Benevox Control smak cytrynowy

Benevox Control smak cytrynowy

Benevox Control smak cytrynowy to lek w postaci twardych pastylek, który zawiera jako substancję czynną chlorowodorek benzydaminy. Jest wskazany do objawowego, miejscowego leczenia ostrego bólu gardła u dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Lek jest dostępny bez recepty. Jedna pastylka zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni. Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skonsultować się z lekarzem.

Benevox Control smak pomarańczowo-miodowy

Benevox Control smak pomarańczowo miodowy

Benevox Control smak pomarańczowo-miodowy to lek dostępny bez recepty, który zawiera jako substancję czynną benzydaminy chlorowodorek. Każda pastylka twarda zawiera 3 mg benzydaminy chlorowodorku. Lek jest wskazany do objawowego miejscowego leczenia ostrego bólu gardła u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Benzocaine + Chlorhexidine Renantos

Benzocaine + Chlorhexidine Renantos to lek, który zawiera dwie substancje czynne: benzokainę i chlorheksydynę. Benzokaina jest miejscowym znieczuleniem stosowanym do łagodzenia bólu i swędzenia spowodowanego stanami takimi jak oparzenia słoneczne, ukąszenia owadów, drobne skaleczenia, siniaki, otarcia. Chlorheksydyna jest antyseptykiem stosowanym do zwalczania bakterii i grzybów na skórze i błonach śluzowych. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania obejmują łagodzenie bólu i swędzenia oraz zapobieganie infekcjom w przypadku drobnych uszkodzeń skóry.

Benzydamine neo-angin

Benzydamine neo-angin to lek dostępny bez recepty, który jest przeznaczony do miejscowego leczenia ostrego bólu gardła z towarzyszącymi typowymi objawami stanu zapalnego, takimi jak ból, zaczerwienienie lub obrzęk w jamie ustnej i gardle. Substancją czynną leku jest benzydaminy chlorowodorek. Lek jest dostępny w formie aerozolu do stosowania w jamie ustnej i gardle. Benzydamine neo-angin jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia.

Benzydamine neo-angin forte

Benzydamine neo-angin forte to lek dostępny bez recepty, przeznaczony do miejscowego leczenia ostrego bólu gardła z towarzyszącymi typowymi objawami stanu zapalnego, takimi jak ból, zaczerwienienie lub obrzęk w jamie ustnej i gardle. Substancją czynną leku jest chlorowodorek benzydaminy, który należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Lek jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych.

Chlorchinaldin

Chlorchinaldin to lek o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpierwotniakowym. Jest dostępny w postaci tabletek do ssania i maści. Tabletki do ssania są stosowane w zakażeniach bakteryjnych jamy ustnej i dziąseł, pleśniawkach, zakażeniach grzybiczych jamy ustnej i gardła po leczeniu antybiotykami. Maść jest stosowana w miejscowym leczeniu ropnych stanów zapalnych skóry pochodzenia bakteryjnego oraz zapalenia błony śluzowej nosa, w zakażeniach drobnoustrojów wrażliwymi na chlorchinaldol. Tabletki do ssania są dostępne bez recepty, natomiast maść jest dostępna na receptę.

Chlorchinaldin H

CHLORCHINALDIN H to preparat stosowany w dermatologii o właściwościach bakteriobójczych, grzybostatycznych, przeciwświądowych i przeciwzapalnych. Wskazany w ropnych, powierzchownych schorzeniach skóry. Wskazania do stosowania obejmują ropne, powierzchowne choroby skóry przebiegające ze stanem zapalnym oraz ropne powikłania bakteryjne alergicznych chorób skóry oraz owrzodzenia podudzi.

Chlorchinaldin o smaku czarnej porzeczki

Chlorchinaldin o smaku czarnej porzeczki to lek w postaci tabletek do ssania, który zawiera substancję czynną chlorochinaldol. Ten składnik ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpierwotniakowe. Lek jest zalecany do miejscowego stosowania w zakażeniach bakteryjnych dziąseł i jamy ustnej, w zakażeniach grzybiczych jamy ustnej i gardła po zakończeniu antybiotykoterapii oraz w przypadku pleśniawek. Chlorchinaldin o smaku czarnej porzeczki jest dostępny bez recepty.

