Cipronex

Lek Cipronex to antybiotyk klasyfikowany jako fluorochinolon.  Substancją czynną jest cyprofloksacyna. Zabija bakterie poprzez hamowanie działania enzymu bakteryjnego zwanego gyrazą DNA. Enzym ten bierze udział w replikacji i naprawie DNA bakterii. Zatrzymując jego działanie, bakterie nie mogą wykonywać czynności naprawczych ani rozmnażać się.

U dorosłych cyprofloksacynę stosuje się w leczeniu  zakażeń bakteryjnych wielu obszarów organizmu:

 • klatki piersiowej: zapalenie płuc, ostre zapalenie oskrzeli i zakażenia płuc w mukowiscydozie lub POChP,
 • ucha, nosa i gardła: zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego i zapalenie ucha zewnętrznego,
 • oka: bakteryjne zapalenie spojówek,
 • zakażenia dróg moczowych, w tym zapalenie pęcherza, zakażenia nerek i zapalenie cewki moczowej,
 • zakażenia gruczołu krokowego (zapalenie gruczołu krokowego) lub jąder (zapalenie najądrza),
 • zakażenia skóry, takie jak zakażone wrzody, rany lub oparzenia, ropnie, zapalenie tkanki łącznej, różyczka,
 • zakażenia kości i stawów, takie jak zapalenie kości i szpiku i septyczne zapalenie stawów,
 • zakażenia brzucha, takie jak zapalenie otrzewnej lub ropnie brzucha,
 • zakażenia żołądka i jelit, takie jak dur brzuszny lub biegunka podróżnego,
 • zapalenie narządów miednicy mniejszej,
 • rzeżączka,
 • zapobieganie infekcjom u osób po operacjach żołądka lub jelit lub zabiegach endoskopowych,
 • zapobieganie zapaleniu opon mózgowych w kontaktach osób z bakteryjnym zapaleniem opon mózgowych,
 • zapobieganie lub leczenie wąglika atakującego płuca po ekspozycji na jego zarodniki.

U dzieci cyprofloksacynę można stosować w leczeniu powikłanych zakażeń dróg moczowych i zakażenia nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek) i zakażenia płuc w mukowiscydozie wywołane przez rodzaj bakterii o nazwie Pseudomonas aeruginosa. Aby upewnić się, że bakterie wywołujące infekcję są podatne na cyprofloksacynę, lekarz może pobrać próbkę tkanki, na przykład wacik z gardła lub skóry, próbkę moczu lub krwi.

Jaki jest skład Cipronex, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest cyprofloksacyna.

1 tabletka powlekana 250 mg zawiera 250 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku (co odpowiada 291 mg chlorowodorku cyprofloksacyny).

1 tabletka powlekana 500 mg zawiera 500 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku (co odpowiada 582 mg chlorowodorku cyprofloksacyny).

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza, makrogol 6000, tytanu dwutlenek, talk

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Cipronex – jak stosować ten lek?

Dobór dawki leku uzależniony jest od rodzaju i stopnia zakażenia oraz wrażliwości drobnoustrojów na ten antybiotyk. Całkowity czas trwania leczenia wynosi od 7 do 14 dni. W przypadku zakażeń złośliwych może się wydłużyć nawet do 3 miesięcy. Lek przyjmuje się dwa razy dziennie. Tabletki należy połykać w całości, popijając dużą ilością płynu z wykluczeniem soku pomarańczowego. Rozgryzienie może spowodować odczucie gorzkiego smaku w ustach. Zaleca się, aby przyjmować go mniej więcej o tej samej porze dnia, w równych odstępach czasowych pomiędzy dawkami. W trakcie antybiotykoterapii należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu oraz nieprzyjmowaniu leku jednocześnie z prepratami mającymi w swoim składzie jony wapnia, np. jogurt, mleko.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przyjmowanie zbyt dużej dawki leku może zwiększyć ryzyko wystąpienia szkodliwych lub poważnych działań niepożądanych. Objawami przedawkowania mogą być: nudności, wymioty, biegunka, zawroty głowy. Najczęstszym skutkiem przedawkowania ciprofloksacyny jest ostra niewydolność nerek charakteryzująca się martwicą kanalików nerkowych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cipronex – czy mogę spożywać alkohol?

Jeżeli lek nie jest przyjmowany w czasie posiłków, nie należy w czasie przyjmowania tabletki jeść ani pić żadnych produktów nabiałowych (takich jak mleko czy jogurt) ani napojów z dodatkiem wapnia, ponieważ może to wpływać na wchłanianie substancji czynnej.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cipronex w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza. Najlepiej unikać stosowania ciprofloksacyny w czasie ciąży. Nie należy przyjmować podczas karmienia piersią, ponieważ substancja czynna przenika do mleka matki i może być szkodliwa dla dziecka.

Ulotka Cipronex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Cipronex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

25 komentarzy do “Cipronex”

 1. Brałam przez 5 dni tabletki 500 mg. Po 3 dniu zaczęły się skutki uboczne; bóle stawów, mięśni i ścięgien. Nie łączyłam tego z lekiem. Po zaprzestaniu zażywania objawy ustąpiły ale momentami czuję jakby mięśnie były słabsze. Raczej nigdy już go nie wezmę i nie będę omijała tego konkretnego ale całej grupy fluorohinolonów.

  Odpowiedz
 2. Przyjmowałam cyprofloxacynę dwukrotnie. Prewencyjnie przy Covidzie i przy infekcji dróg moczowych e. coli (lek z antybiogramu). Pierwszy raz przez 7 dni, drugi raz 10 dni. Żadnych skutków ubocznych. Infekcja pęcherza ładnie wyleczona.

  Odpowiedz
 3. „Lekarz” przepisał mojej babci ten cholerny cipronex na zapalenie dróg moczowych, a przyczynił się zapewne do udaru mózgu i paraliżu jednej strony ciała.
  :-(
  Jestem załamany, Ona jeszcze mogła trochę pożyć w miarę normalny sposób.
  Tragiczna wielkanoc 2023…

  Odpowiedz
 4. najgorsze gowno na swiecie – dostalem od jakiegoś świra z medicoveru 2go września 2019 roku – wziąlem lacznie 4 talbetki 500mg – do dziś jestem wrakiem człowieka – bylem sportowcem i modelem (mam 27 lat). Zniszczyli mi zycie. nie bierzcie teog gowna NIGDY!

  Odpowiedz
 5. Dostałam ten lek po operacji przetoki pęcherzowo-pochwowej, zjadłam jedno opakowanie /zapisano dwa/ po każdej tabletce myślałam, że umieram, ból w klatce piersiowej podobny do zawałowego, duszność, napad paniki, zawroty głowy, pocenie się, odruchy wymiotne, ciągłe uczucie parcia na stolec, no chyba wszystkie z możliwych skutków ubocznych, do lekarza nie mogę się dodzwonić /covid/ pójść też nie mogę mam założony cewnik na jeszcze przynajmniej tydzień, umieram w świetle prawa, przestrzegam przed tym lekiem.

  Odpowiedz
  • Brałam ten lek dożylnie przez 4 dni myślałam że żegnam się ze światem.omamy,całkowitą bezsenność, ból głowy dziwne parestezje,od tego czasu minęło 5 miesięcy a ja jestem wrakiem człowieka.Poszlam do szpitala z zapaleniem pęcherza a wyszłam jako kaleka

   Odpowiedz
  • Wyszczegajcie się ciproneksu wogule wszystkiego ,,cipo,,levoxa prowadzą do kalectwa,,,,,,,,leki te zrobiły że mnie kalekę

   Odpowiedz
  • Trzeci dzien jak biore cipronex bol kolan plecow w nogach przewaznie w stopach przy palcach odstawiam nie bierzcie tych tabletek serce bije mocniej

   Odpowiedz
 6. Leżałam w szpitalu 4 dni.Zapalenie dróg moczowych.Wzielam 7 kroplówek tego syfu.Gdybym wcześniej o tym poczytała wypisała bym się na własne życzenie.Na drugi dzień po wyjściu ze szpitala myślałam że umieram,miałam przez 2 tygodnie halucynacje, urojenia,omamy, ból głowy do dziś czyli 2 miesiące po szpitalu.Niestety musiałam iść do psychiatry .Na zwykle zapalenie byłam faszerowana chemią w dużo większej dawce niż w tabletkach.Moj świat się zawalił.

  Odpowiedz
 7. Po 4 dniach [7 tabletek] od stosowania tego leku poddałem się, ból głowy, nudności, ciągłe zawroty głowy, słaba odporność wzięły górę… nie polecam :/ totalny syf

  Odpowiedz
 8. Uboczne objawy ustąpiły po 2 dniach stosowania cipronexu czyli ogólne rozbicie, skołatanie,ból głowy . Nudności i wymioty nie wystąpiły – stosowałam tabletki osłonowe, poza tym wszystko w porządku. Lek brałam ponieważ dwa poprzednie nie dały rady.

  Odpowiedz
 9. Trucizna najgorszy syf który w Polsce przypisują lekarze nie znam innego antybiotyku który by rujnowal człowiekowi zdrowie fizyczne oraz psychiczne

  Odpowiedz
 10. Cipronex 8 tabletek, ból stawów , pleców, mięśni, skurcze całego ciała, mdłości , rozwolnienie, ból i skurcze jelit, ogólne osłabienie, nie polecam! Mam nadzieję, że szybko przejdzie?

  Odpowiedz
 11. moja mama (88 lat) po 6 szt ( podanych co 12 godzin z dawka 500mg) straciła wzrok + potworne osłabienie, ciężka głowa, trudności z poruszaniem się.
  Obawiam się co się stanie dalej.
  Lekarze ! nie przepisujcie takich leków.

  Odpowiedz
  • One mają tylko inną nazwę a skład ten sam zdrowie się nie liczy tylko ,kasa,leki brałem po kolei ,,na zapalenie pęcherza i po usunięciu nerki,,infekcja,,teraz kaleka prawie wszystkie skutki uboczne

   Odpowiedz
  • Uszkodził ci przewód pokarmowy, jelita i krwawisz, dlatego masz czarny stolec. Ja bym przerwała zażywanie,
   zgłosiła się do lekarza.

   Odpowiedz
 12. cipronex – to straszny lek – stary przeciwnowotworowy.
  najgorsze działania niepożądane to zapalenie pochewek ścięgien, przykurcze, zerwanie ścięgna Achillesa. Cała grupa fluorochinolonów powinna być wycofana ale przemysł farmaceutyczny broni tej trucizny

  Odpowiedz
 13. Cipronex wyjątkowo dobrze sprawdza się we wlewie dożylnym po przebytym rozległym zawale serca z dwuetapowym wszczepieniem stentów . Stosowany w licznych wlewach do pięciu razy w ciągu doby przynosi niespodziewanie dobre efekty ; nie tylko w osłonie podczas usuwania przez organizm martwiczych tkanek i produktów ich metabolizmu , ale również jako osłona . . .

  Odpowiedz
 14. Leki zz grupy fluorochinolonow czyli ciprofloksacyna, levoxacyna, avelox, 
  gemifloxacyna, moxifloksacyna … i inne o roznych nazwach handlowych
  sa silnie toksyczne (tak samo jak leki przeciwnowotworowe) 
  i powoduja degeneracyjne efekty uboczne jednoczesnie na danym pacjencie
  na tkance miesniowej, chrzestnej, sciegnach, tkance nerwowej
  ktore moga byc trwale, w rezultacie powodujac trwale kalectwo
  (czlowiek czuje sie jak stulatek, prawie jak warzywo z neuropatycznym
  przewleklym bolem).
  W USA agencja FDA wystosowala mocniejsze komunikaty
  ostrzegajace o tych lekach:

  FDA Drug Safety Communication: FDA updates warnings for oral and injectable fluoroquinolone antibiotics due to disabling side effects

  Fluoroquinolone Antibacterial Drugs for Systemic Use: Drug Safety Communication – Warnings Updated Due to Disabling Side Effects

  FDA Drug Safety Communication: FDA advises restricting fluoroquinolone antibiotic use for certain uncomplicated infections; warns about disabling side effects that can occur together

  FDA strengthens safety warnings on Cipro, other antibiotics, due to dangerous side effects – CBS News

  Dodam jeszczcze ze fluorochinolony dzialaja toksycznie na mitochondria
  komorkowe, generalnie moga trwale uszkodzic kazdy narzad
  prowadzac do smierci (nerki, jelita, tarczyce, watrobe), ale mimo doniesien
  fda jeszcze nie wystosowala odpowiedniego komunikatu, ale jest to w trakcie.

  Uszkodzenia po fluorochinolonach kumuluja sie w organizmie i kazdy
  ma swoj wlasny limit tabletek tzn. mozna
  przyjac kilka serii tych lekow i dopiero po ktorejs tam serii czlowiek 
  moze stac sie kaleka.

  Odpowiedz
  • One mają tylko inną nazwę a skład ten sam zdrowie się nie liczy tylko ,kasa,leki brałem po kolei ,,na zapalenie pęcherza i po usunięciu nerki,,infekcja,,teraz kaleka prawie wszystkie skutki uboczne

   Odpowiedz

Dodaj komentarz