Niestrawność: co warto o niej wiedzieć?

Jest dość częstą i bardzo uciążliwą przypadłością, na którą narażony jest każdy z nas. Co możemy zrobić, by niestrawność nie utrudniała nam życia? W jaki sposób możemy się skutecznie chronić przed takim problemem?

Czym jest niestrawność?

Czym tak właściwie jest niestrawność? To nic innego, jak choroba przewodu pokarmowego, która może dopaść każdego z nas. Są tacy, których niestrawność dopada sporadycznie, są i tacy, którym poważnie utrudnia życie. Dolegliwość ta polega na problemach z trawieniem i najczęściej pojawia się w chwili, gdy zjemy zbyt dużo, lub gdy nasze posiłku okażą się zbyt ciężkie dla naszego przewodu pokarmowego. W takich przypadkach problem dość szybko znika, a zmiana nawyków żywieniowych chroni przed jego ponownym pojawieniem się. Często jednak okazuje się, iż niestrawność ma związek z obecnością innych chorób.

Choroba wrzodowa, choroba refluksowa przełyku, rak żołądka, rak trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki – oto wybrane problemy zdrowotne, które mogą się wiązać z niestrawnością. Temu problemowi towarzyszą bardzo charakterystyczne i uciążliwe zarazem objawy. Uczucie pełności po posiłku, pieczenie w nadbrzuszu, zgaga oraz nudności – oto najbardziej typowe symptomy.

niestrawność

Jak walczyć z niestrawnością?

Leczenie niestrawności może przybierać różne formy. O tym, jakie metody postępowania będą najlepsze w danym przypadku, decyduje wiele czynników. Przyczyny problemów z niestrawnością, nasilenie dolegliwości z nią związanych oraz częstotliwość – oto najważniejsze czynniki, które trzeba uwzględnić podczas podejmowania decyzji na temat leczenia. Z jakiego wsparcia można korzystać? W aptekach dostępne są leki na niestrawność, dzięki którym można pobudzić proces wydzielania żółci i przyspieszyć trawienie. Jeśli problem ma charakter przewlekły, lekarz może przepisać odpowiednie leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego lub leki rozkurczowe.

A jakimi metodami można pokonać niestrawność w domu? Wiele wspaniałych rezultatów przyniesie tu picie ciepłej wody z imbirem i goździkami, dobrym lekiem na niestrawność mogą się też okazać ziołowe herbatki. Rumianek, mięta i koper włoski – oto najcenniejsze dary natury, z mocy których możemy korzystać przy problemach z niestrawnością.

Reklama

Problemów z niestrawnością można uniknąć!

Pamiętajmy, że w wielu przypadkach problemów z niestrawnością można uniknąć. Profilaktyka opiera się tu na bardzo prostych zasadach, a ich przestrzeganie może nas uchronić przed wieloma uciążliwymi dolegliwościami. Najważniejsza sprawa, o której musimy pamiętać, to odpowiednia dieta. Regularne siadanie do stołu, zastępowanie ciężkostrawnych dań smażonych lekkimi potrawami gotowanymi i pieczonymi – oto ważne zasady, których warto przestrzegać.

Pomocne będzie też częstsze sięganie po te produkty spożywcze, które są dobrymi źródłami błonnika, oraz wypijanie większych ilości wody. Dla osób cierpiących z niestrawnością ważną sprawą będzie też unikanie takich dodatków, jak kawa czy warzywa strączkowe. Sprzyjają one wzdęciom, a to może przyczynić się do nasilenia problemów z niestrawnością.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.