ACC Optima

ACC Optima

Tabletki na kaszel ACC Optima to lek pomagający oczyścić górne drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny oraz wspomagający odkrztuszanie. Lek mukolityczny na mokry kaszel. Zawiera acetylocysteinę, która zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej i ułatwia jej odkrztuszanie.

ACC Optima Active

ACC Optima Active

ACC Optima Active to lek zawierający substancję czynną acetylocysteinę. Jest to lek mukolityczny, który rozrzedza gęstą wydzielinę w drogach oddechowych, ułatwiając jej odkrztuszanie. Stosowany jest w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób oskrzeli i płuc, gdy konieczne jest zmniejszenie lepkości wydzieliny oskrzelowej w celu ułatwienia odkrztuszania u dorosłych. ACC Optima Active jest dostępny bez recepty.

ACC optima Hot

ACC optima Hot

ACC Optima Hot proszek do sporządzania roztworu doustnego jest produktem leczniczym stosowanym do rozrzedzania wydzieliny znajdującej się w drogach oddechowych w celu jej łatwiejszego odkrztuszenia. Lek ACC optima Hot zawiera substancję czynną acetylocysteinę. Acetylocysteina zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej i ułatwia jej odkrztuszanie.

Ambrolytin max

Ambrolytin Max to lek wykrztuśny, który zawiera substancję czynną ambroksol. Lek ten ułatwia odkrztuszanie i zmniejsza kaszel. Można go stosować u dzieci po 1 roku życia. Substancją czynną leku jest chlorowodorek ambroksolu. 5 ml syropu zawiera 15 mg ambroksolu chlorowodorku. Lek jest dostępny bez recepty.

Ambrosol Teva

Ambrosol Teva to lek dostępny bez recepty, który ma działanie wykrztuśnie i mukolityczne (rozrzedza śluz). Zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i poprawia czynność rzęsek nabłonka oddechowego, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Jest stosowany w leczeniu ostrego i przewlekłego zapalenia oskrzeli, astmy oskrzelowej, mukowiscydozy, rozedmy płuc oraz rozstrzeni oskrzeli.

Ambrosolvan

Ambrosolvan to lek o działaniu wykrztuśnym i mukolitycznym, który jest dostępny w postaci syropu. Zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i przyspiesza transport wydzieliny, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Stosowany jest w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób płuc i oskrzeli z zaburzeniami wydzielania i transportu śluzu. Jest dostępny bez recepty.

Ambroxol Aflofarm

Ambroxol Aflofarm to lek, który zawiera substancję czynną – ambroksolu chlorowodorek. Działa wykrztuśnie i zmniejsza lepkość wydzieliny w drogach oddechowych, co ułatwia ich oczyszczanie i łagodzi kaszel. Jest stosowany wspomagająco w ostrych i przewlekłych chorobach układu oddechowego przebiegających z nieprawidłową sekrecją i utrudnionym odkrztuszaniem wydzieliny oskrzelowej. Lek jest dostępny bez recepty.

Ambroxol Rivopharm

Ambroxol Rivopharm to lek z grupy mukolityków, który ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych z nadmiernej ilości śluzu. Stosowany jest w leczeniu mokrego kaszlu w ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli, które przebiegają z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu. Ambroxol Rivopharm, 30 mg/5 ml, roztwór doustny jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Lek jest dostępny bez recepty.

Bronchosol

Bronchosol

Bronchosol to lek wykrztuśny, który zawiera płynny wyciąg z ziela tymianku. Lek jest stosowany w leczeniu kaszlu towarzyszącego przeziębieniu.

Bronchosol MAXIPUREN

Bronchosol MAXIPUREN to lek roślinny w postaci kapsułek dojelitowych miękkich. Zawiera 200 mg olejku eukaliptusowego w jednej kapsułce. Jest stosowany wspomagająco w chorobach przeziębieniowych i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, które towarzyszą kaszel, katar i trudności z odkrztuszaniem lepkiego śluzu. Może być również stosowany wspomagająco w nieropnych stanach zapalnych zatok przynosowych. Lek jest dostępny bez recepty.