Chlorchinaldin VP

Chlorchinaldin VP to lek w postaci tabletek do ssania, który zawiera substancję czynną chlorochinaldol. Jest stosowany w zakażeniach bakteryjnych jamy ustnej i dziąseł, pleśniawkach, a także w zakażeniach grzybiczych jamy ustnej i gardła, które pojawiają się po leczeniu antybiotykami. Lek ten jest dostępny bez recepty.

Cholinex

Cholinex

Cholinex to lek dostępny bez recepty, który zawiera salicylan choliny. Jest to substancja o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Lek jest stosowany w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła, a także w bólu i obrzęku gardła towarzyszącym stanom zapalnym. Może być również stosowany jako lek wspomagający antybiotykoterapię zakażeń błony śluzowej jamy ustnej i gardła wywołanych przez niektóre drobnoustroje. Cholinex jest dostępny w postaci pastylek do ssania.

Cholinex Direct

Cholinex Direct to lek zawierający flurbiprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Leki te działają poprzez zmianę odpowiedzi organizmu na ból, obrzęk i wysoką temperaturę. Cholinex Direct jest stosowany w krótkotrwałym łagodzeniu objawów bólu gardła takich jak podrażnienie, ból i obrzęk gardła oraz trudności w przełykaniu u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Jest to lek dostępny bez recepty.

Cholinex Intense

Cholinex Intense to lek dostępny bez recepty, który ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jest dostępny w postaci tabletek do ssania o różnych smakach, takich jak miodowo-cytrynowy czy jeżynowy. Składniki aktywne to heksylorezorcynol i chlorek benzalkoniowy, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i znieczulające. Lek jest stosowany objawowo w bólu i zapaleniu gardła.

Diclostim

Diclostim to preparat zawierający diklofenak, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym i przeciwzapalnym, diklofenak skutecznie łagodzi stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Lek jest dostępny bez recepty w postaci roztworu do płukania jamy ustnej i gardła. Wskazaniem do stosowania leku są stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła, takie jak zapalenie dziąseł, zapalenie jamy ustnej, zapalenie gardła, stany zapalne po zabiegach stomatologicznych, czy objawy podrażnienia mechanicznego.

DoppelSept Gardło

DoppelSept Gardło to lek stosowany w leczeniu dolegliwości gardła. Zawiera składniki, które działają łagodząco na podrażnienia gardła, takie jak ból, pieczenie, uczucie suchości i trudności w przełykaniu. Lek ten jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania to podrażnienia i ból gardła.

Doricomb

Doricomb to lek, który jest stosowany w leczeniu łagodnych do umiarkowanych stanów zapalnych gardła i jamy ustnej, takich jak zapalenie gardła z bólem gardła i trudnościami w połykaniu, stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł. Lek zawiera benzokainę, tyrotrycynę i chlorek benzalkoniowy jako środki przeciwbakteryjne. Lek jest dostępny na receptę i jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i starszej.

Doritri

Doritri to tabletki do ssania, które zawierają benzokainę – środek do znieczulenia miejscowego, a także tyrotrycynę i chlorek benzalkoniowy jako składniki przeciwbakteryjne. Preparat ten jest stosowany w leczeniu chorób jamy ustnej i gardła. Stosuje się go w leczeniu łagodnych do umiarkowanych stanów zapalnych gardła i jamy ustnej, takich jak zapalenie gardła z bólem gardła i trudnościami w połykaniu, stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i zapalenia dziąseł. Produkt jest dostępny bez recepty.

DoriTri mięta

DoriTri mięta to lek w postaci tabletek do ssania, który zawiera środek do znieczulenia miejscowego benzokainę oraz tyrotrycynę i chlorek benzalkoniowy jako środki przeciwbakteryjne. Stosuje się go w leczeniu chorób jamy ustnej i gardła. Wskazany jest do leczenia wspomagającego łagodnych do umiarkowanych stanów zapalnych gardła i jamy ustnej, takich jak zapalenie gardła z bólem gardła i trudnościami w połykaniu, stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i zapalenia dziąseł. Lek jest dostępny bez recepty.

