Artecholin N

Artecholin N

Artecholin N to złożony lek roślinny do stosowania doustnego. Substancję czynną leku stanowi płynny wyciąg alkoholowo-wodny złożony z: ziela bylicy boże drzewko, owocu ostropestu plamistego, liścia mięty pieprzowej, ziela drapacza lekarskiego, korzenia mniszka lekarskiego i ziela krwawnika. Jest stosowany w niestrawnościach (z objawami zgagi, odbijania, nudności) i zaburzeniach żołądkowo-jelitowych wywołanych niedostatecznym wydzielaniem soku żołądkowego i żółci. Lek jest dostępny bez recepty.

Cholesol

Cholesol

Cholesol to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w leczeniu objawów niestrawności. Działa żółciopędnie i spazmolitycznie, ułatwiając odpływ żółci. Składniki aktywne to ekstrakt z mniszka i wyciąg z kocanki, jałowca i kruszyny, które są odpowiedzialne za działanie żółciotwórcze i żółciopędne. Lek jest dostępny w postaci płynu doustnego.

Cholestil

Cholestil

Cholestil to lek w postaci tabletek, który zawiera substancję czynną hymekromon. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie dróg żółciowych, zwiększa wydzielanie żółci i przyspiesza jej wydalanie przez drogi żółciowe. Jest stosowany pomocniczo w objawowym leczeniu stanów skurczowych dróg żółciowych, dyskinez, zaburzeń dyspeptycznych, a także w stanach po operacji pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Lek jest dostępny na receptę.

Cholestil Max

Cholestil Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną hymekromon. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie dróg żółciowych i zwieracza Oddiego, zwiększa wydzielanie żółci i przyspiesza jej wydalanie przez drogi żółciowe. Jest wskazany do stosowania pomocniczo w objawowym leczeniu stanów skurczowych dróg żółciowych, dyskinez, zaburzeń dyspeptycznych, a także w stanach po operacji pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Może być również stosowany w przypadku braku łaknienia, nudności i zaparć związanych ze zmniejszonym wydzielaniem żółci.

Esseliv forte

Esseliv forte

Esseliv forte to preparat zawierający fosfolipidy z nasion soi, który jest stosowany w chorobach wątroby, takich jak poalkoholowe, toksyczne i polekowe uszkodzenia wątroby, przewlekłe zapalenie wątroby, zaburzenia czynnościowe wątroby, dróg żółciowych oraz kamicy żółciowej. Preparat jest dostępny bez recepty i zawiera 300 mg fosfolipidów z nasion soi w jednej kapsułce.

Esseliv Max

Esseliv max

Esseliv Max to lek w postaci kapsułek, który zawiera fosfolipidy z nasion soi. Fosfolipidy są podstawowym elementem budulcowym błon komórkowych, a ich składnikiem jest polienylofosfatydylocholina, zasobna w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Lek ten jest stosowany w ostrych i przewlekłych chorobach wątroby, w tym poalkoholowych, toksycznych i polekowych uszkodzeniach wątroby i przewlekłym zapaleniu wątroby. Ponadto, Esseliv Max wspomaga leczenie zaburzeń czynnościowych wątroby, dróg żółciowych oraz kamicy żółciowej. Jest dostępny bez recepty.

Essentiale Forte

Lek stosowany w chorobach wątroby. Zmniejsza subiektywne dolegliwości wątroby, wywołane uszkodzeniem wątroby w wyniku nieprawidłowej diety, działania substancji toksycznych. Łagodzi dolegliwości takie jak: brak apetytu, uczucie ucisku w prawym nadbrzuszu.

Essentiale Max

Essentiale Max to lek roślinny w postaci twardych kapsułek, który jest stosowany w przypadku zaburzeń wątroby. Zawiera fosfolipidy sojowe, które po przedostaniu się do wątroby są wbudowywane w komórki wątroby. Lek uzupełnia ubytki powstałe skutek choroby oraz umożliwia szybszą odnowę uszkodzonych komórek wątrobowych. Jest dostępny bez recepty.

