Koper włoski
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Koper włoski – roślina lecznicza stosowana od lat w medycynie ludowej w schorzeniach przewodu pokarmowego. Za lecznicze działanie kopru włoskiego odpowiadają jego owoce zawierające olejek eteryczny (anetol, fenchon), flawonoidy, tłuszcze i białka. Roślina przyspiesza perystaltykę jelit, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, działa wiatropędnie i łagodzi wzdęcia. Ponadto zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz pobudza ruch nabłonka rzęskowego w drogach oddechowych działając wykrztuśnie. Głównym wskazaniem do stosowania kopru włoskiego jest łagodzenie zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak: wzdęcia, uczucie pełności, niestrawność.
Koper włoski dostępny jest w postaci ziół do zaparzania. Występuje również jako składnik preparatów złożonych na trawienie, herbatek laktacyjnych, tabletek na gardło czy maści rozgrzewających. Osobom dorosłym zaleca się picie 3 szklanek naparu kopru włoskiego dziennie.
Możliwe działania niepożądane: występują rzadko i dotyczą głównie reakcji alergicznych i nadwrażliwości dotyczące układu oddechowego i skóry.