Acatar

Acatar jest stosowany w obrzęku błon śluzowych, występującym w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa, alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, zapaleniu zatok przynosowych.

Acatar Acti Form

Lek stosuje się doraźne w łagodzeniu objawów obrzęku błony śluzowej nosa występujących w przeziębieniu, grypie lub w alergicznym nieżycie nosa (katar sienny). 1 kapsułka zawiera: 12,2 mg fenylefryny chlorowodorku (Phenylephrini hydrochloridum)

Acatar Acti-Tabs

Acatar Acti Tabs

Acatar Acti-Tabs to lek stosowany w zapaleniu błony śluzowej nosa i doraźnie w katarze alergicznym. Lek dwie substancje czynne: pseudoefedrynę i triprolidynę. Acatar Acti-Tabs jest szczególnie polecany w obrzękach powstałych w okolicy błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych.

Acatar Care

Acatar Care to innowacyjny aerozol do nosa, który zawiera substancję czynną oksymetazolinę oraz dodatek kwasu hialuronowego. Lek ten działa potrójnie: błyskawicznie odblokowuje nos, działa przeciwzapalnie, hamując dalszy rozwój objawów, a także chroni śluzówkę nosa. Jest zalecany do stosowania w trakcie obrzęku błon śluzowych występującego w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa, naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa, alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, zapaleniu zatok przynosowych, zapaleniu trąbki słuchowej oraz zapaleniu ucha środkowego. Acatar Care jest dostępny bez recepty.

Acatar Care Kids

Acatar Care Kids to lek w postaci aerozolu do nosa przeznaczony dla dzieci w wieku od 1 do 6 lat. Zawiera substancję czynną oksymetazolinę, która zwęża naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęk błony śluzowej i ilość wytwarzanej wydzieliny, co ułatwia oddychanie. Lek jest stosowany w przypadku obrzęku błon śluzowych nosa w przebiegu ostrego zapalenia błony śluzowej nosa, naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej nosa, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok przynosowych, zapalenia trąbki słuchowej, zapalenia ucha środkowego. Acatar Care Kids jest dostępny bez recepty.

Acatar Control

Acatar Control

Acatar Control to aerozol do nosa, którego substancją czynną jest oksymetazolina. Lek ten działa poprzez zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa, co ułatwia oddychanie. Jest stosowany w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa w ostrym zapaleniu błony śluzowej, alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, zapaleniu zatok przynosowych oraz zapaleniu trąbki słuchowej ucha środkowego połączonym z przeziębieniem. Lek jest dostępny bez recepty.

Acatar Zatoki

Acatar Zatoki

Acatar Zatoki to produkt leczniczy w postaci tabletek powlekanych stosowany w zwalczaniu objawów takich jak ból i niedrożność zatok, katar, ból głowy. Jest to preparat o działaniu ogólnym zawierający niesteroidowy lek przeciwzapalny ibuprofen w połączeniu z pseudoefedryną.

Actifed

Actifed to lek dostępny bez recepty, który łagodzi objawy przeziębienia. Składa się z trzech substancji czynnych: triprolidyny, pseudoefedryny i dekstrometorfanu. Triprolidyna jest lekiem przeciwalergicznym, który zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, wyciek z nosa, świąd i kichanie. Pseudoefedryna zmniejsza przekrwienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych, a dekstrometorfan działa przeciwkaszlowo. Actifed jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci od 7 lat w celu łagodzenia objawów towarzyszących stanom zapalnym górnych dróg oddechowych.

Agrypin

Agrypin to lek bez recepty stosowany w leczeniu krótkotrwałym u osób, u których wystąpiło przeziębienie, grypa lub zapalenie zatok przynosowych. Produkt leczniczy łączy w sobie siłę działania trzech substancji aktywnych, którymi są paracetamol, pseudoefedryna i dekstrometorfan. Lek skutecznie łagodzi objawy grypy i zapalenia zatok. Agrypin pomaga zwalczyć m.in. gorączkę, ból głowy, katar i niedrożność zatok.

Alcep

Alcep

Alcep to syrop, który jest stosowany w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Działa wykrztuśnie i łagodzi kaszel, a także zwalcza bakterie będące przyczyną choroby. Składnik aktywny to wyciąg z cebuli. Lek jest dostępny bez recepty.

Alchinal

Alchinal

Alchinal to lek roślinny, który zawiera wyciągi z jeżówki purpurowej i czosnku. Te składniki mają wpływ na system immunologiczny organizmu. Lek jest zalecany do stosowania wspomagająco w infekcjach dróg oddechowych, takich jak przeziębienia, katar czy stany zapalne gardła. Alchinal jest dostępny bez recepty.

Anosin

Anosin to lek dostępny bez recepty, który zawiera fenylefrynę. Fenylefryna, poprzez skurcz drobnych naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa, zmniejsza jej obrzęk, ułatwiając oddychanie i zmniejszając ilość wydzieliny z nosa. Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat. Anosin jest wskazany do doraźnego łagodzenia objawów obrzęku błony śluzowej nosa występujących w przeziębieniu, grypie lub w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa (katar sienny).

Apap Przeziębienie CAPS

Apap Przeziębienie CAPS to lek w kapsułkach, który skutecznie zwalcza objawy przeziębienia i grypy. Zmniejsza gorączkę, łagodzi ból głowy, bóle mięśni i bóle kostno-stawowe, a także udrażnia nos i likwiduje katar. Substancjami czynnymi leku są paracetamol (500mg) i chlorowodorek fenylefryny (6,1mg). Lek jest dostępny bez recepty. Wskazaniem do stosowania leku jest krótkotrwałe łagodzenie objawów przeziębienia, grypy i zakażeń grypopodobnych.

Apselan

Apselan

Apselan to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną pseudoefedrynę. Jest stosowany w objawowym leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, które mogą występować w przebiegu przeziębienia, grypy lub alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Lek jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Działa poprzez zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej górnych dróg oddechowych, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku i ilości wydzieliny oraz udrożnienia nosa.

Argol Essenza Balsamica

Argol Essenza Balsamica to preparat roślinny o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i antyseptycznym. Zawiera składniki esencji karmelitańskiej oraz olejki tymianku, mięty oraz mentol, które odpowiadają za szeroki zakres zastosowania preparatu. Jest stosowany w ostrym zapaleniu migdałków podniebiennych, przewlekłym, zanikowym zapaleniu śluzówki gardła, przewlekłym nawracającym zapaleniu krtani oraz zatok przynosowych. Jest dostępny bez recepty.

Aromatol Hot żel

Aromatol

Aromatol Hot żel to preparat o miejscowym działaniu rozgrzewającym. Stosowany jest do nacierania klatki piersiowej i pleców w bólach towarzyszących schorzeniom górnych dróg oddechowych. Dzięki działaniu olejków eterycznych (inhalacje) ułatwia również oddychanie. Jest pomocniczo stosowany w zapaleniu oskrzeli, przeziębieniu, katarze, a także w schorzeniach reumatycznych. Jest dostępny bez recepty.

Bronchosol MAXIPUREN

Bronchosol MAXIPUREN to lek roślinny w postaci kapsułek dojelitowych miękkich. Zawiera 200 mg olejku eukaliptusowego w jednej kapsułce. Jest stosowany wspomagająco w chorobach przeziębieniowych i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, które towarzyszą kaszel, katar i trudności z odkrztuszaniem lepkiego śluzu. Może być również stosowany wspomagająco w nieropnych stanach zapalnych zatok przynosowych. Lek jest dostępny bez recepty.

Cerugrip

Cerugrip to lek stosowany w celu łagodzenia objawów przeziębienia lub grypy. Łączy on działanie trzech substancji czynnych: paracetamolu, pseudoefedryny oraz dekstrometorfanu. Dzięki temu zwalcza ból, obniża gorączkę, udrażnia nos i redukuje katar oraz działa przeciwkaszlowo. Lek jest dostępny bez recepty i przeznaczony jest zarówno dla dorosłych, jak i dzieci powyżej 6 roku życia.

Choligrip Menthol Active

Choligrip Menthol Active to lek dostępny bez recepty, który jest wskazany do krótkotrwałego, objawowego leczenia grypy lub przeziębienia. Przebiega on z gorączką, dreszczami, bólem głowy, bólem gardła, zapaleniem błony śluzowej nosa (katarem). Lek zawiera trzy składniki aktywne: paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, kwas askorbowy oraz fenylefrynę. Choligrip Menthol Active jest dostępny w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego.

