Lanbax

Substancją czynną w leku Lanbax jest lansoprazol. Lansoprazol należy do inhibitorów pompy protonowej. Inhibitory pompy protonowej zmniejszają ilość kwasu produkowanego w żołądku.

Lekarz może przepisać lek Lanbax w następujących sytuacjach:
– leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka,
– leczenie stanu zapalnego przełyku (refluksowego zapalenia przełyku),
– zapobieganie refluksowemu zapaleniu przełyku,
– leczenie zgagi i zarzucania kwasu żołądkowego do przełyku,
– leczenie zakażeń spowodowanych przez bakterię Helicobacter pylori w leczeniu skojarzonym z terapią antybiotykową,
– leczenie lub zapobieganie wrzodom dwunastnicy lub żołądka u pacjentów wymagających ciągłego leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ, które są stosowane w celu łagodzenia bólu i stanu zapalnego),
– leczenie zespołu Zollingera-Ellisona.

Jaki jest skład Lanbax, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest lansoprazol.
Jedna kapsułka dojelitowa 15 mg leku Lanbax zawiera 15 mg lansoprazolu.
Jedna kapsułka dojelitowa 30 mg leku Lanbax zawiera 30 mg lansoprazolu.

Pozostałe składniki to:
zawartość kapsułki:
hypromeloza, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) roztwór 30%, talk, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 300, krzemionka koloidalna bezwodna, sacharoza, ziarenka o składzie: sacharoza, skrobia.
otoczka kapsułki:
Otoczka kapsułki 30 mg zawiera również: żelatynę, azorubinę (E122), indygokarminę (E132), tytanu dwutlenek (E171).
Otoczka kapsułki 15 mg zawiera również: żelatynę, żółcień chinolinową (E104), żelaza tlenek żółty (E172), tytanu dwutlenek (E171).
Tusz stosowany do nadruku na kapsułkach zawiera: szelak (E904), tlenek żelaza czarny (E172), glikol propylenowy, wodorotlenek amonu (E527).

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Lanbax – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. W przypadku, gdy połknięcie kapsułek sprawia pacjentowi trudność, lekarz może zalecić inny sposób przyjmowania leku. Kapsułek nie należy rozgniatać ani żuć ich zawartości, ponieważ nie będą właściwie działać.

W przypadku stosowania leku Lanbax raz na dobę, preparat należy stosować o stałej porze każdego dnia. Najlepsze wyniki może przynieść stosowanie leku Lanbax rano, na pusty żołądek, przynajmniej 30 minut przed posiłkiem.

W przypadku stosowania leku Lanbax dwa razy na dobę, pierwszą dawkę należy stosować rano, a drugą wieczorem, na pusty żołądek, przynajmniej 30 minut przed posiłkiem.

Dawka leku Lanbax zależy od stanu pacjenta. Zazwyczaj stosowane dawki leku Lanbax wymienione są poniżej. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać inną dawkę leku i poinformuje, jak długo będzie trwało leczenie.

Leczenie zgagi i zarzucania kwasu żołądkowego do przełyku: jedna kapsułka 15 mg lub 30 mg przez 4 tygodnie. Jeżeli objawy się utrzymują, należy zgłosić to lekarzowi. Jeżeli objawy nie ustąpią w ciągu 4 tygodni, należy skontaktować się z lekarzem.

Leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy: jedna kapsułka 30 mg na dobę przez 2 tygodnie.

Leczenie choroby wrzodowej żołądka: jedna kapsułka 30 mg na dobę przez 4 tygodnie.

Leczenie stanu zapalnego przełyku (refluksowego zapalenia przełyku): jedna kapsułka 30 mg na dobę przez 4 tygodnie.

Długotrwałe zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku: jedna kapsułka 15 mg na dobę, lekarz może zwiększyć dawkę do jednej kapsułki 30 mg na dobę.

Leczenie zakażenia Helicobacter pylori: zazwyczaj stosowana dawka to jedna kapsułka 30 mg w skojarzeniu z dwoma różnymi antybiotykami rano oraz jedna kapsułka 30 mg w skojarzeniu z dwoma różnymi antybiotykami wieczorem. Leczenie zwykle trwa 7 dni.

Zalecane połączenia antybiotyków to:
· 30 mg leku Lanbax w skojarzeniu z 250-500 mg klarytromycyny oraz 1000 mg amoksycyliny.
· 30 mg leku Lanbax w skojarzeniu z 250 mg klarytromycyny oraz 400-500 mg metronidazolu.

Jeśli pacjent jest leczony z powodu zakażenia wywołanego chorobą wrzodową, w przypadku wyleczonego zakażenia prawdopodobieństwo nawrotu choroby wrzodowej jest małe. W celu zapewnienia jak najlepszego działania leku, należy stosować go o odpowiednich porach i nie należy pomijać dawek.

Leczenie wrzodów dwunastnicy lub żołądka u pacjentów wymagających ciągłego leczenia NLPZ: jedna kapsułka 30 mg na dobę przez 4 tygodnie.

Zapobieganie wrzodom dwunastnicy lub żołądka u pacjentów wymagających ciągłego leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi: jedna kapsułka 15 mg na dobę, lekarz prowadzący może zwiększyć dawkę do jednej kapsułki 30 mg stosowanej na dobę.

Leczenie zespołu Zollingera-Ellisona: zazwyczaj stosowana dawka leku to początkowo dwie kapsułki 30 mg na dobę, następnie w zależności od odpowiedzi klinicznej na leczenie, dawka, jaką lekarz uzna za najlepszą dla danego pacjenta.

Stosowanie u dzieci
Lek Lanbax nie jest zalecany do stosowania u dzieci z powodu ograniczonych badań klinicznych.
Należy unikać stosowania leku u dzieci poniżej pierwszego roku życia ponieważ dostępne badania nie wykazały skuteczności leczenia choroby refluksowej przełyku w tej grupie wiekowej.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Lanbax lub gdy ktoś z otoczenia zastosował większą niż zalecana dawkę leku Lanbax, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lanbax – czy mogę spożywać alkohol?

W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów lek Lanbax należy stosować przynajmniej 30 minut przed posiłkiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lanbax w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Lanbax i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Lanbax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Lanbax. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

LANBAX, 15 mg, 30 mg kapsułki dojelitowe twarde (Lansoprazolum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Lanbax m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

LANBAX, 15 mg, 30 mg kapsułki dojelitowe twarde (Lansoprazolum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Lanbax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.