Itokin

Itokin, zawierający chlorowodorek itoprydu, to lek pobudzający perystaltykę przewodu pokarmowego. Działa poprzez blokowanie receptorów dopaminowych D2 i hamowanie aktywności acetylocholinoesterazy, co prowadzi do zwiększenia kurczliwości mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Itokin jest wskazany w leczeniu objawów żołądkowo-jelitowych czynnościowej niestrawności niezwiązanej z chorobą wrzodową, takich jak uczucie wzdęcia brzucha, uczucie nadmiernej pełności w żołądku, ból w nadbrzuszu, dyskomfort, brak łaknienia, zgaga, nudności i wymioty. Lek jest dostępny na receptę i przeznaczony do stosowania u osób dorosłych.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Itokin należy do grupy leków zwanych lekami prokinetycznymi. Leki prokinetyczne poprawiają lub pobudzają i nasilają motorykę (ruchliwość) przewodu pokarmowego. Podanie tych leków powoduje przyspieszenie opróżniania żołądka i przejścia treści pokarmowej przez jelito cienkie oraz zwiększenie napięcia dolnego zwieracza przełyku. Dodatkowo lek Itokin ma działanie przeciwwymiotne.

Itokin wskazany jest w leczeniu objawów wynikających z powolnego opróżniania żołądka, takich jak uczucie pełności w żołądku lub ból w górnej części brzucha, utrata apetytu, zgaga, nudności i wymioty w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, które nie są spowodowane chorobą wrzodową lub chorobą organiczną wpływającą na szybkość przejścia treści pokarmowej przez przewód pokarmowy.

Itokin jest wskazany do stosowania u dorosłych.

Skład

Substancją czynną leku jest itoprydu chlorowodorek, każda tabletka powlekana zawiera 50 mg itoprydu chlorowodorku.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia żelowana kukurydziana, karmeloza, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.
Otoczka tabletki: hypromeloza 2910, makrogol 6000, talk, tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawka może być zmniejszona w zależności od przebiegu choroby. Dokładne dawkowanie leku oraz czas trwania leczenia będą ustalone przez lekarza.

Dorośli
Zalecana dawka u dorosłych to 1 tabletka trzy razy na dobę, przed posiłkiem.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania, nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek i pacjenci w podeszłym wieku
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek a także w podeszłym wieku będą bardzo uważnie kontrolowani przez lekarza. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz może zalecić zmniejszenie dawki leku lub przerwanie leczenia.

Przedawkowanie

Brak doświadczeń dotyczących przedawkowania leku u ludzi.

W przypadku zażycia zbyt dużej liczby tabletek lub w przypadku przypadkowego połknięcia leku Zirid przez dziecko, należy niezwłocznie zgłosić się do najbliższego szpitala lub skontaktować się z lekarzem.

W przypadku przedawkowania zwykle stosuje się płukanie żołądka i leczenie objawowe.

Jedzenie i picie (alkohol)

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Itokin lub przypadkowego przyjęcia leku przez dziecko, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania itoprydu u kobiet w ciąży. Z tego względu lek Itokin może być stosowany w okresie ciąży lub u kobiet, które mogą być w ciąży, wyłącznie wtedy, gdy korzyści z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko.

Nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących piersią, ze względu na brak doświadczeń dotyczących stosowania itoprydu w okresie karmienia piersią.

Ulotka Itokin

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Itokin (forum)

Stosujesz Itokin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Itokin. Podziel się doświadczeniami na forum.