Nasometin

12345678910
(389 ocen, średnia: 5,77 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Nasometin – lek na katar sienny

Katar, w szczególności sienny, a także w postaci nieżytu nosa, jest wyjątkowo męczącą dolegliwością. Przez obrzęk śluzówki nie tylko zostaje zmniejszone światło otworów nosowych, ale cały czas zalega i schodzi też płyn, który utrudnia oddychanie. W takich sytuacjach pomagają kortykosteroidy, takie jak Nasometin.

Na tej stronie odnajdziecie Państwo wszystkie niezbędne informacje, które warto wiedzieć o prezentowanym preparacie. Stąd można zaczerpnąć wiedzy dot. wskazań, składu i dawkowania produktu, a także dowiedzieć się, jaka jest cena aerozolu w poszczególnych aptekach, czy podlega on refundacji, czy też, jakie są skutki przedawkowania lub stosowania w ciąży albo okresie karmienia piersią. Zawarliśmy również informacje o tym, czy na rynku dostępne są zamienniki, a także jakie są opinie pacjentów, którzy używali tego leku. Nie zabrakło również ulotki, w której są szczegółowe dane dotyczące produktu, a także charakterystyki produktu leczniczego.

Działanie i wskazania

Czym jest lek Nasometin?
Prezentowany preparat jest glikokortykosteroidem, mającym działanie przeciwzapalne, który stosuje się miejscowo na błonę śluzową. Kortykosteroidem, będącym substancją czynną, w przypadku leku Nasometin jest furoinian mometazonu.

Rozpylany w nosie może złagodzić stan zapalny śluzówki, objawiający się obrzękiem i podrażnieniem, kichaniem, świądem, a także uczuciem zatkanego nosa i ściekaniem wodnistego wycieku.

W jakim celu stosuje się Nasometin?
Preparat ten jest zalecany w przypadku kataru siennego (inaczej – alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa) i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa (nieżytu). Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci od 3 lat.

Objawy kataru siennego występują w różne pory roku, gdyż jest on reakcją na pylenie roślin (drzew, krzewów, traw, chwastów), a także grzybów i pleśni. Natomiast symptomy nieżytu nosa pojawiają się niezależnie od pory roku, będąc skutkiem nadwrażliwości na czynniki alergiczne, jak roztocza, sierść lub naskórek zwierząt, pióra i niektóre produkty spożywcze.

Działanie leku Nasometin polega na zmniejszeniu obrzęku i podrażnienia śluzówki nosa, co łagodzi kichanie, świąd, a także udrażnia otwory nosowe, ograniczając również wodnisty wyciek z nosa.
Oprócz tego środek ten stosowany jest na polipy nosa u osób dorosłych w wieku co najmniej 18 lat. Polipami nazywamy niewielkie narośla wewnątrz nosa, pojawiające się zazwyczaj w obu nozdrzach. Lek Nasometin działa przeciwzapalnie, dzięki czemu polipy ulegają obkurczeniu, a nos zostaje udrożniony, co ułatwia oddychanie.

REKLAMA

Skład

Substancja czynna: .

Czynną substancją produktu jest furoinian mometazonu. Każde rozpylenie zawiera 50 mg jednowodnego furoinianu mometazonu.

Wśród pozostałych składników są: celuloza mikrokrystaliczna, karmeloza sodowa, glicerol, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, polisorbat 80, benzalkoniowy chlorek, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Używając preparatu, należy zawsze stosować się do wskazań lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Nie wolno używać leku w większych dawkach i dłużej niż zostało to zalecone.

Leczenie kataru siennego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa
U dorosłych i dzieci powyżej 12 lat zaleca się dwie dawki na każdy otwór nosowy raz na dobę. Jeśli nastąpi poprawa, lekarz może zalecić zmniejszenie dobowej dozy. W przypadku jednak braku pozytywnej reakcji dawka może zostać zwiększona do 4 rozpyleń do każdego otworu nosowego na 24 godziny.

U dzieci od 3 do 11 lat zaleca się po jednym rozpyleniu na każdy otwór nosowy na dobę.

Lek Nasometin może przynieść ulgę już po 12 godzinach od pierwszego zastosowania, jednak pełen efekt leczniczy najczęściej jest widoczny po mniej więcej dwóch dniach od rozpoczęcia kuracji.
Wskazane jest, aby w przypadku silnych objawów kataru siennego rozpylać aerozol jeszcze przed początkiem sezonu pylenia. Kurację zazwyczaj można zakończyć wraz z zakończeniem okresu pylenia.

Polipy nosa
Leczenie lekiem Nasometin w przypadku polipów nosa można stosować wyłącznie u osób powyżej 18 roku życia. Jako dawkę początkową zaleca się dwa rozpylenia na każdy otwór nosowy na dobę.

Jeśli po około 5 czy 6 tygodniach polip nie ulegnie zmniejszeniu, lekarz może kazać zwiększyć dawkę do dwóch rozpyleń na jeden otwór dwa razy na 24 godziny. W przypadku zauważenia poprawy, doza może zostać zmniejszona. Jeśli natomiast po 5 czy 6 tygodniach od zwiększenia dawki stan chorego się nie poprawi, wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

REKLAMA

Przedawkowanie

Należy zwrócić się do lekarza, jeśli przypadkowo zastosowano większą niż zalecona dawkę leku.

Leczenie lekiem Nasometin w przypadku polipów nosa można stosować wyłącznie u osób powyżej 18 roku życia. Jako dawkę początkową zaleca się dwa rozpylenia na każdy otwór nosowy na dobę.

Jeśli po około 5 czy 6 tygodniach polip nie ulegnie zmniejszeniu, lekarz może kazać zwiększyć dawkę do dwóch rozpyleń na jeden otwór dwa razy na 24 godziny. W przypadku zauważenia poprawy, doza może zostać zmniejszona. Jeśli natomiast po 5 czy 6 tygodniach od zwiększenia dawki stan chorego się nie poprawi, wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Brak danych na temat stosowania Nasometin z jedzeniem i piciem.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Brak danych dotyczących przenikania furoinianu mometazonu do mleka matki. W związku z tym, jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa ją lub planuje albo też jest w okresie karmienia piersią, przed zastosowaniem leku Nasometin powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Cena

Sprawdź ile kosztuje Nasometin.

Opinie pacjentów - forum o lekach

2 OPINIE O LEKU

  1. Nie polecam. Zgodnie z zaleceniami lekarza stosuje od trzech dni, ale niestety nie widzę żadnej poprawy. Nos nie został udrożniony choćby w minimalnym stopniu.

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.