Choligrip na noc

Choligrip na noc to lek dostępny bez recepty, który ma postać syropu. Zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, prometazynę i dekstrometorfan. Lek ten łagodzi objawy towarzyszące przeziębieniom i grypie, takie jak bóle głowy, bóle gardła, gorączka, katar oraz suchy, drażniący kaszel. Jest przeznaczony do stosowania przed snem w celu zmniejszenia objawów utrudniających prawidłowy sen.

Coldrex Junior C

Coldrex Junior C to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który obkurcza naczynia krwionośne błony śluzowej nosa i zmniejsza jej przekrwienie, a w wyniku tego udrożnia nos i zatoki. Lek zawiera witaminę C. Coldrex Junior C stosuje się do krótkotrwałego, objawowego leczenia grypy lub przeziębienia, przebiegających z gorączką, dreszczami, bólem głowy, bólem gardła, nieżytem nosa (katarem) u dzieci w wieku 6-12 lat.

Coldrex KTR

Coldrex KTR to lek dostępny bez recepty, stosowany w celu łagodzenia objawów przeziębienia i grypy. Zawiera paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, fenylefrynę, która udrażnia nos, oraz witaminę C. Lek jest dostępny w formie tabletek oraz proszku do sporządzania roztworu doustnego. Wskazany jest do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12 lat.

Coldrex MaxGrip

Coldrex MaxGrip to lek stosowany w objawowym leczeniu przeziębienia i grypy. Zawiera połączenie kilku substancji aktywnych, dzięki czemu działa przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo, udrażnia nos, ułatwia odkrztuszanie oraz pobudza za pomocą kofeiny. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci wieku powyżej 12 lat. Jest dostępny bez recepty.

Coldrex MaxGrip C

Coldrex MaxGrip C

Coldrex MaxGrip C to lek stosowany w objawowym leczeniu przeziębienia i grypy. Zawiera połączenie kilku substancji aktywnych, dzięki czemu działa przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo, udrażnia nos, ułatwia odkrztuszanie oraz pobudza za pomocą kofeiny. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat. Jest dostępny bez recepty.

Coldrex MaxGrip o smaku cytrynowym

Coldrex MaxGrip o smaku cytrynowym to lek dostępny bez recepty, który ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jest to preparat złożony, który zawiera paracetamol, fenylefrynę oraz witaminę C. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego, objawowego leczenia grypy lub przeziębienia, które przebiegają z gorączką, dreszczami, bólem głowy, bólem gardła, nieżytem nosa (katarem). Produkt jest dostępny w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego.

Coldrex Menthol Active

Coldrex Menthol Active to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w celu złagodzenia objawów przeziębienia i grypy. Składniki aktywne leku działają przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz udrażniają nos. Coldrex Menthol Active jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat.

Coryzalia

Coryzalia to lek homeopatyczny stosowany w leczeniu stanów nieżytowych górnych dróg oddechowych zarówno o etiologii wirusowej, jak i alergicznej. Jest skuteczny w leczeniu objawów takich jak katar (nieżyt błony śluzowej nosa), katar sienny, czy zapalenie zatok. Lek jest dostępny bez recepty.

Derhotill

Derhotill

Derhotill to maść, która zawiera kamforę, olejek terpentynowy, olejek eukaliptusowy, mentol i tymol. Jest to lek o działaniu rozgrzewającym i łagodzącym bóle mięśniowe. Maść stosowana na skórę klatki piersiowej działa na zasadzie inhalacji, ułatwiając oddychanie w katarze i nieżytach górnych dróg oddechowych. Derhotill jest wskazany do stosowania pomocniczo w schorzeniach górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy katar i kaszel, a także do nacierania w bólach mięśniowych i nerwobólach występujących w przebiegu przeziębienia. Jest dostępny bez recepty.

Envil katar

Envil katar

Envil Katar to lek w postaci aerozolu do nosa, który łagodzi katar, udrażnia nos oraz ułatwia oddychanie przy nieżytach nosa – także o podłożu alergicznym i przy zapaleniu zatok. Dodatkowo preparat wykazuje także działanie przeciwbakteryjne. Lek jest dostępny bez recepty.

