Substancja czynna: Mometazon

Mometazon – lek o działaniu przeciwzapalnym do stosowania miejscowego, glikokortykosteroid. Wykazuje również działanie przeciwświądowe, immunosupresyjne oraz obkurczające naczynia krwionośne. Mechanizm działania mometazonu polega na hamowaniu uwalniania mediatorów reakcji alergicznej. Mometazon wskazany jest w leczeniu objawów alergicznego i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa, polipów nosa oraz wszelkich stanów zapalnych i świądu skóry (m.in. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca). Mometazon w preparatach leczniczych występuje w postaci furoinianu mometazonu. 

Mometazon dostępny jest w postaci kremu, maści, roztworu/emulsji na skórę i aerozolu do nosa. Należy unikać stosowania mometazonu na uszkodzoną skórę, a także długotrwałego stosowania leku na duże powierzchnie w dużych ilościach, ponieważ istnieje możliwość wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. 

Możliwe działania niepożądane: Po podaniu donosowym może wystąpić krwawienie z nosa, owrzodzenie nosa, podrażnienie nosa, zapalenie gardła, zakażenie górnych dróg oddechowych, ból głowy. Po podaniu miejscowym może pojawić się suchość skóry, podrażnienie skóry, zapalenie skóry, potówki i teleangiektazje. 

 

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik