Opioidy i opiaty w leczeniu bólu

Lista narkotycznych leków przeciwbólowych – opioidów.

Zobacz także:

Ból brzucha
Ból gardła
Ból mięśni i stawów
Ból zęba
Bóle menstruacyjne
Bóle nóg
Środki na kaca
Wszystkie leki przeciwbólowe

Czym są opoidy i kiedy się je stosuje

Opioidowe leki przeciwbólowe są wykorzystywane przede wszystkim do leczenia długotrwałych, wyjątkowo uciążliwych dolegliwości bólowych. Ich skuteczność jest tak wysoka, że potrafią uśmierzyć nawet najsilniejszy ból. Wśród takich leków wyróżnia się słabsze (np. tramadol, kodeina, hydroksykodeina) i silniejsze narkotyczne leki przeciwbólowe ( m.in. morfina, fentanyl, buprenorfina, oksykodon), w tym naturalne i syntetyczne opioidy. Wszystkie są jednak silniejsze niż niesteroidowe leki przeciwzapalne i inne środki przeciwbólowe.

Opioidy wykorzystuje się między innymi w leczeniu bólu u chorych na choroby onkologiczne, a także u pacjentów, którzy przebyli rozległe zabiegi operacyjne lub u takich, którzy doświadczyli rozległych urazów. Preparaty należące do grupy opioidów znajdują zastosowanie w premedykacji przed zabiegami operacyjnymi. Leki z grupy opioidów dostępne są w wielu formach – w tabletkach, w syropach, w aerozolach donosowych, w roztworach do podawania dożylnego a nawet w plastrach aplikowanych na skórę. Dzięki temu można wybrać optymalne rozwiązanie w zakresie podawania opioidów.

Leki opoidowe tylko pod nadzorem lekarza

Ze względu na potencjał uzależniający oraz możliwe skutki uboczne, narkotyczne leki przeciwbólowe należy przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza, w odpowiednich dawkach. Warto jednak wiedzieć, że bardzo często korzyści stosowania takich leków najczęściej znacznie przewyższają potencjalne ryzyko. Skuteczne łagodzenie uciążliwego bólu potrafi znacząco poprawić komfort życia pacjenta, który został dotknięty poważnymi chorobami.

Lista przeciwbólowych substancji czynnych:

Deksketoprofen
Ibuprofen
Metamizol
Paracetamol
Diklofenak
Diosmina
Drotaweryna
Kamfora
Ketoprofen
Kwas acetylosalicylowy
Lewomentol
Naproksen
Salicylan metylu
Sześciowodny chlorek magnezu
Trimebutyna

Ból gardła:

Alkohol dichlorobenzylowy
Amylometakrezol

Opoidy – silny ból:

Buprenorfina
Fentanyl
Kodeina
Morfina
Oksykodon
Tramadol