Febrisan

Febrisan

Febrisan to lek bez recepty, który jest zalecany w krótkotrwałym leczeniu objawów przeziębienia i grypy. Składa się z trzech aktywnych składników: paracetamolu, fenylefryny oraz witaminy C. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, fenylefryna zmniejsza obrzęk i przekrwienie błon śluzowych nosa, ułatwiając oddychanie, a witamina C pokrywa zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C występujące podczas przeziębienia i grypy. Wskazany jest do stosowania u osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia.

Febrisan Tabs

Febrisan Tabs to lek o złożonym składzie, dostępny bez recepty. Każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu, 25 mg kofeiny i 5 mg fenylefryny. Lek ma właściwości przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu objawów przeziębienia i grypy, takich jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar oraz obrzęk błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.

Febrisan Zatoki

Febrisan Zatoki

Febrisan Zatoki to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów przeziębienia i grypy. Składniki aktywne leku to paracetamol, kwas askorbowy (witamina C) i fenylefryny chlorowodorek. Lek pomaga zwalczyć gorączkę, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar oraz obrzęk błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Przed zażyciem proszek należy rozpuścić w szklance gorącej wody.

Flixonase Nasule

Flixonase Nasule to lek w postaci kropli do nosa, który zawiera substancję czynną flutykazon. Jest to glikokortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym, który jest stosowany miejscowo na błonę śluzową nosa. Lek jest wskazany do leczenia polipów nosa i związanej z nimi obturacji przewodów nosowych. Flixonase Nasule jest dostępny wyłącznie na receptę.

Fluxin

Fluxin to lek dostępny bez recepty, który jest wskazany do łagodzenia objawów przeziębienia, grypy i infekcji górnych dróg oddechowych u dorosłych i młodzieży powyżej 15 lat. Produkt wykazuje potrójne działanie farmakologiczne: przeciwhistaminowe, które zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych i łzawienie oczu, a także hamuje odruch kichania; działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (bóle głowy, bóle mięśni) dzięki paracetamolu; oraz działanie uzupełniające niedobory kwasu askorbowego w organizmie. Fluxin jest dostępny w postaci granulatu do sporządzenia roztworu doustnego.

Gripblocker Express

Gripblocker Express

Gripblocker Express to lek dostępny bez recepty, stosowany do krótkotrwałego leczenia objawów przeziębienia i grypy. Składa się z paracetamolu, dekstrometorfanu oraz pseudoefedryny. Lek łagodzi takie objawy jak gorączka, zapchany nos czy suchy kaszel. Jest wskazany do doraźnego leczenia objawów przeziębienia, grypy, stanów grypopodobnych, zapalenia zatok przynosowych takich jak: gorączka, katar, kaszel, ból głowy, ból gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe.

Gripex

Gripex

Lek dostępny bez recepty, przeznaczony do doraźnego stosowania w celu leczenia objawów przeziębienia, grypy i stanów grypopodobnych, takich jak: gorączka i dolegliwości bólowe.

Gripex ActiCaps

Gripex ActiCaps to lek złożony, który skutecznie łagodzi objawy przeziębienia i grypy. Preparat zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, kofeinę i fenylefrynę. Paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, kofeina pobudza układ nerwowy, a fenylefryna przywraca drożność nosa i zatok. Gripex ActiCaps jest dostępny bez recepty.

Gripex Hot Zatoki

Gripex Hot Zatoki

Gripex Hot Zatoki to lek wieloskładnikowy o kompleksowym działaniu podczas przeziębienia, grypy czy stanów grypopodobnych a także w zapaleniu zatok obocznych nosa. Lek zawiera 4 substancje aktywne: paracetamol, pseudoefedrynę, dekstrometorfan i chlorfeneaminę. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, przeciwkaszlowo, udrożnia przewody nosowe i ujścia zatok obocznych nosa, zmniejsza ilość wydzieliny śluzowej oraz przekrwienie i obrzęk śluzówki przewodów nosowych. Jest dostępny bez recepty.

Gripex Max

Gripex Max

Gripex Max to lek, który zawiera paracetamol, kofeinę i pseudoefedrynę. Zgodnie z ulotką leku, Gripex Max jest stosowany w bólach różnego pochodzenia, takich jak bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe i stawowe, a także w stanach zapalnych dróg oddechowych z towarzyszącym katarze i gorączce.

Gripex Noc

Gripex Noc

Gripex Noc to lek, który stosuje się przed snem, ponieważ oprócz skutecznego działania na objawy przeziębienia i grypy, umożliwia regenerujący sen. Substancjami czynnymi preparatu Gripex Noc są: paracetamol, pseudoefedryna, dekstrometorfan i chlorofeniramina. Lek ten łagodzi bóle towarzyszące infekcjom, w tym bóle gardła, ból głowy, bóle mięśni oraz bóle kostno-stawowe, usuwa gorączkę i stan podgorączkowy. Gripex Noc zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, udrożnia przewody nosowe i zmniejsza ilość wydzieliny śluzowej. Lek jest dostępny bez recepty.

Leki na katar – tabletki, syropy, spray, krople na katar

Lista leków stosowanych w leczeniu kataru.

Zobacz także:

Ból gardła
Ból i gorączka
Kaszel mokry
Kaszel suchy
Leki na grypę
Ospa wietrzna i półpasiec
Zapalenie oskrzeli
Zapalenie pęcherza moczowego
Zatoki
Wszystkie leki na przeziębienie i grypę

Katar – inaczej nieżyt nosa – jest to stan zapalny błony śluzowej nosa. Wyróżnia się kilka rodzajów kataru, rozróżniając je według przyczyny powstawania. Są to m.in. infekcje i alergie. Charakterystycznym objawem jest wydzielanie śluzu z nosa, dodatkowo często występują objawy towarzyszące takie jak uczucie zatkanego nosa, kichanie, złe samopoczucie czy drapanie w gardle. Aby wykryć przyczynę kataru warto dokładnie obserwować objawy, ponieważ to one wskażą nam kierunek leczenia.

Jak leczyć katar?

Mówi się, że leczony katar trwa siedem dni, a nieleczony tydzień. Warto jednak stosować leczenie, ponieważ nieleczony katar w wyjątkowych przypadkach może prowadzić do powikłań. Często też ciągła potrzeba wydmuchiwania nosa w chusteczkę przeszkadza nam w wykonywaniu codziennych obowiązków. Wtedy z pomocą przychodzą różnego rodzaju preparaty. Jeśli mamy do czynienia z katarem spowodowanym infekcją, to najpopularniejszymi sposobami leczenia są różnego rodzaju krople i spray’e. Charakteryzują się one bardzo szybkim działaniem na objawy przeziębienia, często powowdują natychmiastowe udrożnienie nosa. Należy jednak przestrzegać instrukcji stosowania i nie przedłużać czasu używania leku (zazwyczaj są to 3-4 dni).

Istnieją też tabletki i maści na objawy przeziębienia. Te drugie zazwyczaj zawierają mentol i kamforę. Poleca się stosowanie ich na noc przez wsmarowanie odpowiedniej ilości w plecy i klatkę piersiową. Podczas kuracji lekami warto też wspomagać się domowymi sposobami takimi jak gorące kąpiele, moczenie stóp, inhalacje czy jedzenie czosnku. W przypadku kataru spowodowanego alergią najlepiej byłoby unikać substancji, która wywołuje objawy. Jeśli nie jest to możliwe – należy udać się do lekarza specjalisty w celu ustalenia odpowiedniego leczenia.

Substancje stosowane przy przeziębieniu o grypie (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i wiele innych)

Ibuprofen
Kamfora
Kodeina
Kwas acetylosalicylowy
Metamizol
Paracetamol
Lipa
Rutozyd (rutyna)
Sosna
Witamina C (kwas askorbowy)

Katar i zatoki:

Fenylefryna
Ksylometazolina
Oksymetazolina
Olejek eukaliptusowy

Substancje stany zapalne i ból gardła:

Alkohol dichlorobenzylowy
Amylometakrezol
Lewomentol
Tymianek

Ospa wietrzna / półpasiec:

Acyklowir
Benzokaina
Pranobeks inozyny

Zapalenie oskrzeli:

Acetylocysteina 
Azytromycyna
Bromek ipratropiowy
Fenspiryd
Lewofloksacyna
Liść bluszczu
Meropenem
Moksyfloksacyna

Kaszel suchy i mokry:

Babka lancetowata
Butamirat
Dekstrometorfan
Fenspiryd
Gwajafenezyna