Axotonil

Axotonil to lek stosowany miejscowo, do przewodu słuchowego zewnętrznego. Jest przeznaczony dla osób dorosłych. Może być używany do krótkotrwałego, miejscowego leczenia objawowego zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego. Zalecana dawka to 1 dawka do przewodu słuchowego zewnętrznego co 6 do 8 godzin przez okres nie dłuższy niż 3 dni. Lek jest dostępny bez recepty.

Cetraxal

Cetraxal to chemioterapeutyk z grupy fluorochinolonów, stosowany miejscowo w leczeniu bakteryjnych zakażeń uszu. Substancją czynną preparatu jest cyprofloksacyna, która działa poprzez hamowanie enzymów bakteryjnych niezbędnych dla syntezy i prawidłowej struktury kwasu nukleinowego DNA bakterii. Preparat jest wskazany do stosowania u dzieci po 1. roku życia i dorosłych w leczeniu ostrego zapalenia ucha zewnętrznego, wywołanego przez wrażliwe drobnoustroje, gdy błona bębenkowa jest nieuszkodzona. Cetraxal jest dostępny na receptę.

Cetraxal Plus

Cetraxal Plus to krople do uszu, które zawierają dwie substancje czynne: ciprofloksacynę i fluocynolon. Ciprofloksacyna jest antybiotykiem z grupy fluorochinolonów, który działa poprzez zabijanie bakterii powodujących infekcje. Fluocynolon to kortykosteroid, który działa przeciwzapalnie, zmniejszając obrzęk. Lek jest stosowany w leczeniu ostrego zapalenia ucha zewnętrznego oraz w leczeniu zapalenia ucha środkowego z drenażem wentylacyjnym ucha, pochodzenia bakteryjnego. Cetraxal Plus jest dostępny na receptę.

Ciprotic

Ciprotic to lek w postaci kropli do uszu, który zawiera dwie substancje czynne: cyprofloksacynę i fluocynolon. Cyprofloksacyna to antybiotyk z grupy fluorochinolonów, który działa przeciwbakteryjnie, natomiast fluocynolon to glikokortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci od 6 miesiąca życia w leczeniu ostrego zapalenia ucha zewnętrznego oraz w leczeniu zapalenia ucha środkowego z drenażem wentylacyjnym ucha, pochodzenia bakteryjnego. Ciprotic jest dostępny na receptę.

Dicortineff

Dicortineff

Dicortineff to lek w postaci kropli do uszu i oczu, który jest stosowany w stanach zapalnych gałki ocznej i spojówek, a także w przypadku zapalenia ucha zewnętrznego i środkowego. Substancjami czynnymi kropli Dicortineff są neomycyna, gramicydyna, fludrokortyzon. Lek działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwuczuleniowo. Dicortineff jest dostępny na receptę.

Fungotac

Fungotac to lek przeciwgrzybiczy w postaci kropli do uszu, który zawiera substancję czynną klotrimazol. Jest skuteczny wobec wielu gatunków dermatofitów i drożdżaków. Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu grzybiczych zakażeń ucha zewnętrznego i środkowego wywołanych przez drożdżaki, pleśnie oraz inne grzyby. Fungotac jest dostępny bez recepty.

Otinum

Otinum to lek dostępny bez recepty, który ma postać kropli do uszu. Zawiera salicylan choliny, substancję czynną o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Stosowany jest w zwalczaniu bólu oraz stanów zapalnych podczas zapaleń ucha środkowego, błony bębenkowej oraz przewodu słuchowego zewnętrznego. Ponadto, Otinum jest zalecany do zmiękczania stwardniałej woskowiny przed płukaniem zewnętrznego przewodu słuchowego.

Ototalgin

Ototalgin

Ototalgin to lek stosowany doraźnie w stanach zapalnych zewnętrznego przewodu słuchowego, które objawiają się bólem, świądem, zaczerwienieniem. Zawiera substancję czynną – salicylan choliny, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Lek jest również zalecany do zmiękczania i usuwania woskowiny przed płukaniem zewnętrznego przewodu słuchowego. Ototalgin jest dostępny bez recepty.

Higiena i zdrowie uszu – krople, preparaty do uszu

Zobacz także:

Produkty stosowane w ochronie i higienie jamy ustnej
Leki na chore zatoki
Leki stomatologiczne, znieczulenia i inne materiały dentystyczne
Wszystkie leki stosowane w laryngologii

Ból ucha to częsta przypadłość dotykająca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Aby szybko i skutecznie pozbyć się dotkliwego bólu, musimy poznać jego przyczynę i zastosować odpowiednie krople bądź spraye do uszu. Dzięki zawartości odpowiednio dobranych substancji czynnych, zawartych w preparatach, z pewnością szybko pozbędziemy się dokuczliwych objawów.

Przyczyny stanu zapalnego w uchu i sposoby leczenia

Stan zapalny i towarzyszący mu często uporczywy ból, to jeden z symptomów przeziębienia lub grupy. Jest to także nagminnie występujące powikłanie po tych chorobach. Jeśli jednak nie chorowaliśmy w ostatnim czasie, przyczyną może być nieprawidłowa higiena lub jej całkowity brak. W tym wypadku, musimy zaopatrzyć się w krople o działaniu przeciwzapalnym z dodatkiem substancji pomagającej rozpuścić zalegającą woskowinę, która nagromadziła się w kanałach słuchowych. Bardzo często popełnianym błędem jest stosowanie patyczków kosmetycznych do czyszczenia uszu. Powodują one bowiem zepchnięcie woskowiny w głąb ucha, co może powodować stan zapalny. Jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem ucha środkowego, któremu towarzyszy narastający ból promieniujący do szczęki, najlepszym rozwiązaniem będą krople zawierające środek znieczulający oraz czynne substancje przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. W ostrych stanach stosuje się również krople z zawartością antybiotyków takich jak neomycyna czy gramicydyna.

W naszej bazie leków z łatwością znajdziesz preparat, którego szukasz. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem kropli bądź sprayu skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby odpowiednio dobrać dawkę i czas trwania kuracji.