Dexilant

(158 ocen, średnia: 5,84 na 10) 12345678910
Loading...

Jednym z częściej rozpoznawanych schorzeń gastrologicznych jest choroba refluksowa przełyku, która jest związana z cofaniem się treści żołądkowej. Wraz z połkniętymi pokarmami do przełyku wraca produkowany w żołądku kwas solny oraz enzymy trawienne, wywołując charakterystyczne pieczenie, czyli zgagę. Chorobie mogą towarzyszyć uszkodzenia błony śluzowej przełyku określane mianem nadżerek.

Czynniki, które mogą zwiększać występowanie choroby refluksowej przełyku to przede wszystkim:

 • ciąża,
 • otyłość
 • nieprawidłowości dolnego zwieracza przełyku,
 • zaburzenia związane z opróżnianiem żołądka.

Refluks może rozwijać się w przypadku stwardnienia skóry, w przebiegu cukrzycy, u osób uzależnionych od alkoholu, a także u pacjentów z nieprawidłowościami hormonalnymi. W leczeniu tego typu schorzenia dobre efekty przynosi kuracja odpowiednimi środkami farmakologicznymi. Jednym z preparatów znajdujących zastosowanie w leczeniu nadżerkowej choroby refluksowej przełyku jest lek Dexilant, którego substancją czynną jest dekslanzoprazol. Może być on stosowany zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci powyżej dwunastego roku życia. Na tej stronie znajdą Państwo najważniejsze informacje dotyczącego dawkowania leku Dexilant, skutków ubocznych, a także opinie innych użytkowników. Ponadto w serwisie mogą Państwo sprawdzić, jaka jest cena leku Dexilant, dowiedzieć się, co dokładnie wskazuje ulotka, a także zweryfikować, która apteka posiada go w swoim asortymencie.

Działanie i wskazania

Lek Dexilant to inhibitor pompy protonowej dostępny w postaci utwardzonych kapsułek, którego substancją czynną jest dekslanzoprazol. Związek ten hamuje ostatnią fazę wytwarzania kwasu solnego, gromadząc się w komórkach okładzinowych i stając się aktywnym w kwaśnym środowisku.

Lek Dexilant jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych, a także u dzieci powyżej dwunastego roku życia w:

 • leczeniu nadżerkowego refluksowego zapalenia przełyku związanego z uszkodzeniem wyściółki przełyku,
 • leczeniu podtrzymującym nadżerkowego refluksowego zapalenia przełyku i zgagi,
 • krótkotrwałej terapii zgagi i zarzucania kwasu solnego z żołądka związanego z nienadżerkowym rodzajem choroby refluksowej przełyku.

Mechanizm działania leku polega na redukowaniu ilości kwasu solnego wytwarzanego w żołądku, a co za tym idzie, ułatwieniu gojenia powstałych uszkodzeń w obrębie przełyku oraz złagodzeniu objawów towarzyszących nadżerkowemu refluksowemu zapaleniu przełyku.

Cena

Sprawdź ile kosztuje Dexilant.

Skład

W składzie leku Dexilant znalazł się dekslanzoprazol będący R-enancjomerem lanzoprazolu, który hamuje ostatni etap wytwarzania kwasu solnego poprzez przeciwdziałanie aktywności ATP-azy H+/K+ znajdującej się w komórkach okładzinowych żołądka. Jedna kapsułka leku zawiera 30 mg lub 60 mg dekslanzoprazolu.

Pozostałe składniki leku Dexilant (tzw. substancje pomocnicze) to: Krzemionka koloidalna bezwodna, hydroksypropyloceluloza, hypromeloza, niskopodstawiona hydroksypropyloceluloza, magnezu węglan ciężki, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) dyspersja 30% (jednostki kwasu metakrylowego, jednostki etylu akrylanu, laurylosiarczan sodu, polisorbat 80), kwasu metakrylowego i metylu metakrylanu kopolimer (1:1), kwasu metakrylowego i metylu metakrylanu kopolimer (1:2), makrogol 8000, polisorbat 80, sacharoza (patrz punkt 2 załączonej ulotki „Lek Dexilant zawiera sacharozę”), sacharoza ziarenka (sacharoza, skrobia kukurydziana), talk, tytanu dwutlenek (E 171), trietylu cytrynian.

Osłonka kapsułki 30 mg: Karagen (E 407), tytanu dwutlenek (E 171), hypromeloza, potasu chlorek, woda oczyszczona, indygotyna (E 132), żelaza tlenek czarny (E 172).

Osłonka kapsułki 60 mg: Karagen (E 407), tytanu dwutlenek (E 171), hypromeloza, potasu chlorek, woda oczyszczona, indygotyna (E 132).