Deflegmin

Deflegmin to lek mukolityczny, który zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i poprawia jego transport. Dzięki temu ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Jest stosowany w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób płuc oraz oskrzeli, które przebiegają z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych. Deflegmin jest dostępny bez recepty.

Deflegmin EFFECT

Deflegmin to lek, który zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, pobudza wytwarzanie surfaktantu płucnego oraz czynność rzęsek nabłonka układu oddechowego. Lek ten zwiększa ilość wydzieliny, rozrzedza ją, wspomaga odkrztuszanie, poprawia czynność nabłonka oddechowego, wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, łagodzi kaszel, nie zaburza odruchu kaszlowego. Deflegmin jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci. Wskazania do stosowania to ostre i przewlekłe choroby płuc oraz oskrzeli przebiegające z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych. Lek jest dostępny bez recepty.

Deflegmin KIDS

Deflegmin dla dzieci, znany również jako Deflegmin Junior, to lek mukolityczny. Zawiera substancję czynną chlorowodorek ambroksolu, który zwiększa ilość wydzieliny, rozrzedza ją i poprawia czynność rzęsek nabłonka oddechowego. Lek ten wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel u dziecka. Stosuje się go w ostrych i przewlekłych chorobach płuc oraz oskrzeli, które przebiegają z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych. Deflegmin dla dzieci jest dostępny bez recepty.

Flavamed

Flavamed

Flavamed to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ambroksol. Jest to lek mukolityczny, który rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwia jej usuwanie. Stosowany jest w leczeniu mokrego kaszlu związanego z ostrymi i przewlekłymi chorobami płuc i oskrzeli, które przebiegają z zaburzeniami wytwarzania i transportu śluzu. Flavamed dostępny jest w różnych formach, takich jak tabletki i syrop.

Flavamed Max

Flavamed Max to lek mukolityczny, który jest stosowany w leczeniu mokrego kaszlu związanego z chorobami płuc i oskrzeli. Substancją czynną leku jest ambroksolu chlorowodorek. Dzięki temu, że Flavamed Max rozrzedza gęsty śluz, pacjent łatwiej może go odkrztusić. Lek jest dostępny bez recepty.

Flegamina

Flegamina to lek stosowany w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, których towarzyszy trudny do odkrztuszenia kaszel. Preparat zawiera bromheksynę, która rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych, ułatwiając jej usuwanie. Flegamina jest dostępna w postaci tabletek i syropu bez recepty.

Flegamina ambroxolum

Flegamina ambroxolum to lek dostępny bez recepty, który ma postać syropu. Substancją czynną leku jest ambroksolu chlorowodorek. Lek jest wskazany do stosowania w ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli, w których przebiegu dochodzi do zaburzenia wydzielania śluzu. Działa wykrztuśnie, upłynniając wydzielinę z dróg oddechowych, co ułatwia jej odkrztuszanie i łagodzi kaszel.

Flegamina Baby

Flegamina Baby to lek w postaci kropli doustnych, przeznaczony do stosowania u dzieci od 2 roku życia. Substancją czynną jest bromheksyna, która zmniejsza lepkość zalegającej wydzieliny poprzez bezpośredni wpływ na śluz oraz pobudzenie komórek gruczołowych. Lek znajduje zastosowanie w leczeniu mokrego kaszlu. Flegamina Baby jest dostępna bez recepty.

Flegamina Classic

Flegamina Classic to lek, którego składnikiem aktywnym jest bromoheksyny chlorowodorek. Lek ten ułatwia odkrztuszanie i oczyszczanie oskrzeli, dzięki czemu jest wskazany do stosowania w przypadku ostrej i przewlekłej choroby dróg oddechowych, przebiegającej z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. Flegamina Classic dostępna jest bez recepty.

Flegamina Fast

Flegamina Fast to lek dostępny bez recepty, który zawiera bromoheksyny chlorowodorek jako substancję czynną. Działa wykrztuśnie, upłynniając wydzielinę z dróg oddechowych, co ułatwia rzęskom transport wydzieliny oskrzelowej i usuwanie jej z płuc. Jest stosowany w leczeniu ostrych i przewlekłych schorzeń dróg oddechowych, które przebiegają z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.

