Leki i zioła na wątrobę

Wykaz leków stosowanych w profilaktyce i leczeniu schorzeń wątroby.

Zobacz także:

Biegunka
Ból brzucha
Choroba Leśniowskiego-Crohna
Helicobacter pylori – wrzody żołądka i dwunastnicy
Niestrawność – leki na trawienie
Wzdęcia
Zaparcia
Zatrucia pokarmowe
Zgaga i refluks
Wszystkie leki gastrologiczne 

Wątroba słowem wstępu

Wątroba to jeden z największych narządów ludzkiego organizmu. Waży średnio aż 1,5 kg! Umiejscowiona jest w prawym podżebrzu – zatem większa jej część jest tak naprawdę schowana w obrębie szkieletu kostnego klatki piersiowej. Zatem ból wątroby będzie umiejscowiony w okolicach dolnych żeber prawej strony ciała.

Funkcje wątroby

Po co w ogóle nam ta wątroba? Przede wszystkim wątroba odpowiada za produkcję żółci, która następnie jest magazynowana w pęcherzyku żółciowym. Żółć jest potem wydzielana do przewodu pokarmowego, gdzie odpowiada za emulgację tłuszczu. Zatem wątroba pełni ważną funkcję w trawieniu zewnątrzkomórkowym. Po drugie wątroba pełni funkcje detoksykacyjne – to znaczy, że unieszkodliwia toksyczne substancje, takie jak na przykład alkohol etylowy. Dlatego nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do wyniszczenia wątroby. Po trzecie wątroba to magazyn glikogenu – substancji zapasowej organizmu człowieka. W sytuacji, kiedy we krwi jest zbyt niski poziom glukozy, hormon glukagon powoduje uwolnienie glikogenu z wątroby i jego rozpad do glukozy. W ten sposób wątroba bierze udział w regulowaniu gospodarki cukrowej naszego organizmu.

Choroby wątroby

Pełnienie przez wątrobę tylu ważnych funkcji znacząca naraża ją na różnego rodzaju schorzenia. Zaliczyć można do nich wirusowe zapalenia wątroby typu A, B i C, wszelakie choroby pasożytnicze wątroby, marskość wątroby czy wreszcie zapalenie dróg żółciowych. Na naszej stronie możesz znaleźć leki na różne dolegliwości, a także zapoznać się z ich ulotkami i opiniami innych osób na ich temat. Pamiętaj, aby swoje dolegliwości skonsultować z lekarzem.

Przykładowe substancje czynne stosowane w leczeniu zaburzeń układu pokarmowego:

Loperamid
Nifuroksazyd
Trimebutyna
Omeprazol
Pantoprazol
Ranitydyna
Budezonid
Ezomeprazol
Pięciornik
Chlorek sodu
Glukonian cynku
Kora dębu
Pięciornik