Solpadeine Max

Działanie i wskazania

Lek Solpadeine Max może być stosowany u pacjentów w wieku powyżej 12 lat w celu krótkotrwałego uśmierzania umiarkowanego bólu wymagającego silniejszego działania przeciwbólowego niż obserwowane po podaniu innych leków przeciwbólowych, takich jak zawierające pojedynczo paracetamol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy.

Może być stosowany w leczeniu bólu głowy, migreny z objawami ostrzegawczymi (aurą) i bez takich objawów, bólu zębów (w tym bólu po ekstrakcji), bolesnego miesiączkowania, neuralgii, bólu związanego z uszkodzeniami w wyniku wysiłku i skręceniami, bólu pleców, bólu kości i stawów związanego z zapaleniem stawów i reumatyzmem, oraz rwy kulszowej.

Tabletki zawierają trzy składniki czynne: paracetamol, kodeinę i kofeinę. Kodeina i paracetamol są lekami przeciwbólowymi. Kodeina należy do grupy leków zwanych opioidowymi lekami przeciwbólowymi o działaniu uśmierzającym ból. Można ją stosować samodzielnie lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwbólowymi. Kofeina wspomaga skuteczność paracetamolu. Dzięki potrójnemu mechanizmowi działania składników, możliwe jest szybkie uśmierzenie umiarkowanego bólu.

Skład

– Substancjami czynnymi leku są paracetamol, kofeina i kodeiny fosforan półwodny. Każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu, 30 mg kofeiny i 12,8 mg kodeiny fosforanu półwodnego

– Inne składniki: sorbitol (E420), sacharyna sodowa, sodu wodorowęglan, sodu laurylosiarczan, kwas cytrynowy bezwodny, sodu węglan bezwodny, powidon K-25 i dimetykon 350.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli:
1 do 2 tabletek rozpuścić w co najmniej połowie szklanki wody (200 ml) i przyjmować co 4-6 godziny, zależnie od potrzeb.
– Nie przyjmować częściej niż co 4 godziny.
– Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek w ciągu 24 godzin (co jest równoważne 4 g paracetamolu, 102,4 mg kodeiny fosforanu półwodnego i 240 mg kodeiny).

Osoby w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku, osłabionych i unieruchomionych może być konieczne zmniejszenie dawki.

Zaburzenia czynności nerek:
W przypadku podawania paracetamolu pacjentom z niewydolnością nerek zaleca się zmniejszenie dawki i zwiększenie minimalnego odstępu między każdym podaniem do co najmniej 6 godzin.

Osoby dorosłe:
Wskaźnik przesączania kłębuszkowego (GFR): 10-50 ml/min – Dawka: 500 mg co 6 godzin
Wskaźnik przesączania kłębuszkowego (GFR): poniżej 10 ml/min – Dawka: 500mg co 8 godzin.

Zaburzenia czynności wątroby:
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub zespołem Gilberta dawkę należy zmniejszyć lub wydłużyć odstęp między dawkami.

Młodzież w wieku 16-18 lat:
– 1 lub 2 tabletki rozpuścić w co najmniej połowie szklanki wody (200 ml) i przyjmować co 6 godzin, zależnie od potrzeb.
– Nie przyjmować częściej niż co 6 godzin.
– Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek w ciągu 24 godzin (co jest równoważne z 4g paracetamolu i 102,4 mg kodeiny fosforanu półwodnego i 240 mg kodeiny).

Młodzież w wieku 12-15 lat:
– 1 tabletkę rozpuścić w co najmniej połowie szklanki wody (200 ml) i przyjmować co 6 godzin, zależnie od potrzeb.
– Nie przyjmować częściej niż co 6 godzin.
– Nie należy przyjmować więcej niż 4 tabletki w ciągu 24 godzin (co jest równoważne z 2g paracetamolu i 51,2 mg kodeiny fosforanu półwodnego i 120 mg kofeiny).
– Nie należy stosować dawki większej niż zalecana.

Maksymalna dawka paracetamolu nie powinna przekraczać 2g w ciągu 24 godzin, chyba że lekarz zaleci inaczej:
– u osób w podeszłym wieku, dorosłych i nastolatków o wadze poniżej 50 kg
– jeśli pacjent ma problemy z nerkami i wątroba o natężeniu od łagodnego do umiarkowanego
– jeśli pacjent cierpi na zespół Gilberta (rodzinna niehemolityczna żółtaczka)
– jeśli pacjent cierpi na przewlekły alkoholizm, niedożywienie lub odwodnienie

Unikać spożywania zbyt dużej ilości kofeiny w takich napojach, jak kawa i herbata. Wysokie spożycie kofeiny może spowodować problemy ze snem, drżenia i dyskomfort w klatce piersiowej.

Tego leku nie należy stosować dłużej niż przez 3 dni. Jeżeli po 3 dniach ból nie zmniejsza się, należy porozmawiać z lekarzem.

Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 12 lat.
Lek Solpadeine Max nie należy stosować w leczeniu pacjentów poniżej 12. roku życia ze względu na ryzyko wystąpienia ciężkich problemów z oddychaniem.

Możliwe skutki odstawienia
Ten lek zawiera kodeinę i może powodować uzależnienie w przypadku ciągłego stosowania przez ponad 3 dni. Po przerwaniu przyjmowania leku mogą wystąpić objawy odstawienia.

Jeśli objawy nie ustępują albo ból głowy nie mija, skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Niezwłocznie porozmawiać z lekarzem w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki tego leku, nawet w przypadku dobrego samopoczucia. Jest to związane z tym, że zbyt duża dawka paracetamolu może spowodować opóźnione i ciężkie uszkodzenie wątroby.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Brak danych.

Nie powinno się spożywać alkoholu w trakcie stosowania jakichkolwiek leków - zobacz więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy przyjmować Solpadeine Max podczas karmienia piersią. Kodeina i morfina przedostają się do mleka matki.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
(28 ocen, średnia: 6,04 na 10)
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here