Acidolac Baby

Acidolac Baby

Acidolac Baby to suplement diety dostępny w dwóch formach: kroplach i proszku. W składzie zawiera probiotyczne szczepy bakterii – w kroplach Lactobacillus rhamnosus GG, a w proszku Bifidobacterium BB-12. Preparat jest polecany do stosowania u najmłodszych, już od 4. miesiąca życia, w okresie antybiotykoterapii i po jej zakończeniu, a także w podróży ze zmianą strefy klimatycznej. Acidolac Baby jest dostępny bez recepty.

Acidwell

Acidwell to lek w postaci tabletek działający łagodząco w przypadku nadkwasoty i zgagi. Pantoprazolum to substancja o działaniu zmniejszającym wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Acilesol

Tabletki produktu leczniczego Acilesol są wskazane w leczeniu: czynnej choroby wrzodowej dwunastnicy, czynnej łagodnej choroby wrzodowej żołądka.

Adozol

Adozol to lek przeciwcukrzycowy, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Dzięki niemu możesz cieszyć się pełnią życia, bez obaw o skoki glukozy.

Aero-OM

Aero-OM to lek antyflatulentny, który zawiera simetikonę. Jest dostępny w postaci tabletek do żucia i kropli. Aero-OM jest skuteczny w leczeniu dolegliwości brzusznych związanych z nagromadzeniem gazów w przewodzie pokarmowym, takich jak wzdęcia i ból brzucha1. Pamiętaj, że Aero-OM powinien być przyjmowany doustnie, po posiłkach i przed snem.

Aesculan

Aesculan to maść doodbytnicza, która zawiera lidokainę i wyciąg z kory kasztanowca1. Jest stosowany w łagodzeniu objawów choroby hemoroidalnej1. Lidokaina działa miejscowo znieczulająco, a wyciąg z kory kasztanowca ma łagodne działanie przeciwzapalne i ściągające2. Pamiętaj, że Aesculan jest dostępny bez recepty.

Agastin 20 mg

Agastin 20 mg to lek zawierający omeprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Omeprazol działa poprzez zmniejszanie produkcji kwasu w żołądku, co pomaga w leczeniu różnych stanów związanych z nadmierną produkcją kwasu, takich jak wrzody żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy i zespół Zollingera-Ellisona. Agastin 20 mg jest dostępny w postaci kapsułek do stosowania doustnego. Pamiętaj, że Agastin 20 mg jest dostępny tylko na receptę.

Agiolax

Agiolax to roślinny lek przeczyszczający dostępny bez recepty. Jego substancje czynne pobudzają czynność mięśni jelit, co zwiększa pasaż jelitowy. Zawartość wody w stolcu wzrasta, stolec staje się miękki i plastyczny, co umożliwia regularne wypróżnienia. Lek Agiolax stosowany jest w krótkotrwałych zaparciach.

Alax

Alax to lek pochodzenia naturalnego o działaniu przeczyszczającym. Pobudza motorykę jelita grubego, co prowadzi do przyspieszenia pasażu treści jelitowej. Jest stosowany do krótkotrwałego leczenia sporadycznie występujących zaparć u dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat. Lek jest dostępny bez recepty.

Aldactone

Aldactone to lek, który jest antagonistą receptora aldosteronu, powodującym, że nerki usuwają wodę i sód z organizmu, przy jednoczesnym zmniejszeniu strat potasu. Jest stosowany do leczenia niewydolności serca, wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia) lub hipokaliemii (niskiego poziomu potasu we krwi). Aldactone jest również stosowany do leczenia retencji płynów (obrzęków) u osób z niewydolnością serca, marskością wątroby lub zaburzeniem nerek zwanym zespołem nerczycowym. Aldactone jest również stosowany do diagnozowania lub leczenia stanu, w którym masz zbyt dużo aldosteronu w organizmie.

Alofisel

Alofisel to lek zawierający namnożone ludzkie alogeniczne mezenchymalne komórki macierzyste pobrane z tkanki tłuszczowej osób dorosłych. Jest stosowany w leczeniu złożonych przetok okołoodbytniczych u osób dorosłych z postacią nieaktywną/łagodną choroby Leśniowskiego i Crohna, w przypadku niedostatecznej odpowiedzi na stosowanie co najmniej jednej terapii konwencjonalnej lub biologicznej w celu leczenia przetoki. Lek jest dostępny na receptę.

