Pirolam to lek przeciwgrzybiczy przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę lub paznokcie. Substancją czynną leku jest cyklopiroks z olaminą. Lek ten działa na występujące na skórze grzyby zwane dermatofitami, grzyby drożdżopodobne, pleśnie, mieszane zakażenia grzybicze. Pirolam jest dostępny w postaci żelu lub lakieru do paznokci. Wskazania do stosowania to grzybica skóry gładkiej i owłosionej, grzybica stóp, grzybica podudzi. Lek jest dostępny bez recepty. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Pirolam m.in. wskazania, dawkowanie i skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.
Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.
Jak działa lek Pirolam i jakie są wskazania do stosowania?
Substancją czynną leku Pirolam jest cyklopiroks z olaminą.
Pirolam jest lekiem przeciwgrzybiczym przeznaczonym do stosowania miejscowego na skórę.
Lek ten działa na występujące na skórze dermatofity, grzyby drożdżopodobne, Aspergillus fumigatus oraz niektóre bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Ma on również działanie przeciwzapalne, co jest istotne szczególnie wtedy, gdy grzybicy towarzyszy stan zapalny.
Do skóry lek przenika poprzez naskórek, mieszki włosowe i gruczoły łojowe.
Wskazania do stosowania
Leczenie grzybic skóry gładkiej, owłosionej, grzybic stóp, paznokci, podudzia spowodowanych przez:
– Trichophyton rubrum
– Trichophyton mentagrophytes
– Epidermophyton floccosum
– Microsporum canis
– Microsporum gypseum
– Candida albicans
– Candida tropicalis
– Candida krusei
– Candida parapsilosis
– Cryptococcus neoformans
– Aspergillus fumigatus
– Malassezia furfur (dawniej Pityrosporum ovale).
Zakażenia niektórymi bakteriami Gram-dodatnimi i Gram-ujemnymi oraz mykoplazmami.
Kategorie powiązane:
Choroby weneryczne (przenoszone drogą płciową), Dermatologia - choroby skóry włosów i paznokci, Grzybica miejsc intymnych, Grzybica paznokci, Leki przeciwgrzybicze - grzybica,
Jaki jest skład Pirolam, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest cyklopiroks z olaminą.1 g żelu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą.
Pozostałe składniki to: glikol propylenowy, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, etanol 96%, glicerol, karbomer, trolamina, woda oczyszczona.
Dawkowanie preparatu Pirolam – jak stosować?
Lek Pirolam należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat
Lek stosuje się miejscowo na skórę.
Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, zwykle lek Pirolam stosuje się 2 razy na dobę na zmienioną chorobowo skórę, lekko wcierając lub pozostawiając do wyschnięcia. Leczenie należy prowadzić aż do ustąpienia objawów chorobowych. Optymalny czas leczenia wynosi 3 tygodnie.
Aby zapobiec nawrotowi choroby, zaleca się kontynuowanie leczenia przez okres do 10 dni po ustąpieniu zmian chorobowych. Jeśli objawy nie ustąpią po 4 tygodniach, należy ponownie skontaktować się z lekarzem.
Nie stosować opatrunków i plastrów; wyjątek stanowi grzybica paznokci. W grzybicy paznokci żel należy nanieść na zmienione chorobowo miejsca i zastosować opatrunek zamknięty.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Brak danych na temat przedawkowania leków zawierających cyklopiroks z olaminą stosowanych miejscowo.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pirolam – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych na temat stosowania Pirolam z jedzeniem i piciem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Pirolam w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią, chyba że lekarz zadecyduje, że nie jest to bezwzględnie konieczne.
Żródła / Bibliografia:
Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Pirolam
Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.
Ulotka Pirolam – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)
Pirolam, 10 mg/g, żel (Ciclopirox olaminum) - podejrzyj online lub ściągnij dokument PDF
Pobrano 28 razy
Rozmiar plku 97.86 KB
Pobrano 18 razy
Rozmiar plku 97.56 KB
Pirolam, 10 mg/ml, płyn na skórę (Ciclopirox olaminum) - podejrzyj online lub ściągnij dokument PDF
Pobrano 23 razy
Rozmiar plku 96.44 KB
Pobrano 34 razy
Rozmiar plku 93.88 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Pirolam, 10 mg/g, żel (Ciclopirox olaminum) - podejrzyj online lub ściągnij dokument PDF
Pobrano 18 razy
Rozmiar plku 123.24 KB
Pobrano 12 razy
Rozmiar plku 121.54 KB
Pirolam, 10 mg/ml, płyn na skórę (Ciclopirox olaminum) - podejrzyj online lub ściągnij dokument PDF
Pobrano 17 razy
Rozmiar plku 121.31 KB
Pobrano 21 razy
Rozmiar plku 109.64 KB
Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.
Sprawdź cenę i dostępność Pirolam w najbliższej aptece
Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Pirolam
Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Pirolam? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.