Cetraxal Plus

Bakteryjne zakażenia uszu stanowią dość powszechne schorzenia, które występują zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Drobnoustroje mogą przedostać się do ucha np. wraz z wodą w trakcie kąpieli w basenie czy innych zbiornikach wodnych. Dość częstą drogą zakażenia jest także trąbka słuchowa. Zapalenie ucha zewnętrznego jest chorobą bolesną, która obejmuje stan zapalny małżowiny usznej, a także zewnętrznego przewodu słuchowego z błoną bębenkową lub bez niej. Początkowym objawem jest bolesny obrzęk skóry przewodu słuchowego, natomiast później pojawia się:

 • silny ból ucha o pulsującym charakterze,
 • wydzielina ropna,
 • gorączka,
 • uczucie pełności w uchu.

Zapalenie ucha zewnętrznego może ustąpić samoistnie, jednak w większości przypadków konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków farmakologicznych. Jednym z nich jest Cetraxal Plus – lek w formie roztworu przeznaczony do podawania do ucha, który może być stosowany zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci po ukończeniu szóstego miesiąca życia. Na tej stronie prezentujemy najważniejsze informacje, dzięki którym dowiecie się Państwo, jakie są wskazania do stosowania leku Cetraxal, w jaki sposób należy go dawkować, a także, czy istnieją przeciwwskazania do jego przyjmowania.

Na samym końcu zamieściliśmy ulotkę do pobrania w formacie PDF, a także listę zamienników, czyli preparatów zawierających w składzie podobną substancję czynną. Ponadto dajemy możliwość sprawdzenia ceny oraz dostępności leku Cetraxal Plus w aptekach w całej Polsce.

Działanie i wskazania

Dostępny w formie roztworu Cetraxal Plus to lek, który jest przeznaczony do podawania do ucha, w celu miejscowego leczenia bakteryjnych zakażeń uszu zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci od szóstego miesiąca życia. Jest to preparat złożony, w którego składzie znalazła się cyprofloksacyna, organiczny związek chemiczny o działaniu bakteriobójczym, należący do grupy określanej fluorochinolonami, a także fluocynolonu acetonid, syntetyczny glikokortykosteroid o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwświądowych oraz przeciwbólowych, wykazujący również działanie obkurczające naczynia krwionośne, co ogranicza jego przenikanie do krwi.

Skład

Substancją czynną leku Cetraxal Plus przeznaczonego do zwalczania bakteryjnych zakażeń uszu jest cyprofloksacyna w formie jednowodnego chlorowodorku cyprofloksacyny, a także fluocynolonu acetonid. 1 ml preparatu odpowiada 3 mg cyprofloksacyny oraz 0,25 g fluocynolonu acetonidu.

Pozostałe składniki, jakie znalazły się w Cetraxal to: metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), powidon (K-90-F), glikolu dietylenowego monoetylowy eter, glycerth-26 (związek gliceryny i tlenku etylenu), kwas solny i/lub wodorotlenek sodu, wodę oczyszczoną.

Dawkowanie

Dostępny w formie roztworu Cetraxal Plus to lek przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego, w przypadku zapalenia ucha zewnętrznego. Preparat należy podawać zgodnie z zaleceniami wydanymi przez specjalistę, natomiast w razie jakichkolwiek wątpliwości zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. Nie stosować jako kropli do oczu, nie przyjmować doustnie. Leku nie należy też wstrzykiwać.

