Acodin

Lek Acodin występuje w postaci tabletek i zawiera substancję czynną dekstrometorfan. Dekstrometorfan działa przeciwkaszlowo; hamuje odruch kaszlowy poprzez bezpośrednie działanie na ośrodkowy układ nerwowy. W dawkach terapeutycznych nie wpływa hamująco na czynność oddechową i działanie aparatu rzęskowego oskrzeli (struktura odpowiedzialna za transport wydzielonego śluzu). Acodin stosuje się w okresowym hamowaniu nieproduktywnego kaszlu (tak zwany kaszel suchy, nie związany z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych) o różnym pochodzeniu: – przeziębienia, – … Czytaj dalej

Acodin 150 Junior

Lek Acodin 150 Junior wystepuje w postaci syropu. Preparat o działaniu przeciwkaszlowym. Działa ośrodkowo przez hamujący wpływ na ośrodek kaszlu w rdzeniu przedłużonym. W dawkach terapeutycznych nie wpływa na ośrodek oddechowy i nie hamuje czynności nabłonka rzęskowego oskrzeli. Wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego. Działanie przeciwkaszlowe występuje po ok. 15-30 min po podaniu i utrzymuje się przez 5-6 h. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancjami czynnymi leku są … Czytaj dalej

Bronchostop Duo na kaszel

Lek BRONCHOSTOP Duo na kaszel jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym stosowanym do pobudzania odkrztuszania zalegającego, gęstego śluzu w przypadku kaszlu związanego z przeziębieniem oraz do uśmierzania podrażnienia gardła i związanego z tym suchego kaszlu. BRONCHOSTOP Duo na kaszel jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym przeznaczonym do stosowania w podanym wskazaniu wyłącznie na podstawie długotrwałego stosowania. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się … Czytaj dalej

Bronchostop na kaszel

Lek BRONCHOSTOP na kaszel to tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany do pobudzania odkrztuszania zalegającego, gęstego śluzu w przypadku kaszlu związanego z przeziębieniem. Ten lek jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym przeznaczonym do stosowania w podanym wskazaniu wyłącznie na podstawie długotrwałego stosowania. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancją czynną jest suchy ekstrakt … Czytaj dalej

Contril

Lek Contril zawiera substancję czynną lewodropropizynę o działaniu przeciwkaszlowym i znoszącym skurcz oskrzeli. Contril wskazany jest w objawowym leczeniu nieproduktywnego (suchego) kaszlu. Wiele danych wskazuje, że lek ten skutecznie hamuje kaszel o różnym pochodzeniu, jak np. kaszel w przebiegu raka płuca, kaszel związany z zakażeniami górnych i dolnych dróg oddechowych czy krztusiec. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza. … Czytaj dalej

Crealb

Lek Crealb zawiera białko: albuminę ludzką. Albumina ludzka jest normalnym składnikiem ludzkiego osocza. Albumina ludzka podawana jako terapia zastępcza działa identycznie jak albumina obecna w organizmie. Albumina stabilizuje objętość krwi krążącej i jest nośnikiem hormonów, enzymów, produktów leczniczych i toksyn. Albumina jest stosowana do przywracania i utrzymywania objętości krwi krążącej u pacjentów, u których wykazano niedobór objętości, a lekarz uważa terapię zastępczą za odpowiednią. Jaki jest skład , jakie substancje … Czytaj dalej

Dexapini

Dexapini jest syropem zawierającym w swoim składzie bromowodorek dekstrometorfanu oraz substancje wykazujące działanie wspomagające: wyciąg sosnowy oraz nalewkę koprową. Dekstrometorfan jest środkiem przeciwkaszlowym. Jego działanie, utrzymujące się przez 6-8 godzin, polega na hamowaniu ośrodka kaszlu w ośrodkowym układzie nerwowym, dzięki czemu zmniejsza częstotliwość ataków suchego kaszlu. Wskazania do stosowania: – suchy kaszel w przebiegu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych np. przeziębienia, grypy, zapalenia gardła. Jaki jest skład , jakie substancje … Czytaj dalej

