Straben

Lek Straben to preparat zawierający flurbiprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działanie NLPZ polega na zmianie reakcji organizmu na ból, obrzęk i wysoką temperaturę, co przyczynia się do złagodzenia objawów. Lek Straben jest przeznaczony do krótkotrwałego łagodzenia bólu gardła u dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia. Dzięki zawartości flurbiprofenu, preparat ten skutecznie łagodzi ból gardła, co pozwala na szybsze powrót do zdrowia. Produkt Straben jest wskazany w krótkotrwałym leczeniu objawowym bólu gardła u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Straben zawiera flurbiprofen. Flurbiprofen należy do grupy leków nazywanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Leki NLPZ zapewniają ulgę zmieniając reakcję organizmu na ból, obrzęk i wysoką temperaturę. Lek Straben jest stosowany w krótkotrwałym łagodzeniu objawów bólu gardła u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Skład

– Substancją czynną leku jest flurbiprofen. Jedna pastylka twarda zawiera 8,75 mg flurbiprofenu.

– Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, magnezu stearynian (E572), aromat pomarańczowy (zawierający: substancje smakowo-zapachowo pochodzenia naturalnego, preparaty smakowo-zapachowe, maltodekstrynę kukurydzianą, skrobię zmodyfikowaną, kukurydzianą), krzemionka koloidalna bezwodna, sorbitol (E420), skrobia kukurydziana, talk (E553b).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka u dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych to jedna pastylka twarda co 3 do 6 godzin, w razie potrzeby.

Nie wolno przyjmować więcej niż 5 pastylek twardych na dobę.

Sposób podawania
• Należy przyjąć doustnie jedną pastylkę twardą i ssać powoli.
• Podczas ssania zawsze należy poruszać pastylkę twardą w jamie ustnej.

Stosowanie u dzieci
Nie podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.

Pacjenci w podeszłym wieku
Niektórzy pacjenci w podeszłym wieku mogą być bardziej podatni na działania niepożądane.

Te pastylki twarde są przeznaczone wyłącznie do krótkotrwałego stosowania. Stosować najmniejszą skuteczną liczbę pastylek twardych w najkrótszym czasie koniecznym do złagodzenia objawów. W przypadku wystąpienia podrażnienia jamy ustnej należy przerwać leczenie lekiem Straben.

Nie należy przyjmować leku Straben przez okres dłuższy niż 3 dni, chyba że lekarz zalecił takie przyjmowanie. W przypadku utrzymywania się lub nasilenia bólu lub wystąpienia nowych objawów, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przedawkowanie

Pacjent może odczuwać senność lub mdłości. W przypadku przedawkowania, pomimo dobrego samopoczucia, pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Należy unikać spożywania alkoholu w trakcie leczenia lekiem Straben, ponieważ zwiększa to ryzyko krwawienia w żołądku lub jelitach.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy przyjmować tego leku, jeśli pacjentka jest w ostatnim trymestrze ciąży.

Jeśli pacjentka jest w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Flurbiprofen może pojawić się w mleku ludzkim w bardzo małych stężeniach, dlatego należy unikać stosowania leku Straben podczas karmienia piersią.

Lek Straben należy do grupy leków, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Działanie jest odwracalne po odstawieniu leku. Jest mało prawdopodobne, aby pastylki twarde, stosowane okazjonalnie, wpływały na możliwość zajścia w ciążę; jednak, należy poinformować lekarza przed przyjęciem tego leku, jeśli pacjentka ma problemy z zajściem w ciążę.

Ulotka Straben

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Straben (forum)

Stosujesz Straben? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Straben. Podziel się doświadczeniami na forum.