Alumag

Alumag to lek, który zmniejsza kwaśność soku żołądkowego poprzez zobojętnienie kwasu solnego. Jest stosowany w przypadku zgagi i nadkwaśności. Składnikami aktywnymi są: tlenek glinu uwodniony oraz wodorotlenek magnezu. Lek jest przeznaczony do stosowania doustnego, przed użyciem tabletki należy pokruszyć lub rozgryźć. Alumag jest dostępny bez recepty.

Amol

Amol

Amol to tradycyjny lek w postaci płynu, który zawiera mieszaninę olejków eterycznych. Jest dostępny bez recepty. Może być stosowany zarówno zewnętrznie, na skórę, jak i wewnętrznie, doustnie. Wewnętrznie stosowany jest w łagodnych dolegliwościach trawiennych jako środek rozkurczający. Zewnętrznie stosowany na skórę działa rozgrzewająco i powoduje przekrwienie skóry.

Bioprazol

Bioprazol

Lek o właściowściach ochronnych i przeciwrefluksowych. Ogranicza szkodliwy wpływ kwasu solnego na ściany żołądka, hamuje jego wydzielanie. Produkt leczniczy pomocny w profilaktyce i kuracji choroby wrzodowej i refluksu żołądkowo-jelitowego.

Boldaloin

Boldaloin

Boldaloin to lek dostępny bez recepty, który zawiera boldynę oraz wyciąg suchy z aloesu. Boldyna to alkaloid pochodzenia roślinnego, który zwiększa wydzielanie i przepływ żółci oraz wydzielanie soku żołądkowego. Wyciąg z aloesu zawiera glikozydy antrachinonowe o działaniu przeczyszczającym. Preparat stosuje się tradycyjnie w niestrawności z uczuciem pełności w jamie brzusznej, zaburzeniach wydzielania żółci i soku żołądkowego, w łagodnych skurczowych zaburzeniach żołądkowo-jelitowych oraz w łagodnych zaparciach (związanych ze zmianą diety, miejsca pobytu) w celu regulacji częstości wypróżnień.

Carbo medicinalis VP

Carbo Medicinalis VP to lek dostępny bez recepty, który zawiera jako substancję czynną węgiel aktywny. Jest to sproszkowany węgiel aktywowany, który wykazuje silne właściwości adsorpcyjne. Stosowany jest w leczeniu biegunek, niestrawności i wzdęć oraz w zatruciach lekami i innymi związkami chemicznymi, ale zawsze po porozumieniu z lekarzem. Produkt leczniczy przeznaczony jest dla dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Cholesol

Cholesol

Cholesol to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w leczeniu objawów niestrawności. Działa żółciopędnie i spazmolitycznie, ułatwiając odpływ żółci. Składniki aktywne to ekstrakt z mniszka i wyciąg z kocanki, jałowca i kruszyny, które są odpowiedzialne za działanie żółciotwórcze i żółciopędne. Lek jest dostępny w postaci płynu doustnego.

Cholitol

Cholitol

Cholitol to tradycyjny lek roślinny w postaci płynu doustnego, który jest dostępny bez recepty. Składnikami czynnymi są nalewka z kłączy kurkumy, sok z korzenia mniszka, nalewka kozłkowa, nalewka miętowa, nalewka z karczocha i nalewka z liści pokrzyku. Wskazaniem do stosowania leku są zaburzenia trawiennych. Preparat zaleca się stosować doraźnie w niestrawności.

Cynacholin

Cynacholin

Cynacholin to lek roślinny dostępny bez recepty, który występuje w postaci płynu doustnego. Jego substancją czynną jest wodno-etanolowy wyciąg gęsty z ziela karczocha. Preparat pobudza wydzielanie żółci, co działa żółciopędnie i łagodzi objawy niestrawności, takie jak uczucie pełności w jamie brzusznej i wzdęcia. Cynacholin jest zalecany do stosowania u dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat.

Cynarex

Cynarex

Lek obniżający poziom cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi (profilaktyka miażdżycy) oraz tradycyjnie w niestrawności. Preparat stosowany jest w niestrawności i osłabieniu wydzielania żółci. Pomocniczo w hipercholesterolemii jako środek obniżający poziom cholesterolu.