Alugastrin

Alugastrin to lek dostępny bez recepty, który zobojętnia nadmiar kwasu solnego w soku żołądkowym. Działa osłaniająco na błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy, łagodząc dolegliwości bólowe związane z nadkwaśnością soku żołądkowego. Stosowany jest objawowo w nadkwaśności soku żołądkowego, uszkodzeniu błony śluzowej żołądka i dwunastnicy wywołanym przez czynniki wrzodotwórcze (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne), a także w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Alumag

Alumag to lek, który zmniejsza kwaśność soku żołądkowego poprzez zobojętnienie kwasu solnego. Jest stosowany w przypadku zgagi i nadkwaśności. Składnikami aktywnymi są: tlenek glinu uwodniony oraz wodorotlenek magnezu. Lek jest przeznaczony do stosowania doustnego, przed użyciem tabletki należy pokruszyć lub rozgryźć. Alumag jest dostępny bez recepty.

Alusal

Alusal to lek dostępny bez recepty, który działa miejscowo w żołądku. Związki glinu zawarte w leku reagują w żołądku z kwasem solnym, tworząc chlorek glinu. W wyniku tego procesu następuje powolne i umiarkowane zobojętnienie treści żołądkowej do pH 4, co zmniejsza uszkadzający wpływ kwasu solnego na błonę śluzową żołądka i początkowego odcinka dwunastnicy. Lek jest stosowany w leczeniu objawów związanych z nadmierną kwasowością żołądka.

Alverock

Alverock to lek przeciwskurczowy, który zawiera substancję czynną o nazwie cytrynian alweryny. Powoduje on rozluźnienie mięśni w jelitach i w macicy, co pomaga zmniejszyć ból spowodowany napięciem mięśni. Jest dostępny na receptę.

Alverock Silny

Alverock Silny to lek przeciwskurczowy, który zawiera substancję czynną o nazwie cytrynian alweryny. Powoduje on rozluźnienie mięśni w jelitach i w macicy, co pomaga zmniejszyć ból spowodowany napięciem mięśni. Lek ten jest stosowany u osób w wieku 12 lat i starszych z zespołem jelita drażliwego. Alverock Silny może być również stosowany w chorobie jelita grubego zwanej bolesną chorobą uchyłkową jelita grubego oraz w łagodzeniu bólu związanego z miesiączką. Lek jest dostępny na receptę.

Alvia Zaparcia

Alvia Zaparcia to lek homeopatyczny w postaci syropu o smaku śliwkowym. Jest dostępny bez recepty. Stosowany jest w łagodnych zaparciach związanych ze zmianą diety lub miejsca pobytu. Dawkowanie dla dorosłych to 1 miarka (10 ml) 3 do 5 razy na dobę, natomiast dla dzieci od 6 roku życia dawka jednorazowa wynosi 1/2 miarki (5 ml) 3 do 5 razy na dobę. Lek należy przyjmować 15 minut przed lub po posiłku.

Amarosal

Amarosal

Amarosal to syrop o słodko-gorzkawym smaku, który pobudza łaknienie. Jest przeznaczony dla dzieci od 3 lat, młodzieży i osób dorosłych. Amarosal zawiera wyciąg z ziół zawierających związki goryczowe, które zwiększają wydzielanie soku żołądkowego wywołując łaknienie. Lek jest dostępny bez recepty.

Amol

Amol

Amol to tradycyjny lek w postaci płynu, który zawiera mieszaninę olejków eterycznych. Jest dostępny bez recepty. Może być stosowany zarówno zewnętrznie, na skórę, jak i wewnętrznie, doustnie. Wewnętrznie stosowany jest w łagodnych dolegliwościach trawiennych jako środek rozkurczający. Zewnętrznie stosowany na skórę działa rozgrzewająco i powoduje przekrwienie skóry.

Amotaks

Amotaks

Amotaks to antybiotyk, który zawiera amoksycylinę, półsyntetyczną penicylinę. Jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Wskazaniami do stosowania leku są: zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia układu moczowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich, zakażenia stomatologiczne, ostrą, niepowikłaną rzeżączkę. Lek jest dostępny na receptę.

Amotaks Dis

Amotaks Dis to antybiotyk beta-laktamowy o szerokim spektrum działania, zawierający substancję czynną – amoksycylinę. Jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych, takich jak ostre bakteryjne zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego, ostre paciorkowcowe zapalenie migdałków i zapalenie gardła, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, pozaszpitalne zapalenie płuc, ostre zapalenie pęcherza moczowego oraz zakażenia skóry i tkanek miękkich. Lek jest dostępny na receptę.

Amoxicillin -1A Pharma

Amoxicillin -1A Pharma to antybiotyk, który jest pochodną penicyliny. Lek ten ma właściwości bakteriobójcze i jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Lek ten leczy zakażenia uszu, gardła, nosa i zatok, zakażenia w obrębie klatki piersiowej, takich jak bakteryjne zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc, zakażenia pęcherza moczowego. Jest dostępny na receptę.

Anesteloc

Anesteloc

Anesteloc to lek w postaci tabletek dojelitowych, który zawiera pantoprazol. Należy do grupy leków o nazwie “inhibitory pompy protonowej”, których działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Stosowany jest w leczeniu chorób żołądka i jelit mających związek z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Lek ten stosuje się u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat. Jest dostępny na receptę.

Anesteloc Max

Anesteloc Max

Anesteloc Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera pantoprazol jako substancję czynną. Jest to inhibitor pompy protonowej, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i zarzucanie treści żołądkowej u dorosłych.

Apiclar

Apiclar

Apiclar to lek na receptę, którego substancją aktywną jest klarytromycyna. Jest to antybiotyk z grupy makrolidów, który hamuje rozwój bakterii powodujących zakażenia. Apiclar jest wskazany w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na klarytromycynę, takich jak zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, skóry i tkanek miękkich.

Aprepitant Mylan

Aprepitant Mylan to lek zawierający substancję czynną – aprepitant. Jest to lek z grupy antagonistów receptora neurokininowego 1 (NK1). Stosowany jest w celu zapobiegania nudnościom i wymiotom związanym z chemioterapią przeciwnowotworową o dużym i umiarkowanym ryzyku u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat. Preparat stosuje się w leczeniu skojarzonym. Jest dostępny na receptę.

Artecholin N

Artecholin N

Artecholin N to złożony lek roślinny do stosowania doustnego. Substancję czynną leku stanowi płynny wyciąg alkoholowo-wodny złożony z: ziela bylicy boże drzewko, owocu ostropestu plamistego, liścia mięty pieprzowej, ziela drapacza lekarskiego, korzenia mniszka lekarskiego i ziela krwawnika. Jest stosowany w niestrawnościach (z objawami zgagi, odbijania, nudności) i zaburzeniach żołądkowo-jelitowych wywołanych niedostatecznym wydzielaniem soku żołądkowego i żółci. Lek jest dostępny bez recepty.

Asamax

Asamax to lek, który zawiera substancję czynną mesalazynę. Jest to lek przeciwzapalny, który działa miejscowo na ścianę jelita grubego, zmniejszając zapalenie poprzez hamowanie produkcji i uwalniania różnych substancji, które powodują stan zapalny. Asamax jest stosowany głównie w leczeniu nieswoistych zapaleń jelit, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego (ulcerative colitis) i choroba Leśniowskiego-Crohna. Jest dostępny na receptę.

Asteloc

Asteloc to lek, który zawiera substancję czynną pantoprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez hamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Asteloc jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit mających związek z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Lek ten stosuje się u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat. Asteloc jest dostępny na receptę.

Atropine Accord

Atropine Accord to lek, który zawiera atropinę. Atropina jest konkurencyjnym, wybiórczym antagonistą pozazwojowych receptorów cholinergicznych M1 i M2, przez co znosi działanie acetylocholiny. Jej działanie można częściowo odwrócić, podając inhibitor AChE. Stosowana jest w reanimacji oddechowo-krążeniowej (w asystolii, blokach serca), premedykacji przed znieczuleniem ogólnym, odwracaniu blokady nerwowo-mięśniowej, w leczeniu odruchowej bradykardii, nadmiernego wydzielania i skurczu oskrzeli, stanów spastycznych przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowodów, w diagnostyce radiologicznej. Lek jest dostępny na receptę.

