LABIPRAY spray to lek, który zawiera amylometakrezol i alkohol 2,4-dichlorobenzylowy. Obie substancje są antyseptykami, które mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Lek jest wskazany do miejscowego łagodzenia objawów związanych z bólem gardła bez gorączki w zakażeniu jamy ustnej i gardła o łagodnym nasileniu u dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat. Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpi poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skonsultować się z lekarzem. Lek jest dostępny bez recepty. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku LABIPRAY spray. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.
Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.
Jak działa lek LABIPRAY spray i jakie są wskazania do stosowania?
LABIPRAY spray zawiera amylometakrezol i alkohol 2, 4-dichlorobenzylowy – obie substancje są lekami antyseptycznymi, i lidokainy chlorowodorek jednowodny – miejscowy lek znieczulający do gardła.
Ten lek jest wskazany do stosowania w miejscowym łagodzeniu objawów związanych z bólem gardła bez gorączki w zakażeniu jamy ustnej i gardła o łagodnym nasileniu u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Jaki jest skład LABIPRAY spray, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi są:
Amylometakrezol 0,223 g
Alkohol 2, 4-dichlorobenzylowy 0,446 g
Lidokainy chlorowodorek jednowodny 0,693 g (odpowiada 0,600 g lidokainy)
Na 100 ml
20 ml = 76 dawek = 153 rozpylenia.
Pozostałe składniki to:
Etanol 96%
Sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E 420)
Erytrozyna (E127)
Sacharyna sodowa (E 954)
Kwas cytrynowy jednowodny
Glicerol
Lewomentol
Aromat miętowy (L-Menton, Izomenton, Mentylu octan, Izopulegol, Glikol propylenowy (E 1520), Neomentol, L-Mentol, Pulegone, Piperyton)
Aromat anyżowy (Glikol propylenowy (E 1520), Etanol, Anetol, aromaty naturalne)
Sodu wodorotlenek (do ustalenia pH)
Woda oczyszczona.
Zobacz listę produktów zawierających substancje:
Amylometakrezol.Dawkowanie preparatu LABIPRAY spray – jak stosować?
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecane dawkowanie:
– Dorośli i młodzież w wieku od 15 lat: Jedna dawka odpowiadająca 2 rozpyleniom w jamie ustnej i (lub) gardle 1 do 6 razy na dobę.
– Młodzież w wieku od 12 do 15 lat: Jedna dawka odpowiadająca 2 rozpyleniom w jamie ustnej i (lub) gardle 1 do 4 razy na dobę.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek ten nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Stosowanie tylko do jamy ustnej.
Nie wdychać przy naciskaniu na dozownik.
Jeśli objawy nie ustępują po 3 dniach, nasilają się lub jeśli wystąpi gorączka, żółto-zielona wydzielina lub trudności w połykaniu pokarmów, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Nie zaleca się długotrwałego stosowania tego leku (przez dłużej niż 5 dni), ponieważ może on powodować zmiany w naturalnej florze bakteryjnej gardła.
Instrukcja użycia:
1. Należy podnieść dozownik aerozolu.
2. Wprowadzić dozownik aerozolu do jamy ustnej i skierować na miejsce do leczenia. Nacisnąć palcem wskazującym na dozownik.
Przed pierwszym użyciem LABIPRAY spray, należy skierować dozownik aerozolu z dala od siebie i nacisnąć na dozownik kilkukrotnie aż do uzyskania jednolitej mgiełki.
Podczas stosowania aerozolu należy wstrzymać oddech.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Objawy, jakie mogą wystąpić w przypadku niewłaściwego użycia lub przedawkowania: nadmierne znieczulenie (utrata czucia) górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, bezsenność, niepokój, pobudzenie, depresja oddechowa (spowolniony oddech). Problemy z oddychaniem (duszność), ból głowy, zmęczenie, brak tolerancji na ćwiczenia, zawroty głowy i utrata przytomności mogą też wystąpić z powodu zaburzenia zwanego methemoglobinemia. Należy natychmiast udać się do lekarza lub skontaktować się z jednostką udzielającą informacji
o zatruciach, podając nazwę leku i przyjętą jego ilość.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania LABIPRAY spray – czy mogę spożywać alkohol?
Nie stosować tego leku bezpośrednio przed posiłkami ani przed przyjmowaniem napojów.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować LABIPRAY spray w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Stosowanie tego leku nie jest zalecane w ciąży.
Karmienie piersią
Stosowanie tego leku nie jest zalecane w okresie karmienia piersią.
Żródła / Bibliografia:
Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego LABIPRAY spray
Geiser Pharma S.L.
Ulotka LABIPRAY spray – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.
Sprawdź cenę i dostępność LABIPRAY spray w najbliższej aptece
Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę LABIPRAY spray
Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz LABIPRAY spray? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.