Faringan

Faringan to lek dostępny bez recepty w postaci tabletek do ssania. Zawiera dwie substancje czynne – chloroheksydynę, która działa przeciwbakteryjnie oraz benzokainę, która działa miejscowo znieczulająco. Faringan jest wskazany w leczeniu miejscowym stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła u dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia.

Faringosept

Faringosept to lek dostępny bez recepty, w postaci tabletek do ssania. Jego substancją czynną jest ambazon, który wykazuje działanie bakteriostatyczne. Produkt przeznaczony jest dla młodzieży i osób dorosłych, do stosowania w zakażeniach jamy ustnej i gardła. Stosowany jest pomocniczo w ostrych zakażeniach jamy ustnej i gardła, takich jak zapalenie migdałków, zapalenie dziąseł, zapalenie jamy ustnej, a także po operacji usunięcia migdałków i po ekstrakcji zębów.

Gardimax Medica

Gardimax Medica to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym lub podrażnieniem gardła i jamy ustnej. Substancjami czynnymi leku są dichlorowodorek chlorheksydyny oraz chlorowodorek lidokainy. Chlorheksydyna działa przeciwbakteryjnie, natomiast lidokaina działa miejscowo znieczulająco. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania, czyli 3 lub 4 dni.

Gardimax medica lemon

Gardimax Medica Lemon to lek dostępny bez recepty, który zawiera dichlorowodorek chlorheksydyny oraz chlorowodorek lidokainy. Jest to produkt leczniczy w postaci tabletek do ssania, który wykazuje działanie antyseptyczne i miejscowo znieczulające. Lek jest stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz w bólu gardła. Gardimax Medica Lemon jest wskazany do stosowania objawowego w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym lub podrażnieniem w przebiegu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.

Gardimax medica lemon spray

Gardimax Medica Lemon Spray to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne: chlorheksydynę i lidokainę. Chlorheksydyna działa przeciwbakteryjnie, natomiast lidokaina działa miejscowo znieczulająco. Lek jest wskazany do objawowego łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła. Produkt jest dostępny w postaci aerozolu do stosowania w jamie ustnej.

Gardimax medica spray

Gardimax Medica Spray to lek dostępny bez recepty, który ma postać aerozolu do stosowania w jamie ustnej. Lek ten stosuje się w celu objawowego łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła. Zawiera dwie substancje czynne: chlorheksydynę, która działa przeciwbakteryjnie, oraz lidokainę, która działa miejscowo znieczulająco. Może być stosowany u osób dorosłych i dzieci powyżej 2,5 roku życia.

Gardlox Med smak cytrynowy

Gardlox Med smak cytrynowy to lek dostępny bez recepty, który zawiera jako substancję czynną benzydaminy chlorowodorek. Jest przeznaczony do objawowego leczenia ostrego bólu gardła u dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia. Lek ten ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Gardlox Med smak pomarańczowo-miodowy

Gardlox Med smak pomarańczowo-miodowy to skuteczny lek na ból gardła. Jest to produkt leczniczy w postaci ziołowych pastylek do ssania o smaku pomarańczowym. Zawiera prawoślaz, który osłania i nawilża śluzówkę gardła, łagodząc podrażnienia i chrypkę. Szałwia i olejek eukaliptusowy wspomagają funkcjonowanie górnych dróg oddechowych. Tymianek ułatwia odkrztuszanie, a aloes, cynk i witamina C pomagają wzmocnić odporność organizmu. Jest dostępny bez recepty.

Geibrox o smaku Mięty

Geibrox o smaku Mięty to lek, którego substancją czynną jest ambroksolu chlorowodorek. Jest to składnik pastylek twardych, które przynoszą oczekiwany efekt leczniczy. Działanie leku Geibrox jest miejscowe i znieczulające, co łagodzi ból występujący w ostrych stanach zapalnych gardła u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Lek jest stosowany do łagodzenia bólu w łagodnych do umiarkowanych objawach ostrego stanu zapalnego gardła.

