Leki na katar
Leki na katar – tabletki, syropy, spray, krople na katar
Lista leków stosowanych w leczeniu kataru.
Katar – inaczej nieżyt nosa – jest to stan zapalny błony śluzowej nosa. Wyróżnia się kilka rodzajów kataru, rozróżniając je według przyczyny powstawania. Są to m.in. infekcje i alergie. Charakterystycznym objawem jest wydzielanie śluzu z nosa, dodatkowo często występują objawy towarzyszące takie jak uczucie zatkanego nosa, kichanie, złe samopoczucie czy drapanie w gardle. Aby wykryć przyczynę kataru warto dokładnie obserwować objawy, ponieważ to one wskażą nam kierunek leczenia.
Jak leczyć katar?
Mówi się, że leczony katar trwa siedem dni, a nieleczony tydzień. Warto jednak stosować leczenie, ponieważ nieleczony katar w wyjątkowych przypadkach może prowadzić do powikłań. Często też ciągła potrzeba wydmuchiwania nosa w chusteczkę przeszkadza nam w wykonywaniu codziennych obowiązków. Wtedy z pomocą przychodzą różnego rodzaju preparaty. Jeśli mamy do czynienia z katarem spowodowanym infekcją, to najpopularniejszymi sposobami leczenia są różnego rodzaju krople i spray’e. Charakteryzują się one bardzo szybkim działaniem na objawy przeziębienia, często powowdują natychmiastowe udrożnienie nosa. Należy jednak przestrzegać instrukcji stosowania i nie przedłużać czasu używania leku (zazwyczaj są to 3-4 dni).
Istnieją też tabletki i maści na objawy przeziębienia. Te drugie zazwyczaj zawierają mentol i kamforę. Poleca się stosowanie ich na noc przez wsmarowanie odpowiedniej ilości w plecy i klatkę piersiową. Podczas kuracji lekami warto też wspomagać się domowymi sposobami takimi jak gorące kąpiele, moczenie stóp, inhalacje czy jedzenie czosnku. W przypadku kataru spowodowanego alergią najlepiej byłoby unikać substancji, która wywołuje objawy. Jeśli nie jest to możliwe – należy udać się do lekarza specjalisty w celu ustalenia odpowiedniego leczenia.