Mometaxon

Lek Mometaxon ma postać maści do stosowania na skórę. Lek ten zawiera substancję czynną mometazonu furoinian, który jest kortykosteroidem o silnym działaniu przeznaczonym do stosowania miejscowego. Mometaxon zastosowany na skórę działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurcza naczynia krwionośne.

Wskazania
Mometaxon stosuje się w leczeniu wszelkich stanów zapalnych i świądu skóry, reagujących na leczenie miejscowe glikokortykosteroidami, takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry oraz kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia lub alergiczne.

Jaki jest skład Mometaxon, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest mometazonu furoinian.
1 g maści zawiera 1 mg mometazonu furoinianu.

– Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: glikol heksylenowy, wosk biały, glikolu propylenowego monopalmitynostearynian, wazelina biała, kwas fosforowy stężony, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Mometaxon – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Mometaxon jest przeznaczony do stosowania na skórę.

Zalecana dawka to:
Mometaxon należy stosować raz na dobę.

Sposób stosowania:
Cienką warstwę leku Mometaxon należy nakładać na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry.
Lek zaleca się w leczeniu zmian w przypadku suchej, łuszczącej się i spierzchniętej skóry.
Nie stosować na skórę wokół oczu i na powieki.

Czas stosowania:
Należy unikać stosowania leku Mometaxon długotrwale (dłużej niż 3 tygodnie) lub na dużą powierzchnię (więcej niż 20% powierzchni ciała).
Stosowanie na twarz nie powinno trwać dłużej niż 5 dni.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Mometaxon jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dzieci w wieku poniżej 2 lat
Ze względu na brak wystarczających danych, lek Mometaxon nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Dzieci w wieku 2 lat i starsze
Nie ma wystarczających badań klinicznych, dotyczących bezpieczeństwa stosowania u dzieci leków zawierających mometazon przez okres dłuższy niż 3 tygodnie.

U dzieci lek Mometaxon należy stosować przez najkrótszy możliwy okres leczenia oraz stosować najmniejszą możliwą dawkę, zapewniającą skuteczne leczenie.

U dzieci w wieku 2 lat i starszych czas trwania leczenia wynosi maksymalnie 3 tygodnie, a w przypadku stosowania na skórę twarzy 5 dni. Lek Mometaxon należy stosować u dzieci tylko na małe powierzchnie skóry (mniej niż 10% powierzchni ciała).

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent (lub inna osoba) przypadkowo połknie lek, nie powinno to wywołać żadnych zaburzeń.
Jednak w razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jeśli lek jest stosowany częściej niż jest to zalecane lub na dużych powierzchniach ciała, może to wpływać na czynność niektórych hormonów; u dzieci może być przyczyną zaburzeń wzrastania i rozwoju.

Jeśli pacjent nie stosował leku zgodnie z zaleceniami, stosował lek zbyt często i (lub) przez długi czas, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.

Długotrwałe miejscowe stosowanie kortykosteroidów może doprowadzić do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-kora nadnerczy i w konsekwencji do niewydolności nadnerczy.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Mometaxon – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Mometaxon w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Jeśli lekarz przepisze lek kobiecie w ciąży lub karmiącej piersią, powinna ona unikać stosowania dużych dawek i stosować ten lek przez możliwie krótki czas.

Ciąża
W okresie ciąży lek Mometaxon można stosować jedynie według ścisłych zaleceń lekarza.
Jak w przypadku stosowania wszystkich kortykosteroidów, należy pamiętać, że u kobiet w ciąży lek może przenikać przez łożysko i zaburzać wzrost nienarodzonego dziecka.

Karmienie piersią
W okresie karmienia piersią lek Mometaxon można stosować jedynie według ścisłych zaleceń lekarza. Jeśli lekarz uzna, że leczenie większymi dawkami lub przez dłuższy czas jest bezwzględnie konieczne, wówczas należy przerwać karmienie piersią.

Nie wolno stosować leku na okolice sutków.

Ulotka Mometaxon – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Mometaxon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz