Co robić kiedy dokuczają wrzody?

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy to jedna z częstszych chorób przewodu pokarmowego. Ocenia się, że występuje u ok. 10% osób dorosłych. Dowiedz się co to są wrzody, jak możesz je zdiagnozować i jakie są możliwości leczenia.

Wrzody trawienne to ubytki w błonie śluzowej pojawiające się w tych odcinkach układu pokarmowego, które mają kontakt z żołądkowym kwasem solnym, czyli zwykle w samym żołądku, dwunastnicy, rzadziej w przełyku. Wrzodom na ogół towarzyszy stan zapalny i martwica. Wrzody mogą pojawiać się nagle, dając ostre, nagłe objawy, np. po zażyciu niektórych leków. Mogą również pojawiać się cyklicznie, przewlekle.

Wrzody – jak powstają

Wrzody powstają w wyniku zaburzenia mechanizmów obronnych błony śluzowej zaatakowanych odcinków przewodu pokarmowego. Aby błona pozostała nienaruszona konieczne jest zachowanie równowagi między czynnikami agresji (np. kwas solny, żółć, czynniki pokarmowe, termiczne) i obrony (m. in. prawidłowe ukrwienie). Udowodniono także, że obecność bakterii Helicobacter pylori predysponuje do powstawania wrzodów. Bakteria ta wywołuje przewlekłe zapalenie błony śluzowej. Niemniej warto pamiętać, że ok. 30% wrzodów żołądka i ok. 10% wrzodów dwunastnicy występuje u osób niezakażonych.

Co robić kiedy dokuczają wrzody

Wrzody – jak się objawiają

Najczęstszym objawem wrzodu jest ból w dołku podsercowym. Wrzodom żołądka towarzyszy ból pojawiający się po ok. 2 godzinach po posiłku, natomiast we wrzodach dwunastnicy mamy do czynienia z bólami nocnymi, głodowymi, często łagodniejącymi po posiłku. Bólowi nie towarzyszą nudności i wymioty. Dość często zdarzają się wrzody bezbólowe i towarzyszą im takie objawy jak zgaga, odbijanie, utrata apetytu, nieregularne oddawanie stolca.

Reklama

Wrzody – jak zdiagnozować

Badaniem z wyboru jest badanie endoskopowe. W jego trakcie pobiera się wycinki histopatologiczne oraz pobiera rozmaz do badania cytologicznego. Badania te koniecznie powtarza się po przeprowadzeniu leczenia, w celu kontroli stanu błony śluzowej. Zwykle w trakcie endoskopii przeprowadza się również testy na obecność H. pylori. Testy takie z próbki kału można również wykonać w laboratorium analitycznym.

Wrzody – jak leczyć

Najważniejsze podczas leczenia wrzodów jest przyniesienie ulgi choremu, zaleczenie wrzodu oraz ewentualna eradykacja H. pylori. Stosuje się zwykle leki na wrzody hamujące wydzielanie kwasu solnego oraz antybiotyki. Poprawa następuje już po ok. 2 tyg. od rozpoczęcia leczenia. Popularnym lekiem stosowanym w leczeniu osób dorosłych zakażonych bakterią Helicobacter pylori, u których występują lub wystąpiły wrzody żołądka jest Pylera. Bardzo istotne jest wyjaśnienie choremu istoty choroby wrzodowej i jego pełna współpraca z lekarzem. Powodzenie leczenia zależne jest w dużym stopniu od diety i takich czynników jak stres, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu. Wiele potraw, szczególnie ostro przyprawionych może wzmagać wydzielanie soków żołądkowych, dlatego warto rozważyć zmiany w sposobie odżywiania się.

Co na wrzody żołądka bez recepty

W aptekach obecnie można kupić wiele preparatów bez recepty, które przyniosą ulgę. Znajdziemy również testy na obecność H. pylori, które można samodzielnie wykonać w domu. Warto jednak pamiętać, że choroba wrzodowa źle leczona może być poważna w skutkach, dlatego najlepiej wybrać się do lekarza, który przeprowadzi diagnostykę i skuteczne leczenie.

Kiedy operuje się wrzody

Obecnie leczenie operacyjne wrzodów ogranicza się do przypadków powikłanych, niereagujących na leczenie farmakologiczne lub nawracających. Operacja polega na usunięciu fragmentu błony śluzowej (gastrektomia). Istnieje również możliwość odnerwienia obszaru żołądka wydzielającego kwas solny (wagotomia).

Wrzody to częsta choroba dotykająca ludzi na całym świecie. Jednak dzięki wprowadzeniu leków i terapii eradykującej H. pylori rokowania są bardzo dobre. Coraz rzadziej pojawiają się przypadki nawracania wrzodów po leczeniu.