Halset

Halset

Halset to lek stosowany do leczenia infekcji jamy ustnej i gardła. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, co pomaga w zwalczaniu różnych rodzajów infekcji. Jest dostępny bez recepty, ale zawsze zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku.

Hascosept

Hascosept

Hascosept to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany miejscowo w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Substancją czynną preparatu jest benzydamina, niesteroidowy lek przeciwzapalny. Benzydamina działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, a także wykazuje działanie odkażające oraz miejscowo znieczulające i przeciwbólowe. Preparat jest wskazany w leczeniu objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, a także w stanach po zabiegach operacyjnych w stomatologii i laryngologii.

Hascosept Forte

Hascosept Forte

Hascosept Forte to lek o działaniu przeciwbakteryjnym, stosowany w przypadku biegunek. Jest skuteczny przeciwko niektórym bakteriom, takim jak Staphylococcus, Streptococcus, Salmonella, Shigella, Klebsiella, Yersinia, Escherichia i Citrobacter. Nie wpływa na bakterie z rodzajów Proteus, Pseudomonas i Providentia. Nie zaburza prawidłowej równowagi mikrobiologicznej przewodu pokarmowego. Dawkowanie jest zależne od wieku. Zwykle stosowane dawki dobowe u dorosłych i dzieci w wieku od 6 lat to 800 mg. U dzieci między 6 miesiącem a 6 rokiem życia, dawka dobowa to zwykle 660 mg. Noworodki powyżej 1 miesiąca życia i dzieci do lat 6: zwykle 440 mg na dobę. Nifuroksazyd stosuje się zwykle od 3 do 7 dni1.

Hascosept smak cytrynowo-miodowy

Hascosept smak cytrynowo-miodowy to lek w formie pastylek twardych do ssania, które zawierają substancję czynną benzydaminę. Lek ten jest stosowany w leczeniu objawów zapalenia gardła oraz jamy ustnej, takich jak zaczerwienienie czy ból gardła. Benzydamina wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz miejscowo znieczulające i odkażające. Hascosept jest dostępny bez recepty.

Hascosept smak miętowy

Hascosept smak miętowy to lek w postaci pastylek twardych do ssania, przeznaczony dla osób powyżej 6 roku życia. Stosowany jest w łagodzeniu dolegliwości i objawów związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła, takimi jak ból, zaczerwienienie i obrzęk. Lek zawiera substancję czynną benzydaminę, która wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz działa miejscowo znieczulająco i odkażająco. Hascosept smak miętowy jest dostępny bez recepty.

IBUM Forte (o smaku bananowym)

IBUM Forte (o smaku bananowym) to lek w postaci syropu. Substancją czynną leku jest ibuprofen, który działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Lek jest przeznaczony do krótkotwałowego leczenia objawowego: gorączki różnego pochodzenia, między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia, a także w przebiegu odczynu poszczepiennego oraz bólów różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibum Sprint

Ibum Sprint to lek dostępny bez recepty, który zawiera ibuprofen jako substancję czynną. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Lek jest zalecany do stosowania w leczeniu bólu różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, bolesnego miesiączkowania oraz stanów gorączkowych różnego pochodzenia.

Ibuprofen Aurovitas

Ibuprofen Aurovitas to lek, który zawiera substancję czynną – ibuprofen. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Lek jest stosowany do łagodzenia bólu o różnym pochodzeniu o nasileniu od słabego do umiarkowanego, a także w stanach gorączkowych. Ibuprofen Aurovitas jest dostępny bez recepty.

IBUPROM FORTE

Ibuprom Forte to lek zawierający substancję czynną ibuprofen, który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Jest stosowany doraźnie w bólach różnego pochodzenia, w tym bólach głowy, bolesnych miesiączkach i nerwobólach a także w stanach gorączkowych między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych. Lek jest dostępny bez recepty.

IBUPROM REGULAR

Ibuprom Regular to lek, którego substancją czynną jest ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Zalecany jest w zwalczaniu słabego i umiarkowanego bólu o różnym pochodzeniu oraz gorączki. Ibuprom Regular jest dostępny bez recepty.