Herbapect

Herbapect

Herbapect to lek w formie syropu. Wskazania: Suchy kaszel, a także utrudnione odksztuszanie z zalegającą wydzieliną. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? 5 ml syropu zawiera jako substancje czynne 498 mg wyciągu z ziela tymianku (Thymí extracmm 348 mg nalewki z pierwiosnka Primulae tinctura), 87′ mg sulfogwajakolu. Wykaz substancji pomocniczych Sorbitol ciekły, niekrystalizujący. (Sulfogaiacolum). Dawkowanie preparatu – jak stosować ten lek? Doustnie. Dzieci powyżej 6 lat – 1/2 łyżeczki … Czytaj dalej

Herbion na kaszel

Lek Herbion na kaszel jest to tradycyjny produkt leczniczy roślinny łagodzący podrażnienia śluzówki jamy ustnej i gardła oraz towarzyszący im kaszel. Wskazania produktu opierają się wyłącznie na długim okresie stosowania. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy nie ustępują w czasie stosowania leku lub występują działania niepożądane, niewymienione w ulotce. Herbion na kaszel zawiera wyciąg gęsty z płucnicy islandzkiej. Wyciąg z płucnicy islandzkiej zawiera duże ilości substancji kleistych, które pokrywają, … Czytaj dalej

Levopront

Levopront

Lewodropropizyna – substancja czynna leku cechuje się głównie obwodowym (o punkcie uchwytu w oskrzelach i tchawicy) działaniem przeciwkaszlowym oraz działaniem przeciwuczuleniowym i znoszącym skurcz oskrzeli; u zwierząt stwierdzono także działanie miejscowo znieczulające leku. Wiele dowodów eksperymentalnych wskazuje na jej skuteczność kliniczną w hamowaniu kaszlu o różnym pochodzeniu, jak np. kaszel w przebiegu raka płuca, kaszel związany z zakażeniami górnych dróg oddechowych czy krztusiec. Lewodropropizyna szybko wchłania się po doustnym podaniu … Czytaj dalej

Mucotussin

Grupa farmakoterapeutyczna: leki przeciwkaszlowe i przeciw przeziębieniom. Lek Mucotussin jest stosowany w celu złagodzenia suchego, drażniącego kaszlu. Zawiera substancję czynną dekstrometorfanu bromowodorek należący do grupy leków nazwanych lekami przeciwkaszlowymi, które łagodzą suchy kaszel. Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i powyżej. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? – Substancją czynną leku jest dekstrometorfanu bromowodorek. – Pozostałe składniki to: Maltitol ciekły (E 965) … Czytaj dalej

Robitussin Antitussicum

Robitussin Antitussicum zawiera jako substancję czynną dekstrometorfanu bromowodorek. Jest syropem, który hamuje suchy, męczący kaszel u dorosłych oraz u młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancją czynną jest dekstrometorfanu bromowodorek. 5 ml syropu zawiera 7,5 mg dekstrometorfanu bromowodorku. Ponadto lek zawiera: glicerynę, karboksymetylocelulozę sodową, benzoesan … Czytaj dalej

Robitussin Junior

Robitussin Junior zawiera jako substancję czynną dekstrometorfanu bromowodorek. Jest syropem, który hamuje suchy, męczący kaszel u dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Lek ten przeznaczony jest wyłącznie do stosowania u dzieci. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancją czynną jest dekstrometorfanu bromowodorek. 5 ml syropu zawiera 3,75 mg dekstrometorfanu … Czytaj dalej

Rubital

Rubital

Syrop RUBITAL jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania. Syrop zawiera wodny wyciąg (macerat) z korzenia prawoślazu lekarskiego, który stosuje się tradycyjnie na błonę śluzową jamy ustnej i gardła jako lek osłaniający, chroniący przed objawami podrażnienia. Zastosowanie to związane jest z zawartością śluzu roślinnego z korzenia prawoślazu oraz jego lepkością. Śluz korzenia prawoślazu tworzy roztwory koloidalne, które pokrywają błony śluzowe cienką … Czytaj dalej

Sinecod

Sinecod

Sinecod zawiera substancję czynną – butamiratu cytrynian. Butamiratu cytrynian jest nieopioidowym lekiem przeciwkaszlowym. Sinecod w postaci kropli doustnych stosowany jest w objawowym leczeniu kaszlu różnego pochodzenia. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancją czynną leku Sinecod jest butamiratu cytrynian. Jeden ml roztworu (22 krople) zawiera 5 mg butamiratu cytrynianu. Pozostałe składniki to: sorbitol 70% roztwór, sacharyna sodowa, wanilina, kwas benzoesowy, etanol 96% v/v, glicerol, sodu wodorotlenek 30% roztwór w/w, … Czytaj dalej