Flegamina Fast Junior

Flegamina Fast Junior to lek bez recepty stosowany w chorobach dróg oddechowych, którym towarzyszą problemy z odkrztuszaniem i usuwaniem śluzu. Preparat swoje działanie opiera na chlorowodorku bromoheksyny, który posiada działanie wykrztuśne. Flegamina Fast Junior rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. Jest stosowany w kaszlu mokrym przy ostrych i przewlekłych chorobach płuc, a także oskrzeli przebiegających z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.

Flegamina junior o smaku truskawkowym

Flegamina Junior o smaku truskawkowym to lek wykrztuśny, który upłynnia wydzielinę z dróg oddechowych i ułatwia oczyszczanie oskrzeli oraz odkrztuszanie. Substancją czynną jest chlorowodorek bromoheksyny. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazaniem do stosowania leku są ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych, przebiegające z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.

Flegamina o smaku malinowym

Flegamina o smaku malinowym to lek w postaci syropu, który zawiera substancję czynną chlorowodorek bromoheksyny. Lek ma właściwości odkrztuśne, pomagając oczyścić oskrzela oraz upłynniając wydzielinę z dróg oddechowych. Jest przeznaczony do stosowania w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych, które przebiegają z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. Flegamina jest dostępna bez recepty.

Flegamina o smaku miętowym

Flegamina o smaku miętowym to lek w formie syropu, który zawiera substancję czynną chlorowodorek bromoheksyny. Działa wykrztuśnie, upłynniając wydzielinę z dróg oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie i oczyszczanie oskrzeli. Wskazany jest do stosowania w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych, które przebiegają z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. Flegamina jest dostępna bez recepty.

Fluimucil Forte

Fluimucil Forte

Fluimucil Forte to lek dostępny bez recepty, którego substancją czynną jest acetylocysteina. Jest to lek mukolityczny, który działa poprzez rozrzedzanie wydzieliny w drogach oddechowych i ułatwia jej odkrztuszanie. Stosowany jest u pacjentów z objawami zakażenia w obrębie górnych dróg oddechowych. Acetylocysteina, substancja czynna leku Fluimucil Forte, upłynnia śluz i wydzielinę śluzowo–ropną, poprzez rozrywanie wiązań dwusiarczkowych w polipeptydach śluzu w drogach oddechowych.

Fluimucil Muko

Fluimucil Muko

Fluimucil Muko, znany również jako Mufluil Forte, to roztwór do nebulizacji stosowany do ochrony przed infekcjami śluzówki nosa, jamy ustnej i gardła. Składniki aktywne to N-acetylocysteina, sól sodowa kwasu hialuronowego i olejek eteryczny tymiankowy. N-acetylocysteina zmniejsza lepkość śluzu, ułatwiając jego odkrztuszanie, nawilża śluzówkę i niweluje objawy takie jak trudność w przełykaniu, uczucie ciała obcego w gardle, łaskotanie i suchość. Wyrób medyczny Mufluil Forte jest wskazany do stosowania w przypadku ostrych lub przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie migdałków podniebiennych, gardła, krtani, tchawicy i oskrzeli, a także podczas nieżytu nosa, kaszlu, grypy, przeziębienia, zapalenia strun głosowych, zaczerwienienia, chrypki, problemów z oddychaniem czy po zabiegach laryngologicznych. Nie jestem w stanie potwierdzić, czy Fluimucil Muko jest dostępny na receptę na podstawie dostępnych informacji.

Fluimucil Muko Junior

Fluimucil Muko Junior

Fluimucil Muko Junior to lek stosowany krótkotrwale, który rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych oraz ułatwia jej odkrztuszanie u osób z objawami zakażenia w obrębie górnych dróg oddechowych. Substancją czynną leku jest acetylocysteina i można go stosować u dzieci już od 3 lat oraz osób dorosłych. Lek jest dostępny bez recepty.

Guajazyl

Guajazyl to lek wykrztuśny dostępny bez recepty. Jego substancją czynną jest gwajafenezyna, która zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i zmniejsza jego lepkość, co ułatwia odkrztuszanie. Lek jest stosowany w leczeniu kaszlu, szczególnie tego typu, który charakteryzuje się obecnością gęstej wydzieliny w drogach oddechowych.

Hedelix

Hedelix to syrop wykrztuśny, który zawiera wyciąg z liści bluszczu pospolitego. Jest stosowany w leczeniu objawowym przewlekłych stanów zapalnych oskrzeli oraz nieżytów dróg oddechowych. Działa wykrztuśnie i rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli, co pomaga zmniejszyć obrzęk błon śluzowych i ułatwia odkrztuszanie. Lek jest dostępny bez recepty.

Hedera Helix Boehringer Ingelheim

Hedera Helix Boehringer Ingelheim to lek roślinny, który zawiera wyciąg z liści bluszczu pospolitego. Jest stosowany jako środek wykrztuśny w przypadku produktywnego (tzw. mokrego) kaszlu. Lek jest dostępny bez recepty i przeznaczony dla dzieci od 2. roku życia, młodzieży oraz dorosłych.

Hedera Helix Sanofi

Hedera Helix Sanofi to lek roślinny stosowany jako środek wykrztuśny w przypadku kaszlu mokrego u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 2 lat. Substancją czynną leku jest wyciąg suchy z liści bluszczu. Lek jest dostępny bez recepty. Przyjmowanie leku powinno nastąpić zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce. W przypadku braku poprawy lub pogorszenia stanu pacjenta po upływie tygodnia, należy skontaktować się z lekarzem.

Hederasal

Hederasal

Hederasal to lek roślinny o działaniu wykrztuśnym, dostępny bez recepty. Zawiera wyciąg suchy z liści bluszczu. Jest wskazany do stosowania jako środek wykrztuśny w przypadku produktywnego (mokrego) kaszlu. Lek zmniejsza częstotliwość oraz bolesność ataków kaszlu, a także ułatwia odkrztuszanie zalegającej, gęstej wydzieliny w drogach oddechowych.

Hederasal MAX

Hederasal MAX to roślinny produkt leczniczy, który jest wskazany do stosowania jako środek wykrztuśny przy kaszlu mokrym. Lek zmniejsza częstotliwość i bolesność ataków kaszlu, przywracając komfort funkcjonowania. Substancją czynną leku jest wyciąg suchy z liścia bluszczu. Lek jest dostępny bez recepty.

Hedussin

Hedussin

Hedussin to lek wykrztuśny pochodzenia naturalnego, który zawiera suchy wyciąg z liści bluszczu. Jego działanie wykrztuśne inicjowane jest prawdopodobnie przez drażnienie błony śluzowej żołądka, następnie włókna czuciowe układu parasympatycznego stymulują odruch gruczołów błony śluzowej oskrzeli. Preparat jest wskazany do stosowania jako lek wykrztuśny w produktywnym (tzw. mokrym) kaszlu. Hedussin jest dostępny bez recepty.

Hedussin o smaku owocowym

Hedussin o smaku owocowym to lek wykrztuśny pochodzenia naturalnego, który zawiera wyciąg z liści bluszczu. Jest dostępny bez recepty. Lek jest wskazany do stosowania jako środek wykrztuśny w przypadku produktywnego, tzw. mokrego kaszlu. Nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 2 lat z powodu ryzyka nasilenia objawów ze strony układu oddechowego.

Herbion na kaszel mokry

Herbion na kaszel mokry to lek roślinny stosowany jako środek wykrztuśny w przypadku produktywnego (mokrego) kaszlu. Syrop zawiera wyciąg z liści bluszczu, który powoduje zmniejszenie lepkości śluzu w drogach oddechowych. Jest dostępny bez recepty. Wskazaniem do stosowania jest kaszel mokry.

Liść podbiału

Liść podbiału jest składnikiem wielu leków dostępnych bez recepty. Jest to produkt roślinny, który jest stosowany w formie ziół do zaparzania. Tradycyjnie jest stosowany jako środek osłaniający błony śluzowe jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych dróg oddechowych, które przebiegają z kaszlem i chrypką. Wyciąg z liści podbiału zawiera substancje śluzowe, które posiadają właściwości ochronne na błonę śluzową jamy ustnej i gardła, łagodzą kaszel.

