Acodin

Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024

Podmiot odpowiedzialnySTADA Arzneimittel AG
Kod ATCR05DA09
ProceduraNAR
SubstancjaDekstrometorfan

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Acodin?

Lek Acodin występuje w postaci tabletek i zawiera substancję czynną dekstrometorfan.
Dekstrometorfan działa przeciwkaszlowo; hamuje odruch kaszlowy poprzez bezpośrednie działanie na ośrodkowy układ nerwowy. W dawkach terapeutycznych nie wpływa hamująco na czynność oddechową i działanie aparatu rzęskowego oskrzeli (struktura odpowiedzialna za transport wydzielonego śluzu).

Acodin stosuje się w okresowym hamowaniu nieproduktywnego kaszlu (tak zwany kaszel suchy, nie związany z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych) o różnym pochodzeniu:
– przeziębienia,
– kaszel opłucnowy (np. urazy klatki piersiowej),
– kaszel wywołany wdychaniem substancji drażniących.

Jaki jest skład Acodin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest dekstrometorfanu bromowodorek.
Każda tabletka zawiera 15 mg dekstometorfanu bromowodorku.

Ponadto lek zawiera laktozę, eelulozę mikrokrystaliczną, skrobię ziemniaezaną, powidon 90F, sodu laurylosiarczan, talk, magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Acodin – jak stosować ten lek?

Doustnie.

Dorośli i dzieci od 12 roku życia – 1 tabletka (15 mg) co 4 godziny lub 2 tabletki (30 mg) co 8 godzin.

Dzieci od 6 roku życia: pół tabletki (7,5 mg) co 4 godziny lub 1 tabletka (15 mg) co 8
godzin.

Nie stosować u dzieci poniżej 2 roku życia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W wyniku przedawkowania leku mogą wystąpić następujące objawy: pobudzenie, zaburzenia świadomości, stan dezorientacji. Bardzo duże dawki dekstrometorfanu mogą spowodować spowolnienie oddechu.

W przypadku przedawkowania stosuje się leczenie objawowe. Można zastosować płukanie żołądka. Istnieją doniesienia o skutecznym zastosowaniu naloksonu jako specyficznej odtrutki podczas przedawkowania u dzieci.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Acodin – czy mogę spożywać alkohol?

Jedzenie nie Wpływa na wchłanianie leku z przewodu pokarmowego.
Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Acodin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią – przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza. Nie należy stosować leku u kobiet karmiących piersią.

Ulotka Acodin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Acodin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Acodin - 15 mg, Tabletki (Dextromethorphani hydrobromidum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Acodin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Acodin - 15 mg, Tabletki (Dextromethorphani hydrobromidum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Acodin w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Acodin - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2 komentarze do “Acodin”

  1. Acodin okazał się niezwykle skutecznym lekiem w zwalczaniu uporczywego, męczącego kaszlu. Jego działanie przynosi znaczną ulgę i pozwala na kontrolowanie napadów kaszlu, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Szczególnie doceniam szybkość, z jaką lek zaczyna działać, oraz długotrwały efekt terapeutyczny. Preparat skutecznie łagodzi podrażnienie dróg oddechowych i zmniejsza częstotliwość napadów kaszlu, co pozwala na spokojny odpoczynek i regenerację organizmu.

    Odpowiedz
  2. Z pełnym przekonaniem mogę polecić ten lek jako skuteczny środek na uporczywy kaszel, zarówno suchy jak i mokry. Po kilku dniach systematycznego stosowania zauważyłam znaczną poprawę – kaszel stał się rzadszy i mniej męczący. Preparat świetnie sprawdza się szczególnie w przypadku kaszlu nocnego, który często utrudnia sen. Doceniam również jego łagodne działanie na błonę śluzową gardła. Warto zaznaczyć, że lek jest dobrze tolerowany przez organizm i nie powoduje senności. W moim przypadku sprawdził się znakomicie i zdecydowanie polecam go osobom zmagającym się z podobnymi dolegliwościami.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz