Septolete

Septolete to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i antyseptycznym. Jest stosowany miejscowo w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Substancje czynne w preparacie to chlorowodorek benzydaminy i chlorek cetylpirydyniowy. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazany jest u dorosłych i dzieci od 6 lat w leczeniu podrażnienia gardła, jamy ustnej i dziąseł, w zapaleniu dziąseł oraz zapaleniu gardła i krtani. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Septolete. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Septolete pastylki twarde zawiera chlorek benzalkoniowy, który działa odkażająco i przez swoje działanie niszczy liczne rodzaje bakterii i niektóre grzyby. Lek Septolete pastylki twarde działa bezpośrednio na drobnoustroje wywołujące zakażenia, hamuje rozwój zakażenia i skutecznie łagodzi dolegliwości w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Jaki jest skład Septolete, jakie substancje zawiera?

1 pastylka twarda zawiera substancję czynną: 1,0 mg chlorku benzalkoniowy (Benzalkonii chloridum).

Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, lewomentol, olejek eteryczny miętowy, olejek eteryczny eukaliptusowy, tymol, parafina ciekła, gliceryna, olej rycynowy pierwszego tłoczenia, sorbitol, magnezu stearynian, żółcień chinolinowa (E 104), glukoza ciekła, indygotyna (E 132), tytanu dwutlenek (E 171), Capol 600 (wosk biały, wosk Carnauba, szelak), powidon, emulsja przeciwpienna ( w tym poli(dimetylosiloksan), sacharoza.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Septolete – jak stosować?

1 pastylkę ssać co 2 do 3 godziny. Dorosłym zaleca się do 8 pastylek na dobę. Pastylki nie należy połykać.

Pastylki powinno przyjmować się przez około tydzień, a w przy nie ustępowaniu dolegliwości lub ich nasileniu należy zasięgnąć porady lekarza.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ze względu na niewielkie ilości substancji czynnych w jednej pastylce możliwości przedawkowania są minimalne.

Po zażyciu większej ilości pastylek może dojść do zaburzeń żołądkowo-jelitowych – nudności, wymiotów i biegunki. W takim przypadku należy przerwać zażywanie leku, wypić dużą ilość wody lub mleka i skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Septolete – czy mogę spożywać alkohol?

Leku Septolete pastylki twarde nie należy zażywać bezpośrednio przed jedzeniem jak i jednocześnie z mlekiem.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Septolete w okresie ciąży i karmienia piersią?

Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny stosować tego leku, gdyż brak wystarczających danych o bezpieczeństwie stosowania preparatu podczas ciąży i karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Septolete

Ulotka Septolete – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Septolete przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Septolete m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Septolete w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Septolete

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Septolete? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Septolete. Podziel się doświadczeniami na forum.