Paracetamol accord


Działanie i wskazania

Substancją czynną leku Paracetamol Accord jest paracetamol, który należy do grupy leków przeciwbólowych.

Lek Paracetamol Accord jest stosowany w celu łagodzenia bólu i obniżania gorączki. Tabletki mogą być stosowane w leczeniu łagodnego i umiarkowanego bólu i (lub) gorączki.

Lek Paracetamol Accord może być stosowany u dorosłych i młodzieży, ale nie jest odpowiedni dla dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Skład

Substancją czynną leku jest paracetamol. Każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu.

Inne składniki leku to: skrobia kukurydziana, żelatyna, krzemionka koloidalna bezwodna, talk, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian.

Dawkowanie

Zalecane dawkowanie:

Dorośli i młodzież powyżej 15 lat (> 55 kg masy ciała):
1 lub 2 tabletki (500-1000 mg paracetamolu), jeśli jest to konieczne, można powtarzać co 4 do 6 godzin, aż do 6 tabletek (3000 mg paracetamolu) w ciągu 24 godzin.

Dzieci w wieku od 6 do 9 lat (o masie ciała 22-30 kg):
Połowa tabletki (250 mg paracetamolu), maksymalnie 4 do 6 razy w ciągu 24 godzin.
Tabletkę można podzielić na równe dawki.

Dzieci w wieku od 9 do 12 lat (o masie ciała 30-40 kg):
Jedna tabletka (500 mg paracetamolu), maksymalnie 3 do 4 razy w ciągu 24 godzin.

Dzieci w wieku od 12 do 15 lat (o masie ciała 40-55 kg):
Jedna tabletka (500 mg paracetamolu), maksymalnie 4-6 razy w ciągu 24 godzin.

Najmniejsza liczba dawek podawanych na dzień jest przeznaczona dla młodszych dzieci w danej grupie.

Tabletkę należy połykać w całości popijając dużą ilością wody. Ewentualnie, rozpuścić tabletkę w dużej ilości wody, dobrze wymieszać i wypić.
– Lek Paracetamol Accord nie jest odpowiedni dla dzieci w wieku poniżej 6 lat.
– Pomiędzy dwoma kolejnymi dawkami należy zachować minimum 4 godzinny odstęp.
– Nie stosować w połączeniu z innymi preparatami zawierającymi paracetamol.
– Nie należy przekraczać zalecanej dawki.
– Jeśli ból i/lub gorączka powrócą, można powtórzyć leczenie przy użyciu Paracetamolu Accord.
– Lek Paracetamol Accord posiada linię podziału w celu ułatwienia przełamania tabletki podczas stosowania u dzieci.
– Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni lub gdy gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni, objawy nasilą się lub pojawiają się inne objawy, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.

Skuteczna dawka dobowa nie powinna przekraczać 60 mg paracetamolu/kg mc./dobę (do 2 g paracetamolu/dobę) w następujących przypadkach:
– dorośli o masie ciała mniejszej niż 50 kg,
– łagodna lub umiarkowana niewydolność wątroby, zespół Gilberta (rodzinna niehemolityczna żółtaczka),
– odwodnienie,
– długotrwałe niedożywienie.

Należy postępować zgodnie z tymi instrukcjami, o ile lekarz nie zalecił inaczej. W przypadku wrażenia, że działanie leku Paracetamol Accord jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Sposób podawania:
Tabletkę należy połykać w całości popijając dużą ilością wody. Ewentualnie rozpuścić tabletkę w szklance wody i dobrze wymieszać przed wypiciem.

Przedawkowanie

W RAZIE PRZYPADKOWEGO PRZYJĘCIA ZNACZNIE WIĘKSZEJ DAWKI NIŻ ZALECANA (PRZEDAWKOWANIA) NALEŻY NATYCHMIAST SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM, NAWET JEŚLI SAMOPOCZUCIE PACJENTA JEST DOBRE ze względu na możliwość wystąpienia opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie należy spożywać dużych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Paracetamol Accord.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Badania nad paracetamolem nie wykazują niekorzystnego wpływu na przebieg ciąży lub stan zdrowia płodu. Podczas ciąży można stosować paracetamol w zalecanych dawkach. W trakcie ciąży, paracetamolu nie należy stosować przez dłuższy czas, w dużych dawkach lub w połączeniu z innymi lekami. Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Karmienie piersią
Chociaż paracetamol w niewielkich ilościach przenika do mleka matki, nie ma jakiegokolwiek działania niepożądanego na dziecko karmione piersią. Kobiety w ciąży mogą stosować paracetamol lecz w dawkach nie większych niż zalecane. W przypadku długotrwałego stosowania należy zachować ostrożność.

Płodność
Nieznany jest jakikolwiek szkodliwy wpływ leku na płodność podczas zwykłego stosowania paracetamolu.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Weryfikacja ceny w aptece, dostępność

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here