Ibuprom Zatoki Max

Ibuprom Zatoki Max to lek stosowany doraźnie w celu złagodzenia objawów występujących w przeziębieniu i grypie, takich jak ból głowy, ból i niedrożność zatok obocznych nosa, katar, gorączka, ból gardła i bóle mięśniowe. Jest również wskazany do doraźnego leczenia objawów zapalenia zatok. Dawkowanie dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia to maksymalnie 2 tabletki do 3 razy na dobę. Lek jest dostępny bez recepty.

INALDIN Gardło

INALDIN Gardło to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną benzydaminę. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który działa miejscowo, łagodząc stan zapalny i ból oraz znieczulając błony śluzowe. Wskazaniem do jego stosowania jest leczenie objawów związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła, takich jak ból, obrzęk i zaczerwienienie.

INALDIN Gardło MAX

INALDIN Gardło MAX to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w celu krótkotrwałego leczenia objawów związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła. Substancją czynną zawartą w preparacie jest chlorowodorek benzydaminy, dzięki czemu lek działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie (zmniejsza obrzęk). Produkt jest przeznaczony dla osób dorosłych. Wskazania do stosowania to objawy związane ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła, takie jak ból, zaczerwienienie i obrzęk.

Inovox Express

Inovox Express

Inovox Express to lek w postaci pastylek do ssania, który działa ekspresowo na ból gardła. Skutecznie łagodzi ból dzięki zawartości lidokainy i pomaga w zaleczeniu ostrego stanu zapalnego dzięki składnikom o działaniu antyseptycznym. Lek jest przeznaczony do miejscowego leczenia antyseptycznego stanów zapalnych zlokalizowanych w gardle i jamie ustnej. Inovox Express jest dostępny bez recepty.

Leki na ból gardła i chrypkę przy przeziębieniu lub grypie

Lista leków stosowanych w leczeniu stanów zapalnych i bólu gardła.

Zobacz także:

Ból i gorączka
Kaszel mokry
Kaszel suchy
Katar
Leki na grypę
Ospa wietrzna i półpasiec
Zapalenie oskrzeli
Zapalenie pęcherza moczowego
Zatoki
Wszystkie leki na przeziębienie i grypę
Wszystkie leki przeciwbólowe

Ból gardła najczęściej towarzyszy innym chorobom. Często jest pierwszym objawem przeziębienia czy anginy. Nie należy jednak lekceważyć przewlekłego bólu gardła, gdyż może być symptomem poważniejszych chorób, takich jak: mononukleoza, płonica, błonica, odra, ospa czy choroby nerek.

Objawy towarzyszące bólowi gardła

Ból gardła objawia się uczuciem kłucia, drapania lub pieczenia. Uczucie to nasila się przy połykaniu czy mówieniu. Często pojawia się chrypka i suchość w gardle. Błona śluzowa jest zaczerwieniona i przekrwiona. Czasem bólowi gardła towarzyszy powiększenie i bolesność węzłów chłonnych, głownie szyjnych.

Przyczyny i leczenie chorób gardła

Leczenie bólu gardła uzależnione jest od rodzaju patogenu, który wywołał stan zapalny. Domowe sposoby leczenia (syropy, herbatki, napary) przynoszą ulgę, jednak przy utrzymującym się dłużej bólu gardła należy zwrócić się do lekarza.

Wirusowe zapalenie gardła: infekcji zwykle towarzyszą kaszel, katar, bóle mięśni i stawów, czasem podwyższona temperatura. W leczeniu stosuje się środki o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. Ulgę przynoszą tabletki do ssania, zwłaszcza te o działaniu znieczulającym (np. z lidokainą), płyny od płukania gardła, spraye do nawilżania, syropy.

