Cetraxal Plus

Bakteryjne zakażenia uszu stanowią dość powszechne schorzenia, które występują zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Drobnoustroje mogą przedostać się do ucha np. wraz z wodą w trakcie kąpieli w basenie czy innych zbiornikach wodnych. Dość częstą drogą zakażenia jest także trąbka słuchowa. Zapalenie ucha zewnętrznego jest chorobą bolesną, która obejmuje stan zapalny małżowiny usznej, a także zewnętrznego przewodu słuchowego z błoną bębenkową lub bez niej. Początkowym objawem jest bolesny obrzęk skóry przewodu słuchowego, natomiast później pojawia się:

 • silny ból ucha o pulsującym charakterze,
 • wydzielina ropna,
 • gorączka,
 • uczucie pełności w uchu.

Zapalenie ucha zewnętrznego może ustąpić samoistnie, jednak w większości przypadków konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków farmakologicznych. Jednym z nich jest Cetraxal Plus – lek w formie roztworu przeznaczony do podawania do ucha, który może być stosowany zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci po ukończeniu szóstego miesiąca życia. Na tej stronie prezentujemy najważniejsze informacje, dzięki którym dowiecie się Państwo, jakie są wskazania do stosowania leku Cetraxal, w jaki sposób należy go dawkować, a także, czy istnieją przeciwwskazania do jego przyjmowania.

Na samym końcu zamieściliśmy ulotkę do pobrania w formacie PDF, a także listę zamienników, czyli preparatów zawierających w składzie podobną substancję czynną. Ponadto dajemy możliwość sprawdzenia ceny oraz dostępności leku Cetraxal Plus w aptekach w całej Polsce.

Dostępny w formie roztworu Cetraxal Plus to lek, który jest przeznaczony do podawania do ucha, w celu miejscowego leczenia bakteryjnych zakażeń uszu zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci od szóstego miesiąca życia. Jest to preparat złożony, w którego składzie znalazła się cyprofloksacyna, organiczny związek chemiczny o działaniu bakteriobójczym, należący do grupy określanej fluorochinolonami, a także fluocynolonu acetonid, syntetyczny glikokortykosteroid o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwświądowych oraz przeciwbólowych, wykazujący również działanie obkurczające naczynia krwionośne, co ogranicza jego przenikanie do krwi.

Jaki jest skład Cetraxal Plus, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku Cetraxal Plus przeznaczonego do zwalczania bakteryjnych zakażeń uszu jest cyprofloksacyna w formie jednowodnego chlorowodorku cyprofloksacyny, a także fluocynolonu acetonid. 1 ml preparatu odpowiada 3 mg cyprofloksacyny oraz 0,25 g fluocynolonu acetonidu.

Pozostałe składniki, jakie znalazły się w Cetraxal to: metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), powidon (K-90-F), glikolu dietylenowego monoetylowy eter, glycerth-26 (związek gliceryny i tlenku etylenu), kwas solny i/lub wodorotlenek sodu, wodę oczyszczoną.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: , .

Dawkowanie preparatu Cetraxal Plus – jak stosować ten lek?

Dostępny w formie roztworu Cetraxal Plus to lek przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego, w przypadku zapalenia ucha zewnętrznego. Preparat należy podawać zgodnie z zaleceniami wydanymi przez specjalistę, natomiast w razie jakichkolwiek wątpliwości zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. Nie stosować jako kropli do oczu, nie przyjmować doustnie. Leku nie należy też wstrzykiwać.

W leczeniu bakteryjnych zakażeń uszu zwykle stosuje się dawkę w postaci od 4 do 6 kropel roztworu Cetraxal do chorego ucha trzy razy dziennie. Dawka jest taka sama zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Podczas zakraplania pacjent powinien znajdować się w pozycji leżącej. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, leczenie powinno trwać osiem dni. W celu przeciwdziałania nawrotowi infekcji nie wolno przerywać leczenia nawet w sytuacji, gdy zaobserwowano poprawę stanu ucha lub uszu.
Sposób podawania:

 • przed rozpoczęciem podawania kropel Cetraxal Plus należy umyć ręce, a także ogrzać butelkę, trzymając ją przez kilka minut w dłoniach (w ten sposób można uniknąć wystąpienia zawrotów głowy, które mogą pojawić się przy podawaniu zimnego roztworu do przewodu słuchowego),
 • głowę delikatnie przechylić na bok, aby chore ucho znajdowało się u góry,
 • ostrożnie wprowadzić krople Cetraxal, posługując się dołączonym przez producenta kroplomierzem – aby uniknąć skażenia, nie dotykać kroplomierzem ucha oraz palców,
 • by krople mogły swobodnie spłynąć w głąb przewodu słuchowego, należy trzymać głowę w pozycji przechylonej przez około pięć minut,
 • w sytuacji, gdy przewód słuchowy jest dość wąski, ucho można lekko pociągnąć ku górze, aby mieć pewność, że roztwór dotrze do zainfekowanej błony bębenkowej,
 • gdy infekcja objęła drugie ucho, czynność należy powtórzyć.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Do tej pory nie odnotowano objawów przedawkowania leku Cetraxal Plus. W przypadku nieumyślnego spożycia większej dawki należy natychmiastowo skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub telefonicznie z centrum informacji toksykologicznej, przekazując dokładną nazwę leku oraz przyjętą jego ilość. Można też udać się do najbliższej placówki ochrony zdrowia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cetraxal Plus – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cetraxal Plus w okresie ciąży i karmienia piersią?

W sytuacji, kiedy pacjentka podejrzewa, że jest w ciąży, spodziewa się dziecka czy karmi piersią, przed zastosowaniem leku Cetraxal Plus powinna o tym fakcie poinformować lekarza lub farmaceutę.

Roztworu Cetraxal nie należy stosować w okresie laktacji, ponieważ zarówno cyprofloksacyna, jak i fluocynolonu acetonid przenika do mleka matki, co może prowadzić do niepożądanych działań u dziecka karmionego piersią.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Cetraxal Plus i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź cenę i dostępność produktu.

Ulotka Cetraxal Plus – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Cetraxal Plus, 3 mg/ml + 0,25 mg/ml, krople do uszu, roztwór

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Cetraxal Plus m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cetraxal Plus, 3 mg/ml + 0,25 mg/ml, krople do uszu, roztwór

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Cetraxal Plus? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(87 ocen, średnia: 6,33 na 10)

14 OPINIE O LEKU

 1. Przez trzy dni wieczorem kropiłam tymi kroplami ucho i musiałam je odstawić, bo bolała mnie szyja po tej stronie co chore ucho….ból szyi przez godzinę lub dłużej ,tak jakby od przeciągu. W drugi dzień ten ból i w kolejny dzień powtórka…to już wiedziałam,że to spowodowały krople. Na razie kropię ucho we/g zalecenia lekarza wodą utlenioną\ tylko.

 2. Jestem po 3-ciej da2ce użytkowaniw danych kropli i jak narazie jest tylko lepiej… W poniedziałek mam kolejną wizytę u laryngologa i zobaczymy co ona powie.

  • Mam podobnie. Jestem po 2 dniu używania i już praktycznie nie słyszę. Ucho nawet na chwilę się nie odtyka. Masakra czuje się jak akwarium. Czy pomaga ? trudno mi stwierdzić ucho nadal pobolewa.

 3. Leczylam sie na ucho od 45 lat.Przeszlam dwie operacje .Po operacji mialam ciagle problemy z wysiekiem z ucha Leczona bylam roznymi lekami ,kropelkami i antybiotykami i juz gdy stracilam nadzieje ,prof.dr z Zabrza przepisal mi wlasnie cetraxal. Pomogl .Jestem zachwycona dzalaniem tego leku.

 4. Korzystam z leku już 3 dzien, ból z każdym dniem się nasila. Nie widzę żadnej poprawy. Ucho napuchło mi jeszcze bardziej niż na początku kuracji.
  Ból po zakropieniu jest nie do wytrzymania,ciągle muszę brać przeciwbólowe leki

 5. Już 2gi raz w ciągu roku używałem tego leku (zapalenie ucha zew) i faktycznie działa – już po 1 dobie jest poprawa a po 36 godzinach ból praktycznie ustał.

 6. Używałam tego i używam jeszcze ale muszę przyznać pomógł – po dobie cierpienia na zapalenie uszu i spory obrzęk – pomogły! Zapisane na receptę po wizycie u laryngologa jestem w 38 tyg ciąży i lek działa miejscowo co nie zagraża dziecku. Gdyby to nie pomogło miałam brać doustnie antybiotyk na szczęście krople zadziałały – i już wiem, że zapelenie ucha zew minie.. całe szczęście bo ból był nie do zniesienia.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.