Leki na ból zęba – tabletki i środki przeciwbólowe

Spis leków stosowanych w leczeniu bólu zęba.

Zobacz także:

Ból brzucha
Ból gardła
Ból mięśni i stawów
Bóle menstruacyjne
Bóle nóg
Narkotyczne leki przeciwbólowe – opioidy
Środki na kaca
Wszystkie leki przeciwbólowe

Ból zęba to powszechna dolegliwość, której nie należy lekceważyć, ponieważ może prowadzić do poważnych konsekwencji. Objawia się on głównie bólem, który nasila się podczas spożywania pokarmów i napojów. Ból zęba jest bardzo dokuczliwą dolegliwością, która powoduje, że nie możemy się skupić na codziennych obowiązkach ani spać.  Na szczęście istnieją sposoby, aby go zwalczyć.

W pierwszej kolejności należy udać się do stomatologa, który zbada nasze zęby. Do przyczyn bólu zęba zaliczamy przede wszystkim uszkodzenie zębów  z powodu ubytków, kamienia nazębnego czy próchnicy. Jeśli stwierdzi on, że nasz problem wynika z powyższych przyczyn, to pomoże nam go usunąć.

Sposoby na łagodzenie bólu zęba

  • Na niewielki ból zęba pomoże paracetamol.
  • Na ostrzejszy ból zęba  można podać silniejsze leki przeciwbólowe.
  • Jeśli czujemy, że zęby bolą mocno i nie możemy spać, koniecznie musimy udać się do stomatologa

Rzadko poświęcamy uwagę naszym zębom, które stanowią niewielką część ciała. Ból zęba jest jednak poważnym problemem – utrudnia codzienne funkcjonowanie i wymaga szybkiej interwencji. W oczekiwaniu na wizytę u stomatologa, pacjent z ostrym lub pulsującym bólem zęba może szukać sposobów na doraźne złagodzenie dolegliwości. Domową metodą są zimne okłady, które mogą przynieść znaczącą ulgę. W niektórych przypadkach trzeba sięgnąć po środki przeciwbólowe – to najskuteczniejszy sposób na poprawę samopoczucia, gdy dokucza nam ból zęba.

Kiedy warto sięgnąć po leki na ból zęba?

Lek na ból zęba przyda się, gdy schorzenie nie zostało jeszcze zdiagnozowane, a natychmiastowa wizyta u stomatologa nie jest możliwa. Po dłutowaniu zębów, uszkodzeniu zębodołu lub w przebiegu schorzeń zębodołów pomocne będą tabletki dozębodołowe z kwasem acetylosalicylowym. Jeżeli przyczyną bólu w jamie ustnej jest paradontoza lub inne choroby przyzębia, sprawdzą się miejscowe środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W przypadku, gdy boli chory ząb, ulgę przyniosą leki na ból zęba z paracetamolem i kodeiną.

O czym może świadczyć ból zęba?

Należy pamiętać o tym, że środki przeciwbólowe zwalczają tylko objaw choroby. Ból zęba najczęściej jest spowodowany próchnicą lub ubytkiem odsłaniającym miazgę zębową. Inną możliwą przyczyną jest ropień wywołany zapaleniem miazgi zęba. Czasami może się okazać, że ból ulokowany w zębie w rzeczywistości jest objawem zapalenia zatok lub zespołu stawu skroniowo-żuchwowego. Bardzo ważna jest więc diagnostyka choroby i wyeliminowanie problemu odpowiedzialnego za ból zębów. Środki na ból zęba powinny być stosowane przez krótki czas, w oczekiwaniu na specjalistyczne leczenie.

Lista przeciwbólowych substancji czynnych:

Deksketoprofen
Ibuprofen
Metamizol
Paracetamol
Diklofenak
Diosmina
Drotaweryna
Kamfora
Ketoprofen
Kwas acetylosalicylowy
Lewomentol
Naproksen
Salicylan metylu
Sześciowodny chlorek magnezu
Trimebutyna

Ból gardła:

Alkohol dichlorobenzylowy
Amylometakrezol

Opoidy – silny ból:

Buprenorfina
Fentanyl
Kodeina
Morfina
Oksykodon
Tramadol