Ambroxol Rivopharm

Ambroxol Rivopharm to lek z grupy mukolityków, który ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych z nadmiernej ilości śluzu. Stosowany jest w leczeniu mokrego kaszlu w ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli, które przebiegają z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu. Ambroxol Rivopharm, 30 mg/5 ml, roztwór doustny jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Lek jest dostępny bez recepty. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje o leku Ambroxol Rivopharm z ulotki dla pacjenta. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania (kompletna ulotka leku i charakterystyka produktu w pliku PDF) oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Ambroxol Rivopharm i jakie są wskazania do stosowania?

Ambroxol Rivopharm zawiera substancję czynną ambroksolu chlorowodorek, która należy do grupy mukolityków (środki przeciwkaszlowe i przeciwprzeziębieniowe) ułatwiających oczyszczanie dróg oddechowych.

Ambroxol Rivopharm, 15 mg/5 ml, stosowany jest w leczeniu mokrego (produktywnego) kaszlu u dzieci w wieku od 6 do 12 lat.
Ambroxol Rivopharm, 30 mg/5 ml, stosowany jest w leczeniu mokrego (produktywnego) kaszlu u dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat.

Kaszel mokry (produktywny) jest związany z chorobami płuc oraz oskrzeli charakteryzującymi się nadmierną produkcją śluzu. Ambroxol Rivopharm działa rozrzedzając śluz oraz zmniejszając jego lepkość, dzięki czemu może być łatwiej odkrztuszony.

Jeśli po upływie 5 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Jaki jest skład Ambroxol Rivopharm, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest ambroksolu chlorowodorek.
1 ml roztworu doustnego Ambroxol Rivopharm, 15 mg/5 ml, zawiera 3 mg ambroksolu chlorowodorku.
1 ml roztworu doustnego Ambroxol Rivopharm, 30 mg/5 ml, zawiera 6 mg ambroksolu chlorowodorku.

– Pozostałe składniki to: sodu benzoesan (E211), sorbitol (Е420), sukraloza, hydroksyetyloceluloza, kwas cytrynowy jednowodny (E330), woda oczyszczona i aromat truskawkowy (501440 T) (glikol propylenowy (E1520), substancje smakowe).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Ambroxol Rivopharm – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

O ile lekarz nie zaleci inaczej, zalecana dawka Ambroxol Rivopharm to:
Ambroxol Rivopharm, 15 mg/5 ml
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat
Przyjmować 5 ml roztworu doustnego Ambroxol Rivopharm dwa do trzech razy dziennie (co odpowiada 30-45 mg ambroksolu chlorowodorku dziennie).

Dzieci w wieku poniżej 6 lat
Leku Ambroxol Rivopharm nie wolno stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Pacjenci z niewydolnością wątroby lub nerek
U pacjentów z niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością wątroby nie należy stosować leku Ominsolvan mini, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Dawka leku lub przerwy w stosowaniu mogą wymagać dostosowania.

Ambroxol Rivopharm, 30 mg/5 ml
Przez pierwsze 2 do 3 dni, przyjmować 5 ml roztworu doustnego Ambroxol Rivopharm trzy razy dziennie (co odpowiada 90 mg ambroksolu chlorowodorku dziennie).
Następnie, przyjmować 5 ml roztworu doustnego Ambroxol Rivopharm dwa razy dziennie (co odpowiada 60 mg ambroksolu chlorowodorku dziennie).
W razie potrzeby, u dorosłych dawkę można zwiększyć do 10 ml roztworu doustnego Ambroxol Rivopharm dwa razy dziennie (co odpowiada 120 mg ambroksolu chlorowodorku dziennie).

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat
Inne dawki tego leku mogą być bardziej właściwe dla dzieci w wieku 6 do 12 lat; należy się poradzić lekarza lub farmaceuty.

Dzieci w wieku poniżej 6 lat
Leku Ambroxol Rivopharm nie wolno stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Pacjenci z niewydolnością wątroby lub nerek
U pacjentów z niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością wątroby nie należy stosować leku Ambroxol Rivopharm, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Dawka leku lub przerwy w stosowaniu mogą wymagać dostosowania.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie obserwowano dotychczas swoistych objawów przedawkowania u ludzi. Na podstawie przypadków nieumyślnego przedawkowania i (lub) zgłoszeń dotyczących niewłaściwego stosowania, obserwowano objawy odpowiadające znanym działaniom niepożądanym ambroksolu chlorowodorku stosowanego w zalecanych dawkach. W przypadku przypadkowego zażycia większej niż zalecana dawki leku, należy zasięgnąć porady lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala.
Należy zabrać ze sobą ulotkę oraz pozostały roztwór doustny do lekarza lub szpitala, aby pokazać jaki lek został przyjęty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ambroxol Rivopharm – czy mogę spożywać alkohol?

Ambroxol Rivopharm powinien być przyjmowany po posiłkach, ale może być przyjmowany w trakcie posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ambroxol Rivopharm w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Ambroksol przenika przez łożysko do płodu. Nie należy stosować leku Ambroxol Rivopharm w trakcie ciąży, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Karmienie piersią
Ambroksol przenika do mleka ludzkiego. Nie zaleca się stosowania leku Ambroxol Rivopharm u kobiet karmiących piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Ambroxol Rivopharm

Actavis Group PTC ehf.

Ulotka Ambroxol Rivopharm – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Ambroxol Rivopharm przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Ambroxol Rivopharm, 15 mg/5 ml, roztwór doustny (Ambroxoli hydrochloridum)

Ściągnij lub podejrzyj dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 260.02 KB

Ambroxol Rivopharm, 30 mg/5 ml, roztwór doustny (Ambroxoli hydrochloridum)

Ściągnij lub podejrzyj dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 260.02 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ambroxol Rivopharm m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Ambroxol Rivopharm, 15 mg/5 ml, roztwór doustny (Ambroxoli hydrochloridum)

Ściągnij lub podejrzyj dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 260.02 KB

Ambroxol Rivopharm, 30 mg/5 ml, roztwór doustny (Ambroxoli hydrochloridum)

Ściągnij lub podejrzyj dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 260.02 KB

Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Ambroxol Rivopharm w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Ambroxol Rivopharm

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Ambroxol Rivopharm? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Ambroxol Rivopharm. Podziel się doświadczeniami na forum.