Bakteryjne zapalenie gardła: ma cięższy przebieg niż infekcja wirusowa i czasem jest jej powikłaniem. Wymaga zastosowania kuracji antybiotykowej. Pobranie wymazu z gardła, wykonanie posiewu materiału, a następnie antybiogramu pozwoli na rozpoznanie rodzaju bakterii i dobranie celowanego antybiotyku. Szybkość wdrożenia leczenia ma istotne znaczenie, gdyż infekcja szybko postępuje i grozi dalszymi powikłaniami: choroby uszu, krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc. Odległym powikłaniem mogą być choroby serca, nerek czy stawów.

Grzybicze zapalenie gardła: ten rodzaj infekcji pojawia się rzadko, najczęściej jako efekt uboczny antybiotykoterapii, radioterapii czy chemioterapii. Infekcji towarzyszy poranny kaszel z odkrztuszaniem galaretowatej wydzieliny oraz uczucie ciała obcego w gardle. Aby leczenie było skuteczne dobrze byłoby wykonać antymykogram i podawać leki, na które grzyby są wrażliwe. W leczeniu stosuje się środki o działaniu antyseptycznym, odkażającym i grzybobójczym. Polecane są również pasty do zębów i żele z chlorheksadyną.

Substancje stosowane przy przeziębieniu o grypie (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i wiele innych)

Ibuprofen
Kamfora
Kodeina
Kwas acetylosalicylowy
Metamizol
Paracetamol
Lipa
Rutozyd (rutyna)
Sosna
Witamina C (kwas askorbowy)

Katar i zatoki:

Fenylefryna
Ksylometazolina
Oksymetazolina
Olejek eukaliptusowy

Substancje stany zapalne i ból gardła:

Alkohol dichlorobenzylowy
Amylometakrezol
Lewomentol
Tymianek

Ospa wietrzna / półpasiec:

Acyklowir
Benzokaina
Pranobeks inozyny

Zapalenie oskrzeli:

Acetylocysteina 
Azytromycyna
Bromek ipratropiowy
Fenspiryd
Lewofloksacyna
Liść bluszczu
Meropenem
Moksyfloksacyna

Kaszel suchy i mokry:

Babka lancetowata
Butamirat
Dekstrometorfan
Fenspiryd
Gwajafenezyna

Ból gardła – więcej informacji
Jest on zazwyczaj spowodowany nasilającym się stanem zapalnym. Odpowiadają za niego w głównej mierze wirusy, które według badań są przyczyną ponad 80% przypadków stanów zapalnych gardła. Może być również wywołany przez działanie bakterii lub grzybów.  Bardzo ważną rzeczą jest umiejętne rozpoznanie przyczyny bólu, dzięki czemu będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki w celu poprawy sytuacji.
Ból spowodowany wirusami
Przy wirusowym zapaleniu  ból nasila się podczas połykania, przez co czujemy swędzenie oraz pieczenie gardła. Towarzyszy im zazwyczaj obrzęk węzłów chłonnych, katar oraz kaszel. W celu wyleczenia należy stosować środki znieczulająceodkażające oraz zapobiegające towarzyszącym bólowi objawom. Są to różnego rodzaju spraye przeciwbólowe, tabletki do ssania, syropy.
Ból spowodowany bakteriami
Zapalenie wywołane bakteriami ma zazwyczaj dużo groźniejszy przebieg niż wirusowe zapalenie. Organizm jest mocno osłabiony, ból rozchodzi się z gardła aż po uszy. Bakterie wywołują gorączkę osiągającą nawet 39°C, węzły chłonne ulegają znacznemu powiększeniu, a na migdałkach pojawia się ropa. Nie powinien natomiast pojawić się ani katar, ani kaszel. W większości przypadków kończy się zastosowaniem chemioterapeutyków, a przede wszystkim antybiotyków. Nieleczone może doprowadzić do groźnych powikłań, ponieważ bakterie szybko atakują krtań, tchawice i dolne drogi oddechowe.

Zapalenie grzybiczne

Wywołane zazwyczaj grzybami Candida albicans. Charakteryzuje się  częstym poczuciem ciała obcego w gardle, które staramy się usunąć chrząkaniem, odkrztuszaniem oraz przełykaniem śliny.  Zwalczane jest poprzez antybiotykoterapię z użyciem leków przeciwgrzybicznych.