Mometasone Sandoz

12345678910
(1 ocen, średnia: 6,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Mometasone Sandoz zawiera substancję czynną mometazonu furoinian, który należy do leków z grupy kortykosteroidów (lub steroidów) do stosowania miejscowego. Kortykosteroidy stosowane miejscowo można podzielić według mocy lub siły działania na 4 grupy: o łagodnym, umiarkowanym, silnym i bardzo silnym działaniu. Mometasone Sandoz zawiera kortykosteroid o silnym działaniu.

U dorosłych i dzieci w wieku co najmniej 2 lat lek Mometasone Sandoz jest stosowany w celu zmniejszenia objawów wywoływanych przez niektóre zapalne choroby skóry, takie jak łuszczyca (z wyłączeniem rozległej łuszczycy pospolitej) i atopowe zapalenie skóry. Krem Mometasone Sandoz stosuje się na ogół w leczeniu bardzo suchej, łuszczącej się i pękającej skóry. Nie spowoduje on wyleczenia choroby, ale powinien pomóc w złagodzeniu jej objawów.

REKLAMA

Skład

Substancja czynna: .

Substancją czynną jest mometazonu furoinian. Każdy gram kremu zawiera 1 mg mometazonu furoinianu.

Pozostałe składniki to: glikol heksylenowy, woda oczyszczona, wosk biały, glikolu propylenowego monopalmitynostearynian, alkohol stearylowy, makrogolu 20 eter cetostearylowy, tytanu dwutlenek (E171), glinu oktenylobursztynian skrobi, kwas fosforowy rozcieńczony 10%, wazelina biała [zawierająca butylohydroksytoluen (E 321)].

Dawkowanie

Mometasone Sandoz jest przeznaczony do stosowania na skórę.

Lek przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego.
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lekarz będzie oceniać przebieg leczenia w regularnych odstępach czasu.

Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku oraz dzieci w wieku od 2 lat
Raz na dobę należy delikatnie nanieść cienką warstwę kremu na zmienione chorobowo miejsca na skórze.

Należy stosować tylko niewielką ilość leku.

Krem nałożony na czubek palca (pomiędzy końcem palca wskazującego osoby dorosłej a jego pierwszym zgięciem) wystarcza do pokrycia powierzchni skóry dwukrotnie większej niż dłoń osoby dorosłej. Nigdy nie należy stosować większej ilości kremu ani częściej niż zalecił lekarz lub farmaceuta.

Szczególne środki ostrożności
– Nie stosować na skórę twarzy dłużej niż przez 5 dni.
– U dzieci nie stosować kremu na jakąkolwiek część ciała dłużej niż przez 5 dni.
– Nie stosować kremu pod pieluchą, gdyż ułatwia ona przenikanie leku przez skórę i może spowodować działania niepożądane.
– Nie stosować kremu na duże powierzchnie ciała (ponad 20% powierzchni ciała) lub przez długi czas (np. codziennie przez ponad 3 tygodnie).
– Nie stosować na skórę wokół oczu ani na powieki.
– Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, nie należy przykrywać leczonego miejsca bandażem ani opatrunkiem. Zwiększa to wchłanianie leku i nasila ewentualne działania niepożądane.

Leczonych obszarów skóry u dzieci lub na twarzy nie należy przykrywać bandażem ani plastrem.
– Nie stosować kremu na skórę twarzy beż ścisłej kontroli lekarza.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania leku Mometasone Sandoz u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Dzieci w wieku 2 lat i starsze
Nie stosować kremu u dzieci w wieku powyżej 2 lat na jakąkolwiek część ciała bez ścisłej kontroli lekarza. Nie stosować kremu na powierzchnię większą niż 10% powierzchni ciała dziecka.

REKLAMA

Przedawkowanie

Jeśli pacjent (lub inna osoba) przypadkowo połknie krem, nie powinno to wywołać żadnych zaburzeń.

Jednak w razie obaw należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jeśli krem stosowany jest częściej niż to zalecane lub na dużych powierzchniach ciała, może to wpływać na czynność niektórych hormonów. U dzieci może być przyczyną zaburzeń wzrastania i rozwoju.

Jeśli pacjent nie stosował kremu zgodnie z zaleceniami, stosował zbyt często i (lub) przez długi czas, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie dotyczy.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią mogą rozpocząć stosowanie leku Mometasone Sandoz jedynie według ścisłych zaleceń lekarza.

Jeśli lekarz przepisze lek kobiecie w ciąży lub karmiącej piersią, powinna ona unikać stosowania dużych dawek i stosować ten lek przez możliwie krótki czas. Leku Mometasone Sandoz nie należy nakładać na skórę piersi bezpośrednio przed karmieniem piersią.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne


Charakterystyka, właściwości farmakologiczne


Opinie pacjentów - forum o lekach

1 OPINIA O LEKU

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.