Leki na katar – tabletki, syropy, spray, krople na katar

Lista leków stosowanych w leczeniu kataru.

Zobacz także:

Ból gardła
Ból i gorączka
Kaszel mokry
Kaszel suchy
Leki na grypę
Ospa wietrzna i półpasiec
Zapalenie oskrzeli
Zapalenie pęcherza moczowego
Zatoki
Wszystkie leki na przeziębienie i grypę

Katar – inaczej nieżyt nosa – jest to stan zapalny błony śluzowej nosa. Wyróżnia się kilka rodzajów kataru, rozróżniając je według przyczyny powstawania. Są to m.in. infekcje i alergie. Charakterystycznym objawem jest wydzielanie śluzu z nosa, dodatkowo często występują objawy towarzyszące takie jak uczucie zatkanego nosa, kichanie, złe samopoczucie czy drapanie w gardle. Aby wykryć przyczynę kataru warto dokładnie obserwować objawy, ponieważ to one wskażą nam kierunek leczenia.

Jak leczyć katar?

Mówi się, że leczony katar trwa siedem dni, a nieleczony tydzień. Warto jednak stosować leczenie, ponieważ nieleczony katar w wyjątkowych przypadkach może prowadzić do powikłań. Często też ciągła potrzeba wydmuchiwania nosa w chusteczkę przeszkadza nam w wykonywaniu codziennych obowiązków. Wtedy z pomocą przychodzą różnego rodzaju preparaty. Jeśli mamy do czynienia z katarem spowodowanym infekcją, to najpopularniejszymi sposobami leczenia są różnego rodzaju krople i spray’e. Charakteryzują się one bardzo szybkim działaniem na objawy przeziębienia, często powowdują natychmiastowe udrożnienie nosa. Należy jednak przestrzegać instrukcji stosowania i nie przedłużać czasu używania leku (zazwyczaj są to 3-4 dni).

Istnieją też tabletki i maści na objawy przeziębienia. Te drugie zazwyczaj zawierają mentol i kamforę. Poleca się stosowanie ich na noc przez wsmarowanie odpowiedniej ilości w plecy i klatkę piersiową. Podczas kuracji lekami warto też wspomagać się domowymi sposobami takimi jak gorące kąpiele, moczenie stóp, inhalacje czy jedzenie czosnku. W przypadku kataru spowodowanego alergią najlepiej byłoby unikać substancji, która wywołuje objawy. Jeśli nie jest to możliwe – należy udać się do lekarza specjalisty w celu ustalenia odpowiedniego leczenia.

Substancje stosowane przy przeziębieniu o grypie (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i wiele innych)

Ibuprofen
Kamfora
Kodeina
Kwas acetylosalicylowy
Metamizol
Paracetamol
Lipa
Rutozyd (rutyna)
Sosna
Witamina C (kwas askorbowy)

Katar i zatoki:

Fenylefryna
Ksylometazolina
Oksymetazolina
Olejek eukaliptusowy

Substancje stany zapalne i ból gardła:

Alkohol dichlorobenzylowy
Amylometakrezol
Lewomentol
Tymianek

Ospa wietrzna / półpasiec:

Acyklowir
Benzokaina
Pranobeks inozyny

Zapalenie oskrzeli:

Acetylocysteina 
Azytromycyna
Bromek ipratropiowy
Fenspiryd
Lewofloksacyna
Liść bluszczu
Meropenem
Moksyfloksacyna

Kaszel suchy i mokry:

Babka lancetowata
Butamirat
Dekstrometorfan
Fenspiryd
Gwajafenezyna