Cyprofloksacyna
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Cyprofloksacyna – lek o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego, należący do grupy fluorochinolonów. Mechanizm działania cyprofloksacyny polega na hamowaniu w komórkach bakteryjnych syntezy DNA, co prowadzi do ich śmierci. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie zakażeń dolnych dróg oddechowych, przewlekłego ropnego zapalenia ucha środkowego, złośliwego zapalenia ucha zewnętrznego, przewlekłego zapalenia zatok, ostrego zapalenia pęcherza moczowego i odmiedniczkowego zapalenia nerek, bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego oraz leczenie zakażeń układu pokarmowego i w obrębie jamy brzusznej, jamy ustnej, skóry i tkanek miękkich, kości i stawów.
Cyprofloksacyna dostępna jest w postaci tabletek, roztworu do infuzji, kropli do uszu oraz maści i kropli do oczu. Postać leku, dawkę i czas trwania leczenia, dobiera lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta.
Możliwe działania niepożądane: nudności, biegunka, zmniejszone łaknienie, zaburzenia smaku, nadkażenia grzybicze, pobudzenie, nadmierna aktywność psychomotoryczna, ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia snu, bóle mięśniowo-szkieletowe, zaburzenia przewodu pokarmowego, wysypka, świąd, pokrzywka.