Lek Straben zawiera flurbiprofen. Flurbiprofen należy do grupy leków nazywanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Leki NLPZ zapewniają ulgę zmieniając reakcję organizmu na ból, obrzęk i wysoką temperaturę. Lek Straben jest stosowany w krótkotrwałym łagodzeniu objawów bólu gardła u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.
Jaki jest skład Straben, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną leku jest flurbiprofen. Jedna pastylka twarda zawiera 8,75 mg flurbiprofenu.
– Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, magnezu stearynian (E572), aromat pomarańczowy (zawierający: substancje smakowo-zapachowo pochodzenia naturalnego, preparaty smakowo-zapachowe, maltodekstrynę kukurydzianą, skrobię zmodyfikowaną, kukurydzianą), krzemionka koloidalna bezwodna, sorbitol (E420), skrobia kukurydziana, talk (E553b).
Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: Flurbiprofen
Dawkowanie preparatu Straben – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka u dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych to jedna pastylka twarda co 3 do 6 godzin, w razie potrzeby.
Nie wolno przyjmować więcej niż 5 pastylek twardych na dobę.
Sposób podawania
• Należy przyjąć doustnie jedną pastylkę twardą i ssać powoli.
• Podczas ssania zawsze należy poruszać pastylkę twardą w jamie ustnej.
Stosowanie u dzieci
Nie podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
Pacjenci w podeszłym wieku
Niektórzy pacjenci w podeszłym wieku mogą być bardziej podatni na działania niepożądane.
Te pastylki twarde są przeznaczone wyłącznie do krótkotrwałego stosowania. Stosować najmniejszą skuteczną liczbę pastylek twardych w najkrótszym czasie koniecznym do złagodzenia objawów. W przypadku wystąpienia podrażnienia jamy ustnej należy przerwać leczenie lekiem Straben.
Nie należy przyjmować leku Straben przez okres dłuższy niż 3 dni, chyba że lekarz zalecił takie przyjmowanie. W przypadku utrzymywania się lub nasilenia bólu lub wystąpienia nowych objawów, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Pacjent może odczuwać senność lub mdłości. W przypadku przedawkowania, pomimo dobrego samopoczucia, pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Straben – czy mogę spożywać alkohol?
Należy unikać spożywania alkoholu w trakcie leczenia lekiem Straben, ponieważ zwiększa to ryzyko krwawienia w żołądku lub jelitach.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Straben w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie należy przyjmować tego leku, jeśli pacjentka jest w ostatnim trymestrze ciąży.
Jeśli pacjentka jest w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Flurbiprofen może pojawić się w mleku ludzkim w bardzo małych stężeniach, dlatego należy unikać stosowania leku Straben podczas karmienia piersią.
Lek Straben należy do grupy leków, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Działanie jest odwracalne po odstawieniu leku. Jest mało prawdopodobne, aby pastylki twarde, stosowane okazjonalnie, wpływały na możliwość zajścia w ciążę; jednak, należy poinformować lekarza przed przyjęciem tego leku, jeśli pacjentka ma problemy z zajściem w ciążę.
Ulotka Straben – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Cena - ile kosztuje Straben?
Cena Straben i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Straben.Opinie o Straben - forum pacjentów
Stosujesz Straben? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.