Sirupus Plantaginis

Sirupus Plantaginis

Wskazania do stosowania Produkt tradycyjnie stosowany w nieżytach górnych dróg oddechowych i w przeziębieniu. Pomocniczo w zapaleniu gardła. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? 100 g syropu zawiera Planlaginis lanceolatae folii exir. jluidum (DER 1:3) – 10.0 g. Ekstrahent etanol 60% (v/v). Produkt zawiera nie więcej niż 5,5 % etanolu. Dawkowanie preparatu – jak stosować ten lek? Produkt stosuje się doustnie. Dzieci od 6 do 12 lat: 3 do … Czytaj dalej

Supremin

Lek Supremin w postaci syropu zawiera jako substancję czynną cytrynian butamiratu, który jest nieopioidowym lekiem przeciwkaszlowym. Zmniejsza częstość i natężenie kaszlu poprzez hamowanie odruchu kaszlowego. Obok działania przeciwkaszlowego butamirat nieznacznie rozszerza oskrzela. Wskazania do stosowania: ostry, suchy kaszel. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancją czynną leku jest butamiratu cytrynian. 5 ml (1 łyżeczka miarowa) syropu zawiera 4 mg butamiratu cytrynianu. – Pozostałe składniki leku to: metylu parahydroksybenzoesan, kwas … Czytaj dalej

Supremin MAX

Lek Supremin MAX zawiera substancję czynną butamiratu cytrynian. Jest ona nieopioidowym lekiem przeciwkaszlowym. Lek w postaci syropu stosowany jest w objawowym leczeniu ostrego, suchego kaszlu. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancją czynną leku jest butamiratu cytrynian. Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: sodu benzoesan (E 211), sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E 420), glicerol, sacharyna sodowa (E 954), aromat pomarańczowy płynny, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, woda oczyszczona. Dawkowanie preparatu – … Czytaj dalej

Syrop prawoślazowy

Działanie: Syrop prawoślazowy osłania błony śluzowe jamy ustnej i gardła chroniąc je przed podrażnieniem. Wskazania do stosowania: Suchy kaszel, podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? 100 g produktu zawiera: macerat z 5 g korzenia prawoślazu 35,9 g sacharoza 64,0 g kwas benzoesowy 0,1g Dawkowanie preparatu – jak stosować ten lek? Lek należy stosować doustnie. Zazwyczaj stosowana dawka to: Dzieci od 3 do … Czytaj dalej

Syrop Prawoślazowy Alte

SYROP PRAWOŚLAZOWY ALTE jest to tradycyjny produkt leczniczy roślinny zawierający wyciąg (macerat) z korzenia prawoślazu lekarskiego. Tradycyjne działanie syropów, zawierających maceraty z korzenia prawoślazu tłumaczy się działaniem osłaniającym na błonę śluzową jamy ustnej i gardła i łagodzeniem stanów podrażnienia. Substancją czynną syropu jest wyciąg wodny (macerat) z korzenia prawoślazu, który zawiera jako główne składniki śluzy o charakterze kwaśnym. Śluz korzenia prawoślazu tworzy roztwory koloidalne, które pokrywają błony śluzowe cienką warstwą … Czytaj dalej

Syrop prawoślazowy Alte Forte 6 cz.korzenia prawoślazu

Syrop zawiera wyciąg (macerat) z korzenia prawoślazu lekarskiego. Macerat z korzenia prawoślazu działa osłaniająco na błonę śluzową jamy ustnej i gardła, łagodząc objawy podrażnienia. Działanie to związane jest z zawartością śluzu roślinnego z korzenia prawoślazu, konsystencją leku oraz jego lepkością. Śluz korzenia prawoślazu tworzy roztwory koloidalne, które pokrywają błony śluzowe cienką warstwą i działają na nie ochronnie. Ponadto śluz działa osłaniająco na zmienioną błonę śluzową gardła oraz łagodzi kaszel. Jest … Czytaj dalej

Syrop z babki lancetowatej

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany jako środek osłaniający w objawowym leczeniu podrażnień gardła i związanych z tym objawów suchego kaszlu. Syrop z babki lancetowatej jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Skład na 100 g: Plantaginis lancealatae folii extractum fluidum 1:1 (wyciąg z liścia babki lancetowatej) – 10,0 g Acidum ascorbicum – 0,1 g … Czytaj dalej