Mucohelix

Mucohelix to lek stosowany w leczeniu objawów kaszlu i przeziębienia. Zawiera ekstrakt z liści bluszczu pospolitego, który działa wykrztuśnie, ułatwiając odkrztuszanie. Lek jest dostępny bez recepty i może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 2 roku życia. Wskazania do stosowania to kaszel, zwłaszcza suchy i drażniący, a także objawy przeziębienia.

Mucoplant na kaszel bluszcz forte

Mucoplant na kaszel bluszcz forte to roślinny produkt leczniczy, który jest stosowany jako środek wykrztuśny w przypadku mokrego kaszlu. Jest przeznaczony dla osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 6 roku życia. Lek zawiera wyciąg suchy z liści bluszczu, który pomaga w usuwaniu zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych. Jest dostępny bez recepty.

Mucosolvan

Mucosolvan to lek mukolityczny, który zawiera substancję czynną ambroksol. Ambroksol zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazaniami do stosowania Mucosolvanu są ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli przebiegające z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu.

Leki na mokry kaszel – tabletki na kaszel, pastylki do ssania, syropy i tabletki do ssania

Lista leków stosowanych w leczeniu mokrego kaszlu.

Zobacz także:

Ból gardła
Ból i gorączka
Kaszel suchy
Katar
Leki na grypę
Ospa wietrzna i półpasiec
Zapalenie oskrzeli
Zapalenie pęcherza moczowego
Zatoki
Wszystkie leki na przeziębienie i grypę

Co charakteryzuje mokry kaszel?

Kaszel mokry jest dolegliwością, która może być nieco męcząca. Nic więc dziwnego, że każdy chce pozbyć się jej, jak najszybciej. Przede wszystkim ważne jest to, aby poznać przyczyny takiego kaszlu, a mogą być one naprawdę różne. Kaszel mokry może być spowodowany przeziębieniem lub grypą i prawdopodobnie są to właśnie najczęściej spotykane objawy. Zdarza się jednak, że kaszlowi mokremu towarzyszą jeszcze inne objawy, takie jak problemy z oddychaniem czy wysoka temperatura. W takim przypadku można podejrzewać, że za taki stan rzeczy odpowiadają choroby płuc. W takim przypadku koniecznie należy zgłosić się do specjalisty, który podpowie, co trzeba zrobić. Oprócz tego warto zadbać o odpowiednie uzupełnienie apteczki. Odpowiednio dobrane leki mają przecież ogromne znaczenie.

Leczenie mokrego kaszlu

W tej chwili lekarstwa na kaszel mokry podzielić można na różne kategorie. Najczęściej są to po prostu syropy, które działają na układ oddechowy i pomagają pozbyć się zalegającej wydzieliny. Coraz częściej są to również syropy, które można pić nawet przed snem. Dodatkowo sięgnąć można po tabletki do ssania, które nie tylko łagodzą ból gardła, ale także zmniejszają ilość wydzieliny, dzięki czemu o wiele łatwiej można oddychać. Oprócz tego popularne stają się także tabletki do połykania, które regulują ilość wydzieliny. Są one bardzo praktyczne i także można przyjmować je przed snem. Przede wszystkim warto zapoznać się ze środkami, które dostępne są na naszej stronie i wybrać coś, co składem i działaniem odpowiada najlepiej.

Substancje stosowane przy przeziębieniu o grypie (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i wiele innych)

Ibuprofen
Kamfora
Kodeina
Kwas acetylosalicylowy
Metamizol
Paracetamol
Lipa
Rutozyd (rutyna)
Sosna
Witamina C (kwas askorbowy)

Katar i zatoki:

Fenylefryna
Ksylometazolina
Oksymetazolina
Olejek eukaliptusowy

Substancje stany zapalne i ból gardła:

Alkohol dichlorobenzylowy
Amylometakrezol
Lewomentol
Tymianek

Ospa wietrzna / półpasiec:

Acyklowir
Benzokaina
Pranobeks inozyny

Zapalenie oskrzeli:

Acetylocysteina 
Azytromycyna
Bromek ipratropiowy
Fenspiryd
Lewofloksacyna
Liść bluszczu
Meropenem
Moksyfloksacyna

Kaszel suchy i mokry:

Babka lancetowata
Butamirat
Dekstrometorfan
Fenspiryd
Gwajafenezyna