Klabax

Klarytromycyna jest antybiotykiem makrolidowym, który jest wysoce skuteczny w leczeniu różnych infekcji, między innymi:
– zakażeń gardła i zatok,
– zakażeń dolnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc,
– zakażeń skóry i tkanek miękkich,
– zakażeń Helicobacter pylori związanych z owrzodzeniem dwunastnicy.

Klarytromycyna jest wskazana do stosowania u młodzieży w wieku powyżej 12 lat oraz u dorosłych.

Jaki jest skład Klabax, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest klarytromycyna.
Jedna 250 mg tabletka powlekana leku Klabax zawiera 250 mg klarytromycyny.
Jedna 500 mg tabletka powlekana leku Klabax zawiera 500 mg klarytromycyny.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, powidon, magnezu stearynian, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, kwas stearynowy oraz substancja powlekającaOpadry 20H 52875 zawierająca hypromelozę, hydroksypropylocelulozę, glikol propylenowy, wanilinę, tytanu dwutlenek (E171), talk i żółcień chinolinową – lak (E104).

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Klabax – jak stosować ten lek?

Dorośli, osoby w podeszłym wieku i młodzież w wieku powyżej 12 lat:
W leczeniu zakażeń dolnych dróg oddechowych, gardła lub zatok, skóry i tkanek miękkich:

Zazwyczaj stosowana dawka to 250 mg dwa razy na dobę.
W ciężkich zakażeniach dawka może być zwiększona do 500 mg dwa razy na dobę.

W leczeniu owrzodzenia dwunastnicy przy zakażeniu Helicobacter pylori:
Jest wiele skutecznych metod leczenia skojarzonego zakażenia Helicobacter pylori, w których klarytromycyna jest stosowana razem z jednym lub dwoma innymi lekami.

Następujące schematy leczenia skojarzonego są stosowane, a leczenie zwykle trwa od 6 do 14 dni:
a) jedna tabletka leku, 500 mg, przyjmowana dwa razy dziennie razem z 1000 mg amoksycyliny, dwa razy dziennie oraz 30 mg lanzoprazolu, dwa razy dziennie.
b) jedna tabletka leku, 500 mg, przyjmowana dwa razy dziennie razem z 400 mg metronidazolu, dwa razy dziennie oraz 30 mg lanzoprazolu, dwa razy dziennie.
c) jedna tabletka leku , 500 mg, przyjmowana dwa razy dziennie razem z 1000 mg amoksycyliny, dwa razy dziennie lub razem z 400 mg metronidazolu, dwa razy dziennie i 40 mg omeprazolu, raz dziennie.
d) jedna tabletka leku, 500 mg, przyjmowana dwa razy dziennie razem z 1000 mg amoksycyliny, dwa razy dziennie oraz 20 mg omeprazolu, raz dziennie.
e) jedna tabletka leku, 500 mg, przyjmowana trzy razy dziennie oraz 40 mg omeprazolu, raz dziennie.

Lekarz zaleci najbardziej odpowiednie leczenie skojarzone, może się ono nieznacznie różnić od powyższego schematu. Jeśli pacjent nie jest pewien, który lek przyjmować i jak długo, powinien skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie u pacjentów z niewydolnością nerek
Pacjentom z ciężkimi chorobami nerek, lekarz może zalecić niższe dawki. Leczenie nie powinno przekraczać 14 dni.

Lek Klabax, 500 mg, może być podzielony na dwie równe dawki.

Lek może być stosowany z jedzeniem lub bez jedzenia.

Leku w postaci tabletek nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat. W tej grupie pacjentów zalecana jest klarytromycyna w postaci zawiesiny.

Czas trwania leczenia
Zazwyczaj czas trwania leczenia wynosi od 6 do 14 dni.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub połknięcia leku przez dziecko należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym. Przedawkowanie leku może spowodować wymioty i bóle brzucha.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Klabax – czy mogę spożywać alkohol?

Klabax może być stosowany z jedzeniem lub bez jedzenia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Klabax w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku, ponieważ bezpieczeństwo stosowania leku w ciąży lub podczas karmienia piersią nie jest znane. Lekarz zdecyduje, czy pacjentka może przyjmować Klabax.

Przed przyjęciem każdego leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą

Ulotka Klabax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:


Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Klabax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

11 komentarzy do “Klabax”

 1. Po 2 tabletkach antybiotyku Klabax dostałam Clostridium Difficile, zmagałam się z tą bakteria przez 2 miesiące, musiałam robić gastroskopie…

  Odpowiedz
 2. Biorę 5 dzień. U mnie osłabienie, problemy z zaśnięciem, w dzień czuje się otumaniona, luźne stolce, silne wzdęcia. Dokończę brać ten lek i nigdy więcej.

  Odpowiedz
 3. po tym leku czuje sie zle bole brzucha biegunki gorzki posmak w gardle biore siodmy dzien i zastanawiam sie cz dalej brac i jeszcze od dwoch dni boli mnie podniebienie okropnie to znosze

  Odpowiedz
 4. Jeden wielki odrażający smród. W nocy spać nie można, bo ciągle czuć ten uporczywy smród. Jak można wypuścić takie g.wno do sprzedaży?! Nigdy więcej!!!

  Odpowiedz
 5. Klabax biorę 7dzień i skapitulowałam. Posmak tabletki i zgaga, bóle ciała (jakby stawów, kości- opuchnięcie), ból brzucha, brak apetytu. I ciągle kaszlę. Cały dzień przeleżałam plackiem. Jutro konsultuję się z lekarzem.

  Odpowiedz
 6. Najgorszy lek jaki kiedykolwiek brałem. 4 dzień biorę ale go odstawiam. Bóle mięśni, bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, bezsenność, zawroty głowy, brak apetytu, bóle brzucha. Odradzam ten lek, nie mam pojęcia jak takie g…o mogło trafic do aptek.

  Odpowiedz
 7. Biorē klebax 7 dzień.Nadal jestem chora.Jak działał na mnie?Böl żołądka i nerek.potem przez 1 dzień biegunka.teraz 7go dnia böl głowy.Ale jest poprawa.zmalały mi węzły,przeszedł kaszel.Muszę jeszcze więcej go dostać bo infekcja jest duża .Myślę że 7 dni to za mało dla mnie.

  Odpowiedz
 8. Rzeczywiście lek tani i skuteczny, po 2 dawkach już widać polepszenie, ale skutki uboczne okropne i bolesne. Wiadomo każdy ma inny organizm ale na mnie zadziałał bardzo źle. Okropny ból żołądka,zawroty głowy, drgawki, bolesna biegunka, zaburzenia węchu i smaku. Bardzo bolesne męczące skutki uboczne. A mojej mamie nic nie jest czuje się super więc wszystko zależy od organizmu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz