Leczenie przewlekłego zapalenia zatok

Bóle głowy, uczucie zatkanego nosa i spływanie wydzieliny do gardła to główne objawy nieprzyjemnego schorzenia, jakim jest zapalanie zatok. Właściwe leczenie często pozwala na pokonanie tej choroby w kilka dni, jednak niekiedy ma ona charakter przewlekły.

Czym jest przewlekłe zapalenie zatok?

O przewlekłym zapaleniu zatok możemy mówić wtedy, gdy objawy otrzymują się przez co najmniej sześć tygodni, jak również wówczas, kiedy wyleczona choroba po krótkim czasie powraca. Przyczyną przewlekłego zapalania zatok najczęściej jest niewłaściwie leczone zapalanie ostre. Kompilacjami przewlekłego zapalania zatok mogą być natomiast zapalanie opon mózgowo-rdzeniowych, obrzęki zapalne powiek oraz zapalenia miękkich tkanek oczodołu. Z tego względu bardzo ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Niestety, leki często nie są w stanie pokonać przewlekłego zapalanie zatok, dlatego jedynym w pełni skutecznym rozwiązaniem są zabiegi chirurgiczne.

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok

Zapalenie zatok, leczenie chirurgiczne

Aktualnie chirurgiczne leczenie zatok wykonuje się przede wszystkim poprzez zastosowanie metody endoskopowej. Zabieg endoskopowy polega na usunięciu zmienionej zapalanie błony śluzowej, która znajduje się w ujściu zatok przynosowych. Wytwarzane jest szerokie połączenie między jamą nosową i zatokami, co prowadzi do udrożnienia zatok. Ostatni etap operacji to założenie tak zwanej tamponady, którą usuwa się po upływie 48 godzin. Pacjent nie musi obawiać się, że dojdzie do naruszenia struktur anatomicznych, ponieważ w trakcie zabiegu wykorzystywane są optyczne endoskopy i mikrochirurgiczne narzędzia. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, a pacjent wymaga hospitalizacji przez około dwie doby. Przez pierwszy tydzień po zabiegu pacjent powinien ograniczyć aktywność.

Zabieg endoskopowego udrożnienia zatok jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjenci zainteresowani skorzystaniem z tej metody leczenia muszą jednak odczekać pewien czas w kolejce, ze względu na dużą liczbę chętnych na zabieg. Z tego względu warto zastanowić się nad prywatnym leczeniem. Koszt takiej operacji wynosi obecne około 7 tysięcy złotych.

Leczenie chirurgiczne jest jest ostatecznością, w pierwszej kolejności zawsze stosowane jest leczenie farmakologiczne.