuje nieprzyjemny zapach, odklejanie się płytki od łożyska oraz kruchość i łamliwość paznokcia.

Leczenie grzybicy paznokci

Proces skutecznego leczenia grzybicy najczęściej wymaga konsultacji lekarskiej, by określić rodzaj schorzenia. Dostępne są leki w postaci tabletek działające na drobnoustroje w organizmie ludzkim, stosowane najczęściej w terapii pulsowej. Skuteczne leczenie wymaga również działania powierzchniowego w postaci aplikacji specjalistycznych maści, płynów, żeli, lakierów, sprayów, a także wzmożonej higieny i częstego odkażania. Najczęściej wykorzystywane substancje czynne to amorolfina, cyklopiroks czy mikonazol. Całkowite wyleczenie grzybicy paznokci jest możliwe, wymaga jednak cierpliwości i czasu. Najskuteczniejsze są terapie podejmowane od razu po zauważeniu problemu.

Substancje stosowane w leczeniu różnego rodzaju grzybicy:

Flukonazol
Itrakonazol
Ketokonazol
Klotrymazol
Kwas mlekowy
Terbinafina
Worykonazol