Essentiale Vital

Essentiale Vital to lek stosowany w przypadku zaburzeń wątroby. Zawiera fosfolipidy, które po przedostaniu się do wątroby są wbudowywane w komórki wątroby. Lek uzupełnia ubytki powstałe skutek choroby oraz umożliwia szybszą odnowę uszkodzonych komórek wątrobowych. Jest dostępny bez recepty.

Gastrobonisol

Gastrobonisol to preparat ziołowy w postaci kropli, który wspomaga proces trawienia i utrzymanie prawidłowego funkcjonowania układu jelitowego. Tradycyjnie stosowany jest pomocniczo w zaburzeniach trawiennych spowodowanych niedostatecznym wydzielaniem soków trawiennych, w tym soku żołądkowego i żółci. Lek stosuje się objawowo w niestrawności. Gastrobonisol jest dostępny bez recepty.

Hepaslimin

Hepaslimin

Hepaslimin to suplement zawierajacy naturalne składniki, stosowany w przypadku wspomagania prawidłowego trawienia, zachowania zdrowej wątroby oraz utrzymania właściwej masy ciała.

Iberogast

Iberogast

Iberogast to preparat złożony, który poprawia pracę układu pokarmowego. Jest dostępny bez recepty i składa się z różnych wyciągów roślinnych, które współdziałają, łagodząc wiele czynnościowych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, takich jak bóle brzucha i uczucie pełności. Wskazany jest do stosowania w leczeniu zaburzeń czynnościowych związanych z motoryką przewodu pokarmowego, takich jak podrażnienia żołądka czy zespół jelita drażliwego. Preparat ten ma również działanie przeciwzapalne, wiatropędne, przeciwutleniające i przeciwbakteryjne.

Lagosa

Lagosa to lek dostępny bez recepty, który zawiera suchy ekstrakt z ostropestu plamistego, odpowiadający 150 mg sylimaryny. Jest to preparat pochodzenia roślinnego, stosowany tradycyjnie w chorobach wątroby. Wskazaniem do stosowania leku są stany po uszkodzeniach wątroby spowodowanych działaniem związków toksycznych oraz jako leczenie wspomagające w przewlekłych stanach zapalnych wątroby. Lek chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych, pobudza jej zdolność regeneracyjną, utrudnia przenikanie czynników hepatotoksycznych do wnętrza komórek wątroby, stabilizuje i normalizuje funkcje komórek wątrobowych.

Legalon 140

Legalon 140 to lek pochodzenia roślinnego, dostępny bez recepty, który jest tradycyjnie stosowany w leczeniu stanów po toksycznym uszkodzeniu wątroby. Może być również stosowany pomocniczo u pacjentów cierpiących na przewlekłe schorzenia zapalne wątroby oraz marskość wątroby. Składnik aktywny leku, sylimaryna, pochodzi z ostropestu plamistego. Legalon 140 działa wzmacniająco na wątrobę, wspomagając jej zdolności regeneracyjne i wydolność.

Maximaroll

Maximaroll to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną sylimarynę pochodzącą z suchego wyciągu z owoców ostropestu plamistego. Jest stosowany wspomagająco w stanach rekonwalescencji po uszkodzeniu wątroby spowodowanym czynnikami wewnętrznymi lub zewnętrznymi, na przykład alkoholem czy toksycznymi środkami ochrony roślin. Ponadto, jest pomocny w dolegliwościach występujących po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby, takich jak wzdęcia czy odbijania.

Rowachol

Rowachol to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w leczeniu i profilaktyce dolegliwości wątrobowo-żółciowych spowodowanych kamicą żółciową. Ma działanie żółciopędne, co oznacza, że zwiększa wydzielanie i przepływ żółci, a także działa rozkurczowo, co pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe w stanach skurczowych dróg żółciowych. Składniki leku to terpeny pochodzenia roślinnego, takie jak mentol, menton, pinen, borneol, cyneol, kamfen oraz oliwa z oliwek. Lek jest dostępny w postaci kapsułek.

