Konsultacja merytoryczna:

Mometasone Sandoz

Mometasone Sandoz zawiera substancję czynną mometazonu furoinian, który należy do leków z grupy kortykosteroidów (lub steroidów) do stosowania miejscowego. Kortykosteroidy stosowane miejscowo można podzielić według mocy lub siły działania na 4 grupy: o łagodnym, umiarkowanym, silnym i bardzo silnym działaniu. Mometasone Sandoz zawiera kortykosteroid o silnym działaniu.

U dorosłych i dzieci w wieku co najmniej 2 lat lek Mometasone Sandoz jest stosowany w celu zmniejszenia objawów wywoływanych przez niektóre zapalne choroby skóry, takie jak łuszczyca (z wyłączeniem rozległej łuszczycy pospolitej) i atopowe zapalenie skóry. Krem Mometasone Sandoz stosuje się na ogół w leczeniu bardzo suchej, łuszczącej się i pękającej skóry. Nie spowoduje on wyleczenia choroby, ale powinien pomóc w złagodzeniu jej objawów.

Jaki jest skład Mometasone Sandoz, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest mometazonu furoinian. Każdy gram kremu zawiera 1 mg mometazonu furoinianu.

Pozostałe składniki to: glikol heksylenowy, woda oczyszczona, wosk biały, glikolu propylenowego monopalmitynostearynian, alkohol stearylowy, makrogolu 20 eter cetostearylowy, tytanu dwutlenek (E171), glinu oktenylobursztynian skrobi, kwas fosforowy rozcieńczony 10%, wazelina biała [zawierająca butylohydroksytoluen (E 321)].

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Mometasone Sandoz – jak stosować ten lek?

Mometasone Sandoz jest przeznaczony do stosowania na skórę.

Lek przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego.
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lekarz będzie oceniać przebieg leczenia w regularnych odstępach czasu.

Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku oraz dzieci w wieku od 2 lat
Raz na dobę należy delikatnie nanieść cienką warstwę kremu na zmienione chorobowo miejsca na skórze.

Należy stosować tylko niewielką ilość leku.

Krem nałożony na czubek palca (pomiędzy końcem palca wskazującego osoby dorosłej a jego pierwszym zgięciem) wystarcza do pokrycia powierzchni skóry dwukrotnie większej niż dłoń osoby dorosłej. Nigdy nie należy stosować większej ilości kremu ani częściej niż zalecił lekarz lub farmaceuta.

Szczególne środki ostrożności
– Nie stosować na skórę twarzy dłużej niż przez 5 dni.
– U dzieci nie stosować kremu na jakąkolwiek część ciała dłużej niż przez 5 dni.
– Nie stosować kremu pod pieluchą, gdyż ułatwia ona przenikanie leku przez skórę i może spowodować działania niepożądane.
– Nie stosować kremu na duże powierzchnie ciała (ponad 20% powierzchni ciała) lub przez długi czas (np. codziennie przez ponad 3 tygodnie).
– Nie stosować na skórę wokół oczu ani na powieki.
– Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, nie należy przykrywać leczonego miejsca bandażem ani opatrunkiem. Zwiększa to wchłanianie leku i nasila ewentualne działania niepożądane.

Leczonych obszarów skóry u dzieci lub na twarzy nie należy przykrywać bandażem ani plastrem.
– Nie stosować kremu na skórę twarzy beż ścisłej kontroli lekarza.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania leku Mometasone Sandoz u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Dzieci w wieku 2 lat i starsze
Nie stosować kremu u dzieci w wieku powyżej 2 lat na jakąkolwiek część ciała bez ścisłej kontroli lekarza. Nie stosować kremu na powierzchnię większą niż 10% powierzchni ciała dziecka.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent (lub inna osoba) przypadkowo połknie krem, nie powinno to wywołać żadnych zaburzeń.

Jednak w razie obaw należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jeśli krem stosowany jest częściej niż to zalecane lub na dużych powierzchniach ciała, może to wpływać na czynność niektórych hormonów. U dzieci może być przyczyną zaburzeń wzrastania i rozwoju.

Jeśli pacjent nie stosował kremu zgodnie z zaleceniami, stosował zbyt często i (lub) przez długi czas, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Mometasone Sandoz – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Mometasone Sandoz w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią mogą rozpocząć stosowanie leku Mometasone Sandoz jedynie według ścisłych zaleceń lekarza.

Jeśli lekarz przepisze lek kobiecie w ciąży lub karmiącej piersią, powinna ona unikać stosowania dużych dawek i stosować ten lek przez możliwie krótki czas. Leku Mometasone Sandoz nie należy nakładać na skórę piersi bezpośrednio przed karmieniem piersią.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

Ulotka Mometasone Sandoz – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Mometasone Sandoz, 1 mg/g, krem (Mometasoni furoas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 138.16 KB


Mometasone Sandoz, 1 mg/g, maść (Mometasoni furoas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 135.46 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Mometasone Sandoz m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Mometasone Sandoz, 1 mg/g, krem (Mometasoni furoas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 9 razy

Rozmiar plku 146.53 KB


Mometasone Sandoz, 1 mg/g, maść (Mometasoni furoas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 9 razy

Rozmiar plku 146.58 KB

Cena - ile kosztuje Mometasone Sandoz?

Cena Mometasone Sandoz i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Mometasone Sandoz.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Mometasone Sandoz? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

1 komentarz do “Mometasone Sandoz”

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie A-Derma Rheacalm kojący krem do skóry suchej (Opakowanie: 40 ml)Przyczyny nadmiernej nadwrażliwości skóry, powodującej liczne podrażnienia, mogą powodować takie czynniki ja wpływ środowiska, pikantne jedzenie, przewlekły stres czy gwałtowne…

Zastosowanie Kneipp krem do rąk (Opakowanie: 75 ml)Kneipp krem do rąk (Opakowanie: 75 ml) to pielęgnacyjny krem do rąk, zawierający ekstrakt z orzechów makadamia oraz masłem Shea, przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry…

Zastosowanie Zatogrip Baby (Opakowanie: 120 ml)Zatogrip Baby (Opakowanie: 120 ml) to specjalistyczny środek spożywczy przeznaczenia medycznego stworzony z myślą o dzieciach powyżej 1. Roku życia borykających się z nieżytami nosa czy zatok.
Preparat przeznaczony jest do przyjmowania…

Ascofer (Opakowanie: 50 ) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

Zastosowanie Anaftin Żel na afty (Opakowanie: 8 ml)Anaftin Żel na afty (Opakowanie: 8 ml) to wyrób medyczny przeznaczony do leczenia aft występujących jednostkowo w obrębie jamy ustnej. Działa na owrzodzenia aftowe, uszkodzenia błony śluzowej, aftowe…