Ambroxol Rivopharm

Ambroxol Rivopharm to lek z grupy mukolityków, który ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych z nadmiernej ilości śluzu. Stosowany jest w leczeniu mokrego kaszlu w ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli, które przebiegają z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu. Ambroxol Rivopharm, 30 mg/5 ml, roztwór doustny jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Lek jest dostępny bez recepty.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Ambroxol Rivopharm zawiera substancję czynną ambroksolu chlorowodorek, która należy do grupy mukolityków (środki przeciwkaszlowe i przeciwprzeziębieniowe) ułatwiających oczyszczanie dróg oddechowych.

Ambroxol Rivopharm, 15 mg/5 ml, stosowany jest w leczeniu mokrego (produktywnego) kaszlu u dzieci w wieku od 6 do 12 lat.
Ambroxol Rivopharm, 30 mg/5 ml, stosowany jest w leczeniu mokrego (produktywnego) kaszlu u dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat.

Kaszel mokry (produktywny) jest związany z chorobami płuc oraz oskrzeli charakteryzującymi się nadmierną produkcją śluzu. Ambroxol Rivopharm działa rozrzedzając śluz oraz zmniejszając jego lepkość, dzięki czemu może być łatwiej odkrztuszony.

Jeśli po upływie 5 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Skład

– Substancją czynną leku jest ambroksolu chlorowodorek.
1 ml roztworu doustnego Ambroxol Rivopharm, 15 mg/5 ml, zawiera 3 mg ambroksolu chlorowodorku.
1 ml roztworu doustnego Ambroxol Rivopharm, 30 mg/5 ml, zawiera 6 mg ambroksolu chlorowodorku.

– Pozostałe składniki to: sodu benzoesan (E211), sorbitol (Е420), sukraloza, hydroksyetyloceluloza, kwas cytrynowy jednowodny (E330), woda oczyszczona i aromat truskawkowy (501440 T) (glikol propylenowy (E1520), substancje smakowe).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

O ile lekarz nie zaleci inaczej, zalecana dawka Ambroxol Rivopharm to:
Ambroxol Rivopharm, 15 mg/5 ml
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat
Przyjmować 5 ml roztworu doustnego Ambroxol Rivopharm dwa do trzech razy dziennie (co odpowiada 30-45 mg ambroksolu chlorowodorku dziennie).

Dzieci w wieku poniżej 6 lat
Leku Ambroxol Rivopharm nie wolno stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Pacjenci z niewydolnością wątroby lub nerek
U pacjentów z niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością wątroby nie należy stosować leku Ominsolvan mini, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Dawka leku lub przerwy w stosowaniu mogą wymagać dostosowania.

Ambroxol Rivopharm, 30 mg/5 ml
Przez pierwsze 2 do 3 dni, przyjmować 5 ml roztworu doustnego Ambroxol Rivopharm trzy razy dziennie (co odpowiada 90 mg ambroksolu chlorowodorku dziennie).
Następnie, przyjmować 5 ml roztworu doustnego Ambroxol Rivopharm dwa razy dziennie (co odpowiada 60 mg ambroksolu chlorowodorku dziennie).
W razie potrzeby, u dorosłych dawkę można zwiększyć do 10 ml roztworu doustnego Ambroxol Rivopharm dwa razy dziennie (co odpowiada 120 mg ambroksolu chlorowodorku dziennie).

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat
Inne dawki tego leku mogą być bardziej właściwe dla dzieci w wieku 6 do 12 lat; należy się poradzić lekarza lub farmaceuty.

Dzieci w wieku poniżej 6 lat
Leku Ambroxol Rivopharm nie wolno stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Pacjenci z niewydolnością wątroby lub nerek
U pacjentów z niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością wątroby nie należy stosować leku Ambroxol Rivopharm, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Dawka leku lub przerwy w stosowaniu mogą wymagać dostosowania.

Przedawkowanie

Nie obserwowano dotychczas swoistych objawów przedawkowania u ludzi. Na podstawie przypadków nieumyślnego przedawkowania i (lub) zgłoszeń dotyczących niewłaściwego stosowania, obserwowano objawy odpowiadające znanym działaniom niepożądanym ambroksolu chlorowodorku stosowanego w zalecanych dawkach. W przypadku przypadkowego zażycia większej niż zalecana dawki leku, należy zasięgnąć porady lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala.
Należy zabrać ze sobą ulotkę oraz pozostały roztwór doustny do lekarza lub szpitala, aby pokazać jaki lek został przyjęty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ambroxol Rivopharm powinien być przyjmowany po posiłkach, ale może być przyjmowany w trakcie posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Ambroksol przenika przez łożysko do płodu. Nie należy stosować leku Ambroxol Rivopharm w trakcie ciąży, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Karmienie piersią
Ambroksol przenika do mleka ludzkiego. Nie zaleca się stosowania leku Ambroxol Rivopharm u kobiet karmiących piersią.

Ulotka Ambroxol Rivopharm

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Ambroxol Rivopharm (forum)

Stosujesz Ambroxol Rivopharm? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Ambroxol Rivopharm. Podziel się doświadczeniami na forum.