Tusz do nadruku: żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172), indygotyna (E132), wosk Carnauba, szelak wybielony, glicerolu mono-oleinian.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Dawkowanie

Szczegółowy sposób dawkowania leku Dexilant został zamieszczony w ulotce, z którą należy zapoznać się przed rozpoczęciem stosowania preparatu. Kapsułki są przeznaczone wyłącznie do podawania doustnego – należy je połykać w całości, popijając odpowiednią ilością wody. Nie rozgryzać i nie dzielić na pół. W przypadku problemów z połknięciem można otworzyć zawartość kapsułki, a następnie wysypać ją na łyżkę i wymieszać z przecierem jabłkowym. Połączony lek z musem należy spożyć od razu, nie przechowywać do późniejszego użycia.

Dawkowanie leku Dexilant dla osób dorosłych:

 • w leczeniu nadżerkowego refluksowego zapalenia przełyku zalecana dawka wynosi 60 mg raz dziennie przez minimum cztery tygodnie, w niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie leku przez kolejny miesiąc,
 • w leczeniu podtrzymującym nadżerkowego refluksowego zapalenia przełyku i zgagi u osób, u których zachodzi konieczność przeciwdziałania nadmiernemu wydzielaniu kwasu solnego w żołądku, zalecana dawka wynosi 30 mg leku jeden raz dziennie przez sześć miesięcy,
 • w leczeniu zgagi i zarzucania kwasu solnego związanego z nienadżerkową postacią schorzenia refluksowego przełyku zaleca się przyjmowanie 30 mg leku raz dziennie przez cztery tygodnie.

Schemat dawkowania leku Dexilant dla młodzieży w wieku od dwunastu do siedemnastu lat:

 • w leczeniu nadżerkowego refluksowego zapalenia przełyku zaleca się stosowanie leku w dawce 60 mg na dobę przez minimum cztery tygodnie, w razie konieczności lekarz może zalecić przyjmowanie leku przez kolejny miesiąc,
 • w leczeniu podtrzymującym nadżerkowego refluksowego zapalenia przełyku i zgagi u młodzieży, u której zachodzi konieczność długotrwałego zahamowania wytwarzania kwasu solnego w żołądku, zaleca się stosowanie leku w dawce 30 mg raz dziennie,
 • w leczeniu zgagi i zarzucania kwasu solnego w żołądku, które nie jest powiązane z nadżerkową postacią choroby refluksowej przełyku, zaleca się przyjmowanie preparatu w dawce 30 mg przez okres czterech tygodni.

Osobom w podeszłym wieku, a także pacjentom z poważnymi chorobami wątroby lekarz może zalecić stosowanie mniejszych dawek leku Dexilant.

Przedawkowanie

W przypadku nieumyślnego przyjęcia większej dawki leku niż zalecona przez lekarza należy niezwłocznie zgłosić się do najbliższego punktu medycznego.

U pacjentów, którzy przyjęli zbyt dużą dawkę leku Dexilant, zaobserwowano między innymi takie skutki uboczne jak uderzenia gorąca, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, spadek masy ciała, ból gardła oraz samoistne powstawanie siniaków.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Kapsułki mogą być przyjmowane zarówno podczas posiłku, jak i niezależnie od niego. Niektórych leków gastrologicznych nie należy łączyć z alkoholem – w przypadku niektórych substancji czynnych jest to wręcz niedozwolone.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

W sytuacji, kiedy pacjentka podejrzewa, że może być w ciąży, spodziewa się dziecka lub karmi piersią, wówczas przed zastosowaniem leku Dexilant powinna zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

28 OPINIE O LEKU

 1. Biorę od 2 tygodni,nie mam skutków ubocznych ,ale nie pomaga nic :( Dalej chrząkam po jedzeniu z 15 ,20 minut,masakra.Mam brać 2 miesiące.

 2. Mąż po kilku dniach brania dexilanu ,czuł się okropnie bóle brzucha ,ciagle zmęczenie ,ścisk w gardle ,bralo go na wymioty.W nocy poty i dreszcze .W ciągu dnia spal,objawy depresyjne.Czuł się jak po alkoholu.Spadek apetytu.

