Leki na ból gardła i chrypkę przy przeziębieniu lub grypie

Lista leków stosowanych w leczeniu stanów zapalnych i bólu gardła.

Zobacz także:

Ból i gorączka
Kaszel mokry
Kaszel suchy
Katar
Leki na grypę
Ospa wietrzna i półpasiec
Zapalenie oskrzeli
Zapalenie pęcherza moczowego
Zatoki
Wszystkie leki na przeziębienie i grypę
Wszystkie leki przeciwbólowe

Ból gardła najczęściej towarzyszy innym chorobom. Często jest pierwszym objawem przeziębienia czy anginy. Nie należy jednak lekceważyć przewlekłego bólu gardła, gdyż może być symptomem poważniejszych chorób, takich jak: mononukleoza, płonica, błonica, odra, ospa czy choroby nerek.

Objawy towarzyszące bólowi gardła

Ból gardła objawia się uczuciem kłucia, drapania lub pieczenia. Uczucie to nasila się przy połykaniu czy mówieniu. Często pojawia się chrypka i suchość w gardle. Błona śluzowa jest zaczerwieniona i przekrwiona. Czasem bólowi gardła towarzyszy powiększenie i bolesność węzłów chłonnych, głownie szyjnych.

Przyczyny i leczenie chorób gardła

Leczenie bólu gardła uzależnione jest od rodzaju patogenu, który wywołał stan zapalny. Domowe sposoby leczenia (syropy, herbatki, napary) przynoszą ulgę, jednak przy utrzymującym się dłużej bólu gardła należy zwrócić się do lekarza.

Wirusowe zapalenie gardła: infekcji zwykle towarzyszą kaszel, katar, bóle mięśni i stawów, czasem podwyższona temperatura. W leczeniu stosuje się środki o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. Ulgę przynoszą tabletki do ssania, zwłaszcza te o działaniu znieczulającym (np. z lidokainą), płyny od płukania gardła, spraye do nawilżania, syropy.

Bakteryjne zapalenie gardła: ma cięższy przebieg niż infekcja wirusowa i czasem jest jej powikłaniem. Wymaga zastosowania kuracji antybiotykowej. Pobranie wymazu z gardła, wykonanie posiewu materiału, a następnie antybiogramu pozwoli na rozpoznanie rodzaju bakterii i dobranie celowanego antybiotyku. Szybkość wdrożenia leczenia ma istotne znaczenie, gdyż infekcja szybko postępuje i grozi dalszymi powikłaniami: choroby uszu, krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc. Odległym powikłaniem mogą być choroby serca, nerek czy stawów.

Grzybicze zapalenie gardła: ten rodzaj infekcji pojawia się rzadko, najczęściej jako efekt uboczny antybiotykoterapii, radioterapii czy chemioterapii. Infekcji towarzyszy poranny kaszel z odkrztuszaniem galaretowatej wydzieliny oraz uczucie ciała obcego w gardle. Aby leczenie było skuteczne dobrze byłoby wykonać antymykogram i podawać leki, na które grzyby są wrażliwe. W leczeniu stosuje się środki o działaniu antyseptycznym, odkażającym i grzybobójczym. Polecane są również pasty do zębów i żele z chlorheksadyną.

Substancje stosowane przy przeziębieniu o grypie (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i wiele innych)

Ibuprofen
Kamfora
Kodeina
Kwas acetylosalicylowy
Metamizol
Paracetamol
Lipa
Rutozyd (rutyna)
Sosna
Witamina C (kwas askorbowy)

Katar i zatoki:

Fenylefryna
Ksylometazolina
Oksymetazolina
Olejek eukaliptusowy

Substancje stany zapalne i ból gardła:

Alkohol dichlorobenzylowy
Amylometakrezol
Lewomentol
Tymianek

Ospa wietrzna / półpasiec:

Acyklowir
Benzokaina
Pranobeks inozyny

Zapalenie oskrzeli:

Acetylocysteina 
Azytromycyna
Bromek ipratropiowy
Fenspiryd
Lewofloksacyna
Liść bluszczu
Meropenem
Moksyfloksacyna

Kaszel suchy i mokry:

Babka lancetowata
Butamirat
Dekstrometorfan
Fenspiryd
Gwajafenezyna

Ból gardła – więcej informacji
Jest on zazwyczaj spowodowany nasilającym się stanem zapalnym. Odpowiadają za niego w głównej mierze wirusy, które według badań są przyczyną ponad 80% przypadków stanów zapalnych gardła. Może być również wywołany przez działanie bakterii lub grzybów.  Bardzo ważną rzeczą jest umiejętne rozpoznanie przyczyny bólu, dzięki czemu będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki w celu poprawy sytuacji.
Ból spowodowany wirusami
Przy wirusowym zapaleniu  ból nasila się podczas połykania, przez co czujemy swędzenie oraz pieczenie gardła. Towarzyszy im zazwyczaj obrzęk węzłów chłonnych, katar oraz kaszel. W celu wyleczenia należy stosować środki znieczulająceodkażające oraz zapobiegające towarzyszącym bólowi objawom. Są to różnego rodzaju spraye przeciwbólowe, tabletki do ssania, syropy.
Ból spowodowany bakteriami
Zapalenie wywołane bakteriami ma zazwyczaj dużo groźniejszy przebieg niż wirusowe zapalenie. Organizm jest mocno osłabiony, ból rozchodzi się z gardła aż po uszy. Bakterie wywołują gorączkę osiągającą nawet 39°C, węzły chłonne ulegają znacznemu powiększeniu, a na migdałkach pojawia się ropa. Nie powinien natomiast pojawić się ani katar, ani kaszel. W większości przypadków kończy się zastosowaniem chemioterapeutyków, a przede wszystkim antybiotyków. Nieleczone może doprowadzić do groźnych powikłań, ponieważ bakterie szybko atakują krtań, tchawice i dolne drogi oddechowe.

Zapalenie grzybiczne

Wywołane zazwyczaj grzybami Candida albicans. Charakteryzuje się  częstym poczuciem ciała obcego w gardle, które staramy się usunąć chrząkaniem, odkrztuszaniem oraz przełykaniem śliny.  Zwalczane jest poprzez antybiotykoterapię z użyciem leków przeciwgrzybicznych.