Leki na ząbkowanie u niemowląt – maści na bolesne ząbkowanie, żele i maści na dziąsła

Lista leków stosowanych w uciążliwym czasie dla niemowlęcia – ząbkowaniu.

Zobacz także:

Ból i gorączka u dziecka
Biegunka i wymioty u dziecka
Choroba lokomocyjna
Witaminy i minerały dla dzieci
Wszystkie leki dla dzieci

Ząbkowanie – trudny czas w życiu maluszka

W życiu każdego niemowlęcia przychodzi czas, kiedy zaczynają wyżynać się pierwsze ząbki. Okres ten jest bardzo ciężki zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Maluszek jest apatyczny, płacze, ma problemy ze snem oraz jedzeniem. Rodzice maleństwa nie mogą patrzeć na to, jak męczy się ich dziecko. Na szczęście są sposoby, aby uśmierzyć ból wynikający z przebijania się ząbków. Poza tradycyjnymi, zimnymi gryzakami warto sięgnąć po specyfiki, które pomogą również złagodzić wrażliwość dziąseł.

Leki o działaniu miejscowym 

Stosując różnego rodzaju maści i żele, mające na celu łagodzenie nieprzyjemnych objawów ząbkowania, pozwalamy na ich działanie w samym sercu problemu. Środki te powinny mieć neutralny smak i zapach, aby nie podrażniać zmysłów maluszka. Ponadto ich skład musi być bezpieczny dla dzieci i dostosowany do ich wieku. Warto sięgać po preparaty przeznaczone dla konkretnej grupy wiekowej szczególnie w sytuacji, gdy pociecha zaczyna ząbkować bardzo wcześnie.

Leki łatwe w podaniu

Niektóre dzieci w okresie ząbkowania nie pozwolą, aby rodzic posmarował obrzmiałe i bolące dziąsła maścią czy żelem. W takich sytuacjach pomocne są leki, których aplikacja nie wymaga dotykania wrażliwych miejsc w jamie ustnej. Dziecku można podać leki w formie zawiesiny bądź jeśli nie chce ono otworzyć buzi rozwiązaniem jest zaaplikowanie leku w formie czopków. Przy objawach towarzyszących ząbkowaniu takich jak gorączka czy złe samopoczucie warto sięgnąć po leki, których substancją czynną jest paracetamol bądź ibuprofen.

Substancje stosowane przy ząbkowaniu:

Lidokaina
Chlorek cetylopirydyniowy
Rumianek