Digestiol

Digestiol to lek w formie kapsułek, który zawiera jako substancję czynną wyciąg z ziela karczochów (cynaryna). Jest stosowany tradycyjnie jako środek żółciopędny. Digestiol jest wskazany do tradycyjnego stosowania w dolegliwościach związanych z zaburzeniami trawienia tłuszczu oraz w innych objawach, takich jak niestrawność, uczucie pełności, odbijania, wzdęcia, nudności. Skuteczność tego leku w wymienionych wskazaniach opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i zgromadzonym doświadczeniu.

Digestonic

Digestonic

Digestonic to lek dostępny bez recepty, który jest tradycyjnie stosowany w niestrawności. Zawiera naturalne składniki, takie jak ziele dziurawca, kwiat rumianku, liść mięty pieprzowej, kłącze rzewienia, owoc róży, owoc kolendry siewnej i owoc kopru włoskiego. Preparat pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa wiatropędnie, rozkurczająco i żółciopędnie. Zaleca się przyjmować go 3 razy dziennie po 1 łyżeczce preparatu w 1/4 szklanki wody.

Enterosol

Enterosol

Enterosol to lek roślinny w postaci płynu doustnego. Składniki aktywne to wyciągi z kory dębu, kory wierzby, ziela szałwii, ziela bylicy boże drzewko, ziela tymianku i ziela krwawnika. Lek jest stosowany wspomagająco w niestrawności, zwłaszcza po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. Enterosol jest dostępny bez recepty.

Esomeprazol Alugastrin

Esomeprazol Alugastrin to lek zawierający ezomeprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszanie ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Jest zalecany do krótkotrwałego leczenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie. Lek jest dostępny na receptę.

Famidyna

Famidyna to lek zawierający substancję czynną famotydynę, która jest inhibitorem receptorów histaminowych H2. Działa poprzez hamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku, co pomaga w leczeniu objawów nadkwasowości soku żołądkowego, takich jak zgaga czy niestrawność. Jest stosowany w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także w zapaleniu przełyku wywołanym refluksowym zapaleniem żołądkowo-przełykowym. Famidyna jest dostępna na receptę.

FAMOTYDYNA Ranigast

Famotydyna Ranigast to lek, który zawiera famotydynę, należącą do grupy leków nazywanych antagonistami receptora H2. Lek hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, a jego działanie utrzymuje się przez 10 do 12 godzin. Wskazaniem do stosowania leku jest krótkotrwałe, objawowe leczenie dolegliwości żołądkowych, niezwiązanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego, takich jak niestrawność, zgaga i nadkwaśność. Jest dostępny bez recepty.

Gastal (o smaku miętowym)

Gastal o smaku miętowym to lek dostępny bez recepty, który działa zobojętniająco na nadmiar kwasu solnego w soku żołądkowym. Oddziałuje ochronnie na błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest stosowany w dolegliwościach takich jak zgaga, zarzucanie wsteczne treści żołądkowej do przełyku. Wskazany jest do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia.

Gastranin Zdrovit

Gastranin Zdrovit to lek w postaci tabletek musujących, który jest stosowany w objawowym leczeniu dolegliwości dyspeptycznych, takich jak zgaga, niestrawność, nadkwaśność, niezwiązanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego. Substancją czynną leku jest ranitydyna, która hamuje wydzielanie kwasu solnego oraz pepsyny w żołądku. Działanie tej substancji utrzymuje się nawet przez 12 godzin. Lek jest dostępny bez recepty.

Gastrobonisol

Gastrobonisol to preparat ziołowy w postaci kropli, który wspomaga proces trawienia i utrzymanie prawidłowego funkcjonowania układu jelitowego. Tradycyjnie stosowany jest pomocniczo w zaburzeniach trawiennych spowodowanych niedostatecznym wydzielaniem soków trawiennych, w tym soku żołądkowego i żółci. Lek stosuje się objawowo w niestrawności. Gastrobonisol jest dostępny bez recepty.

Gaviscon Advance

Gaviscon Advance to lek dostępny bez recepty, który należy do grupy leków nazywanych “środkami hamującymi refluks żołądkowo-przełykowy”. Tworzy on ochronną warstwę utrzymującą się na powierzchni treści żołądkowej, co skutecznie zapobiega cofaniu się kwaśnej treści do przełyku. Jest stosowany w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga i niestrawność, na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży. Może być również stosowany u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku.