Thiocodin

Tabletki Thiocodin zawierają dwie substancje czynne: kodeiny fosforan półwodny i sulfogwajakol. Kodeiny fosforan półwodny działa przeciwkaszlowo, hamuje odruch kaszlowy zmniejszając częstość napadów kaszlu. Sulfogwajakol działa wykrztuśnie, ułatwia przemieszczanie się upłynnionej wydzieliny w drogach oddechowych i jej odkrztuszanie. Tabletki Thiocodin należy stosować wyłącznie doustnie. Wskazania do stosowania leku Thiocodin: leczenie suchego, uporczywego kaszlu bez odkrztuszania wydzieliny. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancjami czynnymi leku są: – kodeiny fosforan półwodny … Czytaj dalej

Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy

Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy stosowany jest w objawowym leczeniu suchego kaszlu. Wskazania Leczenie suchego, drażniącego, nieproduktywnego kaszlu. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancją czynną w 15 ml syropu jest 20 mg dekstrometorfanu bromowodorku. Ponadto lek zawiera wodę oczyszczoną, sacharozę, glikol propylenowy, etanol 96%, miód, sodu cytrynian dwuwodny, kwas cytrynowy bezwodny, karmelozę sodową, polietylenu tlenek, makrogolu stearynian, sodu benzoesan (E 211), aromaty, sacharynę sodową. Dawkowanie … Czytaj dalej

Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy

Vicks MedExpecto o smaku miodu i imbiru na kaszel mokry jest lekiem ułatwiającym odkrztuszanie śluzu z dróg oddechowych. Wskazania do stosowania: Działanie rozrzedzające śluz i ułatwiające wykrztuszanie w kaszlu w przebiegu: – przeziębień i chorób grypopodobnych, – ostrego zapalenia oskrzeli. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancją czynną leku jest gwajafenezyna (15 ml syropu zawiera 200 mg gwajafenezyny). Inne składniki leku to: sacharoza, glikol propylenowy, etanol 96%, sodu cytrynian, … Czytaj dalej

Leki na kaszel suchy – tabletki i syropy na suchy kaszel

Lista leków stosowanych w leczeniu suchego kaszlu.

Zobacz także:

Przyczyny suchego kaszlu

Kaszel to naturalny odruch obronny układu oddechowego. Ta bezwarunkowa reakcja jest metodą organizmu na pozbycie się z dróg oddechowych zgromadzonej wydzieliny i zanieczyszczeń. Powodem kaszlu może być przebywanie w miejscach charakteryzujących się wysokim zapyleniem lub zadymieniem. Objaw ten obserwuje się również w trakcie sezonu na infekcje wirusowe. Wynika to z drażnienia zakończeń nerwowych znajdujących się w błonie śluzowej gardła, krtani, tchawicy oraz oskrzeli. Do pozostałych przyczyn kaszlu zalicza się:
• astmę oskrzelową,
• przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
• alergię,
• chorobę refluksową przełyku,
• choroby zatok,
• wydzielinę spływająca po tylnej ścianie gardła.

Farmakologiczne sposoby leczenia

W przypadku suchego kaszlu warto wspomóc się produktami dostępnymi w aptece. Najpopularniejszymi preparatami stosowanymi w walce z suchym kaszlem są środki na bazie ziół, takich jak: prawoślaz, porost islandzki, tymianek, babka lancetowata, wyciąg z sosny oraz podbiał, które swoimi właściwościami łagodzą ból gardła i hamują odruch kaszlowy. Dostępne są one w formie syropów (np. syrop prawoślazowy) lub pastylek do ssania (np. Herbitussin Kaszel i Gardło, Tymianek i Podbiał). W leczeniu suchego i męczącego kaszlu skuteczne działanie wykazuje substancja o nazwie butamirat. Można ją znaleźć w takich produktach jak: Theraflu Kaszel czy Sinecod. Inne związki pomocne hamowaniu odruchu kaszlowego to dekstrometorfan (DexaPini, Acodin) lub lewodropropizyna (Solvetusan, Levopront).

Pamiętaj: Warto omówić stosowanie leków przeciwkaszlowych z lekarzem rodzinnym. Jeśli po kilku dniach objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny kaszlu.

Substancje stosowane przy przeziębieniu o grypie (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i wiele innych)

Katar i zatoki:

Substancje stany zapalne i ból gardła:

Ospa wietrzna / półpasiec:

Zapalenie oskrzeli:

Kaszel suchy i mokry: