Oxycodone Ethypharm

12345678910
(1 ocen, średnia: 4,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Oxycodone Ethypharm jest stosowany u dorosłych i młodzieży (w wieku powyżej 12 lat).

Oxycodone Ethypharm zawiera, jako substancję czynną, oksykodonu chlorowodorek, silny lek przeciwbólowy, który należy do grupy leków, zwanych opioidami.

Stosowany jest w leczeniu silnego bólu, który może być złagodzony przy zastosowaniu opioidowych leków przeciwbólowych.

Nie należy przyjmować tego leku w przypadkach innych, niż zalecanych przez lekarza. Nie jest to lek do stosowania „doraźnego”, w celu złagodzenia umiarkowanego bólu, zwykłych stanów bólowych,np. objawów przeziębienia lub grypy.

Skład

• Substancją czynną leku jest oksykodonu chlorowodorek.

Oxycodone Ethypharm, 5 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 5 mg oksykodonu chlorowodorku, co odpowiada 4,5 mg oksykodonu.

Oxycodone Ethypharm, 10 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 10 mg oksykodonu chlorowodorku, co odpowiada 9,0 mg oksykodonu.

Oxycodone Ethypharm, 20 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 20 mg chlorowodorku oksykodonu, co odpowiada 17,9 mg oksykodonu.

Oxycodone Ethypharm, 40 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 40 mg chlorowodorku oksykodonu, co odpowiada 35,9 mg oksykodonu.

• Pozostałe składniki leku to:
Hypromeloza, poliwinylu octan, powidon K30, sodu laurylosiarczan, krzemionka, celuloza mikrokrystaliczna, dwutlenek krzemu, magnezu stearynian, dibutylusebacynian, etyloceluloza,alkohol cetylowy, talk.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lekarz dostosuje dawkę do stopnia nasilenia bólu oraz indywidualnej wrażliwości pacjenta. Należy przyjmować przepisaną liczbę tabletek o przedłużonym uwalnianiu dwa razy na dobę.

Stosowanie u dorosłych i młodzieży (od 12 lat)
Zwyczajowa dawka początkowa wynosi 10 mg oksykodonu chlorowodorku, co 12 godzin. Należy przyjmować 1 tabletkę o przedłużonym uwalnianiu rano i 1 tabletkę o przedłużonym uwalnianiu wieczorem.

Podawanie „symetryczne” leku co 12 godzin (w takiej samej dawce rano i wieczorem) jest najodpowiedniejsze dla większości pacjentów, niektórzy pacjenci mogą jednak odnieść większe korzyści z podawania „niesymetrycznego” leku (inna dawka rano, inna wieczorem), dostosowanego do ich schematu odczuwania bólu. Lekarz podejmie decyzję o najlepszym schemacie leczenia dostosowanym do indywidualnych potrzeb.

Lekarz zadecyduje o wszelkich niezbędnych modyfikacjach dawki w trakcie leczenia w zależności od poprzednio zastosowanego dawkowania. Jeśli pacjent był już leczony opioidami,początkowa dawka leku Oxycodone Ethypharm może być większa.

Niektórzy pacjenci, przyjmujący lek Oxycodone Ethypharm według stałego schematu, czasami wymagają podania szybko działającego leku przeciwbólowego w celu natychmiastowego złagodzenia bólu przebijającego. Lek Oxycodone Ethypharm, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, nie jest przeznaczony do leczenia takiego rodzaju bólu.

Lekarz będzie regularnie kontrolował pacjenta w celu zapewnienia najlepszego możliwego schematu leczenia bólu. Konieczność leczenia działań niepożądanych oraz zasadność kontynuowania leczenia z ostaną również zrewidowane.

Jeżeli pacjent odnosi wrażenie, że działanie leku Oxycodone Ethypharm jest zbyt silne lub za słabe,należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Ból związany i niezwiązany z nowotworem
W celu leczenia bólu, niezwiązanego z nowotworem, 40 mg oksykodonu chlorowodorku jest zazwyczaj dawką wystarczającą, ale mogą być też wymagane większe dawki. Pacjenci z bólem związanym z nowotworem wymagają zazwyczaj zastosowania oksykodonu chlorowodorku w dawce 80–120 mg, która, w wyjątkowych przypadkach, może być zwiększona do 400 mg oksykodonu chlorowodorku.

Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku bez zaburzeń czynności nerek i (lub) wątroby dostosowanie dawki zazwyczaj nie jest konieczne.

Pacjenci z grupy wysokiego ryzyka
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby, którzy wcześniej nie otrzymywali opioidów,powinni rozpoczynać leczenie od połowy dawki zalecanej dla osób dorosłych. Dotyczy to także pacjentów z małą masą ciała i pacjentów, którzy wolno metabolizują leki.

Dzieci
Lek Oxycodone Ethypharm nie został przebadany u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności, dlatego Oxycodone Ethypharm nie jest zalecany dla dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przyjmie większą niż zalecana dawkę leku, powinien natychmiast powiadomić o tym lekarza.

Mogą wystąpić następujące objawy:
• zwężone źrenice,
• depresja oddechowa,
• senność, prowadząca do otępienia lub utraty przytomności (śpiączka),
• zmniejszenia napięcia mięśni szkieletowych,
• spowolnienia tętna i spadek ciśnienia krwi,
• w cięższych przypadkach mogą wystąpić utrata przytomności (śpiączka), zatrzymanie wody w płucach i zapaść krążeniowa, co może prowadzić do śmierci.

Nie należy wykonywać czynności, które wymagają wysokiego stopnia koncentracji, takich jak prowadzenie pojazdów.

Przypadkowe przedawkowanie przez dziecko jest niebezpieczne i może prowadzić do śmierci.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Oxycodone Ethypharm można przyjmować niezależnie od posiłku.

Picie alkoholu podczas stosowania leku Oxycodone Ethypharm może spowodować uczucie senności lub zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak spłycony oddech oraz utrata przytomności. Nie zaleca się picia alkoholu podczas przyjmowania leku Oxycodone Ethypharm.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Leku Oxycodone Ethypharm nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania oksykodonu chlorowodorku u kobiet w ciąży. Oksykodonu chlorowodorek przenika przez łożysko do krwioobiegu dziecka.

Długotrwałe stosowanie leku Oxycodone Ethypharm podczas ciąży może prowadzić do wystąpieniaobjawów odstawiennych u noworodków. Przyjęcie leku podczas porodu może spowodować zaburzenia oddychania (depresję oddechową) u dziecka.

Nie należy przyjmować leku Oxycodone Ethypharm w przypadku karmienia piersią, ponieważ oksykodon przenika do mleka matki.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Poniżej możesz dodać swój komentarz.

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here