AuroBlock Fast

AuroBlock Fast to lek, który zawiera substancję czynną loperamidu chlorowodorek. Należy do grupy leków zwanych „przeciwbiegunkowymi”, które są stosowane w leczeniu objawów ostrej biegunki u dorosłych i dzieci w wieku od 15 lat. Lek jest dostępny na receptę.

AuroGo

AuroGo to lek w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego. Substancjami czynnymi zawartymi w preparacie są: makrogol 3350, sodu chlorek, sodu wodorowęglan oraz potasu chlorek. Lek jest wskazany do stosowania w leczeniu zaparć. Jest dostępny bez recepty. Produkt przeznaczony jest do stosowania u młodzieży powyżej 12. roku życia, u osób dorosłych i osób w podeszłym wieku.

Aurostop

Aurostop to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie loperamid. Jest stosowany w leczeniu nagłych krótkotrwałych ataków biegunki u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Dzięki niemu stolec staje się bardziej zwarty, a ilość wypróżnień ulega zmniejszeniu. Ważne jest, aby podczas stosowania tego leku pić odpowiednią ilość płynów, które zastąpią wodę utraconą w luźnych stolcach.

AuroSTOP Fast

AuroSTOP Fast to lek zawierający substancję czynną loperamid, który pomaga w walce z biegunką. Dzięki niemu stolec staje się bardziej zwarty, a ilość wypróżnień ulega zmniejszeniu. Lek ten jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia, które borykają się z nagłymi atakami biegunki. Ważne jest, aby podczas stosowania leku pić wystarczającą ilość płynów. Lek jest dostępny na receptę.

Auroverin MR

Auroverin MR to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie mebeweryny chlorowodorek. Należy on do grupy leków nazywanych spazmolitykami. Jest stosowany w leczeniu objawów zespołu jelita drażliwego u dorosłych. Jest to bardzo powszechny stan, który powoduje skurcz i ból w jelitach.

Avenalax

Avenalax to lek w postaci czopków doodbytniczych, który stosuje się w zaparciach jako środek o działaniu łagodnie przeczyszczającym. Lek zawiera substancję czynną glicerol, który działa miejscowo drażniąco, pobudza perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnienie. Avenalax jest dostępny bez recepty. Lek można stosować u osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 6 roku życia.

Aviomarin

Aviomarin to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną dimenhydraminę (dimenhydrinatum). Działa przeciwwymiotnie, przeciwuczuleniowo i łagodnie uspokajająco. Stosowany jest głównie w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej oraz leczeniu nudności i wymiotów innego pochodzenia. Początek działania występuje po około 20-30 minutach od zażycia, a efekty utrzymują się przez 3 do 6 godzin.

Azulan

Azulan

Azulan to lek dostępny bez recepty, który zawiera etanolowy wyciąg z kwiatów rumianku. Tradycyjnie stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych skóry, błon śluzowych jamy ustnej, dziąseł oraz gardła. Można go również stosować wewnętrznie w stanach skurczowych przewodu pokarmowego jako pomocniczy środek rozkurczający i wiatropędny oraz w stanach zapalnych przewodu pokarmowego jako pomocniczy środek przeciwzapalny. Ze względu na zawartość etanolu, nie jest zalecany dla dzieci do 12. roku życia.

Azulan Herbapol Warszawa

Azulan Herbapol Warszawa to lek ziołowy w postaci płynu, który zawiera wyciąg z kwiatów rumianku. Stosowany jest zewnętrznie w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, w tym do płukania jamy ustnej i gardła. Wewnętrznie, Azulan jest używany tradycyjnie w stanach skurczowych przewodu pokarmowego jako pomocniczy środek rozkurczający i wiatropędny. Lek jest dostępny bez recepty.

Azuseptol

Azuseptol

Azuseptol to lek dostępny w postaci płynu, który może być stosowany zarówno zewnętrznie, jak i doustnie. Zawiera wyciąg z rumianku i jest stosowany w łagodnych dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego oraz stanach zapalnych skóry. Lek jest dostępny bez recepty.