W leczeniu bakteryjnych zakażeń uszu zwykle stosuje się dawkę w postaci od 4 do 6 kropel roztworu Cetraxal do chorego ucha trzy razy dziennie. Dawka jest taka sama zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Podczas zakraplania pacjent powinien znajdować się w pozycji leżącej. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, leczenie powinno trwać osiem dni. W celu przeciwdziałania nawrotowi infekcji nie wolno przerywać leczenia nawet w sytuacji, gdy zaobserwowano poprawę stanu ucha lub uszu.
Sposób podawania:

 • przed rozpoczęciem podawania kropel Cetraxal Plus należy umyć ręce, a także ogrzać butelkę, trzymając ją przez kilka minut w dłoniach (w ten sposób można uniknąć wystąpienia zawrotów głowy, które mogą pojawić się przy podawaniu zimnego roztworu do przewodu słuchowego),
 • głowę delikatnie przechylić na bok, aby chore ucho znajdowało się u góry,
 • ostrożnie wprowadzić krople Cetraxal, posługując się dołączonym przez producenta kroplomierzem – aby uniknąć skażenia, nie dotykać kroplomierzem ucha oraz palców,
 • by krople mogły swobodnie spłynąć w głąb przewodu słuchowego, należy trzymać głowę w pozycji przechylonej przez około pięć minut,
 • w sytuacji, gdy przewód słuchowy jest dość wąski, ucho można lekko pociągnąć ku górze, aby mieć pewność, że roztwór dotrze do zainfekowanej błony bębenkowej,
 • gdy infekcja objęła drugie ucho, czynność należy powtórzyć.

Przedawkowanie

Do tej pory nie odnotowano objawów przedawkowania leku Cetraxal Plus. W przypadku nieumyślnego spożycia większej dawki należy natychmiastowo skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub telefonicznie z centrum informacji toksykologicznej, przekazując dokładną nazwę leku oraz przyjętą jego ilość. Można też udać się do najbliższej placówki ochrony zdrowia.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie dotyczy.

Nie powinno się spożywać alkoholu w trakcie stosowania jakichkolwiek leków - zobacz więcej.

Ciąża i karmienie piersią

W sytuacji, kiedy pacjentka podejrzewa, że jest w ciąży, spodziewa się dziecka czy karmi piersią, przed zastosowaniem leku Cetraxal Plus powinna o tym fakcie poinformować lekarza lub farmaceutę.

Roztworu Cetraxal nie należy stosować w okresie laktacji, ponieważ zarówno cyprofloksacyna, jak i fluocynolonu acetonid przenika do mleka matki, co może prowadzić do niepożądanych działań u dziecka karmionego piersią.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
(77 ocen, średnia: 6,31 na 10)
Loading...

12 KOMENTARZE

  • Mam podobnie. Jestem po 2 dniu używania i już praktycznie nie słyszę. Ucho nawet na chwilę się nie odtyka. Masakra czuje się jak akwarium. Czy pomaga ? trudno mi stwierdzić ucho nadal pobolewa.

 1. Leczylam sie na ucho od 45 lat.Przeszlam dwie operacje .Po operacji mialam ciagle problemy z wysiekiem z ucha Leczona bylam roznymi lekami ,kropelkami i antybiotykami i juz gdy stracilam nadzieje ,prof.dr z Zabrza przepisal mi wlasnie cetraxal. Pomogl .Jestem zachwycona dzalaniem tego leku.

 2. Korzystam z leku już 3 dzien, ból z każdym dniem się nasila. Nie widzę żadnej poprawy. Ucho napuchło mi jeszcze bardziej niż na początku kuracji.
  Ból po zakropieniu jest nie do wytrzymania,ciągle muszę brać przeciwbólowe leki

 3. Już 2gi raz w ciągu roku używałem tego leku (zapalenie ucha zew) i faktycznie działa – już po 1 dobie jest poprawa a po 36 godzinach ból praktycznie ustał.

 4. Używałam tego i używam jeszcze ale muszę przyznać pomógł – po dobie cierpienia na zapalenie uszu i spory obrzęk – pomogły! Zapisane na receptę po wizycie u laryngologa jestem w 38 tyg ciąży i lek działa miejscowo co nie zagraża dziecku. Gdyby to nie pomogło miałam brać doustnie antybiotyk na szczęście krople zadziałały – i już wiem, że zapelenie ucha zew minie.. całe szczęście bo ból był nie do zniesienia.

Please enter your comment!
Please enter your name here