Ciprofloxacinum Baxter

Ciprofloxacinum Baxter to lek przeciwbakteryjny z grupy fluorochinolonów. Jest stosowany w leczeniu różnych rodzajów zakażeń bakteryjnych, takich jak zakażenia dróg oddechowych, układu moczowego, skóry i tkanek miękkich, kości i stawów, a także w leczeniu i profilaktyce zakażeń u pacjentów z neutropenią. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Substancją aktywną leku Ciprofloxacinum Baxter roztwór do infuzji jest cyprofloksacyna. Cyprofloksacyna jest antybiotykiem należącym do grupy fluorochinolonów. Cyprofloksacyna działa niszcząc bakterie powodujące zakażenia. Jest skuteczna tylko wobec określonych szczepów bakterii.

Dorośli
Lek Ciprofloxacinum Baxter w postaci infuzji jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu następujących zakażeń bakteryjnych:
• zakażenia układu oddechowego
• długotrwałe lub nawracające zakażenia ucha lub zatok
• ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek
• powikłane zakażenia dróg moczowych
• bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego
• infekcje narządów płciowych u mężczyzn i kobiet
• zakażenia układu pokarmowego oraz zakażenia wewnątrz jamy brzusznej
• zakażenia skóry i tkanek miękkich
• zakażenia kości i stawów
• narażenie na wdychanie pałeczek wąglika
• Gonokokowe zapalenie cewki moczowej i zapalenie szyjki macicy wywołane przez Neisseria gonorrhoeae.

Cyprofloksacyna może być stosowana w leczeniu gorączki u pacjentów z neutropenią, co do którejpodejrzewa się, że jest następstwem zakażenia bakteryjnego.
Jeśli zakażenie jest ciężkie lub wywołane przez więcej niż jeden rodzaj bakterii, lekarz może zalecić dodatkowy antybiotyk, do zastosowania razem z lekiem Ciprofloxacinum Baxter.

Dzieci i młodzież
Lek Ciprofloxacinum Baxter jest stosowany u dzieci i młodzieży, pod specjalistyczną kontrolą lekarską, w leczeniu następujących zakażeń bakteryjnych:
• zakażenia oskrzelowo-płucne u dzieci i młodzieży z mukowiscydozą,
• powikłane zakażenia układu moczowego, w tym infekcje, które objeły nerki (odmiedniczkowe zapalenie nerek),
• narażenie na wdychanie pałeczek wąglika.

Lek Ciprofloxacinum Baxter może być również stosowany do leczenia innych ciężkich zakażeń u dzieci i młodzieży, jeśli lekarz uzna to za konieczne.

Skład

Substancją czynną jest cyprofloksacyna.
1 ml roztworu do infuzji zawiera 2 mg cyprofloksacyny w postaci 2,544 mg cyprofloksacyny mleczanu.

Pozostałe składniki to: kwas mlekowy, sodu chlorek, kwas solny stężony i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Lekarz wyjaśni dokładnie jaką dawkę leku Ciprofloxacinum Baxter należy stosować, jak często i jak długo. Będzie to zależało od rodzaju zakażenia i jego ciężkości.

Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują problemy z nerkami, ponieważ może być konieczna zmiana dawki.

Leczenie trwa zwykle od 5 do 21 dni, ale w przypadku ciężkich zakażeń może być dłuższe.

Lekarz będzie podawał każdą z dawek w postaci powolnego wlewu do układu krwionośnego poprzez żyłę. Czas trwania infuzji wynosi u dzieci 60 minut. U pacjentów dorosłych czas infuzji dawki 400 mg wynosi 60 minut, a dawek 100 mg i 200 mg – 30 minut. Dzięki powolnemu podawaniu infuzji można uniknąć wystąpienia nagłych działań niepożądanych.
Należy pamiętać, aby podczas przyjmowania tego leku pić dużo płynów .

W przypadku przerwania terapii lekiem Ciprofloxacinum Baxter roztwór do infuzji, ważne jest, aby nie przerywać leczenia, nawet jeśli nastąpi poprawa samopoczucia po kilku dniach stosowania leku. Jeśli pacjent zbyt wcześnie przerwie stosowanie leku, zakażenie może zostać niecałkowicie wyleczone, a jego objawy mogą powrócić lub nasilić się. Może się również wytworzyć oporność na antybiotyk.

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przedawkowanie

Podawanie dializowanym dorosłym pacjentom dawek zwiększanych stopniowo do dawki 300 mg raz na dobę nie wywołało niepożądanych skutków. W badaniu klinicznym dawkę 3,9 mg/kg/dobę przepisano dializowanemu dziecku, u którego później wystąpił łagodny ból brzucha, nudności i wymioty.
Przedawkowanie cynakalcetu może prowadzić do hipokalcemii. W przypadku przedawkowania, pacjentów należy monitorować, ze względu na ryzyko wystąpienia hipokalcemii oraz zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące. Ponieważ cynakalcet w znacznym stopniu wiąże się z białkami, hemodializa nie jest skuteczną metodą leczenia przedawkowania.

Jedzenie i picie (alkohol)

Jedzenie i picie nie ma wpływu na leczenie lekiem Ciprofloxacinum Baxter.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli kobieta jest w ciąży lub karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, przed zażyciem leku powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Najlepiej unikać stosowania leku Ciprofloxacinum Baxter w czasie ciąży.
Nie należy przyjmować leku Ciprofloxacinum Baxter w okresie karmienia piersią, ponieważ cyprofloksacyna przenika do mleka matki i może być szkodliwa dla dziecka.

Ulotka Ciprofloxacinum Baxter

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Ciprofloxacinum Baxter (forum)

Stosujesz Ciprofloxacinum Baxter? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Ciprofloxacinum Baxter. Podziel się doświadczeniami na forum.