Silimax

Silimax to lek roślinny, który jest dostępny bez recepty. Zawiera sylimarynę, substancję pochodzącą z wyciągu z owocu ostropestu plamistego. Sylimaryna działa ochronnie na komórki wątroby, stabilizując błony komórkowe i chroniąc je przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych. Lek jest tradycyjnie stosowany w stanach po uszkodzeniach wątroby spowodowanych czynnikami toksycznymi, takimi jak alkohol czy środki ochrony roślin, a także po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby.

Sylicaps

Sylicaps to lek dostępny bez recepty, który zawiera sylimarynę, czyli wyciąg z ostropestu plamistego. Jest stosowany głównie w przypadku uszkodzeń wątroby oraz w stanach zapalnych i zaburzeniach funkcji tego organu. Jest to tradycyjny produkt leczniczy roślinny, którego wskazania wynikają wyłącznie z długotrwałego stosowania.

Sylicynar

Sylicynar to lek pochodzenia roślinnego, który zawiera w swoim składzie wyciąg z ziela karczocha oraz suchy wyciąg z łuski ostropestu plamistego. Jest stosowany tradycyjnie w stanach po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin). Wspomaga również w zaburzeniach czynności wątroby oraz przy podwyższonym stężeniu cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi, przy zachowaniu diety niskotłuszczowej. Lek jest dostępny bez recepty.

Sylimarol

Sylimarol to lek roślinny, który jest tradycyjnie stosowany jako środek wspomagający w stanach rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin) oraz w niestrawności (wzdęcia, odbijania) po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. Lek jest dostępny bez recepty i wymaga systematycznego stosowania przez około 2-4 tygodnie. Jeśli dolegliwości nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem, który może przedłużyć leczenie do np. 6 miesięcy.

Sylimarol Vita

Sylimarol Vita to lek zawierający wyciąg suchy z łuski ostropestu plamistego oraz witaminy z grupy B. Wyciąg z owoców ostropestu plamistego zawiera pochodne flawonowe o właściwościach przeciwutleniających, określane wspólną nazwą sylimaryna. Sylimaryna stabilizuje lipidy błon komórkowych komórek wątrobowych wykazując działanie ochronne wobec miąższu wątroby. Działa osłonowo i chroni przed wnikaniem substancji toksycznych do komórek wątroby. Normalizuje czynność i wspiera regenerację uszkodzonych komórek wątroby. Działa przeciwzapalnie i silnie odtruwająco. Ponadto, preparat zawiera witaminy: chlorowodorek tiaminy (witamina B1), ryboflawinę (witamina B2), chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6), nikotynamid (witamina PP) oraz pantotenian wapnia. Preparat stosowany jest tradycyjnie: wspomagająco w rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin) oraz w niestrawności (wzdęcia, odbijania) po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. Wspomagająco w dolegliwościach występujących po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby. Lek jest dostępny bez recepty.

Sylimarynal

Sylimarynal to tradycyjny produkt leczniczy roślinny, który zawiera suchy wyciąg z owoców ostropestu plamistego. Substancją czynną jest zespół flawonolignanów zwany sylimaryną. Lek jest stosowany jako środek wspomagający po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby spowodowanych działaniem alkoholu, leków, substancji toksycznych. Dodatkowo, łagodzi objawy takie jak uczucie pełności w jamie brzusznej, wzdęcia i odbijanie. Sylimarynal jest dostępny bez recepty.

Sylimarynal Forte

Sylimarynal Forte to suplement diety zawierający sylimarynę, substancję pochodzącą z ostropestu plamistego. Sylimaryna ma korzystny wpływ na wątrobę, wspomaga jej prawidłowe funkcje, produkcję żółci, a także procesy oczyszczania organizmu. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazany jest dla osób dorosłych do stosowania w celu wsparcia prawidłowego funkcjonowania wątroby.