Leki na bóle żołądka, trawienie i inne problemy z układem pokarmowym

Wykaz leków stosowanych w leczeniu schorzeń układu pokarmowego. Przygotowana przez nas lista uwzględnia nie tylko leki dostępne bez recepty, ale także wyroby medyczne i suplementy, które zawierają w swoim składzie składniki wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, korzystnie wpływając na utrzymanie właściwej przemiany materii oraz wspierając pracę jelit. Znajdziesz tu ulotki leków gastrologicznych oraz opinie pacjentów o lekach.

Zobacz także:

Biegunka
Ból brzucha
Choroba Leśniowskiego-Crohna
Helicobacter pylori – wrzody żołądka i dwunastnicy
Niestrawność – leki na trawienie
Leki na wątrobę
Wzdęcia
Zaparcia
Zatrucia pokarmowe
Zespół jelita drażliwego (IBS)
Zgaga i refluks

Spis leków gastrologicznych

Powyższy spis leków zawiera szereg produktów przeznaczonych w leczeniu rozmaitych schorzeń układu pokarmowego m.in. refluks, zgaga, wrzody żołądka i dwunastnicy, nadkwaśność soku żołądkowego i wiele innych. Popularnymi substancjami stosowanymi w leczeniu wyżej wymienionych przypadłości są np. omeprazol, czy pantoprazol.
Masz problemy ze strony układu pokarmowego? Zobacz, jak sobie ulżyć
Choroby układu pokarmowego są jednymi z częstych dolegliwości, jakie spotykają ludzi. Problemy gastryczne potrafią bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie i sprawić, że znika przyjemność z jedzenia. W jaki sposób można przynieść sobie ulgę? Podpowiadamy, jak walczyć z chorobami układu pokarmowego, a także, po jakie leki gastrologiczne dostępne bez recepty można sięgnąć.

Choroby układu pokarmowego – jakie leki mogą pomóc?

Lekarze gastrolodzy mają do czynienia z różnego typu chorobami. Zespół drażliwego jelita, wrzody żołądka i okrężnicy czy nietolerancja laktozy – źródeł dolegliwości ze strony układu pokarmowego i przyczyn występowania bólu może być wiele. Najważniejsza jest oczywiście trafna diagnoza. To klucz, który umożliwia rozpoczęcie skutecznego leczenia i dobranie odpowiednich leków gastrologicznych. W przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego najczęstszym badaniem, jakie się wykonuje, jest gastroskopia. Choć sam przebieg badania nie należy do najprzyjemniejszych, pozwala wykryć proces chorobowy zachodzący w układzie pokarmowym i znaleźć przyczynę dolegliwości uprzykrzających życie. Wśród nowoczesnych metod diagnozy niektórych chorób układu pokarmowego znajdują się specjalne mikrokamerki, które po połknięciu przez nas rejestrują obraz jamy brzusznej. Dziedzina gastrologii wciąż się rozwija, a lekarze poszukują nowych skutecznych metod, aby pomagać swoim pacjentom.

W jaki sposób można walczyć z chorobami układu pokarmowego?

W zależności od tego, na jaką chorobę cierpimy i jaką lekarz postawi diagnozę, przystępujemy do procesu leczenia. W wielu przypadkach konieczne będzie nie tylko przyjmowanie właściwych leków gastrologicznych, ale także odstawienie niektórych potraw i składników diety, między innymi alkoholu, który może nasilać wzdęcia i wywoływać biegunki oraz bóle brzucha. Podobnie rzecz ma się w przypadku ostrych przypraw, które mogą nasilać objawy związane na przykład z chorobą wrzodową lub zespołem jelita wrażliwego. Mając problemy ze strony układu pokarmowego, warto również unikać przejadania się oraz spożywania tłustych i ciężkich dla wątroby smażonych dań. Oprócz diety i regularnych ćwiczeń fizycznych warto stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować przepisane środki farmakologiczne.

Przykładowe substancje czynne stosowane w leczeniu zaburzeń układu pokarmowego:

Loperamid
Nifuroksazyd
Trimebutyna
Omeprazol
Pantoprazol
Ranitydyna
Budezonid
Ezomeprazol
Pięciornik
Chlorek sodu
Glukonian cynku
Kora dębu
Pięciornik