Prokit

Prokit należy do grupy leków zwanych lekami prokinetycznymi. Leki prokinetyczne poprawiają lub pobudzają i nasilają motorykę (ruchliwość) przewodu pokarmowego. Podanie tych leków powoduje przyspieszenie opróżniania żołądka i przejścia treści pokarmowej przez jelito cienkie oraz zwiększenie napięcia dolnego zwieracza przełyku. Dodatkowo lek Prokit ma działanie przeciwwymiotne.

Prokit wskazany jest w leczeniu objawów wynikających z powolnego opróżniania żołądka, takich jak uczucie pełności w żołądku lub ból w górnej części brzucha, utrata apetytu, zgaga, nudności i wymioty w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, które nie są spowodowane chorobą wrzodową lub chorobą organiczną wpływającą na szybkość przejścia treści pokarmowej przez przewód pokarmowy.

Prokit jest wskazany do stosowania u dorosłych.

Jaki jest skład Prokit, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest itoprydu chlorowodorek. Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg itoprydu chlorowodorku.

Substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, żelowana, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, otoczka Opadry II White 85F18422 (alkohol poliwinylowy częściowo zhydrolizowany, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 4000, talk).

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Prokit – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj stosowana dawka u dorosłych to 1 tabletka trzy razy na dobę, przed posiłkiem.

Dawka może być zmniejszona w zależności od przebiegu choroby. Dokładne dawkowanie leku oraz czas trwania leczenia będą ustalone przez lekarza.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana liczby tabletek leku lub przypadkowego przyjęcia leku przez dziecko, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Prokit – czy mogę spożywać alkohol?

Prokit należy przyjmować przed posiłkiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Prokit w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży. Z tego względu itopryd może być stosowany w okresie ciąży lub u kobiet, u których nie można wykluczyć ciąży wyłącznie wtedy, gdy korzyści z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko.

Nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących piersią, ze względu na brak doświadczeń dotyczących stosowania itoprydu w okresie karmienia piersią.

Ulotka Prokit – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Prokit? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

25 komentarzy do “Prokit”

 1. Mam refluks żółciowy. lekarz przepisał mi prokit. na mnie bardzo źle działa. mdłości, ssanie w żołądku i częste bolesne wypróżnianie się. odstawiłam. dla mnie masakra

  Odpowiedz
 2. Po zażyciu mam duszności, biegunkę i okropny posmak w ustach. Za to jako lek przewwymiotny jest świetny. Moim zdaniem zbyt chętnie zapisywany przez lekarzy.

  Odpowiedz
 3. Biorę Prokit 2-gi miesiąc, zamiast controloku(pojawiły się polipy)który brałam 10 lat.Po miesiącu zaczął boleć mnie brzuch i gazy oraz częste wyróżnienie .Czy ktoś miał podobne objawy?

  Odpowiedz
 4. Po zażywaniu przez 4 miesiące PROKITU dostałem bólu po środku w klatce piersiowej , zabolało mnie lewe płuco a uczucie mialem jakbym tam z lewej strony miał martwy organ , miałem płytki oddech i duszności . Jestem uczulony na laktozę , dieta bezmleczna , więc pojawiły sie coraz częstrze biegunki .

  Odpowiedz
 5. Ból okolicy nerek po prokicie.jeśli chodzi o nadbrzusze lepiej.

  Odpowiedz
 6. Od ponad 30 kat mam kłopoty żołądka po rezekcji jelita cienkieko i zatruciu eterem.
  Niestety z roku na rok z wiekiem gorzej. Ciągłe uczucie ciężkości i pełności w żołądku, refluks ciągłe odbijania i rozpieranie z bólem w klatce piersiowej, brak uczucia głodu, odnawiające się wrzody idp. Po zleceniu badań ( pasaż jelit i gastroskopia) od miesiąca biorę prokit. Dla mnie rewelacja bez sensacji o których czytałem w tutejszych komentarzach. Mogę jeść normalnie – oczywiście nie tłuste ciężkie smażone potrawy lecz lekkostrawne z którymi do tej pory też miałem kłopoty. Normalnie śpię, chodzę nie mam zawrotów głowy czy innych dolegliwości i nie jestem młodzieńcem bo 64 wiosny za sobą. Widocznie jak we wszystkim każdy organizm inaczej reaguje. Powtórzę dla mnie po miesiącu brania suer lek -pomaga.

  Odpowiedz
 7. Witam.
  Dla mnie tragedia.
  Zatrzymały mi się całkowicie procesy trawienne.Przestałam oddawać gazy,stolec się zatrzymał.Nawet cofał mi się z dwunastnicy do żołądka.Dostałam zapalenie żołądka, ból, nie do zniesienia.Płukanie jelit w szpitalu.
  Nie polecam.

  Odpowiedz
 8. Super lek ,mi odrazu pomógł,wcześniej przy refleksie żołądkowymi co bym nie zjadła mialam duże problemy gastryczne ,przy tym leku mogę nareszcie jeść!

  Odpowiedz
 9. Miałam problemy żołądkow przez wiele lat gastroskopia wyszła ok lekarz przepisał mi prokit zaznacze ze stosowałam wiele innych leków nie pomogły prokit mnie dopiero uzdrowil rewelacja polecsm

  Odpowiedz

Dodaj komentarz