Gaviscon Duo

Gaviscon Duo to lek, który jest często stosowany do łagodzenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga, odbijanie i niestrawność. Działa poprzez tworzenie ochronnej warstwy na powierzchni treści żołądkowej, co zapobiega cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej z żołądka. Składniki czynne leku to alginian sodu, wodorowęglan sodu oraz węglan wapnia. Gaviscon Duo jest dostępny bez recepty.

Gaviscon o smaku mięty

Gaviscon o smaku mięty to lek dostępny bez recepty, który ma postać tabletek do rozgryzania i żucia. Składa się z trzech substancji czynnych: alginianu sodu, wodorowęglanu sodu oraz węglanu wapnia. Lek ten tworzy ochronną warstwę na powierzchni treści żołądkowej, co zapobiega cofaniu się kwaśnej treści z żołądka. Jest wskazany do stosowania w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga, odbijanie, niestrawność, na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży.

Gaviscon o smaku mięty saszetki

Gaviscon o smaku mięty to lek dostępny bez recepty, który tworzy ochronną warstwę utrzymującą się na powierzchni treści żołądkowej. Ta warstwa zapobiega cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej z żołądka, co powoduje zmniejszenie bólu i uczucia dyskomfortu w gardle i jamie ustnej. Lek jest wskazany do stosowania w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga, odbijanie i niestrawność, na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży. Może być również stosowany u osób z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku.

Gaviscon o smaku mięty TAB

Gaviscon o smaku mięty TAB to lek dostępny bez recepty, przeznaczony do leczenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Objawy te obejmują zgagę, odbijanie i niestrawność, które mogą występować na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży. Lek tworzy ochronną warstwę na powierzchni treści żołądkowej, co zapobiega cofaniu się kwaśnej treści z żołądka, zmniejszając tym samym ból i uczucie dyskomfortu w gardle i jamie ustnej.

Guttae Stomachicae

Guttae Stomachicae to tradycyjny produkt leczniczy roślinny dostępny w postaci kropli doustnych. Stosuje się go jako środek pobudzający wydzielanie soków trawiennych w zaburzeniach trawienia, a także w niestrawności, wzdęciach i braku łaknienia. Lek jest dostępny bez recepty. Ze względu na zawartość alkoholu, nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia.

Hepacontrol

HepaControl to suplement diety w postaci kapsułek, przeznaczony do stosowania u osób dorosłych. Preparat zawiera fosfolipidy sojowe: cholinę i fosfatydylocholinę. Hamuje stłuszczenia i włóknienia wątroby, uczestniczy w trawieniu tłuszczów i wchłanianiu rozpuszczalnych w nich witamin oraz zmniejsza wrażliwość komórek na toksyny. Jest dostępny bez recepty.

Hepatosan fix

Hepatosan fix

Hepatosan fix to produkt leczniczy w postaci ziół do zaparzania. Jest stosowany tradycyjnie w niestrawnościach i przy niedostatecznym wydzielaniu żółci. Składniki aktywne to ziele i korzeń mniszka lekarskiego, ziele karczocha, liść mięty pieprzowej, ziele krwawnika oraz ziele dziurawca. Produkt jest dostępny bez recepty.

Hepeel N

Hepeel N to homeopatyczny produkt leczniczy, który zawiera naturalne składniki. Jest stosowany wspomagająco w leczeniu łagodnych zaburzeń czynności wątroby i pęcherzyka żółciowego, takich jak wzdęcia, brak apetytu i niestrawność. Hepeel N jest dostępny bez recepty.

Korzeń arcydzięgla

Korzeń arcydzięgla

Korzeń arcydzięgla to tradycyjny, roślinny produkt leczniczy dostępny bez recepty. Stosowany jest głównie jako środek wspomagający poprawiający apetyt oraz przy takich objawach niestrawności jak wzdęcia i uczucie pełności. W składzie zawiera 100% korzenia Angelica archangelica L., czyli arcydzięgla. Zaleca się stosowanie go poprzez zaparzanie i picie naparu. Produkt jest polecany dla osób dorosłych.

Korzeń cykorii podróżnika

Korzeń cykorii podróżnika, znany również jako Cichorium intybus L., jest popularnym składnikiem w medycynie naturalnej. Jest często stosowany w problemach z drogami żółciowymi, ponieważ działa żółciopędnie i żółciotwórczo, a także wspomaga trawienie. Właściwości lecznicze cykorii podróżnik są od setek lat wykorzystywane przez medycynę naturalną, szczególnie korzystny wpływ ma na funkcjonowanie układu pokarmowego. Nie jest wymagana recepta do zakupu tego produktu.

Korzeń lukrecji

Korzeń lukrecji

Korzeń lukrecji, znany również jako Glycyrrhiza, to naturalny surowiec leczniczy o wielu właściwościach zdrowotnych. Wykorzystywany jest głównie w medycynie naturalnej, gdzie pomaga w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak wrzody żołądka, problemy trawienne czy kaszel. Substancje zawarte w korzeniu lukrecji wykazują zdolność hamowania rozwoju bakterii i wirusów, a także działają przeciwzapalnie i oczyszczająco. Korzeń lukrecji jest dostępny bez recepty.

Kreon 20000 / 25000 / 35000 / 40000

Kreon to lek, który zawiera pankreatynę, mieszaninę enzymów trzustkowych pozyskiwanych z trzustek wieprzowych. Jest to preparat wspomagający trawienie w przypadku zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki. Wskazaniami do stosowania leku są m.in. mukowiscydoza, stan po resekcji trzustki. Lek jest dostępny na receptę.

Kreon Travix (Kreon 10000)

Kreon Travix to lek dostępny bez recepty, który zawiera pankreatynę, mieszaninę enzymów trzustkowych pozyskiwanych z trzustek wieprzowych. Enzymy te, o aktywności lipazy, amylazy i proteazy, umożliwiają trawienie odpowiednio tłuszczów/lipidów, polisacharydów (głównie skrobi) i białek. Lek jest wskazany do stosowania w przypadku zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki spowodowanej różnymi schorzeniami, takimi jak mukowiscydoza, przewlekłe zapalenie trzustki, usunięcie trzustki czy raka trzustki.

Krople miętowe

Krople miętowe to lek dostępny bez recepty, który ma postać płynu do stosowania doustnego. Zawierają one nalewkę z liści mięty pieprzowej oraz etanol. Lek ten wykazuje działanie rozkurczające w zaburzeniach trawiennych takich jak niestrawność, skurcze jelit czy wzdęcia. Dawkowanie dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat to zazwyczaj 30-35 kropli do 3 razy dziennie. Produkt zawiera od 80 do 86% etanolu.

Krople miętowe Aflofarm

Krople miętowe Aflofarm to lek dostępny bez recepty, który ma działanie rozkurczające w zaburzeniach trawiennych. Jest to preparat w postaci kropli doustnych, który zawiera nalewkę z mięty pieprzowej oraz miętowy olejek eteryczny. Stosowany jest w łagodnych dolegliwościach trawiennych, takich jak niestrawność i wzdęcia, a także pomocniczo w stanach skurczowych w obrębie jelit. Produkt zawiera 80-85% etanolu.

Krople żołądkowe

Krople żołądkowe

Krople żołądkowe to tradycyjny produkt leczniczy, który zawiera wyciągi ziołowe. Są one stosowane w przypadku niestrawności, wzdęć, skurczów żołądka, a także pomocniczo przy występowaniu kolki wątrobowej. Preparat jest dostępny bez recepty. Wskazaniem do zastosowania kropli żołądkowych są zaburzenia trawienia oraz brak apetytu.

Krople żołądkowe Amara

Krople żołądkowe Amara to tradycyjny produkt leczniczy, który zawiera wyciągi ziołowe. Stosowany jest w przypadku braku łaknienia oraz dolegliwości żołądkowych związanych z niestrawnością i wzdęciami. Składniki ziołowe wykazują działanie rozkurczowe, przeciwbakteryjne, przeciwwzdęciowe oraz przeciwbólowe. Lek jest dostępny bez recepty.

Krople żołądkowe T

Krople żołądkowe T to preparat, który zawiera wyciągi ziołowe i jest stosowany w zaburzeniach trawienia. Składniki ziołowe wykazują działanie rozkurczowe, przeciwbakteryjne, przeciwwzdęciowe oraz przeciwbólowe. Tradycyjnie stosowany jest w przypadku braku łaknienia, a także dolegliwościach żołądkowych związanych z niestrawnością i wzdęciami. Lek jest dostępny bez recepty.

Krople żołądkowe z papaweryną

Krople żołądkowe z papaweryną

Krople żołądkowe z papaweryną to tradycyjny produkt leczniczy roślinny, który jest dostępny bez recepty. Stosowany jest w przypadku braku łaknienia oraz dolegliwości żołądkowych związanych z niestrawnością i wzdęciami. Skład preparatu obejmuje nalewki z kozłka, mięty, gorzkiej i dziurawca oraz chlorowodorek papaweryny.

Lekoklar forte

Lekoklar Forte to antybiotyk makrolidowy, który zawiera klarytromycynę. Jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na klarytromycynę, takich jak zakażenia gardła i zatok, zakażenia dolnych dróg oddechowych (np. zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc), zakażenia skóry i tkanek miękkich oraz wrzody żołądka spowodowane obecnością bakterii Helicobacter pylori. Lek jest dostępny na receptę.

Lekoklar mite

Lekoklar Mite to antybiotyk makrolidowy dostępny na receptę. Zawiera klarytromycynę, która hamuje rozwój niektórych bakterii. Lek jest stosowany w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych, zakażeń dolnych dróg oddechowych, zakażeń skóry i tkanek miękkich. Ponadto, jest stosowany do eradykacji Helicobacter pylori u pacjentów z chorobą wrzodową i potwierdzonym zakażeniem H. pylori (w skojarzeniu z innymi lekami).

Leki na niestrawność – krople żołądkowe, herbatki na trawienie

Spis leków stosowanych w leczeniu niestrawności.

Zobacz także:

Biegunka
Ból brzucha
Choroba Leśniowskiego-Crohna
Helicobacter pylori – wrzody żołądka i dwunastnicy
Leki na wątrobę
Wzdęcia
Zaparcia
Zatrucia pokarmowe
Zgaga i refluks
Wszystkie leki gastrologiczne 

Czym jest niestrawność?

Niestrawność (dyspepsję) należy postrzegać jako zespół dolegliwości i objawów, które najczęściej są spowodowane inną chorobą. Jeżeli podejrzewasz u siebie niestrawność, to prawdopodobnie towarzyszą Ci objawy takie jak ból w nadbrzuszu środkowym (czy wręcz pieczenie od wewnątrz), uczucie pełności, a także szybkie osiągnięcie stanu sytości podczas spożywania posiłków. Ponadto mogą pojawić się nudności, zgaga czy też wymioty.

Skąd ta niestrawność?!

Tak jak już zostało to wspomniane wcześniej niestrawność pojawia się najczęściej wtedy, kiedy występują inne schorzenia układu pokarmowego. Do pojawienia się niestrawności mogą przyczyniać się takie jednostki chorobowe, jak: choroba Leśniowskiego-Crohna, ostre zapalenie wątroby czy choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Wówczas możemy mówić o niestrawności organicznej, czyli takiej, która pojawia się jako objaw innych chorób. Czasem niestrawność może wystąpić pod postacią niestrawności czynnościowej – to jest takiej, która nie jest spowodowana przez żadną sprecyzowaną chorobą (jej przyczyny pozostają nieznane).

Jak leczyć niestrawność?

Nie ma jednolitego sposobu leczenia niestrawności czynnościowej. Natomiast w przypadku niestrawności organicznej należy przede wszystkim rozpoznać chorobę, która powoduje niestrawność i rozpocząć jej leczenie. Zatem bardzo ważna jest poprawna diagnoza. Następnie należy wybrać odpowiednie środki farmaceutyczne. Na naszej stronie prezentujemy środki farmaceutyczne stosowane w leczeniu niestrawności wraz z ich ulotkami i opiniami pacjentów. Pamiętaj, aby swoje dolegliwości jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

Przykładowe substancje czynne stosowane w leczeniu zaburzeń układu pokarmowego:

Loperamid
Nifuroksazyd
Trimebutyna
Omeprazol
Pantoprazol
Ranitydyna
Budezonid
Ezomeprazol
Pięciornik
Chlorek sodu
Glukonian cynku
Kora dębu
Pięciornik