Bobodent

Bobodent

Bobodent to lek w formie żelu, który zawiera lidokainę. Działa miejscowo znieczulająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Jest stosowany w stanach zapalnych dziąseł związanych z ząbkowaniem i wyrzynaniem się zębów mądrości, a także w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł. Lek jest dostępny bez recepty.

Calgel

Calgel to żel do stosowania na dziąsła, który działa znieczulająco i odkażająco. Jest przeznaczony do stosowania w stanach zapalnych podczas ząbkowania, co pomaga zmniejszyć ból wywołany ząbkowaniem i łagodzi podrażnienie dziąseł niemowlęcia, a także działa antyseptycznie. Preparat zawiera dwie substancje czynne: lidokainę oraz cetylpirydynę. Lidokaina jest lekiem miejscowo znieczulającym, który hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Cetylpirydyna ma działanie odkażające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Calgel jest dostępny bez recepty.

Camilia

Camilia to homeopatyczny produkt leczniczy stosowany w bolesnym ząbkowaniu u niemowląt. Substancjami czynnymi leku są: Chamomilla vulgaris 9 CH, Phytolacca decandra 5 CH, Rheum 5 CH. Lek jest dostępny bez recepty. Zalecane dawkowanie to 3-6 razy na dobę wkraplać doustnie zawartość całego pojemniczka (minimsa). Nie stosować więcej niż 6 pojemniczków (minimsów) na dobę. Leczenie kontynuować przez 3 do 8 dni.

Dentinox N

Dentinox N to lek w formie żelu, który zawiera wyciąg z rumianku, lidokainę oraz eter laurylowy makrogolu. Jest to preparat tradycyjnie stosowany w łagodzeniu dolegliwości związanych z bolesnym wyrzynaniem się zębów mlecznych, takich jak podrażnienia dziąseł i dolegliwości bólowe. Lek jest dostępny bez recepty.

Leki na ząbkowanie u niemowląt – maści na bolesne ząbkowanie, żele i maści na dziąsła

Lista leków stosowanych w uciążliwym czasie dla niemowlęcia – ząbkowaniu.

Zobacz także:

Ból i gorączka u dziecka
Biegunka i wymioty u dziecka
Choroba lokomocyjna
Witaminy i minerały dla dzieci
Wszystkie leki dla dzieci

Ząbkowanie – trudny czas w życiu maluszka

W życiu każdego niemowlęcia przychodzi czas, kiedy zaczynają wyżynać się pierwsze ząbki. Okres ten jest bardzo ciężki zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Maluszek jest apatyczny, płacze, ma problemy ze snem oraz jedzeniem. Rodzice maleństwa nie mogą patrzeć na to, jak męczy się ich dziecko. Na szczęście są sposoby, aby uśmierzyć ból wynikający z przebijania się ząbków. Poza tradycyjnymi, zimnymi gryzakami warto sięgnąć po specyfiki, które pomogą również złagodzić wrażliwość dziąseł.

Leki o działaniu miejscowym 

Stosując różnego rodzaju maści i żele, mające na celu łagodzenie nieprzyjemnych objawów ząbkowania, pozwalamy na ich działanie w samym sercu problemu. Środki te powinny mieć neutralny smak i zapach, aby nie podrażniać zmysłów maluszka. Ponadto ich skład musi być bezpieczny dla dzieci i dostosowany do ich wieku. Warto sięgać po preparaty przeznaczone dla konkretnej grupy wiekowej szczególnie w sytuacji, gdy pociecha zaczyna ząbkować bardzo wcześnie.

Leki łatwe w podaniu

Niektóre dzieci w okresie ząbkowania nie pozwolą, aby rodzic posmarował obrzmiałe i bolące dziąsła maścią czy żelem. W takich sytuacjach pomocne są leki, których aplikacja nie wymaga dotykania wrażliwych miejsc w jamie ustnej. Dziecku można podać leki w formie zawiesiny bądź jeśli nie chce ono otworzyć buzi rozwiązaniem jest zaaplikowanie leku w formie czopków. Przy objawach towarzyszących ząbkowaniu takich jak gorączka czy złe samopoczucie warto sięgnąć po leki, których substancją czynną jest paracetamol bądź ibuprofen.

Substancje stosowane przy ząbkowaniu:

Lidokaina
Chlorek cetylopirydyniowy
Rumianek