  • od trzech lat mam refluks.wszystkie leki wyrzucilam niepomagaly tylko szkodzily.wyczytalam w internecie ze pomaga miod manuka ale po co placic 100 zl za maly sloiczek,wiec zaczelam brac codziennie rano lyzke naszego polskiego miodu i co? pomaga,wiec proponuje sprobojcie

 3. Nigdy więcej .Brałam Emanera kilka lat i wydawało mi się ze juz nie działa tak dobrze .Poprosiłam lekarza o lepszy lek ,przepisał mi Dexilant 60 .Pierwszy dzień jako tako na drugi i trzeci dzień potworny ból źoładka promieniuje do pleców .Cały brzuch jakby podraznioný ,bol głowy .brak apetytu ,pocenie,brak siły i ochoty na cokolwiek …..35 zl w błoto plus katusze .Wracam do Emanera jutro bo chyba kipne

 4. Biorę dexilant od 2 miesięcy mam biegunkę od tygodnia nie wiem czy od tego leku dziś odstawiłam sama bez konsultacji zlekarzem oprócz tego lekarz przepisał mi ursocam i prokit wszystko odstawiłam nie wiem czy dobrze.

 5. Ja dostałam potwornego ścisku w gardle, dopiero teraz się zorientowałam że to może być po tym leku. Odstawiam, a dopiero brałam przez tydzień 2 razy dziennie

 6. Wzięlam 11 tabletek. Lekarz przepisał mi 1 tabletkę dziennie, po śniadaniu. Wczoraj odstawiłam. Czuję się okropnie. Coś strasznego. Okropny ból żołądka i całego brzucha, wzdęcia, odbijanie A w zasadzie bekanie co nigdy mi się nie zdarza. Ogólne osłabienie. Ból kości i głowy. Szumy w uszach. Napady gorąca i dreszcze. Uczucie jak przy konkretnej grypie. Lęki straszne. Uczucie puchnięcia nóg, kolana i kostki. Nigdy więcej.

 7. witam
  biore Dexilan od tygodnia niestety zaczely sie problemy z biegunka ogolnym rozbiciem zawrotami glowy na razie odstawilam zobacze czy wszystko wroci do normy

 8. DEXILAN 30 mg. biorę od około 7 miesięcy – 1 tabl. rano i jak dotąd nie wystąpiły jakiekolwiek działania uboczne. Ogromnie się cieszę , że DEXILANT mi pomaga od pierwszej tabletki i tym samym uwolnił od brania różnych tabletek , które generalnie niewiele pomagały – Controloc Control , Sal Vichy , Ortanol Max itp. Przyczyną moich problemów są działania dość silnych leków , które muszę brać na moje schorzenia i teraz jestem przeszczęśliwa , że 1 tabletka dziennie DEXILAN 30 mg. polepszyła mój komfort życia. Pozdrawiam i życzę zdrówka :)

 9. Biorę lek od dwóch tygodni. Poprawa nastąpiła już po dosłownie 2-3 tabletkach 30 mg. Biorę rano i popijam całą szklanką wody. Nie zaobserwowalam żadnych skutków ubocznych. Z dnia na dzień jest coraz lepiej. Muszę jednak zaznaczyć że na zgagę i refluks cierpiałam od dwóch miesięcy zanim przyjęłam ten lek. Myślę że dużo zależy od indywidualnych predyspozycji.

 10. Lek dexilant powoduje dużo skutków ubocznych. Po dwóch tabletkach trzeba było go odstawić. Organizm jakby przestał
  trawić. Brzuch napęczniał i bolał. Nastąpił wzrost wagi o 1,5 kilograma.

 11. Mam liczne nadżerki w żołądku i dwunastnicy. W grudniu bardzo bolał mnie żołądek miałam zgaga wzdęcia i straszne odbijanie . Jadłam tylko chleb z masłem i popijalam tymiankiem i koprem włoskim. Poszłam do gastrologia i przepisał mi dexilant na 4 tygodnie. Bardzo mi pomógł. Ale nie po dwóch tabletkach . Polepszenie poczułam po ok. Tygodniu lykania leku. Nie miałam żadnych działań ubocznych. Potem zrobiłam przerwę 2 tygodnie. Ale teraz znowu zaczęłam brać 30 mg. Bo po odstawieniu leku znowu mnie boli żołądek. Chyba będę musiała to stosować z małymi przerwami. Bardzo mi pomaga. Zaznaczam że dietę to już od kilku lat mam cieniutką. Tylko gotowane i mięso i owoce i warzywa.

 12. Od czterech dni biorę dexilant 30 mg. Czuję się okropnie. Pierwsze trzy dni potworny ból głowy, ból w klatce piersiowej, uporczywe mdłości.Lek z licznymi skutkami ubocznymi.

 13. Jestem zadowolony z działania leku. Przestało burczeć w brzuchu i ustal kaszel w nocy. Zarzucanie kwasów nocne ustało.
  W dzień wspomagam sobie ranigastem tym na receptę Trafiony zatopiony tak się mówi w moim przypadku.

 14. Po zażyciu 5 tabletek bóle stawów, kości, głowy, nerek, uczucie zmęczenia,uczucie ściskania w gardle, stany depresyjne, brak chęci do życia.Po odstawieniu wszystko po około tygodniu wróciło do normy.Dieta jest najważniejsza.

 15. Brałam ten lek tylko przez 2 dni i się zaczęło. Miałam straszne nudności które nie dały mi spać. Do tego w nocy pojawił się jakiś dziwny ślinotok. Rano cały brzuch był obolały. Oprócz tego dziwnie się czułam coś jakby na kacu. Dziękuję za taki lek. Zamiast pomagać na refluks to tylko mi zaszkodził.

 16. Witam ! należy również wsłuchiwać się w organizm jak się zachowuje , objawy po zażywaniu dexilantu. Pacjenci powinni stosować również dietę taką jak stosuje się w chorobie wrzodowej , stosować picie ziół uspokajających na wyciszenie , uspokojenie oraz prowadzić bez stresowy tryb życia w miarę możliwości w tym zwariowanym świecie – powyższy komentarz , recepta dotyczy wszystkich bez względu na wiek.

 17. witam mam 40l biore dexilant od 2 lat nie wyobrazam sobie dnia bez niego ,jesli zapomne go rano zazyc .po pierwszym posilku ,wystarczy lyk wody .,zwijam sie z bulu

 18. Biorę lek od tygodnia – od kilkunastu lat mam problem z refluksem (dodatkowo mam niewielką przepuklinę rozworu przełykowego). Refluks powoduje u mnie bardziej problemy krtaniowo-gardłowe niż typowo żołądkowe. Muszę przyznać, że jestem zaskoczony skutecznością tego leku. Wcześniej brałem inne leki IPP typu nolpaza, helicid itp. One działały słabo lub nawet wcale. Skutków ubocznych na razie nie zaobserwowałem ale nie biorę tego leku zbyt długo.

 19. działaniem leku byłem zachwycony i jestem już od pierwszej tabletki. Nic tu nie ściemniam. Borykałem się z nieświeżym oddechem od kilkadziesiąt lat. Zarzucanie treści pokarmowych z żołądka i ciągły smród. Po gastroskopii wyszło, że mam refluks (niestety nie domyka się układ pokarmowy na dole). Ten lek hamuje kwas solny skutecznie. Uradował mnie ogromnie, bo problem nieświeżości jest problemem ogromnym. Jeśli chodzi o skutki uboczne? Na początku sądziłem, że ich nie ma. Bynajmniej ich u siebie nie zaobserwowałem. Biorę juz drugi miesiąc i zamierzam brać trzeci, bo jak tylko przestałem, wszystko wraca. No ale? Właśnie po tych dwóch miesiącach jednak odczuwam lekką słabość i nie wiem czy jest ona spowodowana okresem zimowym i ogólnym nastrojem, czy trochę ten lek tak wpływa. Ciężko mi to określić. Zaniepokoił mnie tylko fakt, że zacząłem mieć problemy z erekcją, a to już nie żarty. Nie wiem czy jest to spowodowane lekiem. Jeszcze go trochę pobiorę, a jak bedzie kłopot z seksem, to chyba na próbę odstawię. Oby to nie było to.

 20. Brałam lek 3 miesiące i już pierwszy dzień po skończeniu kuracji refluks wrócił, do tego z nudnościami plus nasiliły mi się dolegliwości lękowe, z którymi się mierzę od lat.

 21. Lek wywołuje bardzo uporczywe skutki uboczne. Brałam Emanerę, było dobrze, ale lekarz zalecił Dexilant. Brałam kilka dni i cały czas bolała mniee głowa, odczuwałam zawroty głowy, mdłości, szum w uszach i czułam sie jak bym była po alkoholu. Nigdy więcej.

 22. Zgadzam się z opinią,że lek ten powoduje straszne skutki uboczne.Mój mąż wziął tylko siedem tabletek i dwukrotnie korzystał z pomocy lekarza na izbie przyjęć. Odczuwał problemy z oddychaniem, silne napięcie nerwowe,lęk, fale gorąca i zimna na zmianę. Do tego pisk w głowie. Proszę czytać ulotkę przed zażyciem tego leku.

 23. Straszny lek moj mąz brał go 2 miesiące i miał zawroty głowy dezorientacje zmeczenie itd. Odstawił 2 tyg temu i ndopiero teraz wszystko pomału wraca do normy. Radze przeczytac dokładnie ulotke bo to straszne swinstwo jest

PODZIEL SIĘ DOŚWIADCZENIAMI NA TEMAT STOSOWANEGO PRODUKTU

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here