Sylivit

Sylivit to tradycyjny produkt leczniczy roślinny, który zawiera sylimarynę oraz witaminy z grupy B. Stosowany jest w stanach po uszkodzeniach wątroby spowodowanych wpływem alkoholu, leków, substancji toksycznych. Działa ochronnie na wątrobę, wspomaga jej odtruwanie i regenerację. Dodatkowo, łagodzi objawy niestrawności takie jak wzdęcia i odbijania. Sylivit jest dostępny bez recepty.

Tabletki przeciw niestrawności Labofarm

Tabletki przeciw niestrawności Labofarm

Tabletki przeciw niestrawności Labofarm to lek ziołowy stosowany w dolegliwościach związanych z zaburzeniami procesu trawienia, takimi jak uczucie pełności w żołądku, wzdęcia, czy zbyt małe wydzielanie żółci i soku żołądkowego. Składają się z pięciu składników: korzenia mniszka, owocu kminku, liścia mięty pieprzowej, kory kruszyny oraz wyciągu suchego z ostropestu. Te składniki pobudzają wydzielanie soków trawiennych i żółci, a także działają łagodnie rozkurczowo i wiatropędnie. Lek jest przeznaczony dla dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia.

Leki i zioła na wątrobę

Wykaz leków stosowanych w profilaktyce i leczeniu schorzeń wątroby.

Zobacz także:

Biegunka
Ból brzucha
Choroba Leśniowskiego-Crohna
Helicobacter pylori – wrzody żołądka i dwunastnicy
Niestrawność – leki na trawienie
Wzdęcia
Zaparcia
Zatrucia pokarmowe
Zgaga i refluks
Wszystkie leki gastrologiczne 

Wątroba słowem wstępu

Wątroba to jeden z największych narządów ludzkiego organizmu. Waży średnio aż 1,5 kg! Umiejscowiona jest w prawym podżebrzu – zatem większa jej część jest tak naprawdę schowana w obrębie szkieletu kostnego klatki piersiowej. Zatem ból wątroby będzie umiejscowiony w okolicach dolnych żeber prawej strony ciała.

Funkcje wątroby

Po co w ogóle nam ta wątroba? Przede wszystkim wątroba odpowiada za produkcję żółci, która następnie jest magazynowana w pęcherzyku żółciowym. Żółć jest potem wydzielana do przewodu pokarmowego, gdzie odpowiada za emulgację tłuszczu. Zatem wątroba pełni ważną funkcję w trawieniu zewnątrzkomórkowym. Po drugie wątroba pełni funkcje detoksykacyjne – to znaczy, że unieszkodliwia toksyczne substancje, takie jak na przykład alkohol etylowy. Dlatego nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do wyniszczenia wątroby. Po trzecie wątroba to magazyn glikogenu – substancji zapasowej organizmu człowieka. W sytuacji, kiedy we krwi jest zbyt niski poziom glukozy, hormon glukagon powoduje uwolnienie glikogenu z wątroby i jego rozpad do glukozy. W ten sposób wątroba bierze udział w regulowaniu gospodarki cukrowej naszego organizmu.

Choroby wątroby

Pełnienie przez wątrobę tylu ważnych funkcji znacząca naraża ją na różnego rodzaju schorzenia. Zaliczyć można do nich wirusowe zapalenia wątroby typu A, B i C, wszelakie choroby pasożytnicze wątroby, marskość wątroby czy wreszcie zapalenie dróg żółciowych. Na naszej stronie możesz znaleźć leki na różne dolegliwości, a także zapoznać się z ich ulotkami i opiniami innych osób na ich temat. Pamiętaj, aby swoje dolegliwości skonsultować z lekarzem.

Przykładowe substancje czynne stosowane w leczeniu zaburzeń układu pokarmowego:

Loperamid
Nifuroksazyd
Trimebutyna
Omeprazol
Pantoprazol
Ranitydyna
Budezonid
Ezomeprazol
Pięciornik
Chlorek sodu
Glukonian cynku
Kora dębu
Pięciornik